Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Scoala: ,Scoala Gimnazială „Bogdan Petriceicu Hasdeu’’

Anul scolar: 2019 – 2020

Semestrul: Semestrul I

Clasa: a VI-a B,E

Manualul: „Educatie sociala – Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică

Data: 16, 17 octombrie 2019

Titlul lectiei: Complexitatea identității personale în prezent.

Tipul lectiei: de predare-învăţare

Competenţe specifice:
Utilizarea corectă a termenilor specifici educaţiei interculturale cu referire la fapte /evenimente/procese din societtae contemporană
Identificarea propriilor repere de identitate culturală, prin raportare la sisteme de referință culturale variate
Manifestarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi de ceilalţi

Obiective operationale:
1. Să definească noţiunile de identitate, grup minoritar, grup majoritar
2. Să analizeze succint principalele aspectele identitare ale unei persoane
3. Să identifice principalele aspecte ale identităţii proprii
4. Să identifice caracteristici care aseamănă şi diferenţiază identităţile personale

Metode şi procedee didactice:


 Conversaţia euristică
 Problematizarea
 Tehnica blazonului
 Lucrul cu manualul
 Explicaţia

Forme de organizare a activităţii :


 Frontal
 În grupuri mici
 Individual

Mijloace şi materiale didactice:


 Tabla
 Fişe suport
 Manualul

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Secvenţele lecţiei Conţinutul instructiv-educativ Metode şi procedee didactice Evaluarea


crt
1. Moment organizatoric (2-3 Se realizează pregătirea pentru lecţie elevilor Conversaţia euristică
min) prin pregătirea materialelor necesare: caiete,
manual ş.a şi a contextului desfşurării activităţii
( studenţi masteranzi prezenţi)
2. Actualizarea cunoştinţelor Profesorul invită elevii sa prezinte Explicaţia Calitatea
anterioare 7 min informaţiile cele mai importante din lecţiile Conversaţia euristică răspunsurilor oferite
anterioare precum şi rezolvarea temei pentru Problematizarea
acasă
Prin intermediul întrebărilor elevii vor fi
ghidaţi să-şi actualizeze cunoştintele cheie
3. Dirijarea învăţării – 20 min Pornind de la cunoştinţele anterioare, Conversaţia euristică Calitatea
profesorul va formula definiţia noţiunii de Explicaţia răspunsurilor oferite
identitate (este elementul central al Problematizarea Implicarea în
personalităţii care reflectă ceea ce realizarea sarcinilor
caracterizează şi diferenţiază individul de alţi
indivizi) şi „eu” (ansamblul trăsăturilor
individuale care sunt dependente de
contextele istorice şi istorice în care trăim)

Impreună cu elevii se vor analiza principalele


aspecte identitare ale unei persoane:
- Rolurile din viţă
- Locul naşterii şi domiciliu
- Apartenenţa la o anumită rasă,
naţionalitate, religie
- Trăsăturile fizice
- Sexul
- Apartenenţa la un grup minoritar sau
minoritar
-

4 Obţinerea performanţei şi Profesorul va prezenta tehnica balzonului şi Tehnica blazonului Implicarea în


asigurarea feedback-ului 10 apoi va invita fiecare elev să-şi completeze Conversaţia euristică realizarea sarcinilor
min blazonul personal Lucrul în perechi Calitatea produselor
Problematizarea finale
După completare fiecare elev va discuta
despre blazonul personal cu colegul de bancă
încercând să răspundă la întrebări care
vizează identitatea personală ca element care
ne face unici şi ne diferenţiază de ceilalţi
5 Evaluare formativă – 5 min La finalul lecţiei profesorul concluzioneză şi Aprecierea verbală Feedback-ul oferit
apreciază verbal activitatea elevilor. de elevi
Unii elevi cu contribuţii deosebite în lecţie
pot fi notaţi

S-ar putea să vă placă și