Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Cel de-al doilea


Război Mondial
( 01.09.39-02.09.45).
Data:
Disciplina: Istoria
Clasa: a IX- a
Subiectul lecţiei: Cel de-al doilea Război Mondial ( 01.09.39-02.09.45).
Crime împotriva umanităţii.
Timp 3 ore
Tipul lecţiei: de acumulare a noilor cunoştinţe
Competenţe specifice: C2: Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.
C6 Manifestarea atitudinii faţă de impactul evenimen telor istorice asupra societăţii

Subcompetenţe: S2. Prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordine cronologică.


S3. Comentarea schimbărilor survenite pe parcursul istoriei contemporane cu ajutorul hărţilor istorice;
S7. Analiza critică a diferitor opinii pe marginea unui subiect istoric din secolul al XX-lea;

Obiective operaţionale:
O1 Să precizeze cauzele izbucnirii celui de-al Doilea Război Mondial;
O2 Să indice pe hartă principalele fronturi;
O3 Să prezinte evoluţia pe fronturi în perioada 1939-1945
O4 Să argumenteze rolul istoric al personalităţilor din cel de-al Doilea Război Mondial;
O5 Să aplice noţiunile de istorie însuşite pentru a realiza prezentarea deciziei de a termina războiul în Europa şi Asia;
O6 Să realizeze comentarii asupra Conferinţelor interaliate din 1943-1945;
O7 Să compare cauzele-desfăşurarea-urmările celor două războaie mondiale.

Strategii didactice:
metode, procedee- discuţie reflexivă, interpretarea surselor, activitate în grup cu sarcini diferite, problematizarea, clustering ,
proiect individual, scriere liberă, brainstorming;

forme de activitate- individuală, în grup, frontală;

mijloace didactice- curriculumul şcolar, manualul, ghidul profesorului, harta, atlase, laptop.
SCENARIUL LECŢIEI:
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Timp Note
lecţiei didactice
Evocarea Pregătirea mijloacelor de învăţământ Elevul de serviciu prezintă absenţele. 2 min.

 Organizează o discuţie în baza Reflectează, răspund la întrebări Discuţie 3 min.


întrebărilor reflexivă
1. Când aţi fost mici v-aţi jucat de-a Notează pe tablă ideile
războiul?
2. Prin ce vă atrăgea acest joc? Răniţi copii orfani
3. Conştientizaţi la vîrsta aceea ce este în
realitate un război? foamete morţi
4. De ce cea mai mare parte a omenirii Război Razele 3 min.
a dorit să trăiască în pace întotdea? soarelui
 Rog elevii sa noteze pe razele soarelul case distruse distrugere
cu ce asociază războiul în
masa
schimbari natura distrunsă
Realizarea Anunţ subiectului lecţiei şi a obiectivelor. Notează în caiete subiectul lecţiei. 25
sensului min
 Divizez clasa în 5 grupe repartizîndu-le Elevii cercetează sursele propuse şi Anexa1
cîte un document cu cîte o sarcină: îndeplinesc sarcinile primite referitor Analiza
O1 Gr.1 Să identifice cauzele celui de-al doilea la cel de-al II război mondial. documentului
Război Mondial utilizînd textul ,, Începutul
războiului”
Gr.2 Să argumenteze dacă: ,,Este Germania
unicul stat responsabil de începutul celui
de-aldoilea război mondial?”
Gr.3 Analizaţi acţiunile Germaniei şi a
statelor europene utilizînd textul ,,
Războiul agresiv al Germaniei în Europa de
Apus”şi harta.
Gr.4: Analizaţi acţiunile Germaniei şi a
Angliei utilizînd textul
,, războiul împotriva Marii Britanii”şi harta.
Gr.5: Analizaţi acţiunile Germaniei şi a
statelor europene utilizînd textul
,,Operaţiile militare din Balcani”şi harta.
O2  Elevii vor analiza harta expusă pe tablă Elevii vor examina harta şi vor Lucru la hartă
şi vor stabili grupările politico-militare îndeplini sarcina primită
care s-au confruntat în război.  Axa (Germania, Italia, Japonia,
Ungaria, România, Bulgaria)
 Aliaţii (Marea Britanie, SUA,
URSS, Polonia, Grecia, Iugoslavia
Cehoslovacia )
O3  După stabilirea cauzelor imediate ale 1.Izbucnirea războiului: invadarea Clustering
războiului, cu ajutorul textului din Poloniei la 1 sept. 1939 şi înfrângerea
manual, elevii vor stabili, în ordine ei în 3 săpt. Franţa şi Anglia declară
cronologică, principalele evenimente ale război Germaniei.
războiului: 2. Agresiunea germană în Vest: aprilie
1940, invadarea Danemarcei şi
Norvegiei; mai 1940, invadarea
Olandei şi Belgiei; 22 iunie
înfrângerea şi capitularea Franţei;
eşecul german în „bătălia pentru
Anglia”.
3.Ofensiva japoneză în Oceanul
Pacific, atacul aerian asupra bazei
navale americane de la Pearl Harbour,
7 dec. 1941, şi intrarea SUA în război.
4. Luptele din Africa, înfrângerea
germanilor şi italienilor la El’Alamein,
oct. 1942. debarcarea anglo-
americanilor, obţinerea victoriei în
Africa, invadarea Italiei.
O4 Divizez clasa în 5 perechi şi propun elevilor Elevi se consulta cu informaţiile din Lucru în
sa determine rolul istoric al personalităţilor manual şi din surse adăugătoare şi perechi
din el de-al II Război Mondial îndeplinesc sarcina primită.
 Iosif Stalin – URSS
 Adolf Hitler – Germania
 Benito Mussolini – Italia
 Winston Churchill – Anglia
 F.D.Roosevelt – SUA
Reflecţia O6 Propun elevilor să studieze tema din Elevii îndeplinesc sarcina primită: Argumentarea 10
manual şi documente şi să enumere unde a  1943/Teheran (URSS, SUA, min
avut loc Conferinţele Interaliate să Anglia), s-a hotărât debarcarea în
argumenteze importanţa istorică. Franţa şi ajutorul pentru rezistenţa
 Teheran iugoslavă.
 Moscova  1944/Moscova, printr-un Acord al
 Ialta procentajelor, Stalin şi Churchill
 Postdam împart Europa de Est şi Sud-Est în
sfere de influenţă.
 Februarie 1945/Ialta (în imagine),
W. Churchill, F.D.Roosevelt şi
I.V.Stalin au dezbătut cooperarea
militară,organizarea lumii
postbelice, condiţiile capitulării şi
modul de administrare a
teritoriului german, împărţirea
Europei în ţări libere (în apus) şi
ţări supuse influenţei sovietice şi
comunismului (în centru şi est).
 Iulie-august 1945/Potsdam, s-a
decis împărţirea Germaniei şi a
oraşului Berlin în 4 zone de
ocupaţie (americană, engleză,
franceză şi rusă).
O5 Se cere elevilor să alcătuiască enunţuri în Elevi fac cunoştinţă cu noţiunea şi o ,,Copacul
care să folosească termenii istorici nou definesc, o încadrează într-un enunţ ideilor”
însuşiţi. apoi
 „război fulger” Lipesc frunzuliţa pe
 ultimatum
 conferinţă
 memorandum
 capitulare necondiţionată etc

O7 Rog elevii să enumere urmările celui de-al Anexa3


doilea Război Mondial Elevii enumeră urmările şi le notează
în caiete
 Durata – 6 ani (2.191 zile)
 Au participat 72 de ţări, iar
operaţiile militare s-au desfăşurat
pe teritoriul a 40 de state (80% din
populaţia globului = 1,7 miliarde
de oameni)
 Au fost mobilizaţi 110 milioane de
oameni
 Pierderi umane: peste 50 milioane
morţi, peste 3 milioane dispăruţi,
peste 35 milioane de răniţi şi
mutilaţi etc.

Debrifarea - Timp de 2 min expuneţi în scris ce sa-r fi Elevii îşi expun ideile Brainstorming 2
întîmplat dacă în cel de-al doilea război min
mondial învingătoare ieşea Germania?

Extindere  Realizarea unui poster


 Eseu
Anexa 3
Bilanţul războiului
 Durata – 6 ani (2.191 zile)
 Au participat 72 de ţări, iar operaţiile militare s-au desfăşurat pe teritoriul a 40 de state
(80% din populaţia globului = 1,7 miliarde de oameni)

 Au fost mobilizaţi 110 milioane de oameni

 Pierderi umane: peste 50 milioane morţi, peste 3 milioane dispăruţi, peste 35 milioane de
răniţi şi mutilaţi

 Fasciştii au exterminat milioane de oameni (evrei, slavi, ţigani) în ţările ocupate din
Asia şi Europa. În lagăre (Auschwitz, Dachau, Maidanek, Treblinka) cele mai multe
victime ale "holocaustului" au fost evreii (6 milioane)

 În uzinele germane au muncit 7 milioane de muncitori de toate naţionalităţile şi 1,5


milioane de prizonieri de război

 Pierderi materiale: 930 miliarde dolari cheltuieli militare, 1.500 miliarde dolari pagube,
ţări pustiite, mii de oraşe ruinate, sute de mii de comune şi sate rase de pe suprafaţa
pământului, fabrici, uzine, milioane de monumente şi lucrări de artă, edificii culturale şi
locuinţe distruse.
Anexa 2
LUPTA PENTRU REÎMPĂRŢIREA GERMANIA CUCEREŞTE
LUMII DUSĂ DE GERMANIA, ITALIA DANEMARCA, NORVEGIA, BELGIA,
ŞI JAPONIA GERMANIA ATACĂ POLONIA OLANDA ŞI LUXEMBURG
1 SEPTEMBRIE 1939
POLITICA CONCESIONISTĂ
FĂCUTĂ GERMANIEI BĂTĂLIA
CAUZE FRANŢEI
RĂZBOIUL ÎN EUROPA
ÎNCEPUTUL 1940
NEÎNŢELEGEREA GERMANO-POLONĂ BĂTĂLIA
PENTRU ORAŞUL DANZIG ANGLIEI
OPERAŢIUNEA
JAPONIA AL DOILEA RĂZBOI
RĂZBOI BARBAROSSA
ÎNCEPE LA 22 IUNIE 1941 LENINGRAD
2.09.1945
CAPITULAREA
MONDIAL
GERMANIA MOSCOVA
8.05.1945 KURSK 1941-1942
IULIE 1942
CONFERINŢE STALINGRAD
INTERALIATE RĂZBOIUL ÎN
TEHERAN 1942-1943
NOV. 1943
AFRICA
PARIS PEARL HARBOR
IALTA IUL.-OCT. 1946 7.12.1941
MOSCOVA FEB. 1945 RĂZBOIUL ÎN
OCT. 1944 PACIFIC
EL ALAMEIN
1942
DEBARCAREA ÎN MIDWAY
POTSDAM MAROC ŞI ALGERIA 2.06.1942
IUL.-AUG. 1945 1942 HIROSHIMA
SAN FRANCISCO NAGASAKI 6.08.1945
IUNIE 1945 9.08.1945
Anexa nr. 1
Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi etapele creării Axei şi a Pactului Anticomintern:
Sprijinul acordat de Germania agresiunii militare săvârşite de Italia în Abisinia şi sprijinul comun acordat de aceste două state
rebeliunii fasciste din Spania, le vor apropia una de cealaltă. Ele vor pecetlui aceste bune relaţii prin semnarea în octombrie 1936 a unui
protocol cunoscut sub numele de Axa Berlin-Roma. O lună mai târziu, în noiembrie 1936, Germania şi Japonia vor încheia o înţelegere
îndreptată împotriva comunismului, cunoscută sub numele de Pactul Anticomintern. La 6 noiembrie 1937 va adera la acest pact şi italia
fascistă. Se realiza astfel alianţa statelor fasciste, care va duce lumea cu paşi repezi spre război.
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________

Citiţi cu atenţie textul şi identificaţi cauzele imediate ale izbucnirii războiului:


După numai două decenii de pace, s-a dezlănţuit un nou război mondial. Germania pretindea că frontierele şi condiţiile ce-i
fuseseră impuse prin Tratatul de la Versailles îi „sufocă” dezvoltarea şi că are nevoie de un „spaţiu vital”, de lărgirea ei în Europa şi de
colonii. Aceleaşi pretenţii de expansiune le manifesta Italia în zona Mediteranei şi în Africa, iar Japonia în Extremul Orient, mai cu
seamă în dauna Chinei, dar râvnind şi la acapararea resurselor economice ale întregii Asii de sud-est şi ale Pacificului de Vest.
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și