Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor: Stroe Ilie – Mircea


Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Elena Cuza”
Clasa: a X-a F
Perioada: 17 februarie 2020
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Spiritualitate și viață creștină
Subiectul lecției: Iubire și Dreptate
Tipul lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe

Competențe specifice:
1.1 Argumentarea importanței sentimentului de iubire în viața cotidiană și raportarea la întțelesul termenului în viața creștină. Dreptatea privită ca virtute.
2.1 Utilizarea adecvată a termenilor specifici religiei în argumentarea învățăturii de credință ortodoxă.

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1: să enumere poruncile legate de iubire;
O2: sa enumere termenii grecești pentru iubire; raportarea la iubirea duhovnicească (agapică);
O3: să explice motivul creației, al înomenirii Fiului lui Dumnezeu, al Jertfei de pe Cruce;
O4: să prezinte învățătura Mântuitorului prin cuvânt și faptă cu privire la iubirea față de Dumnezeu și de semeni;
O5: să precizeze care este conținulul iubirii duhovnicești și cum se poate dobândi aceasta;
O6: să explice rolul iubirii în relațiile familiale;
O7: să argumenteze de ce faptele omului se întâlnesc cu dreptatea dumnezeiască.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, problematizarea, povestirea, explicația, dezbaterea, observația.
2. Mijloace de învățământ: Sfânta Scriptură, tabla, anexe.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și frontală.

1
Resurse :

Oficiale:

1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5230/01.09.2008, pentru clasa a IX-a;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IX-a;
3. Unitatea de învățare Spiritualitate și viață creștină;

Bibliografice:

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982.
2. CUCOȘ, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cuviosul Iustin de la Celie, Cuvinte despre veșnicie, Edit. Egumenița, Galați. 2013.
4. Cuviosul Paisie Aghioritul – Nevoinţă duhovnicească, vol. III, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2003.
5. LARCHET, Jean-Claude, „Despre iubirea creștină”, Editura Sophia, București, 2013.
6. MANTZARIDIS, Georgios, „Morala creștină”, Editura Bizantină, București, 2008.
7. ȘEBU, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

Durata : 50 min.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției Ob. Timp Activitatea profesorului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. op. (min.) Activitatea elevului organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

- Salut elevii.
1. Momentul 3' - Rostesc rugăciunea ”Împărate ceresc” cu elevii.
organizatoric - Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei pentru începerea activității didactice care Exercițiul Icoana Activitate Obs.
urmează să se desfășoare. de din sala frontală comporta-
rugăciune de clasă mentului
- Elevii răspund la salut,rostesc rugăciunea și se pregătesc pentru începerea activității didactice. elevilor

-Se afirmă despre creștinism că este religia iubirii, și aceasta pentru că faptele și cuvintele Mântuitorului
Hristos sunt fapte și cuvinte ale Iubirii. Dintre toate poruncile El accentuează două: iubirea față de Conversația
2. Captarea Dumnezeu și față se semeni.
atenției 7' -De asemenea Hristos concentrează învățătura Sa într-o pildă: a fiului risipitor, în care iubirea dumnezeiască Sfânta Activitate Evaluare
nu cunoaște limite, iartă totul...Dar tot Mântuitorul ne revelează și că istoria aceasta se încheie cu o judecată, Explicația Scriptură frontală orală
pe care Biserica o numește înfricoșătoare, pentru că se face după dreptate...fiecare va primi ceea ce i se frontală
cuvine potrivit faptelor săvârșite...

Anunțarea -Plecând de la această realitate, cred că este necesar să descoperim care este relația dintre iubirea si dreptatea Obs.
3. titlului și a 2' dumnezeiască și cum ne raportăm noi creștinii la aceste atribute divine. Despre aceasta vom vorbi Conversația Tabla Activitate comporta-
obiectivelor astăzi...Tema se numește „Iubire și dreptate” (Se va scrie titlul lecției pe tablă). frontală mentului
lecției -Precizez elevilor obiectivele propuse. elevilor
- Elevii notează în caiete titlul lecției de la tablă.

25' -Profesorul va nota pe tabla următoarea schemă :

3
4. Dirijarea Obs.
învățării Scrierea Tabla Activitate comporta-
frontală mentului
elevilor

-Se vor menționa porucile cu privire la iubirea duhovnicească. I („Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău...”-
O.1 shema iudeilor) și V („Cinstește pe tatăl și pe mama ta...”). Conversația Activitate
Explicația Frontală

-Se vor menționa termenii utilizați de greci pentru Iubire : AGAPI, EROS, FILIA, STERGO. Explicația Tabla Activitate
O.2 1. Agapi – iubire față de Dumnezeu frontală
2. Eros – iubire trupească
3. Filia – iubire față de aproapele
4. Stergo – iubire între părinți și copii.

-Se va da citire unor fragmente din Sfânta Scriptură și din Sfinții Părinți. Se vor elabora discuții pe baza
O.3 acestor texte cu scopul de a stârni curiozitatea elevilor și dragostea față de cele prezentate.

1. „Omul vine la existență din iubirea lui Dumnezeu, se hrănește cu ea și se desăvârșește în ea. Toți
(oamenii) iubesc, fiindcă își au obârșia în iubire și pe aceasta o au înlăuntrul lor ca rost germinativ
sau << cuvânt sămânțal>>. Și desfrânatul iubește desfrâul și vărsătorul de sânge uciderea și hoțul
furtul și alții alte răutăți. Dar aceștia nu iubesc cum se cuvine, ci greșit. Iubirea adevărată are
caracter chenotic, Cel ce iubește cu adevărat se leapădă de sine însuși și trăiește astfel pentru Conversația Activitatea
Dumnezeu și pentru ceilalți. Și trăind astfel nu doar că nu își pierde sinele, dar chiar își află frontală
adevăratul sine. Trăiește deoființimea omenirii și devine om universal, persoană adevărată” (M.c.
,p.193).

4
2. „Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede in El sa
nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Caci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Sau in lume ca sa judece
lumea, ci ca sa se mantuiasca, prin El, lumea”(In.III,16-17).

3. „Mărimea iubirii Fiului lui Dumnezeu se arată în smerenia pe care o dovedește, punându-se cu totul
în slujba oamenilor, slujind, învățând, îngrijind, hrănind, potolind setea, îndreptâmd, călăuzind,
dând bucurie, iertând, îndurând de dragul lor chinuri, suferință și în cele din urmă
moarte...Nemărginita dragoste a lui Hristos satură setea de iubire a tuturor oamenilor. Căci toți
oamenii vor să fie iubiți, iar dragostea sa cu adevărat îi îmbrățișează pe toți ...Hristos S-a arătat ca
Dumnezeul iubirii și ca omul iubirii. Ca om și Dumnezeu ne-a arătat cum să iubim pe oameni,
dându-ne puterea de a iubi în chip dumnezeiesc, cu o dragoste adevărată și desăvârșită” Conversația Activitatea
(D.i.c.,pp.145-150). Dezbaterea frontală

4. Iubirea lui Dumnezeu este atât de mare, încât nu pare să se raporteze deloc la dreptate, la a da
omului ceea ce i se cuvine pentru faptele sale, ci manifestarea dreptății se realizează la nivelul
ordinii morale, al cărei izvor și păstrător este însuși Dumnezeu. Săvârșirea binelui are o urmare
morală care merge pănă în adâncurile ființei și răul de asemenea. Dacă urmarea răului este
suferința, ieșirea din starea aceasta se face asumând-o, făcând-o suferință ispășitoare. Deci
Dumnezeu îl vrea pe om ridicat la comuniunea cu Sine, dar asta nu se poare realiza decât printr-o
suferință ispășitoare, jertfă. În aceasta stă drepatea. Dumnezeu nu iartă pe om pur și simplu, ci
luând asupra Sa, din iubire, păcatele oamenilor și ispășindu-le pe cruce. Iar omul privind cu ochii
minții la jertfa lui Hristos pentru el, asumând-o ,poate intra într-un proces lăuntric recreator, care-l
transformă în făptură nouă, refăcând comuniunea de iubire cu Creatorul Său (Dumitru Stăniloae,
Iisus Hristos sau restaurarea omului).

-Elevii vor trebui să-și prezinte punctul de vedere cu privire la cele amintite mai sus.
-Trebuie să răspundă în mod individual întrebărilor adresate mai jos.
Fixarea și
5. sistematizarea O.4 1. Ce este iubirea sau, mai precis, Cine este Iubirea? Motivul pentru care am fost creați. Dumnezeu este
cunoștințelor IUBIRE. – „ὁ μὴ ἀγαπῶν οὐκ ἔγνω τὸν θεόν, ὅτι ὁ θεὸς ἀγάπη ἐστίν” In. 4, 8
O.5 10' 2. Ce înseamnă să-L imite pe Hristos în privința iubirii? Să încerce să facă asemenea Lui în într-ajutorarea Exercițiul Activitate Evaluare
aproapelui. Conversația frontală orală,
3. În ce legătură se află creștinul cu Iubirea? Permanentă legătură și neîntreruptă. individuală frontală și
O.6 4. Cum poți să iubești ca și Hristos, mai ales pe cei din familia ta și implicit pe aproapele tău? Prin jertfă. individuală
5. Ce înseamnă dreptatea după asemănarea dreptății dumnezeiești? Iubire, îngăduință și iertare.
O.7

5
6. De ce faptele omului se întâlnesc cu dreptatea dumnezeiască?

-Vor avea de argumentat la alegere un text, dintre cele 2 de mai jos, într-un cuprins de maximum 10 rânduri.
Evaluare
O.6 1. „Iubirea e pentru om un izvor de viață adevărată.” (D.i.c., p.40) Activitate orală,
Argumen- individuală frontală și
tația individuală
2. „Cel ce iubește pe toți oamenii deopotrivă, cu milă, și fără deosebire, a ajuns la
desăvârșire !” Sf.Isaac Sirul (M.c., pp.9-10).

Obţinerea -Se realizează în permanenţă, cu ajutorul conversaţiei din cadrul exerciţiilor de sistematizare a cunoştinţelor. Obs.
6. performanţei 1' -Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor la pregătirea elevilor pentru lecţie, cât și Conversația Activitate comporta-
şi a feed-back- implicarea lor activă la ora de curs. frontală mentului
ului -Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor. elevilor

Precizarea O.5 -Elevii își vor nota tema: „Mergi și fă și tu asemenea!” (Lc. X.28) Explicația Caietul Activitate Rezolvarea
7. temei pentru 1' elevului frontală sarcinii
acasă
Încheierea -Rostesc rugăciunea ”Doamne și Stăpânul vieții mele...” cu elevii, salut și ies din sala de clasă. Exercițiul Icoana Activitate Obs. comp.
8. activității 1' Elevii spun rugăciunea și răspund la salut. de din sala frontală elevilor
rugăciune de clasă

6
Anexe

1. „Ceea ce oamenii numesc <<iubire>> aici, pe pământ, e doar un chip umbrit al


adevăratei iubiri cerești”; Aceasta și pentru că iubirea ca pornire curată se alipește
ușor de instincte, de poftă, de patimi. „Iubirea nu-i totuna cu simțământul care în chip
firesc și de la sine se naște în inima omului. După obârșie și fire iubirea
duhovnicească (aceasta e adevărata iubire, iubirea agape) este cu adevărat putere
dumnezeiască de care omul se împărtășește prin har dacă aduce din partea lui o inimă
deschisă”(D.i.c.,p.149).

2. „Nici înfricoșătoarea judecată nu va fi mai înspăimântătoare decât Vinerea


Mare...atunci Dumnezeu îl va judeca pe om, iar astăzi omul îl judecă pe Dumnezeu.
Astăzi este înfricoșătoarea Judecată pentru Dumnezeu; îl judecă omenirea. Astăzi
omul îl prețuiește pe Dumnezeu; Îl prețuiește cu treizeci de arginți...Astăzi omenirea
L-a osândit pe Dumnezeu la moarte. Aceasta e cea mai mare răzvrătire din istoria
cerului și a pământului” (Cuviosul Iustin de la Celie, Cuvinte despre veșnicie, Edit.
Egumenița, Galați. 2013, p.242).

3. „Orice păcat al meu este pentru El o Vinere Mare...Orice gând necurat, orice simțire
păcătoasă urlă: răstignește-L, răstignește-L! Nu este, oare, întreaga noastră viață pe
pământ o neapusă Vinere Mare pentru Domnul Hristos?...batjocura noastră este
pentru Hristos mai înfricoșătoare decât a evreilor. Evreii puteau să creadă mai puțin în
Hristos, căci El nu înviase. Dar noi, pentru care de douăzeci de veacuri Hristos
mărturisește cu putere că a înviat, noi Îl batjocorim pe Hristos Cel Înviat, Îl scuipăm
pe Hristos Cel Înviat, Îl răstignim din nou pe Hristos, și încă pe Hristos Cel
Înviat!”(Ibidem, p.251).

4. „Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot
cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca.
Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii”(Mt. XXII,37-40)

5. Iubirea este virtutea cea mai mare, iar iubirea duhovnicească de aproapele este
mănunchi al multor alte vietuți. Despre aceasta vorbește Sf. Ap.Pavel in imnul
dragostei (I Corinteni).

6. Noi nu împărțim iubirea între Dumnezeu și aproapele, „ci una și aceeași se îndreaptă
întreagă spre Dumnezeu ca datorată Lui, și unindu-i pe oameni întreolaltă” - spune Sf.
Maxim Mărturisitorul (D.i.c., p.21).

7. „Cel ce iubește pe Dumnezeu îl iubește și pe aproapele său- Sf. Maxim Mărturisitorul,


ceea ce înseamnă că nu-L poți iubi pe Dumnezeu dacă nu-ți iubești aproapele, dar și

7
că nu-l poți iubi pe aproapele dacă nu-L iubești pe Hristos. Iubirea de aproapele care
nu trece prin iubirea lui Hristos e nedesăvârșită, mincinoasă, vlăstar al firii și al
simțirii, nu rod duhovnicesc” (D.i.c., p.151).

8. ”În iubirea dintre soți e lucrătoare mai mult decât oriunde iubirea creștină - care este
și se numește iubire de aproapele -, pentru că soții își sunt unul altuia aproapele cel
mai aproape...Iubirea fiecăruia urmărește să-l iubească cum nu se poate mai mult de
curat și de adânc pe cel mai de aproape al său și să lucreze ca să se mântuiască și să
se îndumnezeiască, și el, și acela, într-o părtășie de nedesfăcut. În <<mica Biserică>>
a căsniciei nici nu se poate altfel, pentru că a-l iubi pe celălalt înseamnă a-i vrea
binele, iar binele cel mare, care le întrece pe toate celelalte, este mântuirea și
îndumnezeirea lui. Ținta supremă a căsătoriei este Împărăția cerească”(D.i.c., pp.114-
122). Vezi și Efeseni V,21-33.

9. „- Dreptatea dumnezeiască este să faci ceea ce îl odihneşte pe aproapele tău. Dacă, de


pildă, ai de împărţit ceva cu cineva, dă-i nu numai jumătate din ceea ce ai, ci cât vrea
acela. Să-l întrebi: „Câte vrei? Două şi jumătate? Trei? Ia-le”. Să dai cele bune şi să-ţi
iei cele stricate. Să dai pe cele mai multe şi să le ţii pe cele mai puţine. Iată, să zicem
că o soră ne aduce zece prune. Dacă eu, din pricina lăcomiei pântecelui, mănânc opt
şi-ţi las ţie două, te nedreptăţesc. Dacă spun: „Deoarece suntem doi, voi mânca eu
cinci şi-ţi voi lăsa ţie pe celelalte cinci”, atunci fac dreptate omenească. Iar dacă văd
că-ţi plac prunele şi eu mănânc numai una şi-ţi spun: „Fă dragoste şi mănâncă-le tu pe
celelalte, pentru că mie nu-mi prea plac şi mă deranjez la intestine”, atunci fac
dreptate dumnezeiască”.(Cuviosul Paisie Aghioritul – Nevoinţă duhovnicească, vol.
III, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2003, p.106)

S-ar putea să vă placă și