Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
„EMOŢII ŞI SENTIMENTE”
JOC DE MIŞCARE:
“SCĂUNELUL MUZICAL”
ADE
DŞ: JOC DIDACTIC
“A CÂTA FLOARE ŞI AL CÂTELEA
FLUTURAŞ LIPSESC?”
ALA I
CONSTRUCŢII:
“TABLOU CU FLORI”
ALA I
ŞTIINŢĂ:
“SĂCULEŢUL CU SURPRIZE”
PROIECT DE ACTIVITATE
PROFESOR: Daniela Dorobăţ
UNITATEA: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 29 Bacău
GRUPA: MARE “B”-Fluturaşii
TEMA ANUALĂ:”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? ”
SUBTEMA: “La mulţi ani, mămica mea!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITATII :
Consolidarea şi verificarea număratului în limitele 1-9;
Consolidarea deprinderii de a tăia după contur şi de a lipi într-o succesiune dată.
DURATA : o zi
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA I
a) ŞTIINŢĂ: “SĂCULEŢUL CU SURPRIZE”
O1 – să identifice cifra de pe planşă;
O2 – să reconstituie floarea lipind atâtea petale câte îi arată cifra.
b) ARTĂ: PICTURĂ – “FLORI PENTRU MAMA”
O1 – să utilizeze elementele de limbaj plastic (lini, punctul, pata de culoare) pentru a realiza tema dată;
O2 – să folosească corespunzător culorile pentru a realiza tema dată;
O3 – să utilizeze tot spaţiul plastic în realizarea temei.
c) CONSTRUCŢII: “TABLOU CU FLORI”
O1 – să sorteze elemente (pionieze) pentru a realiza tema propusă;
O2 – să îmbine corect piesele pentru a realiza tema propusă.
ADE
DŞ – ACTIVITATE MATEMATICĂ “A câta floare şi al câtelea fluturaş lipsesc?” - joc didactic
O1 – să numere conştient în concentru 1-9 în ordine crescătoare/descrescătoare;;
O2 – să utilizeze corect numeralul cardinal şi ordinal;
O3 – să sesizeze locul numerelor în şirul numeric;
O4 - să raporteze numărul la cantitate şi invers;
O5 - să recunoască vecini numerelor 1-8.
DOS –ACTIVITATE PRACTICĂ “Dar pentru mama”-lipire
O1 – să denumească materialele de lucru;
O2 – să taie pe un contur cu linii curbe;
O3 – să lipească elementele primite pe o suprafaţă dată, realizând o felicitare;
O3 – să creeze lucrări originale şi prin forţe proprii.
ALA II
Joc de mişcare:”Bucheţele,bucheţele „
Joc de mişcare:”Scăunelul muzical „
O1 – să execute corect tipuri de mişcări indicate;
O2 – să manifeste interes pentru activitate;
O3 – să cânte melodiile propuse.
STATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea, demonstraţia, execiţiul, problematizarea, lucrul pe grupe, jocul, turul
galeriei.
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: calculator, fluture, ecusoane, săculeţ, fişe, perale de flori,foi de desen, acuarele, pensoane, pahare
pionieze, sport pentru pionieze, jetoane, hârtie colorată, lipici, flori, cifre de la 1 la 9, carton colorat, aţe de mărţişor, plicuri cu sarcini
matematice, flori, fluturi.
- FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
BIBLIOGRAFIE:
Breben S, Gongea E, Ruiu G, Fulga M -,,Metode interactive de grup”-ghid metodic, Ed. Arves, Piteşti, 2002
-,,Activitatea integrată în grădiniţă”-ghid metodic, Editira DPH, Bucureşti, 2008
-,,Jocuri didactice matematice pentru preşcolari”, EDP, Bucureşti, 1972
Neagu M.,Beraru G.-,,Activităţi matematice în grădiniţă”, Ed. ASS, 1995
Toma G, Petre D, Ristoiu M, Nicolae I, Anghel M – ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed.
Delta
,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008
,,Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3- 4/2008”
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
I. SALUTUL: În prima parte a zilei, în cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii, aşezaţi în cerc vor rosti salutul de dimineaţă sub forma
unui cantecel: ,,Ursuleţii s-au trezit,bună dimineaţa!
Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şoriceii s-au tezit, bună dimineaţa!
Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa!
Ritmul de înviorere
I-a cuprins pe fiecare,
După ce si-au făcut patul
A urmat apoi spălatul,
În urechi, pe subţiori,
Pe ochi şi pe dinţişori.
Bine e să fii curat,
Îngrijit şi pieptănat.”
Apoi ne salutăm: ,,Bună dimineţa, fluturaşi!
Mă bucur că ne reîntâlnim
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineţa, copii!”
PREZENTA: ,,Şnurul fermecat”
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit? (Se verifică cine lipseşte).
CALENDARUL NATURII:
Se lucrează pe panou: - În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptamânii este astăzi?
- Cum este vremea?
Rutine: ,,Îmi aştept rândul” – deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un anumit lucru.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE FORME EVALUA-
ACTIVITĂ- ŞI DE DE ORGANI- RE
ŢII PROCEDEE ÎNVĂŢĂ- ZARE
MÂNT
1. Moment Voi asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii. Ecusoane
organizatoric La sosire fiecare copil îşi alege un ecuson (fluture sau floare).
Copiii sunt aşezaţi în semicerc.
Conversaţia Calculator Frontală Apreciere
verbală
I.În cadrul “Întâlnirii de dimineaţă” vom cânta şi vom face Exerciţiul Catalogul
înviorarea cu ajutorul melodiei “Ursuleţii s-au trezit”, după care se grupei
va face identificarea zilei – marţi, 6 martie 2012. După aceea se
trece la completarea “Calendarului naturii”, apoi prezenţa strigând Calendarul
fiecare copil în parte, concluzionând câte fete şi câţi băieţi sunt în naturii
clasă. Se prezintă “Agenda zilei”, regulile grupei şi responsabilii
zilei, pentru ca mai apoi să se reamintească “Mesajul săptămânii”.
La ŞTIINŢĂ: copiii recunosc cifrele şi reconstituie florile lipind Exerciţiul Lipici Pe grupe
atâtea petele câte indică cifra. Planşe
Petale de flori
La CONSTRUCŢII: Vom face un tablou cu flori cu ajutorul Exerciţiul Pionieze din Apreciere
pioniezelor din plastic. plastic Pe grupe verbală
În timp ce ei lucrează, eu îi voi îndruma şi urmări îndeaproape. Planşetă
Voi da explicaţii celor care au nevoie de ele, voi interveni acolo
unde este cazul.
Voi face aprecieri asupra întregii activităţi din centre, a modului de
participare a copiilor la activitate şi a comportamentului acestora.