Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mare
Domeniul experiențial: DOS (Domeniul Om şi societate)
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema activităţii: ,,Coşulet pentru Scufiţa Roşie’’
Tipul de activitate: Consolidare de priceperi şi deprinderi
Scopul activităţii: Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specific nivelului de dezvoltare motrica
Obiective operaţionale:

 să efectueze operaţii simple de lucru - şnuruire, lipire cu diferite materiale;


 să selecteze și să utilizeze adecvat uneltele şi materialele conform temei propuse;
 să găsească utilitate obiectelor realizate, valorificându-şi simţul practic şi estetic.
Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,.


 Material didactic: coşuleţul model, CD cu muzica, cosuleţe, pasta de lipit, betisoare, planşete, cartoane perforate, snur,
floricele din hartie, flori naturale
Durata: 25-30 minute

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment Crearea condiţiilor optime desfăşurării activităţii: aerisirea sălii de
organizatoric grupă, aşezarea mobilierului, aşezarea materialelor pe măsuţe.
Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
2.Captarea atenţiei și Se realizează printr-o surpriză muzicală interpretată de ,,Inimioara Conversaţia
intuirea materialului zâmbitoare”: Frontală
,,Scufița roşie eu sunt,
Pe glume pusă şi pe cânt
Străbat de veacuri drumul lung
La bunicuţa să ajung.
Inimioara zâmbitoare le transmite copiilor că lupul cel lacom i-a Observaţia
furat coșulețul Scufiței Roșii și le cere ajutorul, moment în care Conversaţia
educatoarea intervine descoperind coșulețul model care va fi
analizat. Se intuiesc materialele utilizate în decorarea coșulețului
care se regăsesc expuse măsuțe.
3. Anunţarea temei şi Se anunță tema activității „Coşuleţ pentru Scufiţa Roșie” și se Frontală
enunţarea enunță obiectivele pe înțelesul copiilor. Expunerea
obiectivelor ,, Vom snurui, vom lipi floricele pe cartonul snuruit după care îl
vom lipi pe coşuleţ, decorându-l cât mai frumos. Pentru aceasta
trebuie să aplicaţi pasta de lipit cu atenţie, pe spatele florilor care
trebuie lipite”.
4. Dirijarea învăţării a) Prezentarea și analiza modelului
Se prezinta modelul ( un cosulet mai mare decât al copiilor care Conversaţia
este gata decorat cu floricele colorate. La baza coșulețului este un
cartonaş şnuruit pe care sunt lipite flori). Frointală
b) Explicarea și demonstrarea modului de lucru: Individuală
Se explică și se demonstrează parțial modul de lucru:
 începem cu șnuruirea cartonașului; Observaţia
 aplicăm cartonul snuruit pe partea exterioara a cosuletului
apoi vom întinde lipiciul pe spatele fiecarei floricele și o
lipim pe suprafața cartonului, pe coșuleț și pe toarta
coșulețului;
c) Exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinii:
„Eu strâng pumnii şi-i desfac, Explicaţia
Degetelor fac pe plac.
Unu, doi, unu, doi,
Toţi suntem acum vioi. Demonstraţia
Batem palmele uşor,
Batem palmele cu zor.
Unu, doi, unu, doi,
Toţi suntem acum vioi.
Ploaia uşor să auzim,
Cu vârf de degete masa lovim.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: bum, bum, bum.” Exerciţiul Frontală
d) Executarea lucrării de către copii:
• Copiii vor începe să lucreze pe un fond muzical; Exerciţiul
• Pe parcursul activității se vor da indicații cu privire la respectarea
cerințelor care vizează tehnicile de lucru; Individuală
5. Obţinerea După finalizarea decorării coșulețului, ,,Inimioara Zâmbitoare” le Conversaţia Frontală
performanţei aduce surpriza promisă la începutul activității. Aceasta constă într- Individuală
un pachet cu flori pe care copiii le vor aranja în coșulețele decorate Explicaţia
7. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale privind respectarea Conversaţia Frontală
activităţii cerinţelor şi tehnicilor de lucru de către copii, cât şi originalitatea şi
creativitatea în realizarea temei propuse.

S-ar putea să vă placă și