Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala “Ştefan Bârsănescu”. Iaşi


Profesor: Honciuc Bogdan
Data:
Clasa : a VII-a B
Tema: Perioada postbelică
Lecţia: Comunismul din URSS şi victoriile sale în lume
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Timp: 50’
Locul de desfăşurare: clasa
Resurse: Manualul Ed. Humanitas
Bibliografie: Henry Kissinger, Diplomaţia.
Bucureşti, Ed. ALL, 2003.

Obiectivul general:
De a transmite cunoştinţe cu privire la situaţia sistemulu comunist în lume în perioada postbelică,
realizând o prezentare a sa în URSS, democraţiile populare din estul Europei, ţările asiatice şi Cuba,
precum şi de a ameliora deprinderile de analiză şi interpretare a fenomenelor istorice.

Obiective operaţionale:
1). Să opereze cu următoarele date-reper: 1945-1948, 1949,1955,1959,1975-1979,1964-1973.
2).Să explice şi să utilizeze termeni precum : CAER, cultul personalităţii, democraţie populară, Pactul d e
la Varşovia, Revoluţie culturală.
3). Să prezinte trăsuturile sistemului totalitar comunist.
4). Să enunţe modalităţile prin care comunismul sovietic a reuşit să se impună în cadrul ţărilor din Europa
de Est.
5). Să prezinte rolul principalelor organisme de control economico-militar ale URSS în Europa de Est.
6). Să indice evoluţia conducerii sovietice.
7). Să prezinte evoluţia sistemului comunist în China.
8). Să explice conflictul cubano-american din 1961 drept un episod al luptei dintre cele două mari sisteme
politice mondiale.

1
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Obiectivele Activitatea profesorului Mijloace de Activitatea elevilor
propuse învatamant /
metode de învatare
implicate
I. Momentul -notează absenţele -ordonează materialele necesare studiului lecţiei
organizatoric (1’) -ordonează mijloacele didactice -asistă profesorul în activitătile de organizare a
clasei înaintea începerii studiului efectiv
II. Evaluarea -revitalizarea cunoştintelor dobândite anterior, necesare
iniţială (3’) transmiterii celor noi Harta istorică
- Răspund pe baza cunoştinţelor asimilate pe
-Pretinde elevilor reamintirea rolului URSS în încheierea Demonstraţia
parcursul lecţiilor anterioare.
celui de-al doilea război mondial şia situaţiei politice din Conversaţia
Europa ocupată de trupele sovietice. examinatoare
III. Captarea - anunţarea titlului lecţiei noi, a planului de predare- -notează în caiete titlul lectiei precum şi planul
atenţiei învăţare, a ceea ce trebuie să ştie şi să ştie să facă lecţiei , conformându-se indicaţiilor
(momentul elevii după predarea-învăţarea lecţiei profesorului
introductiv al Titlul lecţiei:
lecţiei) (3’)
Comunismul din URSS şi victoriile sale în lume.

Planul lectiei:
3
a). Europa comunistă:
-ocupaţia Armatei Roşii
-noile democraţii populare
-modalităţi de impunere la putere a comunismului
-organisme de control: - CAER (1949)
- Pactul de la Varşovia (1955)
-evoluţia conducerii sovietice : -Stalin
-N. Hruşciov
-L. Brejnev
b). Comunismul asiatic:
-R.P. Chineză şi “Revoluţia culturală” (1966-1976)
-conflictul din Vietnam (1964-1973)
c). Insula comunistă – Cuba:
-introducerea comunismului (1959)
-“criza rachetelor” (1961)

IV. Dobandirea
noilor cunostinte 1 1). Indicând ocupaţia Armatei Roşii drept premisă a
Iau notiţe
(25’) 2 instalării regimului comunist în Europa de Est, se vor Manualul
enumera noile democraţii populare, localizânduţe pe harta Expunerea
mută de la p. 114 din Manual. Demonstraţia

3 2). Expunând metodele prin care s-a impus comunismul, se Expunerea


Iau notiţe
4 va cere elevilor să se exprime asupra justeţei instalării Conversaţia Se exprimă cu privire la abuzurile instalării
4
noilor regimuri. comunismului în “ţările-surori”.

3). Explicând termeni precum Pactul de la Varşovia, şi Manualul


Iau notiţe
2 CAER, se vor defini atribuţiile celor două organisme. Expunerea
5 Explicaţia

4). Prezentând evoluţia conducerii sovietice, se va Manualul (p.115)


Iau notiţe
1 interpreta cu elevii un fragment din “Raportul secret” al lui Expunerea Lecturează fragmentul şi îl interpretează, analizând
caracterul şi metodele unui lider precum Stalin.
6 Hruşciov de la al XX-lea Congres. Descoperirea

5). Definind modelul comunist alternativ chinez, se va Expunerea


1 preciza evoluţia sa în timp. Explicaţia Iau notiţe
Compară comunismul din URSS cu cel din China
7 Comparaţia
Conversaţia

6). Indicând Cuba drept o enclavă comunistă lângă SUA, Harta istorică
8 se va analiza criza din 1961-1962 ca o expresie a rivalităţii Expunerea Iau notiţe
celor două mari sisteme politice mondiale. Demonstraţia

5
V. Fixarea noilor -se asigura urmatoarele intrebari de control pentru a evalua
cunostinte (10’) gradul de fixare al noilor continuturi la elevii clasei:

- Care sunt noile democraţii populare după război? Harta istorică - Răspund pe baza cunoştinţelor asimilate pe
parcursul lecţiei.
- Cum s-a impus regimul comunist din Europa de Est? Conversaţia
- Ce este CAER? Ce funcţie avea Pactul de la Varşovia? examinatoare
- Ce reprezintă “Revoluţia Culturală” în China?
- De ce reprezenta Cuba o ameninţare pentru
democraţia americană în perioada postbelică?
VI. Învătarea -rezolvarea unor aplicatii pe baza indicatiilor profesorului
lecţiei în clasă
(5’)
VII. Tema pentru
acasă (1’) Alcătuirea de fişe de lectură şi fişe-cronologice.
VIII. Evaluarea -notarea elevilor care au participat activ în diferitele etape
(notarea elevilor) ale lecţiei.
(2’)

S-ar putea să vă placă și