Sunteți pe pagina 1din 12

FIȘA DE IDENTIFICARE R. E. D.

Numele-prenumele propunătorului: Prof. dr. Manea Mitică


Școala de proveniență: Liceul Tehnologic „Dumitru Mangeron” Bacău
Telefon, email: 0720 640258 / maneamitica58@gmail.com

Denumirea resursei educaționale propuse: Pilirea manuală a suprafeţelor pieselor metalice.


Tema/scurtă descriere: Resursa educaţională propusă reprezintă un proiect didactic pentru tema
„Pilirea metalelor”, lecţia „Pilirea manuală a suprafeţelor pieselor metalice”, modulul „Lăcătuşărie
generală”.
Informaţiile oferite sunt utile pentru cadrele didactice şi răspund cerinţelor precizate în Anexa nr. 2 la
OMENCS nr. 4121 din 13.06.2016 – Standard de pregătire profesională – calificarea profesională
Mecanic auto – nivel 3– domeniul de pregătire profesională: Mecanică, respectiv în Anexa nr. 6 la
OMENCS nr. 4457 din 05.07.2016 – Curriculum pentru clasa a IX-a – învățământ profesional –
domeniul de pregătire profesională: Mecanică, referitoare la Unităţile de rezultate ale învăţării
tehnice generale specifice domeniului Mecanică.
Domeniul: Curricular / Mecanică / Mecanic auto
Aria curriculară/Disciplina: Tehnologii/Modulul MII – Lăcătuşărie generală
Nivelul de învățământ: Învățământ profesional de 3 ani
Clasa: a IX-a
Tipul materialului: De informare / proiect didactic
Scopul materialului propus/Adresabilitate: cadre didactice.
Competențe vizate:
Cunoştinţe:
­ Pilirea metalelor: clasificarea pilelor, tehnologii de execuţie, metode de control a suprafeţelor
prelucrate prin pilire, norme de securitate şi sănătate în muncă.
Abilităţi:
­ Pilirea manuală a suprafeţelor.
­ Executarea controlului calităţii suprafeţelor prelucrate prin pilire.
­ Utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate.
­ Comunicarea / Raportarea rezultatelor activităţii profesionale desfăşurate.
Aptitudini:
­ Respectarea cerinţelor ergonomice la locul de muncă.
­ Colaborarea cu membrii echipei de lucru, în scopul îndeplinirii sarcinilor de la locul de muncă.
­ Respectarea prescripţiilor din desenele de execuţie la realizarea pieselor prin operaţia de pilire
manuală.
­ Asumarea, în cadrul echipei de la locul de muncă, a responsabilităţii pentru sarcina de lucru
primită.
­ Asumarea iniţiativei în rezolvarea unor probleme.
­ Respectarea normelor de securitate şi sănătate în muncă.

1
PROIECT DIDACTIC

Data: ………………..
Şcoala: Liceul Tehnologic „Dumitru Mangeron” Bacău
Clasa: a IX - a P
Domeniul de pregătire profesională: Mecanică
Profesor: ………………………..
Modulul II: Lăcătuşărie generală
SPP – Mecanic auto aprobat prin: Anexa 2 la OMENCŞ nr. 4121 din 13.06.2016
Curriculum aprobat prin: Anexa 6 la OMENCŞ nr. 4457 din 05.07.2016
Unitatea de rezultate ale învăţării: URÎ 2.Realizarea pieselor prin operaţii de lăcătuşărie generală
Cunoştinţe: 2.1.8.
Abilităţi: 2.2.27., 2.2.28., 2.2.40., 2.2.41.
Aptitudini: 2.3.1., 2.3.2., 2.3.3., 2.3.4., 2.3.5., 2.3.6.
Tema: Pilirea metalelor
Lecţia: Pilirea manuală a suprafeţelor.
Tipul lecţiei: Lecţie de instruire practică
Scopul lecţiei: Formarea de deprinderi/aptitudini practice necesare realizării pieselor mecanice prin
operaţii de lăcătuşărie generală.
Durata: 100 minute
Locul de desfăşurare: Atelierul mecanic pentru instruire practică

Cuprinsul proiectului didactic

1. Obiectivele operaţionale

La sfârșitul lecţiei elevii trebuie:


 O1 – Să înţeleagă importanţa cunoaşterii şi aplicării în practică a noţiunilor teoretice privind
prelucrarea suprafeţelor prin pilire.
 O2 – Să utilizeze documentaţia tehnică/tehnologică pentru executarea operaţiilor de lăcătuşărie
generală.
 O3 – Să ştie să aleagă şi să utilizeze sculele, dispozitivele şi verificatoarele (SDV-urile) în funcţie de
operaţia de lăcătuşărie executată.
 O4 – Să utilizeze diferite metode de pilire pentru realizarea pieselor metalice.
 O5 – Să poată alege şi utiliza mijloace de măsurat şi verificat lungimi, unghiuri şi suprafeţe în
vederea controlului suprafeţelor prelucrate prin pilire.

2. Domenii de competenţe cheie şi rezultate ale învăţării specifice acestora

Competenţe de comunicare în limba română:


- utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate;
- comunicarea/raportarea rezultatelor activităţii profesionale desfăşurate.
Competenţe de bază de matematică, ştiinţe şi tehnologie:
- precizarea corectă a unităţilor de măsură ale mărimilor fizice ce trebuie măsurate, verificate sau
controlate;
- realizarea de transformări de unităţi de măsură;
- respectarea prescripţiilor din desenele de execuţie la realizarea pieselor prin operaţii de lăcătuşărie.
Competenţe de a învăţa să înveţi:
­ utilizarea mijloacelor de măsurat şi verificat lungimi, unghiuri şi suprafeţe;
­ utilizarea documentaţiei tehnice/tehnologice pentru executarea operaţiilor de lăcătuşărie generală;
­ utilizarea SDV-urilor şu utilajelor în funcţie de operaţia tehnologică executată;
­ respectarea cerinţelor ergonomice la locul de muncă.
Competenţe sociale şi civile:
- colaborarea cu membrii echipei de lucru, în scopul îndeplinirii sarcinilor;
- respectarea normelor de securitate şi sănătate în muncă.
2
Competenţe antreprenoriale:
- asumarea iniţiativei în rezolvarea unor probleme;
- asumarea, în cadrul echipei,a responsabilităţii pentru sarcina de lucru primită.

3. Resurse educaţionale

3.1. Resurse umane

În general elevii clasei nu posedă cunoştinţele de bază de matematică, ştiinţe şi tehnologie predate în
ciclul gimnazial.
Majoritatea elevilor nu utilizează corect vocabularul comun şi nu posedă conştient un vocabular de
specialitate.
Elevii comunică cu dificultate şi nu au capacitatea de a raporta rezultatele activităţilor desfăşurate.
Nu toţi elevii înţeleg, sau ignoră, importanța cunoştinţelor de specialitate ce li se transmit în raport
cu calificarea profesională pentru care se pregătesc.
Elevii nu deţin toate cunoştinţele necesare pentru citirea şi interpretarea documentaţiei
tehnice/tehnologice, respectiv pentru efectuarea tuturor măsurătorilor şi verificărilor necesare (elevii nu
au parcurs la modulul Reprezentarea pieselor mecanice lecţiile cotarea pieselor, respectiv înscrierea pe
desen a abaterilor dimensionale şi geometrice, iar modulul Măsurări tehnice îl vor parcurge abia în clasa a
X-a).
Datorită numărului mare de elevi şi a spaţiului limitat din mediul de instruire, pentru fiecare loc de
muncă / banc de lucru sunt repartizaţi trei elevi, elevi care îşi pot desfăşura activitatea, în general, în
regim succesiv.

3.2. Resurse materiale

a. Mijloace de învăţământ

bancuri de lucru dotate cu SDV-uri şi AMC-uri specifice operaţiilor tehnologice de lăcătuşărie


generală;
semifabricate rezultate prin debitare manuală de către elevi în cadrul unei activităţi anterioare;
scule necesare pentru prelucrarea prin pilire: pile late de degroşare, pile dreptunghiulare pentru
semifinisare şi pentru finisare, alte tipuri de pile;
menghină;
verificatoare: echere, rigle metalice, şablon piesă;
şubler cu precizia de 0,1mm;
fişe de lucru: FL1 – desenul semifabricatului ce trebuie prelucrat; FL2 – desenul piesei prelucrate;
fişă de măsurători: FM;
criterii şi indicatori de realizare şi ponderea acestora: FE (fişa de evaluare).

b. Mediul de instruire: Atelierul mecanic pentru activități de instruire practică nr. 3.

3.3. Resurse procedurale

 metode de comunicare orală: expozitive, interogative (conversative sau dialogate), discuţiile şi


dezbaterile, problematizarea;
 metode de comunicare bazate pe limbajul intern (reflecţia personală);
 metode de comunicare scrisă (tehnica lecturii);
 metode de explorare a realităţii;
- metode de explorare nemijlocită (directă) a realităţii: observarea sistematică şi independentă;
- metode de explorare mijlocită (indirectă) a realităţii: metode demonstrative;
 metode bazate pe acţiune (operaţionale sau practice):
- metode bazate pe acţiunea reală/autentică: studiul de caz şi lucrările practice;
Pentru atingerea rezultatelor învăţării vor fi derulate următoarele activităţi de învăţare:
problematizarea, studiul de caz, învăţarea prin descoperire, activităţi bazate pe comunicare şi relaţionare,
activităţi de lucru în grup / în echipă şi cu precădere activităţi practice.

3
Conţinuturile lecţiilor vor fi abordate într-o manieră integrată, diferenţiată, ţinând cont de
particularităţile colectivului de elevi cu care se lucrează şi de nivelul iniţial de pregătire al elevilor.
Se va aborda prioritar instruirea centrată pe elev şi instruirea prin cooperare prin proiectarea şi
implementarea activităţilor de învăţare care vor avea în vedere stilurile individuale de învăţare a fiecărui
elev.

3.4. Prezentarea sarcinii de lucru a elevilor

- activitatea de instruire practică se va desfăşura pe grupe, fiecare grupă va fi alcătuită din trei
elevi, fiecare grupă desfăşurându-şi activitatea la acelaşi loc de muncă / banc de lucru;
- fiecare grupă de elevi au ca sarcină prelucrarea prin pilire manuală a unui semifabricat;
- fiecare semifabricat, de formă dreptunghiulară, are de prelucrat trei laturi (1, 2 şi 3), fiecărui elev
revenindu-i sarcina de a prelucra câte o latură. Distribuirea laturilor elevilor se va realiza după o
metodă aleasă prin consens de toţi membrii grupei (în documentele ce vor fi completate,
membrii grupei se vor ordona după numărul suprafeţei pe care a prelucrat-o);
- elevii grupei vor avea, prin rotaţie, roluri diferite: tehnologul, lucrătorul şi responsabilul cu
controlul conformităţii prelucrării mecanice a piesei;
- conformitatea realizării operaţiilor de prelucrare vor fi verificate de fiecare membru al grupei, în
final, prin consens, adoptându-se concluzia dacă piesa este conformă, dacă nu este conformă
(conformitatea putându-se obţine prin prelucrări suplimentare) sau dacă piesa este rebut.

4
4. Organizarea demersului didactic

Nr. Secvenţa Activitatea de învăţare Strategia didactică


crt. lecţiei/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Organizare Evaluare
timp
1. 5 min Moment organizatoric Răspund solicitărilor. Conversația Condițiile Activitate Observarea
Salutul, scurtă conversație de acomodare, profesorului. Dialogul materiale și frontală sistematică
verificarea prezenței, verificarea ambientale din
echipamentului de lucru al elevilor, verificarea atelierul pentru
aşezării corecte a grupelor de elevi la bancurile instruire
de lucru şi verificarea de către elevi a practică
inventarului fiecărui banc de lucru.
2. 10 min Anunțarea temei, scopului lecției și a Conversația Condițiile Activitate Observarea
obiectivelor operaţionale, inclusiv motivarea Ascultă cu atenţie şi euristică materiale și frontală sistematică
învăţării răspund la întrebările Explicația ambientale din Activitate pe Investigația
Captează atenția elevilor printr-o scurtă cadrului didactic. cabinet grupe
reactualizare şi verificare a cunoştinţelor Caiete de notițe
teoretice despre operaţia tehnologică de pilire Preiau materialele Semifabricate
manuală a metalelor. distribuite de cadrul FL1
Anunță tema și prezintă obiectivele lecției. didactic. FL2
Distribuie elevilor semifabricatele (fiecare FM
semifabricat are poansonat nr. grupei de elevi) Notează în caietele pentru
fişele de lucru şi fişa de evaluare. instruire practică.
Explică elevilor rolurile pe care trebuie să le
îndeplinească în cadrul grupei şi sarcinile ce le Răspund altor solicitări
revin pentru fiecare rol în parte. ale cadrului didactic.
O1
Prezintă importanţa cunoaşterii noţiunilor Solicită, după caz,
teoretice şi a formării aptitudinilor şi informaţii şi clarificări
deprinderilor practice privind prelucrarea suplimentare.
suprafeţelor prin pilire în contextul viitoarei
meserii pe care elevii o vor practica.
3. 70 min Prezentarea conținutului și dirijarea învățării în
vederea realizării obiectivelor operaţionale Sunt atenți la explicații; Explicația Caiete de notițe Evaluare orală
Prezentând informaţiile/conţinuturile necesare științifică Activitate
pentru atingerea fiecărui obiectiv operaţional Notează informația; Semifabricate frontală, Observarea

5
propus în logica următoare: obţinerea de Învățarea prin individuală şi sistematică
informaţii, prelucrarea informaţiilor, Se concentrează și, descoperire FL1 pe grupe
formularea concluziilor, exersarea şi aplicarea folosindu-se de noțiunile Evaluare şi
concluziilor şi conexiunea inversă finală, învățate la alte discipline, Conversația FL2 autoevaluare prin
profesorul: colaborează cu euristică activităţi de
……………………………. profesorul. FM măsurare şi control
O2 Observarea a lungimilor,
Ascultă întrebările, îşi dirijată Menghină unghiurilor şi
Pe baza celor două fişe de lucru, cadrul formulează răspunsurile suprafeţelor
didactic explică elevilor sarcinile pe care şi participă la dialogul Analiza Pile prelucrate.
trebuie să le realizeze în cadrul lecţiei, iar prin iniţiat de profesor. comparativă
întrebări adresate acestora verifică dacă elevii Echere
au înţeles cantitativ şi calitativ informaţiile Completează/corectează Problematizarea
oferite. unele răspunsuri Rigle de
Clarifică cele trei categorii de activităţi formulate incomplet / Studiul de caz control
principale ce revin elevilor: de organizare, de incorect de către colegi.
execuţie şi de control. Învăţarea prin Șubler
Prezintă şi verifică elevilor/la elevi Analizează materialele descoperire,
principalele norme de SSM ce trebuie didactice puse la
respectate pentru cele trei categorii de dispoziţie, obţin Activități
activităţi ce vor fi desfăşurate. informaţii, prelucrează bazate pe
……………………………… informaţii şi formulează comunicare şi
O3 concluzii, individual sau relaţionare
împreună cu colegii din
Cadrul didactic solicită grupelor de elevi să grupa din care face parte. Activităţi de
aleagă din inventarul bancului de lucru, lucru în grup /
sculele, dispozitivele, verificatoarele şi AMC- Aleg SDV-urile şi AMC- în echipă
urile necesare pentru realizarea sarcinilor de urile necesare pentru
lucru. realizarea sarcinilor de Activităţi
În plus solicită elevilor să-şi organizeze prelucrare a practice.
ergonomic postul de lucru. semifabricatelor.
Cadrul didactic verifică dacă grupele şi-au ales
şi amenajat corect SDV-urile şi AMC-urile Distribuie/aşează
necesare, după caz, solicitând explicaţii şi ergonomic pe suprafaţa
argumente pentru soluţiile adoptate de elevi bancului de lucru, alături
sau făcând corecţiile necesare. de fişele de lucru, SDV-

6
……………………………… urile şi AMC-urile
O4 selectate. Explicația Caiete de notițe
Cadrul didactic solicită elevilor să precizeze Formulează întrebări științifică
metodele de pilire pe care aceştia le vor utiliza referitoare la aspecte mai Semifabricate
pentru prelucrarea semifabricatelor, iar pentru puţin înţelese şi solicită Învățarea prin
fiecare metodă de pilire folosită indică elevilor informaţii suplimentare. descoperire FL1
tipurile de pile ce vor fi utilizate.
Cadrul didactic, stabileşte argumentat, Apreciază răspunsurile Conversația FL2
împreună cu elevii: celorlalţi colegi atunci euristică
- poziţia corpului elevilor, în raport cu planul
când sunt solicitaţi. FM
vertical, respectiv în raport cu semifabricatul Observarea
fixat în menghină, Realizează prelucrarea dirijată Menghină
- modul de prindere, respectiv modul de semifabricatelor în mod
mânuire a pilelor succesiv, îndeplinind pe Analiza Pile
pe perioada realizării operaţiilor de pilire rând rolurile de lucrător, comparativă
manuală. tehnolog şi controlor. Echere
Cadrul didactic verifică dacă elevii au înţeles Problematizarea
corect poziţia corpului în timpul pilirii, cât şi
Realizează verificarea Rigle de
modul de prindere şi mânuire a pilei şi face suprafeţelor prelucrate, Studiul de caz control
observaţiile corespunzătoare acolo unde se utilizând mijloace şi
impune. metode pentru măsurarea Învăţarea prin Șubler
Verifică în permanenţă verificarea normelor de şi verificarea lungimilor, descoperire
SSM de către toţi elevii şi se asigură că aceştia
unghiurilor şi
realizează sarcinile de lucru în mod suprafeţelor. Activități
corespunzător. bazate pe
………………………….. Completează cu datele comunicare şi
O5 obţinute în urma relaţionare
măsurătorilor şi
Cadrul didactic stabileşte împreună cu elevii: verificărilor efectuate fişa Activităţi de
- ce elemente dimensionale şi de formă vor de măsurători FM. lucru în grup /
asigura în urma prelucrării conformitatea în echipă
piesei prelucrate; Colaborează cu membrii
- ce metode vor utiliza pentru verificarea grupei pentru realizarea Activităţi
conformităţii prelucrărilor executate; sarcinilor. practice.
- cu ce mijloace vor verifica conformitatea;
- modalitatea de completare a rezultatelor Comunică cadrului

7
obţinute în urma verificării conformităţii în didactic finalizarea
fişa de măsurători FM; sarcinilor de lucru.
- modul de interpretare a rezultatelor
completate în fişa de măsurători.
Verifică dacă elevii au înţeles corect alegerea
şi utilizarea mijloacelor de măsurat şi
verificat lungimi, unghiuri şi suprafeţe în
vederea controlului suprafeţelor prelucrate prin
pilire şi verifică prin sondaj dacă aceştia aplică
în practică aceste informaţii.
4. 10 min Realizarea feed-back-ului şi evaluarea
performanței Sunt atenți la explicații. Activitate Observarea
Cadrul didactic solicită elevilor să prezinte pe Prezintă argumentat Explicația Fișă de frontală sistematică
grupe, argumentat pe baza rezultatelor înscrise informaţiile /rezultatele/ măsurători Activitate pe Autoevaluare
în fişele de măsurători, concluzia finală concluziile solicitate de Învățarea în grupe Interevaluare
privind conformitatea piesei prelucrate. profesor. grupuri mici Piesa realizată Activitate
Cadrul didactic solicită elevilor să precizeze individuală
soluţiile ce vor fi adoptate, dacă este cazul, Realizează verificarea Conversația Șubler
pentru stabilirea conformităţii piesei sau conformităţii piesei
cauzele care au condus la rebutarea [piesei. grupei vecine şi comunică Problematizarea Echere
Cadrul didactic solicită elevilor din grupe rezultatele/ concluziile la
învecinate să verifice prin măsurători care au ajuns. Studiu de caz Rigle de
conformitatea pieselor grupei vecine şi să control
comunice dacă se constată diferențe între cele Participă activ la Activități
două verificări efectuate. discuţiile generate de bazate pe
Cadrul didactic iniţiază discuţii atunci când se cadrul didactic. comunicare şi
constată că la interevaluări au fost constatate relaţionare
diferenţe, stabilindu-se prin mediere soluţia Fac aprecieri asupra
corectă şi cauzele care au condus la rezultate modului de desfășurare a Activităţi de
diferite. activităţii, precizând lucru în grup /
Cadrul didactic prezintă elevilor criteriile şi elementele care le-au în echipă
indicatorii de realizare şi ponderea acestora din creat anumite dificultăţi
fişa de evaluare (FE) pe bază cărora va stabili în realizarea sarcinilor Activităţi
nota finală a elevilor din fiecare grupă, notă pe primite. practice.
care o va aduce la cunoştinţa elevilor la
începutul orei următoare.

8
Comunică elevilor concluziile finale
referitoare la atingerea obiectivelor activităţii
de instruire practică, la modul de îndeplinire a
sarcinilor de către elevi, la minusurile şi
plusurile constatate pe perioada desfăşurării
activităţii.
5. 5 min Moment final
Solicită elevilor: Elevii realizează sarcinile Dialogul FL1 Activitate Observarea
- să predea fişele de lucru, fişele de măsurători solicitate, predând Explicația FL2 frontală sistematică
şi piesele realizate; materialele solicitate şi Conversația Piesa Activitate pe Investigația
- să aşeze în sertarele bancurilor SDV-urile şi aşezând la locurile lor prelucrată grupe
AMC-urile utilizare conform regulilor mijloacele utilizate. FM Activitate
ergonomice şi NSSM; Elevii realizează SDV-uri individuală
- să efectueze curăţenia la bancurile de lucru; curățenia la bancurile de AMC-uri
După salutul final, solicită elevilor să lucru. Materiale şi
părăsească în ordine mediul de instruire. După salutul de final şi la mijloace pentru
solicitarea cadrului curăţenie
didactic părăsesc în linişte
şi în ordine atelierul de
instruire practică.

9
Forma aproximativă a semifabricatului după operaţia de debitare
(FL1)

Adaos de prelucrare pentru


operaţia tehnologică de pilire

Latură semifabricat rezultată în


2
urma operaţiei de debitare

Contur piesă materializat prin


1 3
trasare şi obţinut după operaţia
de pilire

Latura bază – nu se prelucrează

Forma piesei obţinută după operaţia tehnologică de pilire


(FL 2)

5
40±0,2

50±0,2

Notă:

1. Toate laturile vor fi perpendiculare.


2. Laturile prelucrate trebuie sa fie rectilinii şi plane.

Fişă de măsurători – autoevaluare


10
(FM)

Parametrul verificat Măsurători/verificare realizate de elevul Concluzie


1 2 3
AB
Lungimea laturilor BC
(valoarea efectivă) CD
AD
Valoarea A
unghiurilor B
(<, >, ) C
D
Rectilinitatea AB
şi planitatea BC
suprafeţelor CD
prelucrate AD
Concluzie finală
(piesă conformă,
neconformă sau rebut)

Data:……………………..

Elevi:
1…………………………………….
2…………………………………….
3…………………………………….

11
Fişa de evaluare (FE)
Grupa nr. ……
Elevi:
1. 2. 3.
Nr. Criterii de realizare şi ponderea acestora Indicatorii de realizare şi ponderea acestora
crt.
1. Primirea şi planificarea Normat Realizat Citirea desenului de execuţie în vederea executării Normat Realizat
sarcinii de lucru piesei prin operaţii de pilire manuală. 30%
(1p)
35% Alegerea SDV-urilor necesare executării piesei prin 40%
(3,5p) operaţii de pilire manuală (1,5p)
Organizarea locului de muncă 30%
(1p)
2. Realizarea sarcinii de Respectarea prescripţiilor tehnice din desenul de 30%
lucru execuţie a piesei de executat prin operaţii de pilire (1,5p)
manuală.
50% Executarea piesei prin operaţii de pilire utilizând 30%
(5p) corespunzător SDV-urile alese. (1,5p)
Verificarea calităţii piesei executate prin operaţii de 20%
pilire manuală. (1p)
Respectarea NSSM. 20%
(1p)
3. Prezentarea şi 15% Utilizarea terminologiei de specialitate în descrierea 100%
promovarea sarcinii (1,5p) tehnologiilor de execuţie şi a metodelor de control (1,5p)
realizate aplicate piesei realizate prin operaţii de pilire manuală.
TOTAL 100% NOTA ŞCOLARĂ ACORDATĂ
(10p)

Data:……………………….. Cadru didactic:……………………………………..


Elaborat,
Prof. dr. ing. Manea Mitică

12

S-ar putea să vă placă și