Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

Proiect didactic

Data: 5 mai 2020


Școala: Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi
Clasa: a VII-a C
Propunător: student Atomei Cătălina-Elena

Aria curriculară: Matematică

Disciplina: Matematică-Geometrie

Unitatea de învățare: Patrulatere

Tema: Trapezul, clasificare, proprietati; Linia mijlocie in trapez; Trapezul isoscel,dreptunghic, proprietati;

Tipul lecției: Consolidare

Scopul lecției: Utilizarea proprietatilor trapezului in interpretarea rezultatelor unor probleme practice.

Competențe specifice ale unității de învățare:

1 : Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost
definite;

2 : Recunoașterea și descrierea trapezului în configurații geometrice date;

3 : Identificarea trapezelor utilizând proprietățiile precizate;

4 : Utilizarea proprietățiilor calitative și metrice ale trapezelor în rezolvarea unor probleme;

5 : Exprimarea prin reprezentări geometrice a noțiunilor legate de trapeze;

6 : Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculelor de lungimi de


segmente și măsuri de unghiuri.

Obiective operaționale:

La finalul lecției elevul va fi capabil să :

O1 : Să deseneze un trapez;

O2 : Să definească trapezul;

O3 : Să identifice proprietăţile trapezului;

O4 : Să aplice în exerciţii teoremele predate în lecţiile precedente, corespunzatoare trapezului;


Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

Strategii didactice:

 Metode și procedee : explicația,conversația,demonstrația,exercițiul,problematizarea


 Mijloace didactice : fișe de lucru,tabla
 Resurse - umane : elevii clasei
- spațiale : sala de clasă
- temporale : 50 minute
 Bibliografie: Booklet, ,,Matematică , exerciții și probleme’’ , Nicolae Sandu
Clubul matematicienilor , ,, Matematică clasa a VII-a’’
Intuitext , ‚,Matematică’’, Ion Ciucu
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

Desfășurarea lecției (scenariul didactic)

Strategii didactice Evaluarea


Secvențele Ob Conținutul Timp
Lecției . instructiv- Metode Forme
educativ al lecției și Mijloacele de
procedee didactice organizare

Asigur condiții 3 min Conversație Frontal Capacitatea


optime pentru elevilor de a
desfașurarea lecției. se organiza
Moment Explic elevilor pentru
contextul în care se începerea orei
Organizatoric
desfășoară ora și
prezint asistență.

Verificarea Profesorul 3 min Conversație Tema Frontal Capacitatea


temei moderează etapa, elevilor de a
verifică rezolva în
modalitatea, mod corect
corectitudinea tema
științifică a
redactărilor,
intervine cu
întrebări de sprijin,
clarificatoare.
Tema : Trapezul, 5 min Conversație Frontal Capacitatea
clasificare, elevilor de a
proprietati; Linia întelege
mijlocie in trapez; mesajul
Trapezul isoscel, transmis
Anunțarea
dreptunghic,
temei și a
proprietati;
scopului lecției

Scop : Utilizarea
proprietatilor
trapezului in
interpretarea
rezultatelor unor
probleme practice.

Captarea Elevii primesc o fișă 5 min Exercițiul Fișa nr.1 Frontal Capacitatea
atenției de lucru(fișa nr.1) elevilor de a
pe baza căreia se rezolva
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

descoperă sarcinile de pe
proprietățile si fișa de lucru
caracteristicile
trapezului și se va
completa atat pe
tablă cât și pe fișa
nr.1
Dirijarea Se scrie titlul lecției 28 Problematiz Fișa nr.2 Frontal Capacitatea
învățării pe tablă: „Trapezul. min area elevilor de a
Linia mijlocie în Explicația răspunde
trapez”. rezolva
Predarea lecției se sarcinile date
va face cu ajutorul
elevilor, enunțând
și definind unele
proprietăți.
Def.: Patrulaterul
convex care are
două laturi paralele
și două laturi
neparalele se
numește trapez.
ABCD − patr.
convex
AB ∥ CD (1)
AD ∦ BC (2)
Din (1) si (2) =>
ABCD – trapez

A B
Individual

D C

Def. : Laturile
paralele se numesc
baze.
AB=b - baza mică
DC=B - baza mare
Clasificare:
Trapez
- isoscel
- dreptunghic Frontal
Def .: Trapezul cu
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

laturile neparalele
congruente se
numește trapez
isoscel. Demonstrar
ABCD − tr. (1)
ea
[AD] ≡ [BC ] (2)
Din (1) si (2) = >
ABCD − tr. is

A B

D C

Trapezul isoscel are


următoarele
proprietăți:
Prop. 1 - Unghiurile
alăturate unei baze
sunt congruente.
 ≡ B̂
Ĉ ≡ D̂
Prop. 2 -
Diagonalele sale
sunt congruente.

[AC ] ≡ [BD ]

Teorema 1. Un
trapez este isoscel Manual
dacă și numai dacă
unghiurile
alăturate unei baze
sunt congruente.

Teorema 2. Un
trapez este isoscel
dacă și numai dacă
diagonalele sunt
congruente.

Def .: Trapezul cu
una dintre laturile
neparalele
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

perpendiculară pe
baze se numește
trapez dreptunghic.

A B

D C

ABCD –trapez (1)


AD ⊥ DC (2)
Din (1) si (2) = >
ABCD − tr.
Dreptunghic

Def.: Segmentul de
dreaptă determinat
de mijloacele
laturilor neparalele
ale unui trapez se
numește linie
mijlocie într-un
trapez.

ABCD− trapez
[AM] ≡ [MD]
[BN] ≡ [NC]
=> [MN]− linie mij.

A B

M N

D C

Teorema1. Într-un
trapez, linia
mijlocie este
paralelă cu bazele
și are lungimea
egală cu semisuma
lungimilor
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

acestora.

ABCD – trapez
MN − l. m.
=> 1. MN ∥ AB ∥ CD
2.MN = (AB+CD)/2

Teorema 2. Într-un
trapez, segmentul
determinat de
intersecțiile
diagonalelor cu
linia mijlocie a
trapezului are
lungimea egală cu
semidiferența
lungimilor bazelor.

ABCD − trapez
MN − l. m.
MN ∩ AC = {P}
MN ∩ BD = {Q}
=> PQ = (CD –
AB)/2

Pentru a fixa Conversație Fișa nr.3. Frontal Capacitatea


lecția, elevii vor de a aprecia
Fixarea rezolva câteva răspunsurile
cunoștințelor exercitii de pe fișa date
nr.2.

Încheierea Se fac aprecieri 3 min Conversație Frontal Se apreciază


lecției asupra activității cantitatea și
elevilor și se calitatea
evidențiază elevii activității
care au dat elevilor
raspunsuri.
Se dă ca temă
exercițiile
nerezolvate din
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

fișe.

Nume:.....................................
Clasa a VII-a B

Fișa nr. 1

l. Scrieti in urmatorul ciochine proprietati si caracteristici ale trapezului

TRAPEZUL
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

Nume:………………………

Clasa a VII-a B

Fișa nr.2

1. Un trapez dreptunghic are măsura unghiului ascuțit egală cu 52∘ . Calculați măsura unghiului
obtuz al trapezului.

2. Calculaţi linia mijlocie şi perimetrul trapezului ABCD, ştiind că AB=BC=DA=10 cm şi DC =26


cm.

3. Un trapez ABCD (AB ∥ CD, AB > CD) are AB = 18cm și CD = 10cm. Calculați lungimea liniei
mijlocii a trapezului.

4. În trapezul isoscel ABCD cu AB ∥ CD, AB > CD, se cunosc CD = 8cm, BC = 7cm și m(ADC ̂) = 120∘ . Se
construește CE ⊥ AB, E ∈ (AB). a. Calculați AE; b. Calculați perimetrul trapezului.

5.In figura alăturată, triunghiurile ADE, CDE și BCE sunt echilaterale, AD ∩ BC = {G} și AC ∩ DB = {F}.
Demonstrați că: a. ABCD este trapez isoscel; b. Punctele E, F și G sunt coliniare.

D C

A B
Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

Rezolvare fișa nr.1

I. In locurile libere ale ciorchinelui se poate complete cu:

-diagonalele sunt congruente;

-trapezul are doua baze;

-trapez isoscel;

-trapez dreptunghic;

-unghiurile alaturate unei baze sunt congruente;

-linia mijlocie=(baza mica+bazamare)/2; etc.


Colegiul Național "Grigore Ghica" Dorohoi– clasa a VII-a, MATEMATICĂ

S-ar putea să vă placă și