Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

DATA: 30.10.2018
CLASA: a VIII- a
UNITATEA SCOLARA: Scoala Generala 21 „Vicentiu Babes”
PROPUNATOR: Ghiorghescu Alina-Georgiana si Virciu Maria-Alexandra
DISCIPLINA: Educatie economico-financiara
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂRE:Autoritati si Cetateni
TEMA: Controlul si cooperarea cetatenilor cu autoritatea
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECTIE: mixta
COMPETENŢE SPECIFICE:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa prezinte:


1. Care sunt cele 2 ipostaze prin care cetateanul se implica in cooperarea cu autoritatea
2. Sa defineasca conceptul de autoritate.
3. Sa prezinte metode de cooperare intre cetateni si autoritati.
4. Cum trebuie sa se comporte in societate un cetatean „model”
5. Cum ar trebuie sa arate o autoritate „perfecta”
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe, in perechi
STRATEGIA DIDACTICA
1. RESURSE PROCEDURALE: conversatia , expunerea, explicatia, problematizarea, munca in echipa, dezbateri
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tabla, markere, fise de activitate, planse
3. MODALITATI DE EVALUARE: observatia sistematica, evaluare orala si scrisa
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa
DURATA: 50 minute
DESFASURAREA LECTIEI

Momentele Metode şi Resurse Modalitaţi


CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor
instruirii (timp) procedee materiale de evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi Elevii spun absentii si se Conversatie Catalog Observatia
organizatoric disponibilitatea colectivului clasei pentru pregatesc de lectie. ,fise de
(2 min) începerea orei. lectie
Imparte clasa pe grupe
Evaluare orala
Reactualizarea Profesorul solicita elevilor sa raspunda la Elevii raspund la întrebări Conversatia Manual
cunostintelor intrebari din lectia anterioara expunandu-si punctele de
asimilate anterior vedere Fisele de
(7 min) Sunt rugati sa prezinte ,,curiozitati sau lucru
stiati ca? despre autoritati si cetateni Completeaza fisa Exercitiul Rezolvarea
Internet, fiselor
Solicita elevilor sa completeze fisele de planse
lucru. Citesc

- Pe baza fişei nr.4 se face trecerea la lecţia Elevii notează în caiet titlul Expunerea Tablă, -
Captarea atenţiei nouă. lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) Profesorul anunţă elevilor tema lecţiei,, la competenţele specifice
Cetăţeanul în calitate de consumator şi urmărite.
întreprinzător”, iar apoi precizează
competenţele urmărite
Notează titlul lecţiei pe tablă. Elevii răspund cu ajutorul Evaluare orală
Explică elevilor ce înseamnă cetăţeanul profesorului, dacă va fi Conversaţia Manual
Dirijarea consumator şi care sunt factorii de care el necesar.
învăţării. depinde. -Consumator- oameni care
C1 folosesc bunuri şi servicii Expunerea
Profesorul precizează ca un consumator pentru satisfacerea nevoilor Modelarea
are nevoie : - de bani lor.
- bunuri care să existe pe piaţă şi - cheltuieli pentru hrană,
C2 să poată fi cumpărate locuinţă, îmbrăcăminte,
Solicită elevilor să răspundă dacă îşi aduc servicii, timp liber etc. Explicaţia
aminte de la disciplina ,,Educaţie
tehnologică” ce reprezintă bugetul
familiei şi ce cuprinde acesta. ascultă si notează in caiet
Prezintă elevilor bugetul de familie ,,
C3 structura cheltuielilor pe o perioadă de
timp în funcţie de venit.
Explică elevilor ce reprezintă
C4 întreprinzătorul – este o persoană care
încearcă să pornească o afacere sau să
C5 introducă un produs nou.
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la Elevii răspund. Adresează Exerciţiul Manual Evaluare orală
performanţei lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi întrebări celui care se află pe ,, scaunul
explică elevilor eventualele neînţelegeri. scaunul intervievatului. intervievatului”
Aplică metoda ,, scaunul intervievatului” Feed-back-ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru Sunt atenţi la cerinţe şi -
ora următoare notează tema: ,, Părinţii
voştri au hotărât să vă ofere
săptămânal 50 lei, pe care să-
i folosiţi pentru satisfacerea
trebuinţelor personale, astfel
încât să vă ajungă întreaga
săptămână. Construiţi un
buget de cheltuieli personale
pentru o săptămână.”
Schiţa lecţiei:

Cetăţeanul în calitate de consumator şi de întreprinzâtor

În societate, cetăţeanul se prezintă în calitate de:


1. Consumator – oameni care folosesc bunuri şi servicii pentru satisfacerea nevoilor lor.
- are nevoie :-de bani
- bunuri care să existe pe piaţă şi să poată fi cumpărate
Bugetul de familie: reprezintă un tabel care va cuprinde structura cheltuielilor pentru o
perioadă de timp în funcţie de venit : - cheltuieli pentru hrană,
- locuinţă,
- îmbrăcăminte,
- servicii: transport, asistenţă medicală, educaţie,întreţinere, telefon
- cultură, timp liber(excursii, cinematograf,teatru, cărţi, muzee)
2. Întreprinzător – persoană care încearcă să pornească o afacere sau să introducă un
produs nou.
- trebuie să aibă o idee novatoare,
- să dorească să o pună în aplicare
- să studieze piaţa pentru a cunoaşte cerinţele consumatorilor
- să realizeze un plan de afaceri
- să-l pună în aplicare.
FIŞA DE LUCRU NR. 1

Identificaţi drepturile şi responsabilităţile existente în următoarele situaţii:


 Doamna Petrescu şi-a cumpărat un automobil. În fiecare dimineaţă, ea se
urcă la volanul maşinii şi pleacă la serviciu.
 Domnul Burcea, proprietarul magazinului ,,Universal”, a hotărât să
achiziţioneze confecţii noi şi să reducă preţurile la cele rămase din
sezonul trecut.
 Primăvara, familia Toader vopseşte gardul care înconjoară curtea şi
grădina casei.

FIŞA DE LUCRU NR. 2

Proprietarii au drepturi depline asupra bunurilor lor. Discutaţi în grupuri şi


stabiliţi dacă dreptul de proprietate justifică următoarele acţiuni:
 Un proprietar îşi incendiază casa, gândindu-se că va construi alta nouă cu
banii pe care societatea de asigurări îi va plăti ca despăgubire
 Şoferul unui autoturism conduce prin localitate cu 80 km/oră. El consideră
că, fiind vorba despre maşina lui, poate să o întrebuinţeze după cum crede
de cuviinţă.
 La fabrica de anvelope se ard cauciucurile care nu mai pot fi recondiţio-
nate. Deşi iese mult fum, directorul crede că nu deranjează pe nimeni, atât
timp cât totul se întâmplă în curtea întreprinderii.

FIŞA DE LUCRU NR. 3

Explicaţi în câteva rânduri cum au evoluat formele de proprietate de-a lungul


timpului

FIŞA DE LUCRU NR. 4

Precizaţi care este legătura dintre democraţie şi economia de piaţă.

S-ar putea să vă placă și