Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnaziala


Clasa: pregătitoare
Data:22 .11.2013
Învățător:
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: ,,Prietenia ”-
Subiectul: Cum ne îmbrăcăm? Influența anotimpurilor asupra modului cum ne îmbrăcam
Forma de realizare: lecție integrată
Tipul lecției: Predare-învățare-evaluare

Competențe specifice :
DP
1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare;
2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază raportate la experiențele de viață trăite;
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară ;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul școlar.

Competențe integrate:
CLR 2.2.Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte;
MM 2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;
MEM 1.1 Recunoașterea și scrierea nr în concentrul 0-5.
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități

Obiective operaționale:
Cognitive :
• să descrie imaginea model;
• sa recunoască obiecte de îmbrăcăminte;
• să descopere materialele din care sunt confecționate hainele;
1
• să lipească imaginea de îmbrăcăminte;
• să așeze fiecare imaginea în ciorchine;
Psiho-motorii:
• să mânuiască materialul în mod organizat;
• să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru;
• să adopte o poziție corectă în timpul lucrului.
Afective:
• sa manifeste interes pentru înțelegerea şi aplicarea cunoștințelor învățate;
• sa manifeste interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.

RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, analiza, jocul didactic.
b) Mijloace de învățământ: auxiliar, fișe, planșe didactice , calculator.
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
II. Temporale
35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative
III. Umane
Clasa are un număr de 20 de elevi, care se caracterizează, în general, printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei.

IV. Bibliografice:
- Programe școlare pentru clasa pregătitoare, nr. 3656/29.03.2012
- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

2
Eveni Conținutul științific
Comp. Forme de
m. Mijloace
specifi organizar Evaluare
didactic si metode
ce e
Moment DP Asigurarea unui climat educațional favorabil. calendarul frontal Observarea
organizatoric 2.1 Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii; naturii sistematică
,,Dimineața a sosit
Toți copiii au venit conversația
La școală ne-am întâlnit.
De mânuțe ne luăm
Cercul mare îl formăm
Cu toții ne salutăm.”
Prezența cu ștrumfii observația
Completăm calendarul naturii iar un copil prezintă rubrica meteo.
” Bat din palme: clap, clap, clap…( ne întoarcem în bănci)
MM Cântec: Bună dimineața!
2.1
Captarea Știrea zilei: Descopăr, împreună cu copiii, o cutie la panoul calendarului Scrisoarea
atenției naturii. În cutie sunt diferite obiecte de îmbrăcăminte, în miniatură. Vom merge Explicația
la bănci și vom intui materialul.
Anunțarea Copii, noi astăzi vom vorbi despre hainele pe care le purtăm, in funcție de Frontal
temei vreme, și cum le îngrijim ca să fim mereu curați și sănătoși .
Dirijarea MEM Se vor reactualiza cunoștințele despre anotimpuri.
învățării 3.1 Sarcina 1:
Copiii au primit câte un obiect de îmbrăcăminte. Îl vor studia și apoi îl vor Conversația Frontal Observarea
descrie, culoare, din ce e alcătuit, cine îl poate purta, când, cum e Explicația sistematică
materialul(aspru, moale, călduros, fin, etc.)
Sarcina 2: Jocul Frontal
Când punem hăinuțele pe sârmă? Cine le spală, cu ce le spală, de ce le spală, voi didactic Analiza
CLR o ajutați? Ce facem cu hainele după ce s-au uscat? Cu ce le călcăm, de ce, cum le răspunsurilor
2.2 așezăm ( exemplificăm cu hăinuțele-model). Unde le punem?
3
Cum curățăm pantofii?

Sarcina 3.
Ridică-te/Stai jos Frontal
Când merg la culcare îmbrac pijamale. Jocul
Când merg la școala îmi pun haine curate. didactic
Când mă întorc de la școală nu-mi schimb hainele.
O ajut pe mama să spele rufe.
Îmi curăț pantofii în fiecare zi.
O ajut pe mama să strângă rufele.

Activitate recreativă:
Joc-mima: La oglindă-cum mă îmbrac/Spăl rufe/Calc rufe/
Obținerea DP Sarcina 4. Aprecieri
performantei 2.1 Vor primi pe mese 2 planșete magnetice cu manechinul ce trebuie îmbrăcat. Pe grupe verbale
Copiii vor numi obiectele de îmbrăcăminete ,vor descrie obiectele de
vestimentație si le vor încadra la anotimpul potrivit.
Activitate MEM Fișa de lucru : ”Ne îmbrăcăm în funcție de anotimp” – colorează selectiv Analiza
recreativă 3.1 - Lipim pe planșa cu anotimpul potrivit individual produselor
Evaluare Se vor face aprecieri generale si individuale asupra participării elevilor la Aprecieri
lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei. verbale

4
5

S-ar putea să vă placă și