Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Şcoala
Clasa: a-VI-a
Profesor:
Unitatea de învăţare : Deprinderi de interpretare
Detaliere de conţinut: Folclorul Copiilor
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculara: arte
Durata orei : 50min.
Obiective de referinţă:
- să interpreteze vocal, fluent şi expresiv, la unison şi în diferite
aranjamente armonico-polifonice, cântece aparţinând diferitelor
tipuri de muzică;
- să îmbogăţească cântarea vocală cu intervenţii instrumentale;
- să asculte cu interes lucrări muzicale, sesizând expresivitatea
elementelor de limbaj muzical învăţate.
- să sesizeze apariţia temelor caracteristice în discursul muzical şi să
le fredoneze;
- să-şi exprime preferinţele muzicale, argumentându-le;
- să recunoască lucrări muzicale, identificând genul de muzică;
- să cânte nuanţat, corelând interpretarea cu mesajul ce trebuie
transmis.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
.0.1. să fie capabil să recunoască diferite piese muzicale
.0.2. să fie capabili sa cânte corect piesele muzicale in care apar
diferite nuanţe
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin
cântec, munca independentă.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activitati de invatare:
- înţelegerea caracterului şi mesajului fiecărui gen studiat;
- încadrarea diferitelor lucrări muzicale în genul corespunzător;
- interpretarea lucrărilor muzicale, astfel încât mesajul să fie transmis
şi receptat în mod corespunzător;
- emiterea unor judecăţi de valoare privitor la lucrările audiate şi
interpretate;
- exersare în exerciţii;
- operare în exerciţii de creaţie, de recunoaştere

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului
LECŢIEI
1.Moment Organizarea clasei pentru buna Preiau sarcinile propuse
desfăşurare a lecţiei şi pregătirea
organizatoric psihică pentru o lecţie de muzică de profesor

2.Verificarea temei şi Răspund le întrebări


Va pune întrebări legate de lecţia
a cunoştinţelor precedenta
teoretice

4. Anunţarea temei şi
prezentarea Anunta titlul lectiei: Folclorul
Copiilor -Notează în caiet titlul
materialului ales - Cele mai vechi si mai simple lecţiei
cantece intalnite in jocurile
copiilor sunt numaratorile.
Acestea se desfasoara ca niste
ritualuri care imbraca forme
vechi, recitative.
- versurile din folclorul copiilor au
Desfasurarea lectiei tipare metrice fixe - elevii sumt atenti si
Ritmul copiilor noteaza in caiete
Caracteristici:
- este încadrat într-un sistem
specific;
- este vocal, dar nu implică
neapărat muzica, duratele
neprovenind din natura silabelor;
- C. Brăiloiu afirma că acest
sistem îşi are originea într-o
mişcare regulată cu care se
înrudeşte.
- duratele se grupează 2 câte 2,
compunând serii de lungimi
variabile;
- În afara optimii, care este cea
mai răspândită unitate de timp, în
folclorul copiilor întâlnim şi
pătrimea, cea mai răspândită
combinaţie fiind:

2
Scarile intalnite in folclorul copiilor
sunt : Bicordiile (care au 2 sunete
diferite, alaturate), Tricordiile
(care au 3 sunete diferite, - elevii sumt atenti si
alaturate), Bitoniile (au 2 sunete noteaza in caiete
diferite dar care nu sunt
alaturate), Tritoniile (au trei
sunete dar in salturi),

- se vor studia si analiza


partiturile de la Baba Oarba, Luna elevi citesc partitura
Noua, Auras pacuras, Luci Soare si dau raspunsurile
- cate sunete diferite sunt in potrivite pe care le si
aceasta partitura? noteaza in caiete
- in ce masura este scrisa?
- ce valori de note gasim aici?
5. Consolidarea
conţinutului propus Se va solfegia, invata si canta - elevi asculta mai intai iar
cantecul Melc, melc.
apoi canta cu profesorul

6. Evaluarea
10 - învăţarea întregului material
predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3
erori
8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea feed-
back-ului

S-ar putea să vă placă și