Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Anotimpurile
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA :
PROPUNĂTOARE:
GRUPA :MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Anotimpurile
TITLU ACTIVITĂȚII: „Povestea anotimpurilor”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale
Domeniul Științe-Cunoașterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Sistematizarea, fixarea și evaluarea cunoștiințelor
despre cele patru anotimpuri.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
 să recunoască cel putin doua anotimpuri pe baza a cel putin trei imagini
prezentate;
 să descrie conţinutul imaginilor prezentate;
 să sesizeze elementele care nu aparţin anotimpului respectiv;
 să găsească răspunsul corect la cel putin doua dintre ghicitori;

SARCINA DIDACTICĂ : Descrierea ilustraţiilor ce reprezintă aspecte


semnificative ale celor patru anotimpuri, stabilirea legăturii dintre conţinutul
ilustraţiei şi anotimp, recunoaşterea unor elemente specifice anotimpurilor.
ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, ghicitori, întrecerea.
REGULILE JOCULUI : copiii ascultă cu atenţie sarcina dată de educatoare
fiecărei echipe, apoi, pe rând, dau răspunsul.
STRATEGIA DIDACTICĂ :
 Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, descoperirea,
problematizarea.
 Mijloace didactice: imagini reprezentând cele patru anotimpuri; bileţele
cu ghicitori pentru fiecare echipă; coş; buline colorate în maro, albastru,
verde şi galben; simboluri pentru fiecare echipă: mere, fulgi de nea,
ghiocei, cireşe; panou; stimulente.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.
EVALUARE: continuă (prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza
acţiunilor şi a răspunsurilor, prin corectarea imediată a greşelilor, stimularea
verbală și aplauzele) şi finală ( prin aprecieri directe).
DURATA: 25 minute
LOC DE DESFĂŞURARE: Sala de grupă
BIBLIOGRAFIE
Secvențe Conţinut Metode Evaluare
didactice instuctiv-educativ şi
procedee
I.Moment Crearea condițiilor necesare bunei Observarea
organizatoric desfăsurării a activitătii: comportamentului
-aerisirea sălii de grupă; copiilor
-amenajarea spațiului de desfăsurare a
activitătii;
-pregătirea materialului didactic;
II.Captarea Propunătoarea îl prezintă pe Bătrânul Conversaţia Orală
atenţiei An prin următoarea ghicitoare:
,,Are 4 fete-n lume
Care n-au același nume
Una trece prin ninsori,
Altă calcă printre flori,
Una seceră secară,
Alta-acasă rodul cară''.
(Anul)
Copiii găsesc răspunsul la ghicitoare.

III.Anunţarea Astăzi la activitatea de Cunoaşterea Conversaţia Observarea


temei şi a mediului vom desfășura un joc care se comportamentului
obiectivelor numeşte Povestea anotimpurilor. copiilor
Bătrânul An dorește să afle ce frumos
vorbiți despre frumusețiile și bogățiile
fiicelor lui.
IV. Dirijarea Se prezintă regulile jocului. Conversaţia
învățării Într-un coş se află un număr egal de
buline de 4 culori: maro, albe, verzi şi
galbene.Copiii vor extrage buline şi în Explicaţia
funcţie de acestea se vor împărţi în
patru echipe:
1.Echipa toamnei-maro
2.Echipa iernii-alb
3.Echipa primăverii-verde
4.Echipa verii-galben
Fiecare echipă se aşază la câte o masă.
Sunt pregătite pentru fiecare echipă
câte patru probe specifice anotimpului
pe care aceasta îl reprezintă. Toate
echipele vor răspunde, pe rând, la câte
o probă.
Pentru fiecare răspuns corect fiecare Observarea
echipă primeşte un simbol caracteristic comportamentului
anotimpului pe care îl reprezintă copiilor
( mere, fulgi de nea, ghiocei, cireşe).
La final se numără simbolurile obținute
de fiecare echipă şi se declară
câştigătoare echipa care are cele mai
multe simboluri.
Se desfășoară jocul de probă pentru a
verifica dacă copiii au înţeles sarcina și
regulile jocului.
Se desfășoară jocul propriu-zis de către
copii.
Varianta 1
,,Ce anotimp reprezint?”
Fiecare echipă priveşte imaginea
expusă şi descrie anotimpul pe care îl
ilustrează!
Varianta 2
,,Ghici, ghicitoarea mea!”
Fiecare echipă răspunde la o ghicitoare Orală
care se referă la o caracteristică ce
aparţine anotimpului său.
Varianta 3
,,Eu spun una, tu spui mai multe''
Copii vor alege câte un cuvânt și îl vor
transmite colegului mai departe.
(frunză-frunze)
Varianta 4
Desparte în silabe cuvintele:
•lalea;
•vară;
•frunze;
•visine;
Copii vor despărți în silabe cuvintele
de mai sus și vor forma propoziții cu
fiecare cuvânt.

V. Obținerea Complicarea jocului


performanței Se va desfășura ,,Jocul anotimpurilor,, Exerciţiul Observarea
Fiecare echipă va primi o planșă în Conversaţia comportamentului
culoarea anotimpului echipei și un Problematizarea copiilor
număr de jetoane.Jetoanele reprezintă Descoperirea
imagini specifice anotimpurilor.
Sarcina este să așeze pe planșă doar
imaginile specifice anotimpului
echipei.
VI.Încheierea Se adună punctajul obţinut de fiecare Conversaţia Evaluare sumativă
activităţii echipă şi se desemnează echipa
câştigătoare.
Se acordă stimulente.

S-ar putea să vă placă și