Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Sn=400 KWA
Ui=0.4 KV
F=50 Hz
P0=0.930 W
Pk=4.600 W
i=1.9%
uk=6%
Kn=0,875
Kfe=0,95
Secțiunea coloanei
S1 133,33
Sc=CT
√ f √
=(4÷6)10-4
50
103=510-4 51,63104=258,15 cm2
Diametrul coloanei
4 Sc 4 258,15 1032,6
Dc=
√ √ =
π K n 3,14 0,875
=
√
2,74
=√ 376,86=19,41cm
a1=0,96Dc =18,63cm
a2=0,885Dc=17,17cm
a3=0,775Dc=15,04cm
a4=0,631Dc=12,24cm
a5=0,465Dc=9,02cm
a6=0,28Dc=5,43cm
b1=18mm=1,8cm b4=13mm=1,3cm
b2=20mm=2cm b5=9mm=0,9cm
b3=10mm=1cm b6=6mm=0,6cm
Sc=0,952(18,631,8+17,172+15,041+12,241,3)=0,952111,21=211,29 cm2
Secțiunea jugului
Sj= Kfe2[a1b1+a2b2+a3b3+a4(b4+b5+b6)]=
=0.952[18.631.8+17.172+15.041+12.24(1.3+0.9+0.6)] =
=0.952[33.53+35.4+15.01+12.242.8]=0.952[33.53+35.4+14.04+34.27]=
=0.922118.24=224.65 cm2
Bara jugului
S j 224.65
Bj = = =1.06
S c 211.29
Înălțimea coloanei
S1
Lc= A=350 A/cm
100∗A∗E1
Bc=1.7 T
Lățimea ferestrei
T=M-Dc=2Dc-Dc=Dc
M=Dc
M=219.41=38.82 cm
T=38.82-19.41=19.41 cm
Lj=2M+0.9Dc=238.82+0.919.41=77.64+17.46=95.1 cm
Calculul înfășurărilor
Ei=U1f=U1n=10000 V
U 1 n 400
Ej=Ujf= = =231 V
√3 √ 3
Ei 10000
Wi= = =1030.92=1031 spire
E1 9.7
10000
Wi= KWj= 24=1038 spire
231
5
Wj= 1038=52 spire
100
Wi=Wl+Wi=1038+52=1090 spire
Curenții nominali
-în înfășurarea de înaltă tensiune
Sn 400 103
Ii = = =8 A
mi∗U fj 5∗10000
-în înfășurarea de joasă tensiune
Sn 400 103
Ij = = =346.32 A
mi U fj 5∗231
Dimensiunile conductoarelor
-pentru înaltă tensiune
CuEm=3.45 mm2
Grosimea
-pentru înaltă tensiune
Înălțimea bobinei
Hb=Lc-2Sim=39.27-22.2=39.27-4.4=34.87 cm
-distanța izolației
Lmj−H bi 39.27−34.87
Sjn= = =2.2 cm
2 2
Us=2Wse1=211439.63=2754 V
-grosime strat
=50.12=0.60 mm
Grosimea înfășurărilor
-pentru înfășurarea de joasă tensiune
Aj=nsjas+nsajn+(ns-nn-1)ij=2.15 cm
Ai=nsia’+ain+(nn-2)=3.65 cm
cu75=0,022 mm2/m
Dm2=De+2amj+aj=19+20,6+2,15=
=19+1,2+2,15=22,3522 cm
cu75=0,22 mm2/m
Imed î=πDmî
Dmî=De+2(amj+aj+ajj)+ai=
=19+2(0,6+2,15+0,8)+3,65=
=19+7,10+3,65=29,75 cm
Pierderile în înfășurare
-pentru joasă tensiune
50 2
=1+1,730,4292( 4 ) 0,425 (4 -0,2)=1,007 cu75=0,022 mm2/m
4 2
0,02210
2,15+3,65+0,8
KR=1- =
3,14+35 , 46
6,60 Bn
=1- = p= KR
111,34 Hpj
aj +ai +aji
=1-0,0592= KR=1-
πHbi
=0,940
0,8 20
p=0,940 =0,9400,457=0,429
35
m=4
Pwj=41,0072,7510-3346,322=
=41,0072,7510-3119937,54=
=1328548,1310-3=
=1328,5 W
Pwî=mKrîRîI2Î
2 f
Krî=1+1,73❑ p( 104)2a4(w2s-0,2)
❑
a=0,18 b=0,212 KR=0,940
0,212143 30,31
p=0,940 =0,940 =0,9400,86=0,80
34,87 34,87
50
Krî=1+1,730,802( 104) 20,184(143-0,2)=
0,022
0,64 0,0484 0,00104976
= 1+1,73 142,8=
0,64 0 , 04 0 , 0009
=1+1,730,640,040,0009142,8=
=1+0,0056=1,0056
Pwî=41,00566,1882=1590,93 W
=0,83,1488,735,46= Dej=Dij+2aj=20,2+22,15=20,2+4,3=24,50
=7901 cm2=0,7901 m2
1328,5 1328,5
j = = =420,41 w/m2
4 0 , 7901 3 ,16
Dm1=De+2(amj+aj+aji+aj)=19+2(0,6+2,15+0,8+3,65)=19+27,5=19+14,4=33,4
Smî=π[0.8(Dij+2Dm1T)+Dej] HBÎ=3,14[0.8(20.2+229.75)24.5]36=
=1.1488.2.2836]=29.75
1590,93 1590,93
î = = =398,72 W/m2
4 0 , 9975 3,99
PRN=Pwj+Pwi=1328,5+1590,93=2919,43 W2919 W
-componenta activă a tensiunii de scurtcircuit
Pkn 2919 2919
uka= 100= 103100= =0,729%
Sn 400 4000
-componenta reactivă
2 π f 1 I 1lm❑' K 2
uKR= KR100
e 1 H ' bj
a ja +a ja a j+ ai 0,3+0,5 2,15+3,65
’=aji+ + =0,8+ + =2,93 cm
4 3 4 3
=3.14[19+1.2+0.8+5.75]=3.1426.75=83.99 cm0.84 m
KR=0.940
-Tensiunea de scurtcircuitare
lmed=πDm2=3.1422.35=70.17 cm=0.701 m
Dm=De+2amj+aj=19+20.6+2.15=22.35
Smj=125.93
Pierderile în înfășurari
-în înfășurarea de joasă tensiune
f
Pw=ml 2j Rjkrjkrj= 1+1,73a 2p( )4a2(m21-0,2)
a
A=0,475cm
B=0,8cm
a j+ ai +aij 2,15+3 , 65+0,8 6,6
Kr=1- =1- =1- =1-0,0600=0,940
π Hb 3,14 ٠35 109,9
bn 0,8 ٠2,42
αp=Kr =0,940 =0,0521
Hb 34 ,87
Krj=1+1,730,052120,475415,8=1+1,730,0020,0510,03215,8=1,056
Pwj=41,0562,7510-3346,322=41,0560,00275119937,54=1393,19 W
-în înfășurarea de înaltă tensiune
2
Pwi=mKriRil j
Kri=1+1,730,81720,0510,010(142-0,2)
=1+1,730,6670,0510,010195,8=1+0,115
=1,115
Pwi=41,1156,1864=1764,01 W
A=0,18cm
B=0,212cm
0,212٠ 143
αp=0,940 =0,817
34,87
Ri=6,18Ώ
Ii=8 A
Sw=0,8π(dij+2Dm2+Dei)HB=
=0.83.14(26.10+222.35+30.40)34.87=
=0.83.14101.234.87=8751.533cm2=
=0,8751m2
Swi=π [0.8(Dii+2Dm1)+Dei]HB
Dii=Dmi-ai=29.75-3.65=26.10
D'm 1=Dii+2n'sa'+aia=26.10+2.52.1+0.8=47.9
Sei=Dm1+ai=29.75+3.65=33.40
Swi=3.14[0.8(26.10+95.8)+33.40]34.87=
=3.14[0.8121.90+33.40]34.8=
=3.14130.9234.87=0.8435 m2
Dij=Dmi-ai=29.75-3.65= 26.10
Dej=Dji+2aj=26.10+22.15=26.10+4.30=30.40
Gwj=cuSwjwjlmed j= cu=8,910-3
=8,910-3125,932460,2=
=35682,94810-3=35,682 kg
Gwî=cuswjwwjlmed j=8,910-33,33108385,4=48,94 kg
Dimensiunile definitive
De=19 cm
Se=211 cm2
Si=258 cm2
Le=39 cm
T=19 cm
M=T+De=19+19=38 cm
Lj=2M+0.9De=238+0.919=76+17.1=93.1 cm
Masa netă
a) Pierderile în fier
f 1,3 2 2
P0PFe=Kpp10/50( ) (Bc GFec+B j GFej)Bj=1,914 T Bc=2,049 T
50
P01,250,4511,3(2,049189+1,914237)= Bj=1,914 T
=472,9473 W
1,25
Poe=473 552 W
1,07
c)Curentul total
ukr=3,945% K e =0,91
KN=1
-tensiunea de scurtcircuitare
100 √ 2 , K ¿ 100 √ 2 8
Ikm=KA =1,7 =343,62 A
uK 5,62
-forța radicală
(wi I km )2 l med i K R
Fr=0 =43,1410-7¿ ¿=456103 N
2 HB
-forța unitară
Fo
oî=
l med î a'î
a 'î =ai-aia=3,65-5=36,5-5=31,5
Lmed î=0,934
20 103 20000
oî= = =0,679 MPa
934 31,5 29421
2 B2−hl
Date: e1=0.5 [min] b=B-d
2 B−h
a=e1-d [min] h=H-2t
e2=B-e h=100-28.26
e1=16.1 mm =83.5 m
a=16.1-6=10.1 mm
e2=50-16.1=33.9 mm
Wx=4.06104 mm2
Wy=0.946104 mm2
-momentele încovoierilor
My=83,2104 Nmm
Fs L
My=
32
Date: Fs=pshjL
hj=a1
L=830 mm
ps=0.25
-efortul unitar la încovoiere datorită presării jugului
M y 83,210 4
y= = =87,9 MPa
W y 0 , 946 104
-efortul unitar la încovoierea după axa x-x sub influența forțelor electrodinamice
Fo L 20 103 830
x= = =34,07 MPa
12W X 12 4 , 06 104
Gx=Gx5000 N
=31,9 MPa
1=2med=max=0
-căderea de temperatură în izolația conductoarelor
❑
3=yj ❑
iz
=0,018 cm
iz=0,0014 W/cmC
qj=81
3=1,1C
p a2o
i=
8❑m
M=5,0610-2 W/cmC
b
❑4¿=❑'4 =8.75 C t=0.03 W/cm2C
a
conv=0,01 W/cm2’C
A=lungime = 2M+DÎ2+2sS100 cm
B=lățimea = Deî+s1+s2+d1+s3+s4+d2=41 cm
Hcv=înălțimea = Le+2Hj+Hje+Hej+98 cm
Scv=2(A+B)HEV=2,76 m2
A=100
B=41
Hcv=98
c)aria suprafețeide radiație
Sr= KScv=1,52,76=4,14 m2
po=522
p K =3246
po=522
Sr=4.14
Sco=15.37
K1=1
p K =3246
po=522
Sco=15.37
ua=1.2(uc+ca)=
=1.2(4.74+36.6)=
=1.241.34=49.6 C
ba=mbu+uc+ca=22+4,74+36,6=63,3 C