Sunteți pe pagina 1din 11

„Ce știm despre meserii?

Prof. Ciocoiu Alexandra

1
PROIECT DIDACTIC
DATA: 3.05.2018
UNITATEA: Școala Gimnazială Nr.11/ Grădinița „Floare de colț” Botoșani
EDUCATOARE: Profesor petru învățământul preșcolar Ciocoiu Alexandra
NIVELUL II: Grupa mare
Tema anuală: Cine şi cum planifică/organizează o activitate?
Tema săptămânii: Cine face şi cum face?
Tema activității: Ce ştim despre meserii?
Tipul activităţii: Consolidare de cunoştinţe
Forma de realizare: Activitate integrată pe o zi ALA1, ADE (DŞ, DOS), ALA2
Scopul activităţii:
 verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii întâlnite în
societate;
 consolidarea abilităţilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
ETAPELE ACTIVITĂȚII:
ADP:
- Întâlnirea de dimineață: „Ce miros au meseriile?”
- Rutine: „Treaba noi am isprăvit și la baie am pornit”
- Tranziții: „Ram-sam-sam”, „Ce miros au meseriile”, „Coace prăjitura”
ALA 1 :
- Construcţii:,,Şantierul de construcţii’’;
- Joc de masă:,, Să învăţăm meseriile’’-puzzle;
-Artă:,,Meseria preferată’’-colorare
ADE:
Științe (Cunoașterea mediului) – Concurs: Ce știm despre meserii?
Om și societetate – Activitate practică: Prăjitura grupei
ALA2:
- „Pantofarul” – joc muzical
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Activități liber alese 1
Construcţii:
 să redea cu ajutorul pieselor lego, ,,Şantierul de construcţii’’;
 să comunice cu partenerii de joc;
 să construiască lucrări originale, manifestând creativitate în realizarea subiectului.
Joc de masă:
 să reconstituie costumaţiile specifice meseriilor reprezentate pe planşele-suport;
 să denumească meseriile descoperite;
 să aleagă jetoanele cu unelte specifice meseriei găsite prin reconstituire.
Artă:
 să coloreze imaginile cu meserii, respectând codul culorilor;
 să păstreze acurateţea lucrărilor.
Domeniul Ştiinţe – Joc didactic: Ce ştim despre meserii?
Obiective operaţionale:
 să recunoască meseriile pe baza unei imagini;
 să formeze piramida meseriilor, în funcţie de criteriile date;
 să asocieze imaginea care sugerează o meserie cu imaginea uneltelor necesare în desfăşurarea
ei;
 să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;
 să identifice produsele sau uneltele specifice unei anumite meserii;
2
 să elimine din fişa de lucru uneltele care nu se potrivesc meseriei prezentate.
Domeniul Om şi societate –Activitate practică,,Prăjitura grupei’’
 să respecte reguli de igienă înainte de lucru;
 să utilizeze obiectele de lucru necesare cofetarilor,pentru realizarea unei activităţi practice;
 să enumere ingredientele folosite în compoziţia produsului;
 să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru.
Activități liber alese 2 - Pantofarul – joc muzical
 să execute mișcările specifice jocului muzical propus.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, metoda piramidei, mâna oarbă,
jocul, competiţia, recompensa, munca în echipă/individuală, turul galeriei.
Mijloace didactice: planşe şi jetoane cu diverse meserii, unelte şi produse specifice, cartoane
colorate şi suportul pentru realizarea piramidei, scrisori-surpriză, bagheta magică, roata meseriilor,
ghicitori, fişe de lucru, biscuiţi, lapte, cacao, zahăr, esență de rom,nucă de cocos, margarină, şorţuri,
baticuri, faţă de masă, prosoape de bucătărie,farfurii de unică folosinţă.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Sarcina didactică:
 aşezarea planşelor sub formă de piramidă, în funcţiile de criteriile date de educatoare;
 denumirea meseriei reprezentate;
 ghicirea răspunsului corect, alegerea jetoanelor corespunzătoare meseriei;
 eliminarea desenului greşit.
Regulile jocului:
Copiii împărţiţi în două echipe participă la un concurs cu 4 probe:
Proba 1: „Piramida meseriilor”- copiii realizează o piramidă a meseriilor în funcţie de criteriile
enunţate de educatoare.
Proba 2: „Roata meseriilor” – copiii rotesc roata şi enunţă meseria observată pe imaginea în dreptul
căreia s-a oprit.
Proba 3: „Răspunde repede şi bine” – copiii răspund la ghicitori despre meserii şi aleg jetoane cu unelte
sau produse specifice meseriei ghicite.
Proba 4: „Elimină ce nu se potriveşte” – copiii primesc fişe de lucru în care alături de meserii apar mai
multe unelte. Sarcina constă în identificarea uneltelor ce nu aparţin meseriei respective.
Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei
câte un punct. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului are cele mai multe puncte.
Elemente de joc: bagheta magică, mânuirea materialului, scrisori-surpriză, ghicirea, aplauzele,
înregistrarea scorului.
Material bibliografic:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 2009
“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 2009
“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-CÂRŢU
ALEXANDRU, 2009
“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009

Durata: o zi

3
SCENARIU DIDACTIC
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, când copiii, împreună cu doamna
educatoare fac înviorarea pe melodia Ram-sam-sam, după care se așează în semicerc pe scăunele și se
realizează prezența, citindu-se catalogul.
Salutul. Educatoarea îi salută pe copii: „Buna dimineata, iepurasilor”, copiii raspund in cor la
salut. Se adresează întrebări în legătură cu ce zi a săptămânii este, cum este vremea, în ce anotimp
suntem.
Activitatea de grup. Le voi spune copiilor că, dimineaţa când am ajuns şi am intrat în grupă,
am găsit jos lângă uşă un colet de la poșta, dar pe care nu am reușit încă să-l deschid așa că, îl voi
deschide în fața lor.
Noutatea zilei. Profesorii de la Școala ursuleților isteți, ne-a trimis o scrisoare....

“Dragi iepurași, am aflat că în grădiniţa voastră învaţă copii deştepţi şi că în această


săptămână aţi discutat foarte multe lucruri despre meserii. Ne-am gândit să vă propunem să
desfășurăm câteva activități la centrele: joc de masă, artă și construcții. De asemenea vă provocăm
să jucați un joc care se numeşte Ce ştim despre meserii? Iar la final vrem să vedem ce cofetari
iscusiți sunteți și cât de mult vă place să vă distrați. O să aveți parte și de recompense.
Semnează: Profesorii de la Şcoala ursuleţilor isteţi”

Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face recitând în cor poezia
Ce miros au meseriile?
În continuare ne vom împărţi pentru activităţile de la fiecare centru:
- La centrul JOC DE MASĂ, vor fi puse la dispoziţia copiilor mai multe puzzle-uri cu meserii
și unelte utilizate în diferite meserii. Sarcina constă în reconstituirea imaginilor, precum şi găsirea
imaginii ce reprezintă uneltele utilizate de meseria identificată.
- La centrul CONSTRUCŢII, copiii vor realiza cu ajutorul pieselor de construit diferite
construcţii pe care le realizează constructorul.
- La centrul ARTĂ, copiii vor fi îndrumaţi să coloreze imagini ale unor meserii, respectând
codul culorilor.
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia lucrările colegilor.
Rutina: Treaba noi am isprăvit/ Și la baie am pornit
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE: DŞ, DOS)
Se organizează colectivul de preşcolari sub formă de semicerc, iar în faţa lor este coletul
surpriză de la Școala ursuleților isteți. Din coletul surpriză voi scoate elementul-surpriză, reprezentat
de un plic mare, ce conține mai multe scrisori trimise de Şcoala ursuleţilor isteţi. Scrisorile vor fi
deschise pe rând, înainte de trecerea de la o probă la alta, şi au ca scop stimularea copiilor în rezolvarea
sarcinilor propuse.
Ce ştim despre meserii? este prima activitate pe domenii experienţiale, care aparţine
domeniului Ştiinţe şi care va fi realizată sub forma unui concurs între două grupe – grupe ce se vor
alege prin metoda mânii oarbe, prin care copiii vor extrage dintr-un săculeț jetoane ce au ca imagine
bucătari sau cofetari, astfel se vor forma cele două echipe: echipa brutarilor și echipa cofetarilor.
Concursul va consta în rezolvarea a patru sarcini diferite, fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu
aplauze şi recompensă pe panou. Echipa care va acumula cele mai multe puncte va fi declarată
câştigătoare şi copiii vor primi diplome.
Tranziţia de la prima la a doua activitate se va face prin interpretarea unui cântecel „Coace
prăjitura”.
Ultima surpriză de la Școala ursuleților isteți, constă într-o ultimă scrisoare și o cutie ce conține
ingredientele necesare pentru realizarea Prăjiturii grupei - aceasta este a doua activitate pe domenii
experienţiale, care aparţine domeniului Om şi societate şi care constă în realizarea unei prăjituri ce va
primi titlul de Prăjitura iepurașilor.

4
ALA 2 - „Pantofarul”- Copiii sunt așezați în cerc și cântă cântecelul „Pantofarul” executând
mișcările specifice versurilor din cântec.
În încheiere voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si disciplinei din timpul
activității.

5
Desfăşurarea activităţii:
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITĂȚII CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Mijloace Metode şi Forme de EVALUARE
didactice procedee organizatre
1. Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
organizatoric activităţii:
 pregătirea materialului didactic;
 aranjarea mobilierului;
 intrarea copiilor în clasă.
2. Captarea atenţiei Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, Coletul Conversaţia Participarea
înviorarea – Ram sam sam-, salutul, prezența și surpriză Explicaţia Frontal activă la discuţii,
calendarul naturii. Stimularea
Le voi spune copiilor că dimineaţa când am ajuns şi interesului pentru
am intrat în grupă, am găsit jos lângă uşă un colet de activităţi
la poștă, pe care încă nu am apucat să-l deschid și îi
rog pe ei să mă ajute.
3. Anunţarea temei Citesc prima scrisoare de la Școala ursuleților isteți Expunerea
şi a obiectivelor și astfel îi anunț tema și obiectivele activității. Explicaţia
Conversaţia Frontal
“Dragi iepurași, am aflat că în grădiniţa
voastră învaţă copii deştepţi şi că în această
săptămână aţi discutat foarte multe lucruri despre
meserii. Ne-am gândit să vă propunem să
desfășurăm câteva activități la centrele: joc de
masă, artă și construcții. De asemenea vă provocăm
să jucați un joc care se numeşte Ce ştim despre
meserii? Iar la final vrem să vedem ce cofetari
iscusiți sunteți și cât de mult vă place să vă distrați.
O să aveți parte și de recompense.
Semnează: Profesorii de la Şcoala ursuleţilor
isteţi”
4. Reactualizarea ALA 1 Explicaţia Intuirea
cunoştinţelor Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, Demonstraţia materialelor cu
ascultă cerinţele educatoarei şi îşi aleg centrul la care Exerciţiul Pe grupe care urmează să
vor să lucreze. Imagini opereze
 La centrul Joc de masă, copiii reconstituie puzzle cu
6
imagini tip puzzle, pentru a obţine imaginea meserii și Realizarea
unor meserii și unelte utilizate în diferite unelte sarcinilor de lucru
meserii. Sarcina constă în reconstituirea necesare primite în funcţie
imaginilor, precum şi găsirea imaginii ce diferitelor de profilul
reprezintă uneltele utilizate de meseria meserii centrului ales
identificată.
 La centrul Construcţii,, copiii vor realiza
diferite constucţii pe care le realizează Piese de
constructorul. construit
 La centrul Artă, copiii colorează imaginile
unor meserii folosind codul culorilor pentru Imagini alb- Evaluare globală
fiecare planşă. negru ale unor Evaluare
După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a meserii individuală
vedea şi aprecia lucrările colegilor.
Rutina: „Treaba noi am isprăvit/ Și la baie am
pornit”
4. Dirijarea EXPLICAREA ȘI DEMONSTRAREA JOCULUI
învăţării
Se organizează colectivul de preşcolari sub formă Plic cu Conversaţia
de semicerc, iar în faţa lor este coletul surpriză de la scrisori Explicaţia
Școala ursuleților isteți. Din coletul surpriză voi
scoate elementul-surpriză, reprezentat de un plic
mare, ce conține mai multe scrisori trimise de Şcoala
ursuleţilor isteţi. Scrisorile vor fi deschise pe rând,
înainte de trecerea de la o probă la alta, şi au ca scop Panou de
stimularea copiilor în rezolvarea sarcinilor propuse. punctaj
Educatoare citeşte această scrisoare. Însemnele
Jocul este un concurs între două echipe, are patru echipelor
probe, fiecare răspuns corect din cadrul probelor va fi
răsplătit cu aplauze şi recompensă pe panoul de
punctaj. Câştigă echipa cu cele mai multe Mâna oarbă
recompense. Cele două echipe se vor forma prin
metoda Mâna oarbă şi se vor numi Echipa brutarilor Demonstraţia
şi Echipa cofetarilor.
Întrucât fiecare probă din concurs va fi introdusă
printr-o scrisoare surpriză, fiecare dintre cele patru
probe ale concursului va fi explicată pe parcursul
7
desfăşurării acestuia și se va realiza jocul de probă.
După ce se formează cele două echipe, educatoarea
deschide cel de-al doilea plic şi citeşte cea de a doua
scrisoare.
Jocul propriu-zis
Proba 1: Piramida meseriilor
Educatoarea explică în ce constă această probă: pe o Jetoane cu Metoda Pe grupe Observarea
măsuță sunt jetoane cu diverse meserii. Copilul atins meserii piramidei curentă a
cu bagheta magică va denumi meseria şi va vorbi în Planșă cu o comportamentului
câteva cuvine despre aceasta. Copiii vor fi aleşi pe piramidă Analiza
rând din fiecare echipă. După această prezentare ei răspunsurilor
vor trebui să aşeze meseriile pe panoul piramidei cu
patru nivele, respectând criteriile enunţate de
educatoare (meserii care asigură oamenilor tot felul
de servicii – cizmar, frizer, croitor, zidar; meserii care
asigură hrana oamenilor – brutar, bucătar, agricultor;
meserii care educă oamenii – educatoare, profesor;
meserii care îngrijesc și protejează oamenii – doctor,
polițist, pompier).
Se deschide următorul plic şi se citeşte cea de a treia
scrisoare.
Proba 2: Roata meseriilor O roată cu Conversația
Copiii rotesc roata şi denumesc meseria observată pe meserii
imaginea în dreptul căreia s-a oprit. Despart în silabe
numele meseriei, precizează numărul de silabe,
sunetul cu care începe cuvântul şi alcătuiesc o
propoziţie cu acesta.
Educatoarea deschide cel de al patrulea plic şi citeşte
conţinutul acestuia.
Proba 3: Ghiceşte meseria Ghicitori Conversația
Educatoarea citeşte ghicitorile, copiii din fiecare
echipă răspund pe rând şi dacă găsesc răspunsul
corect, aleg de pe masă două jetoane cu unelte sau
produse specifice meseriei ghicite.
Se deschide al cincilea plic şi se citeşte cerinţa
cuprinsă în scrisoare.

8
Complicarea jocului
5. Obținerea Proba 4: Elimină ce nu se potriveşte
performanței Educatoarea distribuie fişele în care sunt reprezentate Fișe de lucru Exercițiul Pe grupe
trei meserii şi trei unelte pentru fiecare dintre ele,
însă două dintre aceste unelte nu aparţin meseriei
respective. Copiii trebuie să elimine ceea ce nu
corespunde.
Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru Diplome
fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei câte
o bulină. Câştigă echipa care la sfârşitul concursului
are cele mai multe buline.
Tranziţie: Trecerea la cea de a doua activitate pe
domenii experienţiale se face prin interpretarea unui
cântecel despre meserii „Coace prăjitura”
6.Asigurarea DOS – Activitate practică
retenţiei şi a Educatoarea deschide şi ultimul plic şi citeşte cea de
transferul a şasea scrisoare.
Activitatea practică va consta în realizarea unei Biscuiţi,nucă,
prăjituri.Copiii s-au spălat pe mâini şi s-au echipat cu zahăr,lapte,es Conversaţia
şorţ,batic(bonetă). enţe,nucă de Explicaţia Frontal
Educatoarea prezintă copiilor o stea mare pe care este cocos,margari
scris ,,Prăjitura grupei’’şi cinci steluţe mici pe care nă,şorţ,batic(b Demonstraţia
sunt scrise întrebările: onetă),farfurii
1.CE ingrediente trebuie să folosim pentru prăjitură? de unică
2.CINE prepară prăjiturile? folosinţă,
3.UNDE se pregătesc prăjiturile?
4.DE CE trebuie să ne spălăm pe mâini înainte de a
prepara şi mânca ceva? Explozia
5.CÂND şi cu ce ocazie pregătim prăjituri? stelară
Copiii pregătesc prăjitura, amestecând ingredientele
trimise.
Se apreciază răspunsurile copiilor,precum şi modul
de colaborare şi interacţiune.
ALA2 – „Pantofarul” Interpretarea
Copiii formează un cerc și cântă cântecelul jocului muzical
„Pantofarul” executând mișcări specifice cântecelului
9
7. Evaluare Se adresează întrebări referitoare la modul de Conversația Frontal
desfășurare a activităților, întrebându-se ce activități
am desfășurat la fiecare centru, ce joc s-a jucat la
activitatea de științe, ce ingrediente s-au folosit
pentru prăjitură.
8. Asigurarea feed- Se realizează pe durata întregii activități. Conversația Frontal
back-ului Individual
Pe grupe
9. Încheierea Voi face o scurtă sinteză asupra activităților Recompense Conversația Frontal
activității desfășurate pe parcursul zilei.
Se fac aprecieri verbale asupra modului în care au
răspuns și asupra disciplinei.

10
11

S-ar putea să vă placă și