Sunteți pe pagina 1din 9

ŞCOALA GIMNAZIALĂ Nr.

1 Luduş
Loc. Luduş, jud. Mureş
Str. Republicii Nr. 55
Telefon 0265-411357
Fax 0265-411357
e-mail: sg1ludus@yahoo.com
PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 Luduş


CLASA a IV-a B
PROPUNĂTOARE: prof. înv. primar GHERMAN NICOLETA
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: „PRIMĂVARA- ANOTIMPUL FLORILOR”
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinile
TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOP: consolidarea cunoştinţelor de limba şi literatura română, cunoaşterea mediului, ed. plastică, ed. muzicală din cadrul unităţii ,,Înfloresc
grădinile;
OBIECTIVE CADRU:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să sesizeze legătura logică dintre secvenţele unui mesaj oral (raporturi cauză-efect etc.)
- să recepteze corect mesajul în funcţie de condiţiile comunicării
- să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elementele de construcţie a comunicării studiate
- să desprindă idei principale şi informaţii de detaliu dintr-un text citit (literar-nonliterar)
- să recunoască în textele studiate elementele de construcţie a comunicării învăţate
- să aplice în mod conştient regulile de ortografie şi de punctuaţie
- să redacteze diverse texte de mică întindere adaptându-le destinaţiei şi scopului comunicării
- să recunoasşă şi să analizeze părţile de vorbire învăţate;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
- să recunoască florile din imagini;
- să răspundă oral şi în scris la întrebări;
- să enumere semnele caracteristice a anotimpului primăvara;
- să compună şi să recite corect versuril compuse de ei;
- să analizeze corect părţile de vorbire învăţate din textul dat;
- să alcătuiască propoziţii corecte;
- să recunoască părţile componente ale unei plante;
Afectiv-atitudinale:
-să participe activ la lecţie, dovedind interes pentru rezolvarea sarcinilor de lucru;
-să manifeste spirit de echipă şi colaborare.
Psihomotorii :
-să-şi coordoneze mişcările pentru rezolvarea sarcinilor primite.
RESURSE PROCEDUALE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe
RESURSE MATERIALE: manualul, ilustraţii, caietul elevului, fişe de lucru, materiale ppt
EVALUARE: formativ- continuă
TIMP: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
Sofia, D., Mariana, M.,- Limba şi literatura română – standard. Competenţe şi performanţă. Clasa a IV-a, Ed. Paralele 45;
Piţilă,T.,Mihăilescu,C.- Limba şi literatura română - Manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis.
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2005;

SCENARIU DIDACTIC

Etapele Du Demersul didactic Strategii didactice Evaluare


lectiei ra Activitatea Activitatea Metode Mijloace Form
ta propunătoarei elevilor e de
organ
izare
Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime Elevii pregătesc
1. Moment 2’ a activităţii: asigurarea liniştei, pregătirea cele necesare explicaţia fişe, planşe frontal
organizatoric materialului didactic. pentru ora de lb. şi conversaţia
literatura română.
Se va verifica cantitativ şi calitativ tema,
2. Verificarea 5’ corectându-se erorile, dacă este cazul. conversaţia
temei
Le voi spune elevilor că azi mi-am propus o Elevii ascultă cu
3. Captarea 7’ lecţie specială pentru ei, m-am gândit să atenţie explicaţiile explicaţia frontal observarea
atenţiei închinăm această oră florilor, deoarece ştim date. sistematică
bine că primăvara este anotimpul florilor.Îi voi Ziua Florilor- cu o
întreba dacă ştiu când este Ziua Florilor. săptămână înainte
Trebuie să fie foarte atenţi pe parcursul orei, să de Paşti.
reţină cât mai multe informaţii pentru a-şi
îmbogăţi cultura generală. Vom organiza şi un
concurs pe tot parcursul orei, trebuie să se
străduiască ca să culeagă cât mai multe
flori.Pentru aceasta au de rezolvat cât mai bine
şi corect sarcinile date.
Voi scrie pe tabla titlul lecţiei: “Primăvara- Noteaza data şi explicaţia Fişe de muncă frontal
4. Anuntarea 2’ anotimpul florilor”. titlul lecţiei. independentă
temei şi a Îi voi anunţa pe elevi că, în această oră, vom
obiectivelor rezolva mai multe exerciţii aplicative sub forma
unui concurs pe tot parcursul orei. Trebuie să se
străduiască să rezolve cât mai bine şi corect
sarcinile date pentru a-şi fixa mai bine cele
învăţate până acum şi să culeagă cât mai multe
flori.
-Voi organiza elevii în patru grupe va da Pe fişă elevii exerciţiul tabla frontal
5. Dirijarea 20’ răspunsurile găsite. notează planşe cu flori
consolidării 1 -Pe tablă sunt planşe cu flori de primăvară, denumirile
copiii trebuie să recunoască denumirea lor. florilor( numele în
Se verifică răspunsurile date cu ajutorul unui dreptul cifrelor conversaţia înregistrare pe
material audio-video, cântecului “Flori de corespunzătoare). video- grupe
primăvară”. Copiii primesc audio,cântec
- Voi cere elevilor să-şi amintească ce este recompensă o “Flori de
adjectivul, pentru a rezolva sarcina a doua. floare cu o primăvară”
2 - În dreptul a patru flori voi cere elevilor să gărgăriţă pe ea
găsească câte trei adjective potrivite( fiecare pentru fiecare formativă
grupă găseşte adjective pentru o floare). sarcină rezolvată ghiocel-
3 - Le voi citi elevilor curiozităţi despre ghiocei, corect. exerciţiul curiozităţi
ei trebuie să asculte cu mare atenţie să reţină cât despre ghiocei frontal
mai multe informaţii şi pe fişă şi să completeze observarea
un text lacunar. (Anexa 1) sistematică a
4- Pornind de la cuvântul floare, elevii trebuie elevilor
să formeze familia de cuvinte. Elevii scriu pe fişe pe
5- Îi întreb dacă ştiu ce sărbătorim de Florii, familia de cuvinte. grupe
apoi le voi cere să spună dea exemple de Material ppt
persoane cu nume de flori,la genul feminin şi Flori rare din
masculin( oral). România
6- Le amintesc elevilor de faptul că trebuie să Ascultă cu interes.
fim atenţi să protejăm florile. Şi la noi în ţară fişe
sunt flori pe cale de dispariţie, ele trebuie aprecierea
protejate. Se urmăreşte apoi un material ppt Răspund la frontal participării
despre flori rare din ţara noastră. După întrebările de pe la activitate
vizualizarea materialului copiii mai au de fişe.
răspuns la întrebări pe fişă.
7- Le voi cere apoi să scrie pe fişă cât mai multe Prezintă în faţa
propoziţii în care cuvântul colţ să aibă înţelesuri clasei rezolvarea
diferite. (Anexa 1) fişei.
8- Îi voi întreba ce este cuvântul floare ca parte pe
de vorbire, pe fişă trebuie să transforme grupe
cuvântul în adjectiv, apoi în verb.

9 - Le spun copiilor că florile au inspirat multe Completează pe


6. Asigurarea 5’ persoane în munca şi creaţiile lor. Împreună, la fişe şi pe tablă explicaţia fişe de muncă indivi observarea
retenţiei şi a tablă şi ei pe fişă vom completa ex. – ciorchinele. exerciţiul independentă dual sistematică
transferului ciorchinele. (Anexa 2) metoda
-florile inspiră: muzică, modă, poezie(M. Ciorchinelui corectarea în
Eminescu- Floare albastră)culoare, legende, Urmăresc cu perechi
pictură, modă, bijuterii, ornamente, parfumuri, atenţie materialul
creme, nume, dulciuri, hrană etc. despre Ştefan
10 - Voi prezenta un material ppt despre Ştefan Luchian.
Luchian, pentru a vedea cum florile au inspirat
pictorii în creaţiile lor.
Le voi anunţa elevilor tema pentru acasă. Elevii îşi notează
7. Anunţarea 2’ (Anexa 1) tema. explicaţia fişe de lucru frontal
temei pentru pentru acasă
acasă Analizaţi cuvintele subliniate în textul dat.
Primăvara minunată a sosit la noi. Păsările
călătoare au venit cu zarvă mare. Veselia
pădurii se aude din depărtare. Întâia fiică a
anului ne-a adus bucurii.

Apoi, au de completat o fişă individuală,

Fişa individuală Completează


spaţiile punctate.
Completează enunţurile:
Dacă aş fi o culoare, aş fi....................................,
ca să ..................................................................

Dacă aş fi altă vietate, aş fi.......................,pentru


că doar
așa............................................................

Dacă aş fi un lucru, aş fi.....................................,


fiindcă .................................................................
Se fac aprecieri asupra participării elevilor la Ascultă cu atenţie.
8. Încheierea 2’ lecţie, cei mai activi fiind evidentiaţi. Elevii primesc conversaţia frontal aprecieri
lecţiei Lecţia se încheie cu o activitate practică, elevii materialele verbale
primesc pahare mari de unică folosinţă cu necesare şi
pământ în ele, manuşi de unică folosinţă şi căte plantează fiecare
o panseluţă(plantă). Plantează şi duc acasă câte o panseluţă.
floarea pentru a avea grijă de ea.

Anexa 1

Numele şi prenumele..................................... Data: ..........


Grupa ...................

1. Scrieţi denumirea florilor observate.

1. 6.
2. 7.
3. 8.
4. 9.
5. 10.

2. Găsiţi adjective potrivite :

ghiocei lalele panseluţe zambile


.................. .................... ..................... ...............................
.................. .................... ..................... ...............................
.................. .................... ..................... ...............................

3. Completaţi enunţurile date cu cuvintele omise.

În lume există peste ................ de specii de ghiocei. Unii înfloresc .................., în loc de ......................... .
Şi ghioceii ştiu să se apere de duşmani, de rozătoare, ................... lor sunt otrăvitori.
Ghiocelul simbolizează ..................... Legenda spune că pentru a-i alina Evei durerea din suflet, Dumnezeu a transformat.....................
în ............................ .
Ghioceii se înmulţesc prin ........................ .

4. Formaţi familia de cuvinte:


floare: ................................ ......................................
................................ ......................................
................................ ......................................
................................ ......................................

5. Răspundeţi în scris la întrebări .


a) Cine este numită floarea regină sau steluţă?
....................................................................................................................................
b) Ce floare rară îşi păstrează frunzele verzi tot timpul anului ca şi bradul?
....................................................................................................................................
c) Ce specie de orhidee are nume de încălţăminte?
....................................................................................................................................
d) Ce floare este la fel de veche ca şi crocodilii?
...................................................................................................................................

6. Transformmaţi cuvântul floare în adjectiv, apoi în verb.

substantiv adjectiv verb


floare

7. Scrieţi enunţuri în care cuvântul colţ să nu-şi schimbe forma şi să aibă înţelesuri diferite.
..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
8. Analizaţi cuvintele subliniate în textul dat.

Primăvara minunată a sosit la noi. Păsările călătoare au venit cu zarvă mare. Veselia pădurii se aude din depărtare. Întâia fiică a anului ne-a
adus bucurii.

........................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................

9. Folosin o singură dată cuvintele şi expresiile date compuneţi o strofă formată din patru versuri ( dulce, le-a zâmbit, au răsărit, noi, am
sădit, şi soarele, peste, câmpul înverzit, cu mult drag, mândre flori)
.............................................................................................................................
.............................................................................................................................
.............................................................................................................................
..............................................................................................................................

Anexa 2

FLORILE
ne inspiră
Numele şi prenumele………………………… Data: ……………..

Fişa individuală

Dacă aş fi o culoare, aş fi............................................, ca să ............................................................................................................................


............................................................................................................................................................................................................................ .

Dacă aş fi altă vietate, aş fi...............................................,pentru că doar așa......................................................................................................


................................................................................................................................................................................................................................ .

Dacă aş fi un lucru, aş fi....................................................., fiindcă ......................................................................................................................


................................................................................................................................................................................................................................. .

S-ar putea să vă placă și