Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Matematică-Geometrie
Unitatea de învăţare: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic
Tema lectiei: Teorema inaltimii. Teorema catetei
Tipul lectiei: Lecţie de consolidare a cunostintelor
Locul de desfasurare: Sala de clasa.
Competente generale:
1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii
2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme
3. Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate
Competente specifice:
1. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică dată
2. Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia
3. Deducerea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic
4. Exprimarea, în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte.
Concepte operationale:
a) Cognitive: - sa recunoască un triunghi dreptunghic si elementele lui
- sa cunoască notiunea de inaltime si notiunea de proiectie intr-un triunghi dreptunghic
- sa știe enuntul pentru teorema inaltimii si teorema catetei
- sa stie sa aplice cele invatate in viata de zi cu zi.
b) Afective: - sa participe cu interes la lectie.
Valori si atitudini: - gandire critica si flexibila
- relationare pozitiva cu ceilalti
- emitere de judecati de valoare.
Strategii: - inductiv deductive, explicativ conversative.
Metode: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, comparatia.
DEMERSUL DIDACTIC:
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii
1.Moment organizatoric - asigur ordinea şi linistea în clasă; - elevii vor avea pe bănci manuale, caiete,
- notez absenţele în catalog truse de geometrie
2. Verificarea temei -se verifică cantitativ tema şi prin sondaj -elevii îşi aşează caietele pentru verificare
rezultatele rezolvării unor exerciţii ori
metoda de rezolvare
-eventualele probleme nerezolvate acasă de
elevi se rezolvă în clasă
3.Reactualizarea - solicit elevilor să-mi comunice titlul lecţiei - un elev va comunica titlul lecţiei
cunoştinţelor pregătite şi tema pe care au avut-o acasă de studiate anterior
scris - un elev rezolvă la tabla problema
- dacă sunt nelămuriri, solicit unui elev care a „neclară”
rezolvat corect să refacă problema la tabla, – participă şi ceilalţi colegi dacă sunt în
sau rezolv cu ajutorul elevilor continuare nelămuriri
- dacă nu sunt nelămuriri verific: - elevii rezolvă individual problema pe
În triunghiul ABC măsura unghiului A este caiete
de 90 , AD  BC avem: AD=12cm BD=9
0

cm. Se cer: CD, AB, AC, BC.


4. Captarea atenţiei -profesorul anunţă că pentru a stapanii Elevii sunt atenţi la informaţiile
informatia acumulata despre cele doua profesorului
teoreme vor rezolva o serie de probleme , iar
pe finalul lectiei vor deslusii misterele unui
rebus pentru a se verifica ei insusi cu ce
bagaj de informatie au ramas
5. Anunţarea Teorema inaltimii. Teorema catetei. Elevii sunt atenţi la informaţiile
conţinutului şi a Probleme profesorului
obiectivelor -vom rezolva probleme in care vom avea de
gasit lungimile unor segmente folosind cele
doua teoreme si de asemenea le vom gasi
utile si pentru rezolvarea unor situatii
practice din viata de zi cu zi.
-elevii lanează AEL 6 și parcurg - elevii noteaza in caiete
6. Dirijarea învăţării instrucțiunile indicate
7. Asigurarea feed- -imparte elevii pe grupe - rezolvă singuri cele aflate pe fişă
backului -imparte fisa de lucru cu rebusul si o
problema; grupa cu rezolvarea corecta este
punctata
8. Tema pentru - elevii îşi ia notiţe
acasă/Explicaţii pentru Problemele rămase pe fişa de lucru
continuarea activităţii
acasă
Anexa 1

I. O casa are acoperisul construit sub forma unui triunghi dreptunghic(fig alaturata).

B D C
Gasiti o modalitate de a determina inaltimea acoperisului stiind ca proiectiile celor doua parti ale acoperisului pe planseu sunt
de 8m si 9m.

II. Intr-un triunghi dreptrunghic cu ipotenuza de 45 dm raportul lungimilor proiectiilor catetelor pe ipotenuza are valoarea 4.
Aflati lungimile proiectiilor catetelor pe ipotenuza, lungimea inaltimii si aria triunghiului.

III. In triunghiul dreptunghic ABC, m(<A)=90 , AD ┴ BC, D (BC), se cunosc doua segmente AD=36cm si DC=48cm. Se cer:
BD,BC,AB si AC.

IV. In triunghiul isoscel ABC , [AB] ≡ [AC], se considera AD ┴ BC, D (BC) si DE ┴ AC, E (AC) .Daca BC=60 cm si EC=
18 cm, aflati perimetrul si aria triunghiului.
V. In triunghiul dreptunghic ABC, m(<A)=90 , AD ┴ BC, D (BC). Se da , iar AD =24 cm.Calculati BC si aria
triunghiului ABC.

S-ar putea să vă placă și