Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIONAL-TERAPEUTICA

Data:16.10.2006
Institutia:Scoala Speciala,Alba Iulia
Grup tinta:elevi ai claselor VII-VIII
Aria:consiliere
Tema:Stilul de viata
Subiectul:Fumatul si dependenta de nicotina
Obiective cadru:
-constientizarea consecintelor negative ale fumatului asupra
organismului si a functiilor sale;
Obiective operationale:
-sa-si faca cunoscuta optiunea pentru fumat;
-sa identifice motivele care stau la baza tentatiei de a fuma ;
-sa descrie efectele nocive ale fumatului asupra organismului ;
-sa analizeze bolile cauzate de fumat ;
-sa inteleaga necesitatea evitarii si a eliminarii fumatului ca factor
important de igiena ;
-sa-si intareasca increderea in posibilitatea lor exprimare a
gandurilor,sentimentelor si a emotiilor intr-o maniera activa.

Metode si tehnici educational-terapeutice :conversatia, dezbaterea,


brainstorming, problematizare, exercitii pe grupe.
Materiale si mijloace didactice:pliante tematice,fise de lucru,pachete
goale de tigari,hartie de scris,carioci
Structura secventiala :
Moment organizatoric:
-familiarizarea elevilor cu atmosfera cabinetului,crearea unui climat psiho-
afectiv optim
-gruparea elevilor pe doua grupe,pentru a se asigura posibilitatea muncii in
grup(2 minute)
Captarea si orientarea atentiei:
-prezentarea pe rand a fiecarui elev
-alegerea unui obiect din incapere care il reprezinta si motivarea acestei
alegeri(3 minute)
Motivarea alegerii temei:
-argumentatia profesorului-sanatatea este bunul cel mai de pret in viata
omului.Multi oameni nu stiu sa o aprecieze decat atunci cand e prea tarziu.
(2 minute)
Anuntarea temei si a obiectivelor:
-se comunica elevilor tema-Fumatul si dependenta de nicotina-si obiectivele
activitatii :cunoasterea motivelor pentru care fumeaza tinerii, a efectelor
nocive si a bolilor provocate de fumat,luarea atitudinii impotriva fumatului.
(1 minut)
Desfasurarea activitatii:
Initierea in tema:
-li se cere elevilor sa-si faca cunoscuta optiunea privind fumatul
-elevii sunt rugati sa noteze pe coala de hartie tot ce le trece prin minte la
rostirea cuvantului FUMAT ,urmata de discutarea acestora
Motivele pentru care fumeaza tinerii ? Elevii cauta raspunsuri la aceasta
intrebare(sa para maturi,sa impresioneze pe cei din jur).Prin dialog elevii
sunt antrenati sa gaseasca cat mai multe motive care ii impinge pe tineri
inspre aceasta deprindere nesanatoasa.
Efectele nocive ale fumatului.Se atrage atentia elevilor ca fumatul este
nociv prin substanta care o contine,nicotina,substanta chimica prin care se
creaza dependenta de obiceiul de a fuma.
-elevii din fiecare grupa enumera efectele pe care le considera
daunatoare(respiratie urat mirositoare,degete ingalbenite,miros neplacut al
hainelor,riduri,diminuarea capacitatiii de lucru,bani risipiti)
-se aplica elevilor un chestionar ‘adevarat/fals’ pentru a forma abilitati si
convingeri corecte despre fumat
Bolile provocate de fumat.Se prezinta elevilor o plansa reprezentand
organele interne ale corpului uman,solicitandu-le sa identifice organele
afectate de fumat si afectiunile pe care el le provoaca,ajutati fiind si de
pachetele goale de tigari care contin atentionari impotriva fumatului si
efectele sale.(bronsite,infarct,tuberculoza,cancer pulmonar,al
rinichilor,faringelui,esofagului,etc).(30 minute)
Asigurarea feed-back-ului:Elevii sunt solicitati sa compuna o reclama anti-
fumat utilizand hartia de scris si carioci,aplicand astfel cunostintele
acumulate.(5 minute)
Concluzii si aprecieri:
-a renunta la fumat este optiunea fiecarui individ care tine la sanatatea lui
fizica,sanatate care are efecte pozitive asupra intregii activitati desfasurate.
-se fac aprecieri asupra modului in care au participat elevii la activitate.
(2 minute)
Propunator :prof.psiholog Paul Monica

S-ar putea să vă placă și