Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECȚIE

Religia în lumea contemporană

Aria curriculară: Om şi societate


Data: 18. 04. 2013
Locul: Liceul Pedagogic „Mihai Eminescu” Tîrgu-Mureș
Clasa: a XI-a
Profesor: Dălălău Titi Vasile
Disciplina: Istorie
Subiectul: Religia în lumea contemporană. Marile religii ale lumii
Tipul lecţiei: Mixtă
Timp alocat: 1 oră

Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate
2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice
3. Aplicarea principiilor şi metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă

Competenţe specifice:
3.4.Analiza diversităţii sociale, culturale şi de civilizaţie în istorie pornind de la sursele istorice
*1.4.Susţinerea argumentată a unui punct de vedere într-o discuţie / într-un referat pe teme de istorie
*1.2. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise

1
ETAPELE LECȚIEI ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE
PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1.Moment organizatoric Notează absenţele; Răspund cerinţelor profesorului. Conversaţia dirijată Catalog
Pregăteşte materialele necesare Își pregătesc materialele pentru lecţie.
desfăşurării lecţiei;
Realizează un climat afectiv.
2. Evocare Verifică şi reactualizează Elevii răspund la întrebări, amintindu- Conversația de
cunoştinţele din lecţia și ce au studiat ora trecută. verificare
„România de la statul totalitar la
statul de drept”

Realizează trecerea spre lecția Elevii ascultă cu atenție Explicația


nouă: Religia în lumea
contemporană
Le explică elevilor că lecția va
cuprinde și un concurs.

3. Realizarea sensului Concurs întrebare 1) Care sunt Elevii se consultă și răspund. Lucru pe echipe Laptop,
cele 4 mari religii ale lumii? videoproiector

Prezintă principalele Elevii sunt atenți la explicațiile Povestirea Imagini istorice


caracteristici ale iudaismului. profesorului, vizionând și pozele Harta istorică
prezentate de acesta. Explicația

Concurs întrebare 2) Cum se Elevii se consultă și răspund. Lucru pe echipe Laptop,


numesc locașurile de cult ale videoproiector
evreilor?

Prezintă principalele Elevii sunt atenți la explicațiile Povestirea Imagini istorice


caracteristici ale creștinismului. profesorului, vizionând și pozele
prezentate de acesta. Explicația
Concurs întrebare 3) Creștinii, Elevii se consultă și răspund. Lucru pe echipe Laptop,
când vorbesc despre Dumnezeu, videoproiector
fac adeseori referire la Sfânta
Treime. Cum explicați că

2
creștinismul este o religie
monoteistă, deși există Sfânta
Treime? Considerați că
mozaismul și islamul sunt
religii „mai monoteiste”, doar
fiindcă vorbesc despre un
Dumnezeu unic, nu și despre o
Treime?

Prezintă principalele Elevii sunt atenți la explicațiile Povestirea Imagini


caracteristici ale islamului. profesorului, vizionând și pozele
prezentate de acesta. Explicația

Concurs: 4) Cum se numește


postul musulmanilor? Elevii se consultă și răspund. Lucru pe echipe
5) Care este diferența dintre
postul islamic și postul creștin?

Prezintă principalele Elevii sunt atenți la explicațiile Povestirea Imagini


caracteristici ale budismului profesorului, vizionând și pozele
prezentate de acesta. Explicația

Întrebarea nr. 6) a concursului Elevii se consultă și răspund. Lucru pe echipe Fișe de lucru
Învățarea prin
descoperire

4. Reflecția Profesorul pune întrebări Elevii răspund la întrebări încercând Conversația de


elevilor pentru a afla ce au să-și amintească ce au aflat nou în verificare
reținut din noua lecție și pentru timpul lecției.
a clarifica eventualele aspecte
care nu au fost bine înțelese.

3
Fișă de lucru

6) „Iată, o călugări, Adevărul Sfânt despre suferință: nașterea este suferință, bătrânețea este suferință, moartea este suferință, unirea
cu ceea ce nu iubim este suferință, despărțirea de ceea ce iubim este suferință, neîmplinirea dorințelor noastre este suferință”.
(Tripitaka – text budist)

S-ar putea să vă placă și