Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mică
DATA: 25 IANUARIE 2007
EDUCATOARE: SPINEANU ANA-MARIA
ACTIVITATEA: educarea limbajului
TEMA: Ne jucăm cu steguleţe!
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea capacităţii de a recunoaşte şi denumi
culorile: roşu, galben albastru; formarea deprinderii de a se exprima corect în
propoziţii, respectând acordul între substantiv şi adjectiv; formarea deprinderii
de a pronunţa corect sunetele limbii române.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să asculte cu atenţie regulile jocului;
 Să recunoască cele trei culori: roşu, galben, albastru.
 Să pronunţe corect numele celor trei culori;
 Să ridice steguleţul corespunzător culorii obiectului indicat;
 Să formuleze propoziţii în care se respectă acordul substantiv-adjectiv;
 Să respecte regulile jocului;
 Să participe activ şi conştient la activitatea desfăşurată;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: steguleţe de trei culori: roşu, galben,
albastru; jucării care au aceleaşi culori, jetoane cu ursuleţi în cele trei culori,
fişe de evaluare, recompense-baloane colorate în cele trei culori; costum de
arlechin, cutie, creioane colorate roşii, galbene şi albastre.
DURATA: 15 minute
REGULILE JOCULUI: copiii au pe măsuţe câte trei steguleţe de trei culori.
Educatoarea ridică un steguleţ, iar copiii vor ridica steguleţul de aceeaşi
culoare. Va răspunde doar copilul solicitat. La fel se procedează şi cu jucăriile
sau cu jetonul cu ursuleţ. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, acţiunea cu obiectele,
recompensa.
SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea culorii şi realizarea acordului între
substantiv şi adjectiv.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activităţilor instructiv-educative
în grădiniţa de copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Editura V/I Integral,
Bucureşti, 2005.
Ştefania Antonovici, Gabriela Nicu, Jocuri interdisciplinare, material auxiliar
pentru educatoare, Editura Aramis, Bucureşti, 2003
EVENIMENTU CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA EVALUARE
L DIDACTIC DIDACTICĂ INSTRUMENTE
ŞI INDICATORI
Moment Pentru această activitate măsuţele -conversaţia,
organizatoric vor fi aranjate sub formă de careu. explicaţia
În faţa clasei va fi pusă o măsuţă -frontal
pentru materialul folosit de
educatoare.
Captarea atenţiei Captarea atenţiei se face prin -conversaţia, Aprecieri verbale.
apariţia unui arlechin: Arlechino -frontal
care aduce cu el câte un plic pentru
fiecare copil, iar în plic se află câte
trei steguleţe: roşu, galben,
albastru, pe care le împarte
copiilor.
Reactualizarea Se vor desface plicurile cu -conversaţia Analiza
structurilor steguleţe. Se vor identifica culorile răspunsurilor.
anterioare celor trei steguleţe.
Anunţarea temei Se anunţă tema: joc didactic: Ne -explicaţia Analiza
şi a obiectivelor jucăm cu steguleţe! Şi obiectivele comportamentului.
operaţionale în termeni accesibili
copiilor.
Prezentarea Se anunţă regulile jocului: -conversaţia, Aprecieri verbale
optimă a educatoarea va ridica un steguleţ, explicaţia, individuale.
conţinutului iar copiii trebuie să ridice
steguleţul de aceeaşi culoare şi să
motiveze alegerea făcută.
Se execută jocul de probă. -demonstraţia
Dirijarea Se prezintă copiilor o nouă -explicaţia Analiza modului
învăţării surpriză: cutia cu surprize. de exprimare în
În cutie se află jucării în cele trei propoziţii,
culori: roşu, galben, albastru. Voi pronunţând corect
scoate pe rând din cutie câte o substantivele şi
jucărie şi le voi cere copiilor să -exerciţiul adjectivele.
ridice steguleţul de aceeaşi culoare
cu cea a jucăriei, motivând: Am
ridicat steguleţul roşu pentru că
jucăria are culoarea roşie.
Obţinerea Voi împărţi copiilor câte un jeton -conversaţia Analiza modului
performanţei cu un ursuleţ de o anumită culoare. de îndeplinire a
Ei au sarcina de a alege steguleţul sarcinilor de lucru.
potrivit culorii ursuleţului,
motivând alegerea: lângă ursuleţul
albastru am pus steguleţul
albastru!
Evaluare Copiii vor primi câte o fişă pe care -exerciţiul -sarcina fişei:
este desenat un balon şi câte o colorarea unui
culoare: fie roşu, fie galben, fie balon în culoarea
albastru, în funcţie de bulina pe bulinei pe care o
care copiii o au prinsă în piept. Ei au în piept.
vor trebui să coloreze balonul cu
culoarea primită de ei pe măsuţă şi
să denumească această culoare.
Încheierea La finalul activităţii se vor face -conversaţia Evaluare finală.
activităţii aprecieri generale şi individuale
privind modul de participare la
activitate şi se vor împărţi
recompense: baloane colorate.

S-ar putea să vă placă și