Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Despre Iubire
Proiect Didactic Despre Iubire
DATA: 10.05.2018
CLASA: a VI-a B
PROPUNĂTOR: Muresan Andreea-Maria
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cluj- Napoca
DISCIPLINA: Religie
TITLUL LECŢIEI: Iubirea faţă de Dumnezeu şi aproapele- legea desăvârşită a Noului Testament
TIPUL DE LECŢIE: mixtă
SCOPUL LECŢIEI: - conştientizarea elevilor asupra faptului că iubirea reprezintă cea mai înaltă virtute creştină;
Sensibilizarea elevilor faţă de cei aflaţi în suferinţă.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 : să definească iubirea creştină;
O2 : să precizeze modalităţile concrete de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni;
O3: caracteristicile iubirii creştine adevărate;
O4: explicarea caracteristicilor relaţiei om-Dumnezeu şi a relaţiei dintre semeni, fundamentate pe valorile moralei creştine;
O5: să explice importanţa dobândirii virtuţii dragostei pentru urcuşul spiritual şi mântuirea personală.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, explicaţia, lectura, expunerea, interpretare de text;
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, laptop, fişa cu rebus, filmulețe, prezentare power-point.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală.
Resurse:
1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
• Proiectarea unităţii de învăţare: Sfânta Scriptură-izvor de înţelepciune şi iubire
2.Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 50’
3. Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
2. Cucoş, Constantin:Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Iaşi, 1998
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.
4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VIII-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2009.
1
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
Scenariul didactic
2
credința lui Iov? atingă de averea lui,
omorându-i oile, cămilele,
inclusiv copiii.
-Și după toate astea s-a lepădat el de -Nu.
Dumnezeu?
-Dar ce a zis? -Domnul a dat, Domnul a
luat; fie numele Domnului
binecuvântat.
- Ce boală cumplită a cerut satana să-i dea -Lepră.
Dumnezeu lui Iov?
3
Dumnezeu şi aproapele,
sacrificiul nostru în slujba lui
Dumnezeu şi a aproapelui.
5. Comunicare 15' - Profesorul prezintă în power-point lecția - Elevii ascultă cu atenţie Activitate
a /însuşirea despre Iubirea față de Dumnezeu și față de frontală
noilor aproapele...
cunoştinţe O2 Expune-
- Marea Căutare...Dragostea rea
Elevii ascultă cu atenţie.
- Definiția dragostei.
4
care creştinul intră în comuniune cu
Dumnezeu. La I Ioan 4, 16 întâlnim Povesti –
expresia ,,Dumnezeu este iubire”, iubirea fiind rea
un atribut al lui Dumnezeu, din iubire a creat
lumea şi tot din iubire Şi-a trimis Fiul ca să
mântuiască această lume.
- Toţi suntem fiii aceluiaşi Tată ceresc, creaţi
după chipul lui Dumnezeu şi avem aceeaşi
chemare spre împărăţia cerurilor.
- Dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de
aproapele reprezintă Legea Nouă. În ea sunt
cuprinse toate poruncile Sfintei Scripturi: ,,Să
iubeşti pe Domnul Dumnezeul Tău din toată
inima ta şi din tot cugetul tău, iar pe
aproapele tău ca pe tine însuţi” (Marcu 2,
31).
Iubirea creştină ar trebui să fie mai presus
în viaţa omului. Această iubire o dovedim prin
iubirea aproapelui.
- Iubirea adevărată se exprimă prin fapte,
izvorăşte dintr-o inimă curată, aşa cum spunea
Mântuitorul Hristos: ,,Nu tot cel ce-Mi spune
Doamne, Doamne, va intra în împărăţia
Tatălui Meu care este în cer” (...), deci iată că
iubirea trebuie arătată prin fapte. Tot
Mântuitorul spune la Matei 5, 40: ,,Întrucât aţi
făcut un bine unuia dintre aceşti fraţi mai mici
ai Mei, Mie Mi-aţi făcut”.
5
Prin iubirea de aproapele noi ajungem la
iubirea de Dumnezeu.
Dragostea este cel mai înalt şi mai profund
sentiment sădit în sufletul fiecărui om, este
dezinteresată şi ne aşează într-o relaţie Elevii ascultă şi notează pe
autentică, atât cu Dumnezeu, cât şi cu semenii caiete.
O2
noştri.
ţia
Dragostea este cea mai importantă virtute
creştină, cu ea putem câştiga desăvârşirea sau
sfinţenia, putem intra în comuniune cu
Dumnezeu. Este o treaptă în desăvârşirea
creştină, ea ne face mai buni, mai generoşi,
mai înţelegători şi mai sensibili la suferinţele
celor din jurul nostru.
10’ Elevii sunt dirijaţi de către profesor spre a -...Îl iubim pe Dumnezeu Conver- Activitate
răspunde la întrebări. atunci când numai Lui ne saţia frontală
închinăm, în El ne punem
nădejdea, participăm la
sfintele slujbe; îl iubim pe
aproapele nostru când îi
Care sunt modalităţile concrete de iubire faţă dorim binele aici și dincolo.
de Dumnezeu şi faţă de semeni? - … cel mai înalt sentiment
sădit în suflet de Dumnezeu
O3 Ce este iubirea creştină? -… orice om de pe pământ;
-… să-L iubim pe Dumnezeu
Cine este aproapele nostru? din toată inima şi pe
aproapele ca pe noi înşine.
-....Ajutându-l pe aproapele
Care este porunca Mântuitorului? nostru devenim oameni mai
De ce este important să-l iubeşti pe aproapele buni şi ne păstrăm sufletul Activitate
tău ca pe tine însuţi? curat frontală
6
- Se prezintă un videoclip cu dragostea față de
părinți. Morala: să ne iubim părinții și să nu ne
fie frică să le-o spunem!
exerciţiul
Activitate
frontală
şi în grup
Aprecieri
verbale
7. Asocierea şi Se prezintă elevilor un verset biblic: ,,Iubiţi Elevii ascultă cu Conver- Biblia Activitate
generalizarea 4’ pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă atenţie Saţia frontală
cunoştinţelor blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi
rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă
prigonesc”. (Matei 5, 44). Interpreta
Se explică versetul punându-se accent pe re text
7
faptul că iubirea se reflectă şi asupra
duşmanilor sau a celor ce ne vor răul.
Îndemnul elevilor de a practica această virtute
creştină, arătându-se prin faptele noastre.
Totodată se face amintire și de cele 10 porunci
din Vechiul Testament și cum au căpătat ele o
formă desăvârșită în Noul Legământ. Fişa de
lucru
7'
8. Activitate - Profesorul împarte elevilor fisa de lucru cu - Elevii completează
suplimentară rebus rebusul.