Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 29.11.2017

Unitatea de învățământ: Grădinița ,,Licurici” Bârlad

Grupa: mare B

Educatoare: Paula Năstasă

Propunător: Vrabie Nicoleta-Georgiana

Domeniul experențial: Domeniul estetic și creativ(DEC)

Denumirea activității: Educație muzicală

Tema săptămânii:„Aspecte de toamnă”

Tema activității: cântecele de toamnă:„Bate vântul frunzele”

:„A,a,a acum e toamnă da”

:„Supa de zarzavat”

Tipul de activitate: recapitulare

Competențe specifice:

 Receptarea repertoriului de cântece pentru copii și a unor elemente de limbaj


muzical:
 Redarea repertoriului de cântece pentru copii, cu mijloacele interpretative
specifice lor;
 Exprimarea liberă în contactul cu muzica, aplecând la propriile abilități creative;
Obiective de referință:

 Să cânte după auz cântecul demonstrând controlul intonației, al dicției, al frazării


și nuanțării;
 Să cânte nuanțat expresiv , valorificând conținutul de idei și sentimente al
cântecului;

Obiective operaționale:

 O1- să execute exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii;


1
 O2- să intoneze cântecele frontal și pe grupe;
 O3- să perceapă mesajele cântecelor;
Strategia didactică:

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația , exercițiul;


 Mijloace didactice:versurile cântecelor, stimulente, cutie cu frunze;
 Forme de organizare: frontal, individual;
Durata: 30-35 de minute

2
Nr Etapele Conținutul instructiv-educativ Metode și Forme de Mijloac Evaluar
. activității procedee organizar e e
crt e didactic
. e
1. Moment Se asigură condițiile optime pentru Aprecieri
organizatoric desfășurarea activității: verbale
 Pregătirea materialului didactic; Conversați
 Asigurarea liniștei și a disciplinei; a
 Așezarea mobilierului ; frontal
Se realizează câteva exerciții de cultură
vocală dintre care:
 Exerciții de respirație:
- Inspirăm –expirăm suflând în Explicația
lumânări;
- Inspirăm-expirăm suflând fulgii de
păpădie;
- Mirosim floarea;
 Exerciții de dicție:
- Bra,bre,bri
- Bra , bro, bru Exercițiul
- Bra,bre,bri,bro,bru

2. Frontal
La această etapă voi purta o discuție Cutie
introductivă cu preșcolarii pentru a-i face să Conversați
anticipeze tema: a
Captarea Î: În ce anotimp suntem?
atenției
3
R: Noi suntem în anotimpul de toamnă;
Î: De unde știm noi că afară este toamnă?
R: Este frig; Afară plouă; Frunze
Î: Cum sunt copacii? Individual
R: Copacilor le cad frunzele.
Î: Ce culoare au frunzele?
R: Frunzele sunt galbene, roșii, maronii,
portocalii, verde;
Captarea atenției se realizează prin Explicația
intermediul unei cutii primite de la „Zâna
Toamnă ”.
Voi desface cutia primită de la zână care va Scrisoare
fi plină cu frunze colorate.

3. Anunțarea -„ Astăzi, la activitatea de educație muzicală Frontal


temei și a vom repeta toate cântecele învățate de voi Conversați
până acum.Voi trebuie să fiți atenți pentru a a
obiectivelor
repeta corect versurile și pentru a pronunța
corect cuvintele;
4. Dirijarea Voi intona model primul cântec pentru a mă Frontal Suport
învățării asigura că preșcolarii și-au amintit versurile. audio
Repet cântecul împreună cu toată grupa.
Se trece la intonarea celui de-al doilea Conversați
cântec singură iar apoi cu toată grupa. a individual
Se repetă și ultimul cântec împreună cu
preșcolarii individual de către mine , iar apoi
colectiv;
5. Obținerea Colectivul de elevi va fi împărțit în trei Exercițiul frontal Planșă
performanței grupe: grupa fluturașilor, grupa albinuțelor și albă
grupa floricelelor( câte o grupă pentru
fiecare cântec recapitulat). Acuarele
4
Va câștiga grupa care a intonat cântecul
ținând cont atât de
Explicația

6. Atingerea Voi supraveghea îndeaproape activitatea Frontal Foi A4


performanței preșcolarilor, voi trece pe rând pe la fiecare Conversați Acuarele
copil și voi da explicații suplimentare și a individual pensoane
ajutorul necesar, acolo unde este nevoie.
7. Analiză și După terminarea lucrărilor voi chema Turul Frontal Panou
evaluare preșcolarii în față pentru a-și pune pe panou. galeriei
Voi desemna doi preșcolari pentru a alege Conversați
cele mai frumoase lucrări. a

8. Fixarea Î: Ce am pictat noi astăzi? frotal stimulente Aprecieri


R:Noi astăzi am pictat un tablou de toamnă. Conversați verbale
Îi voi felicita pe copii pentru lucrările a
realizate și le voi pune pe panou. Stimulente
Acord stimulente preșcolarilor;

5
TABLOUL TOAMNEI

6
7
8

S-ar putea să vă placă și