Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 7 noiembrie 2014


Scoala Gimnazială Valea Mare
Profesor: Mușat Alina
Clasa a VIII-a
Disciplina : Consiliere și orientare
Modulul: Calitatea stilului de viață
Tema: Mănânc sănătos?
Tipul activității: Consiliere de grup

Scopul activității: Dezvoltarea comportamentelor protectoare ale sănătăţii

Competenţe generale
 Exersarea abilităţii de management al unui stil de viaţă de calitate.

Competenţe specifice
 Componentele calităţii vieţii. Campanie de promovare a stilului de viaţă în şcoală.

Competențe derivate:

C1. identificarea efectelor negative ale supraalimentaţiei şi subalimentaţiei


C2. deducerea efectelor nocive ale Fast-Food-ului asupra organismului
C3. analizarea propriilor obiceiuri alimentare în scopul identificării distribuţiei şi structurii meselor.
C4. precizarea unor modalităţi prin care se poate realiza un echilibru între consum şi aportul caloric
STRATEGIA DIDACTICĂ

Forme de organizare a activităţii


 activitate frontală
 activitate individuală
 activitate pe grupe

Metode didactice
 conversația
 jocul didactic
 dezbaterea
 explicația
 exercițiul

Metode și tehnici de evaluare


 autoevaluarea
 observarea sistematică
 chestionarea orală

Mijloace de învățământ:
 videoproiector
 fișe de lucru
 flipchart

Capacități de învățare
 clasă eterogenă; elevi cu ritmuri diferite de învățare

Locul desfășurării: sala de clasă

Resurse didactice
 „Fast-food. Efecte nocive şi soluţii” – prezentare PowerPoint
 „Mâncăm sănătos?” – joc didactic
Desfăşurarea activităţii
Momentele C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică
lectiei Evaluare
Timp Forme de Metode și Mijloace
organizar procedee de învățământ
e
1. Identifică absenții, asigură climatul Se pregătesc pentru activitate. 1` Frontal Conversația Instrumente de
Moment necesar bunei desfășurări a lecției. scris
organizatori
c
2. Propune elevilor un exercițiu de Participă fiecare elev 2` Frontal Conversația Observarea
Asigurarea spargere a gheții. Fiecare elev sistematică
climatului trebuie să-și spună numele și să
afectiv precizeze un nume de aliment. Ex:
Dacă aș fi un aliment aș fi:
portocală ()
3. Profesorul expune la videoproiector Elevii citesc textul nonliterar. 3` Frontal Dezbaterea Fișă de lucru Observarea
Captarea spre citire un text nonliterar. Precizează despre ce se sistematică
atenției discută, și anume despre
importanța unei alimentații
sănătoase în rândul
adolescenților.
4. Profesorul anunță tema lecției și Scriu titlul în caiete și ascultă 1` Frontal Conversația Tablă
Anunțarea precizează competențele derivate expunerea dirigintelui.
temei și a într-un mod accesibil.
competențel
or derivate
5. C1 Profesorul supune dezbaterii aspecte Fiecare grupă precizează cel 5` Pe grupe Conversația Flipchart Observarea
Prezentarea legate de alimentaţia sănătoasă. Cere puțin câte un efect pentru cele Fișe de lucru sistematică
conținutului elevilor să lucreze pe grupe și să două. Raportorii precizează
și dirijarea identifice efecte negative ale efectele identificate și sunt
învățării subalimentaţiei și ale supra- trecute pe flipchart.
alimentaţiei.
Elevii citesc slidurile. Se
C2 Prezentarea power-pointului aplică chestionarul din slide- 10` Frontal Expunerea videoproiector Observarea
Fast- food. Efecte nocive și soluții uri. Se analizează sistematică
răspunsurile în raport cu
rezultatele chestionarului la
nivel national Chestionarea
orală
Analiza prezentării: profesorul cere Elevii împreună cu profesorul Frontal Dezbaterea flipchart
elevilor să identifice reguli de bază formulează reguli de bază ale markere
ale unui comportament alimentar unui comportament alimentar
sănătos sănătos.
Regulile enunţate vor fi scrise
pe o coală mare de hârtie.
C3 Profesorul pretinde elevilor să Elevii sunt împărțiți pe grupe. Observarea
lucreze pe grupe și să realizeze un Grupa 1 realizează meniul sistematică
meniu. micului dejun, grupele 2 și 3 Pe grupe Exercițiul
meniul pentru prânz și grupa 5` Fișe de lucru
4 meniul pentru cină
6.Obținerea C3 Profesorul prezintă un joc didactic Fiecare grupă prezintă meniul 10` Frontal Expunerea videoproiector Observarea
performanței prin care să evalueze dacă meniul a lor. Cu ajutorul aplicației: sistematică
fost unul sănătos sau nu. Mănânc sănătos? elevii își
pot verifica meniul realizat.
7. C4 Pe baza piramidei alimentelor, elevii Elevii vor analiza propriul 5` Frontal Dezbaterea Observarea
Integrarea vor analiza propriul regim alimentar regim alimentar şi vor sistematică
evaluării de şi vor formula metode de corecţie. formula metode de corecţie.
tip formativ Profesorul va sintetiza metodele
propuse.
8. Profesorul dă elevilor ca temă o Elevii își notează tema. 3` Frontal Dezbaterea flipchart
Asigurarea scurtă meditare asupra unei cugetări
transferului despre mâncatul sănătos.
9. Evaluarea Profesorul propune elevilor să Elevii își exprimă opinia 3` Frontal Conversația flipchart autoevaluarea
activității descrie într-un cuvânt lecția. despre lecție, vor ieși pe rând
și vor evalua printr-o față
veselă sau tristă starea lor
emoțională.
,,Alimentația corectă asigură creșterea și dezvoltarea adecvată a adolescenților si
îmbunătățeste sănătatea, buna funcționare a organismului, performanțele la învățătură, dar și
activitățile fizice.
Sănătatea copiilor și a adolescenților a suferit un declin în ultimii ani. Potrivit anchetelor
guvernamentale, cel putin 16% dintre copiii și adolescenții cu vârstele cuprine între 6 și 19 ani sunt
considerați supraponderali și cel putin 11% dintre adolescenți sunt clasificați drept obezi.
În anul 2000, peste 16% din populația cu vârsta sub 18 ani trăia în sărăcie, ceea ce implicit
presupune o alimentație săracă în vitamine și minerale. Totuși, potrivit acelorasi studii majoritatea
adolescenților consumă o cantitate mai mare de calorii decât necesarul zilnic al organismului, si de
regulă, această alimentație nu le asigură necesarul zilnic de calciu, fier, potasiu sau vitamina E.
Cărțile de specialitate promovează alimentația sănătoasă și echilibrată pentru menținerea
greutății corporale în limite normale.
(www.sfatulmedicului.ro - Beneficiile alimentației sănătoase)
Grupa:

Fișă de lucru

Precizează :

- efecte negative ale subalimentaţiei


__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

- efecte negative ale supraalimentaţiei


__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Fișă de lucru

1.Mâncați produse de la Fast-Food?

a. Da b.Nu

2.De câte ori mâncați Fast-Food pe săptămână?

a. o dată b. o dată-3 ori c.3 ori- de mai multe ori

3.Ce mâncare Fast-Food preferați?

a. McDonald b. Kfc c. Burger King

4.De ce mâncați produse de la Fast-Food?

a. Lipsa de timp b.de plăcere c. pentru că e ieftină

5.Cunoașteți efectele nocive ale Fast-Foodului?

a.Da b.Da,dar nu imi pasă c.Nu

6.Stiți de ce creează fast food-ul depedență?

a.Da b.Da,dar nu imi pasă c.Nu


Grupa:

Fișă de lucru pe grupe


MIC DEJUN

Realizați meniul primei mese din zi selectând:


 Meniu MIC DEJUN
 Ora: ..........

 Produse de panificație: pâine, mămăligă, paste, fulgi de porumb


 Lactate și ouă: lapte, unt, margarină, ou prăjit, ou fiert
 Salate și legume: salata beouf, salata de cartofi, salata de varză, salata de murături, castraveți,
ceapă, castraveți, morcov, ridichi, roșii, usturoi
 Supe: borș de legume, borș de carne, ciorbă de legume, ciorbă de carne, supă de legume, supă de
carne, supă cremă
 Cărnuri: friptură de pui, friptură de porc, friptură de vită, friptură de miel, pește prăjit, cârnați,
salam
 Garnituri: piure de cartofi, cartofi prăjiți, legume sote, mâncare de cartofi, mâncare de ciuperci
 Băuturi: cafea, suc natural, suc carbogazos
 Fructe: banane, căpșuni, kiwi, mere, pepne galben, pepene verde, portocale, prune
 Dulciuri: tort, ciocolată, cozonac, cremă de zahăr ars, dulceață, înghețată, plăcintă, tartă
Grupa:

Fișă de lucru pe grupe


PRÂNZ

Realizați meniul primei mese din zi selectând:


 Meniu PRÂNZ
 Ora: ..........

 Produse de panificație: pâine, mămăligă, paste, fulgi de porumb


 Lactate și ouă: lapte, unt, margarină, ou prăjit, ou fiert
 Salate și legume: salata beouf, salata de cartofi, salata de varză, salata de murături, castraveți,
ceapă, castraveți, morcov, ridichi, roșii, usturoi
 Supe: borș de legume, borș de carne, ciorbă de legume, ciorbă de carne, supă de legume, supă de
carne, supă cremă
 Cărnuri: friptură de pui, friptură de porc, friptură de vită, friptură de miel, pește prăjit, cârnați,
salam
 Garnituri: piure de cartofi, cartofi prăjiți, legume sote, mâncare de cartofi, mâncare de ciuperci
 Băuturi: cafea, suc natural, suc carbogazos
 Fructe: banane, căpșuni, kiwi, mere, pepene galben, pepene verde, portocale, prune
 Dulciuri: tort, ciocolată, cozonac, cremă de zahăr ars, dulceață, înghețată, plăcintă, tartă
Grupa:

Fișă de lucru pe grupe


PRÂNZ

Realizați meniul primei mese din zi selectând:


 Meniu PRÂNZ
 Ora: ..........

 Produse de panificație: pâine, mămăligă, paste, fulgi de porumb


 Lactate și ouă: lapte, unt, margarină, ou prăjit, ou fiert
 Salate și legume: salata beouf, salata de cartofi, salata de varză, salata de murături, castraveți,
ceapă, castraveți, morcov, ridichi, roșii, usturoi
 Supe: borș de legume, borș de carne, ciorbă de legume, ciorbă de carne, supă de legume, supă de
carne, supă cremă
 Cărnuri: friptură de pui, friptură de porc, friptură de vită, friptură de miel, pește prăjit, cârnați,
salam
 Garnituri: piure de cartofi, cartofi prăjiți, legume sote, mâncare de cartofi, mâncare de ciuperci
 Băuturi: cafea, suc natural, suc carbogazos
 Fructe: banane, căpșuni, kiwi, mere, pepene galben, pepene verde, portocale, prune
 Dulciuri: tort, ciocolată, cozonac, cremă de zahăr ars, dulceață, înghețată, plăcintă, tartă
 Dulciuri: tort, ciocolată, cozonac, cremă de zahăr ars, dulceață, înghețată, plăcintă, tartă
Grupa:

Fișă de lucru pe grupe


CINĂ

Realizați meniul primei mese din zi selectând:


 Meniu CINĂ
 Ora: ..........

 Produse de panificație: pâine, mămăligă, paste, fulgi de porumb


 Lactate și ouă: lapte, unt, margarină, ou prăjit, ou fiert
 Salate și legume: salata beouf, salata de cartofi, salata de varză, salata de murături, castraveți,
ceapă, castraveți, morcov, ridichi, roșii, usturoi
 Supe: borș de legume, borș de carne, ciorbă de legume, ciorbă de carne, supă de legume, supă de
carne, supă cremă
 Cărnuri: friptură de pui, friptură de porc, friptură de vită, friptură de miel, pește prăjit, cârnați,
salam
 Garnituri: piure de cartofi, cartofi prăjiți, legume sote, mâncare de cartofi, mâncare de ciuperci
 Băuturi: cafea, suc natural, suc carbogazos
 Fructe: banane, căpșuni, kiwi, mere, pepne galben, pepene verde, portocale, prune
 Dulciuri: tort, ciocolată, cozonac, cremă de zahăr ars, dulceață, înghețată, plăcintă, tartă

S-ar putea să vă placă și