Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.02.2019
UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 27 ,,ANATOL GHERMANSCHI”- BRAȘOV
CLASA: a III-a E
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: CREȚU GEORGEL
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
DISCIPLINE INTEGRATE: Limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Armonia sunetelor
SUBIECTUL LECȚIEI: Înălțimea sunetelor muzicale- Cântec ,,Prietenii cântăreți”
TIPUL LECȚIEI: mixtă

Competenţe specifice :
 Muzică și mișcare
1.2. Sesizarea diferențelor de înălțime și durată între sunete, în audiția unor fragmente muzicale;
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare și a acompaniamentului instrumental;
2.2. Utilizarea notației înălțimilor sunetelor în însușirea unor cântece;
3.2. Exprimarea prin mișcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale.

 Limba română
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare.
Obiective operaționale:
Cognitive :
O1- să realizeze exerciții de respirație și de încălzire a vocii;
O2- să marcheze ritmul prin bătăi din palme;
O3 - să observe sensul ascendent și descendent al liniei melodice;
O4 - să deosebească sunetele muzicale după înălţime (grave, medii şi acute);
O5 - să realizeze scara muzicală corespunzătoare noului cântec;
O6 - să intoneze corect noul cântec;
O7 - să explice cuvintele noi din textul cântecului.

Motrice:
OM1 - să adopte o poziţie corespunzătoare în bancă pe tot parcursul lecţiei;
OM2 - să mânuiască corect instrumentele şi materialele de lucru;

Afective:

OA 1 - să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor propuse.


OA 2 - să manifeste spirit de echipă în munca cu colegii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1) Procedurală: conversația, explicația, demonstrația auditivă, exercițiul.
2) Materială: fișă cu ghicitoarea, rebus, manual, flipchart, manual.
3) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
4) Temporale: 45 minute
5) Spațiale: sala de clasă
6) Forme de evaluare: observarea dirijată, aprecieri verbale
Bibliografie:
 Bocăneanu A. , Goga. M, (2014), Metodica predarii educației muzicale în învățământul primar și preșcolar. Curs introductiv, Editura
Universitară, București;
 Marinescu, M., Predoiu, M., (2016), Muzică și mișcare, Manual pentru clasa a III-a, Editura Intuitext, București;
 Programa şcolară pentru disciplinele Muzică și mișcare, Limba și literatura română, Educație civică, Arte vizuale și abilități practice,
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
RESURSE EDUCAȚIONALE
ETAPELE OB. STRATEGII DIDACTICE Procedurale Forme de
LECŢIEI OP. Conținutul instructiv-educativ (Metode și Materiale Temporale organizare Evaluare
procedee)
a) Moment organizatoric
- aerisirea clasei;
1. Activități - pregătirea materialului didactic;
introductive
b)Cultura vocală
Se realizează indicaţii referitoare la emisia
sunetelor, poziţia corpului şi respiraţia corectă.
“ Avem în mână o floare, o mirosim
(inspirăm) şi spunem : Explicația
-Ce frumos miroase floarea!” Observare
O.1 “Petale florii au căzut, le avem în palmă, 5 min. Frontală dirijată
tragem aer în piept şi suflăm!”
“Ne ridicăm în picioare şi imităm vântul care
bate printre ramuri: vâj-vâj!
-Exerciţii de încălzire a vocii Exercițiul
-,,Acum vreau să recunoaşteţi acest fragment
muzical şi să-mi spuneţi din ce cântec face
parte.” Le cânt fără cuvinte: ,,Foaie verde
lămâiță”.
-Haideţi să interpretăm cântecul cu toţii.

2. Reactualizarea Se vor dirija elevii care să intoneze cântecul pe Conversația


cunoștințelor care l-au învăţat în ora trecută. 9 min Frontală Observare
anterior predate Se împarte clasa în trei grupe şi se stabilește ce Explicația dirijată
versuri cântă fiecare grupă.
Se precizează elevilor că după ce se va da tonul
vor începe să cânte.
Se poartă cu elevii o discuție despre cântecele
studiate anterior.
Se adresează elevilor întrebări:
1. Ce cântec patriotic cunoașteți?
2. Ce cântec din folclorul copiilor cunoașteți?
3. Ce cântec popular cunoașteți?
0.2 Se propune elevilor sa interpreteze cântecele
studiate anterior. Pentru o parte dintre cântece
se solicită elevilor să bată ritmul.
Se solicită elevilor să rezolve un rebus (Anexa
nr.1) prin care se verifică cunoștințele însușite
despre cântarea vocală.

Se propune elevilor să fie atenți la următoarele


ghicitori (Anexa nr.2) și să ofere răspunsurile
3.Prezentarea potrivite:
materialului Conversația
Lacomă, gălăgioasă
stimul
Ţopăie pe lângă casă!
(vrabia) Fișă cu
ghicitori 4 min
Cine-şi cântă numele
Prin toate pădurile? Frontală Observare
(cucul) Explicația dirijată
În cojoc întors pe dos
Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure
După miere, după mure.
(ursul)

Se solicită elevilor să audieze cele trei materiale


și să precizeze ce sunete aud. Se va dirija
realizarea legăturii tematice cu celelalte lecții.
O.4 Interpretez vocal cântecul (Anexa nr.3)

Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei într-o


5. Anunțarea manieră accesibilă elevilor. Îi informez pe elevi
temei și a că în cadrul orei de Muzică și mișcare vor Conversația Tabla
obiectivelor învăța un cântec despre animale și vom analiza 1 min Observarea
o altă însușire a sunetului muzical- înălțimea. Manual Frontală dirijată
Se va scrie titlul lecției ,,Înălțimea sunetelor
muzicale- Cântec după auz- Prietenii
cântăreți”, atât pe tablă cât și în caiete.
6. Dirijarea Se prezintă elevilor un material video cu privire
învățării la înălțimea sunetelor muzicale. (1 min. și 20
sec.)
 Precizez elevilor că sunetele pot fi de trei
Conversaţia Material Observare
înălțimi: sunete joase(groase), sunete
O.4 mijlocii (nici înalte, nici joase) și sunete ppt dirijată
înalte (subțiri).
Se numesc elevi care să dea exemple de sunete 20 min Frontală
de diferite înălțimi. Explicaţia
-Se citește împreună cu elevii, versurile Manual
cântecului ,,Prietenii cântăreți”:
a- citire obişnuită;
Demonstrația Aprecieri
b-citire ritmică.
-Se solicită elevilor să explice cuvintele noi din auditivă verbale
O.7 textul cântecului.
-Solicit elevilor să recităm ritmic prima strofă.
-După recitarea ritmică se solicită elevilor să Exercițiul
suprapunem melodia, urmărind sensul
ascendent şi descendent al liniei melodice. Le
O.3 indic la scăriţa muzicală de pe tablă, sensul
ascendent şi descendent al liniei melodice.
-Se precizează elevilor să recite ritmic şi a doua
Frontală
strofă.
-Recit împreună cu elevii şi a doua strofă,
O.5 suprapun linia melodică şi interpretez împreună Manual
cu toţi elevii. Exercițiul Observare
-Se precizează elevilor că trebuie să unească dirijată
cele două strofe ale cântecului.
-Se dă tonul şi semnalul de început, după care
se solicită elevilor să interpretăm cântecul
O.6 Pe grupe
împreună.
- Se propune elevilor să interpreteze cântecul pe
grupe mai mici. Individuală
-Se selectează 2-3 elevi pentru a intona singuri
cântecul.
7.Obținerea Se dirijează elevii pentru a interpreta dialogat
performanței O.6 cântecul. Se solicită elevilor să utilizeze Exercițiul Jucării
jucăriile muzicale pe care la au. muzicale 5 min Frontală Observare
-Solicit fetiţele să vină în faţă şi să facă o horă
O.2 În perechi dirijată
în timp ce băieţii bat ritmul în bancă.
8. Evaluarea și Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
încheierea lecției lecției.
Se numesc elevii care au cântat bine în timpul Conversația 1 min Frontală Aprecieri
lecţiei;
verbale
Se comunică elevilor dacă lecţia s-a desfăşurat
conform aşteptarilor.
ANEXA NR.1
ANEXA NR.2

Lacomă, gălăgioasă
Ţopăie pe lângă casă!
(vrabia)

Cine-şi cântă numele


Prin toate pădurile?
(cucul)

În cojoc întors pe dos


Mormăind morocănos,
Umblă pustnic prin pădure
După miere, după mure.
(ursul)
ANEXA NR.3

S-ar putea să vă placă și