Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE LA ISTORIA ROMANILOR

INSTITUTOR:

PROIECT DE LECTIE

Institutor:

Clasa: a IV-a

Obiectul: Istoria romanilor

Tema lectiei: Vlad Tepes, aparator al legii

Tipul lectiei: predare(dobandire de noi cunostinte)

Obiective operationale:

O1 - sa identifice portretul lui Vlad Tepes dintre cele trei personalitati expuse ;

O2 - sa participe activ la discutiile pornite de la schema lectiei;


O3 - sa descifreze ghicitoarea propusa;

O4 - sa rezolve fisa de lucru in timpul dat;

Strategia didactica:

- Metode de invatamant: conversatia, explicatia, exercitiul(prin descoperire), expunerea, discutia, jocul.

- Mijloace de invatamant : imagini cu personalitati istorice; scoci; tabla; manual; fisa cu schema lectiei; fisa de lucru.

- Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:

- Hurduzeu, Nicolae(2006), Istoria romanilor si metodica predarii ei; Editura Eurostampa, Timisoara.

Etapele Obiective Strategia didactica Ob

lectiei Continutul stiintific al lectiei Metode Forme Mijloace de

de invatamant de organizare invatamant

1.Moment 2 min Se va aerisi sala de clasa, apoi voi stabili conversatia frontal
organizatoric impreuna cu elevii materialele necesare
desfasurarii lectiei(elevii isi vor pregati
materialele pe banci), dupa care voi asigura
climatul de ordine si disciplina necesar
desfasurarii lectiei.

2.Captarea atentiei O1 Voi lipi pe tabla trei imagini cu conversatia frontal - imagini cu
personalitati istorice. Personalitatile sunt: personalitati
Mircea cel Batran (prima imagine), Dragos explicatia istorice
Voda( a doua imagine) si Vlad Tepes( a treia
5 min imagine). exercitiul - scoci

Elevii vor trebui sa identifice portretul lui prin descoperire - tabla


Vlad Tepes, avand in vedere ca in orele trecute
s-au studiat la clasa personalitatile: Mircea cel
Batran si Dragos Voda.

3.Anuntarea temei si 2 min Voi nota data si titlul lectiei pe tabla si voi conversatia frontal
a obiectivelor preciza obiectivele lectiei de astazi: Vlad Tepes,
aparator al legii. expunerea

4. 4 min Voi verifica tema pentru acasa conversatia frontal


cantitativ si calitativ, prin sondaj(elevii vor citi
Reactualizarea tema). explicatia exercitiul
cunostintelor

5.Precizarea noului 4 min Voi ruga elevii sa deschida manualele la frontal manualul
continut pagina 41, la lectia pe care astazi o vom studia
impreuna. conversatia harta

Elevii vor deschide manualele la lectia: Vlad expunerea


Tepes, aparator al legii.

Voi ruga elevii apoi sa priveasca o harta a


Romaniei cu provincia istorica Tara
Romaneasca. Le voi arata elevilor locul unde s-
a petrecut actiunea.
6.Dirijarea invatarii O2 Le voi imparti elevilor cate o fisa cu conversatia frontal fisa
schema lectiei(pe care o vor atasa in caietul de
15 min clasa). Voi selecta cate un elev pentru fiecare explicatia cu
idee din schema lectiei, pe care o va rosti, apoi discutia schema lectiei
o vom discuta impreuna. Dupa discutarea
ideilor voi explica cuvintele necunoscute,
intalnite in text.

In urma parcurgerii schemei lectiei voi


purta o scurta discutie cu elevii. Astfel voi
intreba:

"- Cine a fost Vlad Tepes?"

"- Ce actiuni a intreprins Vlad Tepes pentru a


intari puterea militara a Tarii Romanesti?"

"- Care au fost raporturile politice ale


voievodului cu Imperiul Otoman?

Elevii vor raspunde la intrebari, argumentandu-


si raspunsurile.

7.Obtinerea O3 frontal
performante
5 min Le voi propune elevilor un joc. conversatia
-lor
Tema jocului consta in descifrarea unei
ghicitoare pe teme istorice. explicatia

Ghicitoarea: jocul

" Tepes-Voda, domn vestit

Pe dusmani i-a pacalit.

Intr-o noapte, neagra noapte,

La turci a intrat in cort

Imbracat in a lor port

Si s-a-ncins o batalie.

Sa ne spuna cine stie

Lupta cum s-a terminat

Si cine a castigat?"

Elevii vor trebui sa descopere despre ce


domnitor este vorba, despre o strategie
folosita intr-o anumita batalie. Elevul care va
raspunde primul si corect va fi notat.

8.Asigurarea feed- O4 Le voi imparti elevilor cate o fisa de lucru. Le conversatia frontal fisa de
back-ului voi explica elevilor sarcinile de lucru, ei vor
7 min trebui sa rezolve exercitiile in scris, individual explicatia lucru
in timpul dat. exercitiul individual
9. 4 min Se vor discuta raspunsurile oferite de fisa de
elevi la exercitiile de pe fisa de lucru. Elevii isi
Intensificarea exercitiul fontal lucru
vor argumenta raspunsurile oral si frontal.
retentiei

10.Asigurarea 2 min conversatia


transferului
Voi nota tema de casa pe tabla: " explicatia frontal
de invatat lectia de astazi".

Voi acorda calificative partiale elevilor


deosebiti; voi face aprecieri referitoare la
modul de lucru al elevilor.

S-ar putea să vă placă și