Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Liceul de Arte „Aurel Popp” Satu Mare


Profesor: Boghian Daniela
Data: 14.11.2014
Clasa: a VI - a B
Obiectul: Limba și literatura română
Subiectul: „Amintiri din copilărie”, de Ion Creangă
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de exprimare corectă, fluentă și coerentă în mesaje scrise
sau orale. Familiarizarea elevilor cu diferite concepte operaționale specifice genului epic.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2 sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context
3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic
4.2 utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantic studiate şi la
mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor ști:
O1- să demonstreze că opera este o narațiune;
O2 – să identifice perspectiva narativă, analizând verbele din text;
O3 – să rezolve corect exercițiile de pe fișele de lucru;
O4 – să manifeste receptivitate față de conținutul lecției.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea;
b) RESURSE MATERIALE: manualul, fişe de lucru, tabla, caietele elevilor, creta, elemente
tradiționale specifice zonei: ștergare, farfurii, port popular tradițional, figurina lui Nică, laptop,
video - proiector;
c) RESURSE UMANE: elevii clasei a VI-a, cadrul didactic;
d) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în echipe;
e) TIMP, SPAŢIU: 50 de minute, sala de clasă.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Iaşi, 1999;
2. Goia Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
3. Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, Piteşti, 2003.
4. Elena Mazilu, Valentina Jercea, Limba română. Manual pentru clasa a VI-a, Editura
Didactică și Pedagogică, București 2012.

DEMERSUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric (2 min):
Profesorul face prezența și asigură un climat favorabil desfășurării activității didactice.
2. Captarea atenției (3 min):
Elevii vor viziona un material audio – video despre doi prieteni: un arici și o vulpe. Vulpea îl
anunță pe arici că nu vrea să meargă la școală pentru că este bolnavă. Pornind de la acest
material profesorul le va adresa întrebări referitoare la textul citit de Ion Creangă.
3. Verificarea cunoștințelor însușite anterior (5 min):
Elevii vor trebui să spună tot ceea ce știu despre termenul vocabular și opera literară. Profesorul
le va adresa întrebări suplimentare.
4. Anunțarea temei și a obiectivelor (2 min):
Apoi, profesorul îi anunță pe elevi că urmează să cunoască modul în care naratorul își exprimă
sentimentele într-o operă literară. Va enumera și obiectivele propuse.
5. Dirijarea învățării (20 min):
Elevii vor primi fișele de lucru. Aceștia vor rezolva exercițiile de pe fișele de lucru în pereche.
Acestea vor fi verificate frontal. După fiecare exercițiu se vor nota la tablă și în caiete ideile
importante.
6. Asigurarea retenției și a transferului (8 min):
Cu ajutorul mingii se vor fixa cunoștințele însușite pe parcursul lecției. Profesorul este cel care
inițiază jocul. Apoi, fiecare elev va arunca mingea altui coleg, întrebându-l ceva din lecție.
7. Tema pentru acasă (5 min):
Vor primi exercițiul 6 de la pagina 37. Profesorul va oferi informații suplimentare.

ANEXA 1
SCHIȚA TABLEI

Amintiri din copilărie


de Ion Creangă

Opera epică este opera literară în care se exprimă idei și sentimente cu ajutorul
personajelor și al acțiunii.
Autorul este persoana care creează o operă literară.
Naratorul este povestitorul unei întâmplări.
Totalitatea acțiunilor și evenimentelor prezentate într-o desfășurare gradată constituie o
narațiune. Modul de expunere predominant în opera epică este narațiunea. Când naratorul este și
personaj, narațiunea este la persoana I. Când naratorul își exprimă ideile prin intermediul
personajelor, narațiunea este la persoana a III – a.

ANEXA 2

FIȘĂ DE LUCRU
1. Acest fragment este o narațiune? Argumentați – vă răspunsul.
..........................................................................................
..........................................................................................
..........................................................................................
......................................................................................

2. Povestiți pe scurt întâmplarea, folosind 5 propoziții.


..........................................................................................
..........................................................................................
..........................................................................................
..........................................................................................
.....................................................................................

3. La ce timp sunt povestite întâmplările din această narațiune? De ce a fost


folosit acest timp?
..........................................................................................
..........................................................................................
..........................................................................................
......................................................................................

4. La ce persoană este scris textul studiat?


..........................................................................................
........................................................................................

5. Cine este naratorul? Dar autorul?


..........................................................................................
..........................................................................................
.......................................................................................

S-ar putea să vă placă și