Sunteți pe pagina 1din 8

GUVERNUL ROMANIEI

UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,


FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

PROIECT DE LECTIE
Data: Decembrie 2012

Unitatea scolara: Scoala gimnaziala „ N. Titulescu”

Obiect: Consiliere

Subiect: Conflictul si managementul conflictelor

Tipul lectiei: consiliere de grup – parinti elevi RPTS

Scop: Insusirea unor abilitati de manageriere a conflictelor

Obiective operationale
Proiect cofinanţat din Fondul
Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

La sfarsitul lectiei parintii elevilor RPTS vor fi capabili:


- Sa identifice, in viata cotidiana, cauzele unui conflict;
- Sa identifice si sa aplice, in viata cotidiana, solutiile de deblocare/gestionare a conflictelor;
- Sa interpreteze consecintele unor situatii conflictuale asupra lor si asupra celor din jur.

Metode si procedee: expunerea, dezbaterea, problematizarea, conversatia, argumentatia

Mijloace didactice: prezentare Power Point, chestionare

Propunator:

MOMENTUL CONTINUTUL LECTIEI METODE SI


LECTIEI PROCEDEE
MOMENT
ORGANIZATORIC
CAPTAREA
ATENTIEI
ANUNTAREA
TEMEI
Profesorul explica parintilor ideea conform careia conflictul este o parte fireasca a Explicatia
procesului de comunicare si apare constant in relatia cu prietenii, familia sau colegii de
serviciu.
Vorbim despre un conflict atunci cand:
Proiect cofinanţat din Fondul
Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

 doua sau mai multe persoane au interese diferite intr-o situatie;


 aceste interese sunt contradictorii si impiedica comunicarea adecvata intre acele
persoane.

Daca situatia conflictuala nu este rezolvata in mod satisfacator si ea persista in timp, pot
aparea efecte negative:
 scade implicarea in activitate;
 scade sentimentul de incredere in sine;
 duce la dificultati de relationare.

Convingeri eronate sau mituri despre conflicte: „ conflictul are numai efecte negative”, Explicatia
„ conflictul se rezolva de la sine”, „ a avea un conflict este un semn de vulnerabilitate” etc.

A incerca sa rezolvam un conflict este dificil, deoarece presupune ca noi sa recunoastem ca


am contribuit la aparitia problemei respective, sa ne asumam riscul de a fi respinsi de
celalat si sa dorim cu adevarat sa schimbam lucrurile.
In continuare profesorul le da exemple de eventuale obstacole in procesul rezolvarii
conflictului:
 Tendinta naturala de a explica mai intai care este punctul nostru de vedere. Astfel, Argumentarea
credem ca daca celalalt va intelege perspectiva noastra va ajunge la aceeasi solutie
ca si noi. Acest mod de a gandi este gresit deoarece fiecare om are alte experiente si
alte scopuri care il determina sa vada o situatie intr-un anumit mod.
Proiect cofinanţat din Fondul
Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

 Ineficienta noastra ca si ascultatori. A asculta presupune mai mult decat a auzi ceea
ce spune cineva. A asculta inseamna a depune un efort pentru a intelege cu adevarat
perspectiva celuilalt.
 Teama ca lucrurile nu vor iesi asa cum ne dorim noi, teama de a pierde ceva la care
tinem sau de a recunoaste ca am facut ceva greseli.
 Presupozitia ca noi vom pierde, iar celalalt va castiga. Rezolvarea eficienta a unui
conflict presupune a se ajunge la un punct comun, astfel incat ambele parti sa fie
multumite.

Profesorul aminteste de stilurile de abordare a conflictelor:


DESFASURAREA  Metoda „ castig-pierdere”, adica una dintre parti primeste ceea ce a cerut a fi
PROPRIU-ZISA A rezolvat, iar partea cealalta pierde. De exemplu, cand doi copii sunt in competitie
LECTIEI
pentru locul I, unul dintre ei va castiga premiul I, altul nu. In anumite situatii,
metoda castig-pierdere este necesara: cand una dintre parti dispune de prea putine Expunerea
resurse sau doar una dintre parti poate sa isi indeplineasca nevoile ( ex. Cand doua
persoane candideaza pentru un singur post).
 Metoda „ pierdere-pierdere”. Desi pare greu de crezut ca o astfel de metoda este
eficienta, exista situatii cand e cea mai eficienta solutie. Cele mai bune exemple
pentru a demonstra eficienta acestei metode sunt multele razboaie incheiate prin
astfel de solutii. Compromisul este o forma a acestei metode de solutionare a
conflictelor.
 Metoda „ castig-castig”. In astfel de situatii, scopul este ca cererile tuturor partilor sa
Proiect cofinanţat din Fondul
Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

fie satisfacute. Cei implicati nu numai ca nu doresc sa castige in detrimentul


celeilalte, dar scopul lor este de a lucra impreuna pentru a ajunge la solutia cea mai
eficienta. Cand un vanzator si un cumparator stabilesc impreuna pretul unui produs,
ei folosesc metoda „ castig – castig”.

Strategiile cel mai frecvent folosite pentru solutionarea optima a unui conflict

1) Renuntarea – exista momente in care simtim ca discutiile nu sunt deloc productive,


suntem prea obositi, ne simtim amenintati fizic, sau situatiile sunt lipsite de importanta si
nu merita efortul nostru. In astfel de situatii, cea mai buna alternativa este abandonul. Argumentarea
Spunand „ Nu merita sa ne certam pentru asta, hai sa mergem mai departe” putem evita o Expunerea
situatie neplacuta.

2) Evitarea – este una din strategiile cel mai frecvent folosite in situatiile conflictuale sau
cu potential conflictual. Ea este eficienta in urmatoarele cazuri:
 cand avem nevoie de timp ca sa ne calmam;
 cand nu avem nimic de castigat din situatia respectiva;
 cand vrem sa punem distanta intre noi si o persoana;
 cand mai avem nevoie de timp ca sa ne pregatim.
Astfel putem spune: „ Vad ca esti foarte preocupat de problema asta. Eu am acum o
intalnire importanta/ am nevoie de timp sa ma mai gandesc la aceste lucruri. Crezi ca
putem discuta maine?”
Proiect cofinanţat din Fondul
Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

3) Dominarea – presupune rezolvarea conflictului prin actiunea unei singure persoane care
are putere, control sau expertiza intr-un anumit domeniu. Ea se aplica atunci cand e nevoie
de o solutie rapida, cand cealalta persoana e lipsita de experienta sau cand ne confruntam
cu o situatie de importanta minora. Astfel se poate afirma: „ Iti inteleg preocuparea, eu am
lucrat mult in acest domeniu/ am mai rezolvat probleme de acest gen si cred ca asta este
cea mai buna solutie in acest moment”.

4) Delegarea responsabilitatii – presupune imputernicirea celeilalte persoane si are rolul de


a creste increderea dintre parteneri. Ea se foloseste atunci cand ne simtim siguri de pozitia
noastra si vrem sa imbunatatim relatia cu celalalt. De exemplu, putem spune „ Nu sunt
expert in acest domeniu. Ce crezi ca ar trebui sa facem?” Daca este folosita in mod gresit
poate transmite nesiguranta sau pasivitate (ex. „ Fa cum vrei tu”).

5) Apelul la un mediator – presupune a cere ajutor unei terte persoane atunci cand
conflictul nu poate fi rezolvat de persoanele implicate. Astfel de situatii sunt cele puternic
incarcate emotional:
 cand unul dintre parteneri nu coopereaza sau
 cand unul dintre parteneri ameninta ca doreste sa se razbune
Exprimarea dorintei de a apela la un mediator trebuie facuta asertiv: „ Este o situatie foarte
dificila pentru mine si cred ca ne-ar ajuta daca am mai discuta si cu o alta persoana”. Expunerea

Proiect cofinanţat din Fondul


Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

6) Folosirea umorului – pentru a „ descongestiona” atmosfera este o modalitate foarte


eficienta atunci cand persoanele implicate au aceeasi pozitie sau conflictul este unul minor.
Umorul trebuie sa fie relevant pentru situatia respectiva, altfel el poate avea efect invers.
De asemenea, el nu se recomanda cand cealalta persoana este foarte suparata sau noi
detinem clar controlul in situatia respectiva.

7) Compromisul – inseamna ca fiecare sa renunte la ceva pentru a ajunge la consens. El se


foloseste atunci cand este o problema complexa, alte metode au esuat, raportul de putere Argumentarea
intre parteneri este egal, sau cand ambii parteneri au dreptate, dar vad lucrurile din unghiuri
diferite. Abilitatea de a negocia este foarte utila in aceasta situatie. Noi folosim negocierea
zilnic, atunci cand dorim sa obtinem ceva, insa abilitatile de negociere devin foarte
importante in anumite momente din viata noastra.
Inainte de a incepe negocierea este important sa stim foarte precis care sunt nevoile noastre
(de exemplu, „ Este evident ca avem pareri diferite. Hai sa vedem care sunt lucrurile la care
crezi ca poti renunta.” )

8) Integrarea si colaborarea – atunci cand persoanele implicate in conflict isi dau seama ca
nici una nu detine suficiente informatii despre problema, pot reorienta situatia sub forma
unei colaborari. Pentru a folosi cu succes aceasta strategie persoanele trebuie sa aiba
incredere unul in celalalt si sa doreasca sa colaboreze. Astfel se poate spune: „ Impreuna
cred ca vom gasi o solutie pentru a rezolva situatia asta. Asta presupune ca sa lucram

Proiect cofinanţat din Fondul


Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013
GUVERNUL ROMANIEI
UNIUNEA EUROPEANĂ MINISTERUL MUNCII, MINISTERUL EDUCATIEI,
FAMILIEI ŞI PROTECŢIEI FONDUL SOCIAL INSTRUMENTE CERCETARII, TINERETULUI INSPECTORATUL ŞCOLAR AL
SOCIALE EUROPEAN STRUCTURALE SI SPORTULUI MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
AMPOSDRU POSDRU 2007-2013 2007-2013 OIPOSDRU

POSDRU/91/2.2/S/61460
Soluţii inovative şi oportunităţi pentru asigurarea accesului, participării şi succesului şcolar în învăţământul obligatoriu- "SOS"

amandoi pentru a gasi solutia cea mai potrivita”.

EVALUAREA

Proiect cofinanţat din Fondul


Social European prin
Programul Operaţional
Sectorial Dezvoltarea
Resurselor Umane 2007-2013

S-ar putea să vă placă și