Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Aria curriculară: Limbă și comunicare


Data:
Școala Gimnazială
Clasa: a VIII –a
Profesor:
Disciplina: Limba română
Subiectul lecției: Sinonimele.Antonimele
Tipul lecţiei: Actualizarea cunoștințelor

Competenţe generale:

 utilizarea corectă şi eficientă a limbii române în diverse situaţii de comunicare;


 activizarea şi îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la categoriile semantice.

Competenţe specifice:

 utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie


 valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite
 cooperarea în interacţiunile de grup
 elaborarea unor enunţuri cu sinonime si antonime.

Obiective operaţionale:
O1- să definească sinonimele si antonimele;
O2- să recunoască şi să alcătuiască seria sinonimică a unui cuvânt;
O3- să recunoască şi să dea exemple de sinonime neologice pentru o unitate lexicală;
O4-să folosească sinonimele si antonimele în contexte adecvate;
O5-să găsească într-un text sinonime si antonime pentru părţile de vorbire învăţate;
O6-să conştientizeze rolul sinonimelor si a antonimelor în exprimarea scrisă şi orală;
Strategii didactice:

a. Metode şi procedee: lucru individual, conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, explicația;
b. Mijloace didactice: fișe de lucru, manuale;
c. Forme de organizare: activitate frontală și individuală;
d. Resurse: capacitățile normale de învățare a elevilor, cunoștințele lor anterioare, timpul de învățare (50 min.)
e. Bibliografie:
- Limba română- Manual pentru clasa a VII- a, Editura Humanitas,Alexandru Crişan,Sofia Dobra, Florentina Sămihăian;
-Sâmihăian, Florentina- O didactică a limbii și literaturii române. Provocări actuale pentru profesor și elev, București, Editura Art,
2014 ;
-Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VII-a, Bucureşti, 2009.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr.c Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
rt. instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1. Moment Profesorul asigură ordinea şi Se pregătesc pentru ora de Conversaţia Frontal
organizatoric pregăteşte materialele necesare limba şi literatura română.
2 min. pentru lecţie. Notează absenţele. Elevul de serviciu numeşte
absenţii.
2. Verificarea Elevii au avut ca temă exerciţiile 3 şi Elevii citesc rezolvarea Conversaţia Caietele de Frontal Aprecieri
temei 4 de la pagina 24. Profesorul verifică exerciţiilor, fac observaţii, temă individual verbale
5 min. tema cantitativ şi calitativ, solicitând aprecieri, corectări.
elevilor, prin sondaj, să facă
observaţii şi corectările ce se impun.
Profesorul face aprecieri asupra
modului de realizare a temei.
3. Spargerea Elevii primesc o fişa de lucru Elevii lucrează fişa. Conversaţia Fisele de Individual Observarea
gheții (anexa 1) prin care se urmăreşte Exerciţiul lucru sistematică
12 min. actualizarea cunoştinţelor din clasa
a VI-a despre Sinonime şi Antonime.
Se verifică răspunsurile de pe Elevii răspund.
fişe. Aprecieri
verbale
Anuntarea Profesorul anunţă tema si Elevii notează titlul lecţiei. Conversaţia
subiectului obiectivele pentru lectia de zi.
lectiei si a Noteaza pe tabla titlul .
obiectivelor Profesorul comunică elevilor că în Ascultă obiectivele propuse.
propuse cadrul acestei ore vor realiza o lecţie
1 min. de actualizare a cunoştinţelor
referitoare la sinonime şi antonime.
4. Dirijarea Pornind de la perechile de sinonime Elevii sunt atenţi şi răspund. Conversaţia, Tabla, Frontal Aprecieri
învăţării găsite în fişă, se concluzionează că : explicaţia, creta, Individual verbale
15 min. Acele cuvinte care au sens învăţarea prin Caietele, Observarea
asemănător dar forme diferite se cooperare fişele de sistematică
numesc sinonime. lucru
Se prezintă Dicţionarul de sinonime.
Profesorul aminteşte ca toate
sinonimele unui cuvânt formează o Elevii sunt atenţi.
serie sinonimică.
Se dă un exemplu de serie
sinonimică, apoi profesorul cere
elevilor să formeze seriile
sinonimice pornind de la câteva
cuvinte : a muri, mic, frumos.
Plecând de la răspunsurile elevilor
despre sinonime, profesorul va scrie
Elevii notează în caiete.
teoria pe tablă.
Profesorul cere elevilor să găseasca
sensul opus al cuvântului frumos.
Se concluzionează: Cuvintele care au
forme diferite şi sensuri opuse se
numesc antonime.
Se cere elevilor să gaseasca
antonime pentru diverse cuvinte. Elevii răspund.
5. Asigurarea Profesorul înmânează elevilor o fişă Elevii rezolvă cerinţele din Explicaţia Fişele de Individual Aprecieri
feedbackului de lucru (Anexa 2) prin care se fişele de lucru. Exerciţiul lucru Frontal verbale
10 min. urmăreşte consolidarea Elevii răspund oral după Conversaţia
cunoştinţelor noi. rezolvarea itemilor din fişele de
lucru.
6. Asigurarea Profesorul comunică elevilor tema Elevii notează tema. Explicaţia Fişa de Se notează în
retenţiei şi a pentru acasă: ex. 1, 2 şi 3 de la lucru catalog elevii
transferului pagina 29. care au

5 min. El face aprecieri generale şi răspuns.


individuale asupra modului în care
s-a desfăşurat lecţia.Sunt notaţi
elevii care s-au evidenţiat prin cele
mai originale şi corecte răspunsuri.

S-ar putea să vă placă și