Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect de activitate

Data: 19.11.2019
Clasa: a IV-a B
Propunătoare: Moraru Antonia Ioana
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj muzical
Subiectul: Genuri muzicale. Folclorul copiilor
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
-1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor
diferenţe de natură muzicală şi de mişcare corporală/scenică
-2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu diferenţieri expresive
-3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
OC1: Să recunoască măsura de doi timpi;
OC2: Să respecte tonul și mișcarea de început;
OC3: Să execute corect exercițiile de pregătire (vocală, ritmică, respiratorie);
OC4: Să asocieze silabele cu timpul potrivit pa baza exercițiilor de tactare;

1
OC5: Să recunoască termenul de folclor și elementele acestuia.
b) Psihomotorii:
OP1: Să execute corect mișcările de tactare;
OP2: Să aibă o poziție corectă în bancă;
OP3: Să-și dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes generat de propunătoare.
c) Afective:
OA1:Să își dezvolte sensibilitatea pentru artă;
OA2:Să își formeze spiritul de echipă;
OA3: Să manifeste interes pentru activitate.
Strategia didactică
Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, demonstrația, jocul muzical, conversația euristică, observația
Mijloace și materiale didactice:Manualul, fișe cu noile noțiuni, fișe cu noile cântece, partitura cântecului „Vulpe, tu mi-ai furat
gâsca” ( melodie germană), partitura cântecului „ Melc, melc” (din folclorul copiilor)
Formă de organizare: frontal, individual, în echipe
Resurse umane: 33 de elevi
Resurse temporale: 50 de minute

2
Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru disciplina MUZICĂ ŞI MIŞCARE CLASELE a III-a – a IV- a, București, 2013
2. Radu Dumitra, Perțea Alina, „Muzică și mișcare: manual pentru clasa a IV-a”, editura Aramis, București, 2016
3. Jinga Ioan „Manual de pedagogie, Editura ALL”, București, 2008
4. Motora Ionescu Ana „Îndrumător pentru predarea Ed Muzicale la clasele I – IV” E.D.P., București, 2013
Anexe:
1. Anexa 1 – Ghicitori
2. Anexa 2 – Genuri muzicale. Folclorul copiilor
3. Anexa 3 – „Melc, melc”(din folclorul copiilor) ( partitura )
4. Anexa 4 – „Vulpe, tu mi-ai furat gâsca” (melodie germană) ( partitura )
5. Anexa 5 – „Vulpe, tu mi-ai furat gâsca” (melodie germană)

3
Etapele lecției Ob. Activitatea Strategie didactică Evaluare
Resurse Forma
Operaţ.
Propunătoarei Elevilor Procedurale/ Materiale Temporale
de
Metode
organiz
didactice
are

4
1. Momentul Se creează condiţiile optime Elevii se pregâtesc de
organizatoric OP2 pentru desfăşurarea lecției: lecție. Conversația 1 minut Frontal
pregătirea materialului didactic
necesar, stabilirea liniştii.
2. Captarea și OP2 Se execută salutul muzical Elevii răspund cu Conversația 2 minute Frontal Aprecieri
orientarea OA3 același salut. Demonstra- verbale
atenției ția
3. Vom relua cântecul învățat Verificarea
Reactualizarea OP2 anterior („Nu lăsa pe mâine”). orală
cunoștințelor OA3 Voi da tonul, le voi explica Elevii cântă și tactează manualul 2 minute Frontal Observarea
dobândite OC2 poziția de atenționare, timpul de împreună cu mine. comporta-
anterior OP1 inspirație și timpul de atac, apoi mentului
voi tacta continuu. copiilor
4. Anunțarea -V-am adus o surpriză, niște
subiectului OA3 ghicitori. Ghicitori Verificarea
lecției și „Are-o coadă înfoiată, Conversația (anexa 1) 1 minut Frontal orală
precizarea ob. Hoață este și șireată
4. Anunțarea Dar e vai de coada ei Observarea
subiectului Când dă peste ea Grivei.” -Este vulpea. comporta-
lecției și mentului
precizarea OA3 „Casa mare-și duce-n spate, Ghicitori copiilor
obiectivelor Pe tălpici adevărate, (anexa 1)
Iar pe unde trece lasă

5
Fir de-argint și de mătasă.” -Este melcul.
-Aceste ghicitori fac parte din
folclorul copiilor, iar noi, astăzi, Conversația 1 minut Frontal
vom afla ce este acesta, vom
cânta și ne vom juca.
5. Pregătirea 1. Exerciții ritmice
muzicală Cu ajutorul unui creion bat pe Verificarea
catedră un ritm: Exerciții orală
OC3 Elevii privesc și Observația ritmice
ascultă cu atenție Demonstra- Observarea
OA3 exercițiile ritmice, ția 2 minute Frontal comporta-
apoi reproduc după mentului
model. Exercițiul Exerciții copiilor
ritmice
Conversația

5. Pregătirea
muzicală

2. Exerciții de respirație
OP2 „Suflăm în pumn” Elevii sunt atenți la Demonstra- Exerciții 1 minut Frontal

6
explicație și execută ția de Verificarea
OP3 exercițiile de Observația respirație orală
respirație. Exercițiul
OC3 „Umflăm balonul” copiii suflă
într-un balon imaginar Elevii sunt atenți la Conversația Observarea
OA3 explicație și execută comporta-
exercițiile de mentului
respirație. copiilor

„S-a-nțepat balonul” Elevii sunt atenți la Demonstra-


explicație și execută ția Exerciții 1 minut Frontal
exercițiile de Observația melodice
respirație. Exercițiul
„Ce frumos miroase floarea”
Conversația
5 Pregătirea 3. Exerciții melodice
muzicală Elevii cântă după mine:
Copiii ascultă cântarea
model a Verificarea
OP2 propunătoarei, apoi Demonstra- orală
cântă și ei. ția Exerciții
OP3 melodice

7
Copiii ascultă cântarea Observația Observarea
OC3 model a 1 minut Frontal comporta-
propunătoarei, apoi Exercițiul mentului
OA3 cântă și ei. Exerciții copiilor
Conversația melodice
Copiii ascultă cântarea
model a
propunătoarei, apoi
cântă și ei.

Copiii ascultă cântarea


model a
propunătoarei, apoi
cântă și ei.
6. Dirijarea -Știți ce este folclorul? -Folclorul cuprinde
învățării ghicitori și melodii.
-Folclorul cuprinde totalitatea Verificarea
creeațiilor literar-muzicale și orală
coregrafice ale oamenilor care
sunt transmise din generație în Elevii ascultă Conversația
OC5 generație. Termenul provine de explicațiile mele. euristică 2 minute Frontal Observarea
la cuvintele din limba engleză: comporta-
OP3 „folk” care înseamnă popor și mentului

8
„lore” care înseamnă copiilor
înțelepciune. Astfel, cuvântul
folclor poate fi tradus ca
„înțelepciunea poporului”.
Observarea
-Folclorul cuprinde proverbe, Conversația 1 minut Frontal comporta-
zicători, basme, legende, doine, mentului
colinde, balade, dansuri copiilor
populare care sunt transmise din
generație în generație.
Verificarea
Folclorul se împarte în două orala
categorii: folclorul ocazional și
6. Dirijarea folclorul neocazional. Observarea
învățării Folclorul ocazional este legat de comporta-
date calendaristice, anul agrar și 1 minut Frontal mentului
momente din viața omului copiilor
OC5 (naștere, nuntă, moarte).
Folclorul neocazional cuprinde Conversația
creații nelegate de un prilej. Verificarea
OP3 Aceste creații au scopul Elevii ascultă cu orala
exteriorizării trăirilor sufletești atenție. 3 minute Frontal

9
sau a concepțiilor despre viață. Observarea
comporta-
-Cântecele din folclorul copiilor Noțiuni mentului
se referă la animale, plante, Explicația importan- copiilor
anotimpuri, familie, școală, te
agricultură, fenomene ale (anexa 2)
naturii. Folclorul copiilor este
folclorul creeat de copii pentru Frontal
copii. Conversația Verificarea
orală
Împart copiilor fișe cu noțiunile
discutate pe care le vor lipi în Elevii lipesc fișele în Manualul
caiete. caiete. (anexa 3)
6. Dirijarea -Cântecele pe care le vom Observarea
învățării învăța astăzi fac parte din comporta-
folclorul copiilor și se numesc mentului
„Melc, melc” și „Vulpe, tu mi- copiilor
ai furat gâsca”. Demonstra- 3 minute Frontal
„Melc, melc” ția
OC1 Prima dată voi cânta eu model, Manual
iar apoi vom analiza textul Elevii ascultă Conversația (Anexa3)
OP1 melodiei. propunătoarea. Verificarea

10
-Despre ce este cântecul? orală
-Ce este leușteanul? -Despre un melc.
OP2 -Este o plantă Jocul Observarea
-Ce este acela un buștean? aromatică muzical 3 minute Frontal comporta-
-Este partea mentului
OA3 trunchiului unui copac Manualul copiilor
Voi cânta încă o dată cântecul rămasă după tăiere.
tactând continuu.
-Ce măsură are cântecul? Jocul În
-Are măsura de doi muzical 2 minute echipe Verificarea
-Cum tactăm măsura de doi timpi. orală
timpi? -Tactăm de sus în jos
-Haideți să cântăm împreună. și de jos în sus.
6. Dirijarea Le reamintesc copiilor să aibă o Observarea
învățării poziție corectă în bancă (spatele comporta-
drept) și pun accentul pe timpul mentului
de inspirație, timpul de atac și Cântecul copiilor
tactare. Copiii ascultă, cântă anexa 4 Frontal
-Veți fi împărțiți în două cu propunătoarea, apoi Explicația 2 minute
OC1 echipe: a băieților și a fetelor. singuri.
Va cânta mai întâi echipa Jocul
băieților iar apoi echipa fetelor. muzical

11
Elevii cântă pe echipe Verificarea
și tactează. orală
„Vulpe tu mi-ai furat gâsca”
Învățare pe fragmente Demonstra- Observarea
OC2 Prima dată voi cânta eu model ția comporta-
OC4 și vom analiza melodia și textul mentului
OP1 cântecului. Conversația copiilor
OP2 -Despre ce este melodia? Cântecul Frontal
OA1 -În ce măsură este scris -Despre o vulpe hoață. anexa 4 6 minute
cântecul? - În măsura de doi
Cum tactăm măsura de doi timpi.
timpi? Elevii exemplifică Demonstra-
tactarea măsurii de ția
6. Dirijarea Propunătoarea cântă primul patru timpi.
învățării fragment. Elevii ascultă. Jocul
OC2 muzical 6 minute Frontal
Propunătoarea cântă împreună
OC4 cu elevii primul fragment. Elevii cântă împreună Verificarea
cu propunătoarea. orală
OP1 Elevii cântă singuri primul
fragment. Elevii cântâ singuri. Demonstra- Cântecul Observarea
OP2 ția anexa 4 comporta-

12
Propunătoarea cântă al doilea mentului
OA1 fragment . Elevii ascultă. Jocul copiilor
muzical
Propunătoarea cântă împreună
cu elevii al doilea fragment. Elevii cântă împreună
cu propunătoarea.
Elevii cântă singuri al doilea
fragment. Elevii cântă singuri.

Propunătoarea cântă singură


primul și al doilea fragment, Elevii ascultă, cântă
apoi împreună cu elevii, iar la împreună cu
sfârșit elevii singuri. propunătoarea, iar
6. Dirijarea Se procedează astfel cu strofa a apoi cântă singuri.
învățării doua.

Propunătoarea cântă împreună Elevii cântă împreună


cu elevii întregul cântec. cu propunâtoarea
întregul cântec, iar
apoi singuri.
7. Obținerea Joc 1 Verificarea
performanței OA1 Elevii sunt împărțiți în două orala
OA2 grupe: Soliștii și Backing Explicația Observarea

13
OA3 vocals. Jocul Cântecul 3 minute În comporta-
Elevii cântă pe echipe
Soliștii cântă întregul cântec în muzical anexa 4 echipe mentului
conform indicațiilor.
timp ce Backing vocals cântă copiilor
OA1 numai părțile ce se repetă.
Joc 2
OA2 Elevii sunt împărțiți în patru
grupe. Fiecărei grupe îi este Verificarea
OA3 permis să cânte numai când Explicația Cântecul 3 minute În orala
bagheta fermecată este Jocul anexa 4 echipe Observarea
OC4 îndreptată către acea grupă. muzical comporta-
Bagheta se va mișca la început Elevii cântă pe echipe mentului
OP1 mai lent iar pe parcurs din ce în conform indicațiilor. copiilor
ce mai repede.
8. Asigurarea -Cine îmi poate spune despre -Astăzi am învățat
conexiunii ce am învățat noi astăzi? despre folclorul Verificarea
inverse copiilor. orala
-Ce cuprinde acesta? -Cuprinde cântece care Observarea
se referă a animale, Conversația 2 minute Frontal comporta-
plante, școală, familie. mentului
-Ce cântece am studiat astăzi? -Am învățat „Melc, copiilor
melc” și „Vulpe tu mi-
ai furat gâsca”

14
9. Evaluarea Vă mulțumesc pentru că ați
performanțelor OA1 răspuns atât de frumos și că ați Conversația 1 minut Frontal
cântat minunat.
Salutul muzical:
Elevii răspund la
salutul muzical.

Anexa 1

„Are-o coadă înfoiată,


Hoață este și șireată
Dar e vai de coada ei
Când dă peste ea Grivei.”
(Vulpea)

„Casa mare-și duce-n spate,


Pe tălpici adevărate,
Iar pe unde trece lasă
Fir de-argint și de mătasă.”

15
(Melcul)

Anexa 2

Genuri muzicale. Folclorul copiilor

16
Anexa 3

17
Anexa 4

18
Anexa 5

19
Vulpe, tu mi-ai furat gâsca,
Dă-mi-o înapoi,
Dă-mi-o înapoi!
Că de nu eu vin cu pușca și cu trei copoi,
Că de nu eu vin cu pușca și cu trei copoi.

Lele vulpe fii cuminte,


Nu mai tot fura,
Nu mai tot fura!
Gâște fripte și plăcinte,
Nu-s de mutra ta.
Gâște fripte și plăcinte,
Nu-s de mutra ta.

20

S-ar putea să vă placă și