Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 29.11.2017

Unitatea de învățământ: Grădinița ,,Licurici” Bârlad

Grupa: mare B

Educatoare: Paula Năstasă

Propunător: Vrabie Nicoleta-Georgiana

Domeniul experențial: Domeniul estetic și creativ(DEC)

Denumirea activității: Educație muzicală

Tema săptămânii:„Aspecte de toamnă”

Tema activității: cântecele de toamnă:„Bate vântul frunzele”

:„A,a,a acum e toamnă da”

:„Supa de zarzavat”

Tipul de activitate: recapitulare

Competențe specifice:

 Receptarea repertoriului de cântece pentru copii și a unor elemente de limbaj


muzical:
 Redarea repertoriului de cântece pentru copii, cu mijloacele interpretative
specifice lor;
 Exprimarea liberă în contactul cu muzica, aplecând la propriile abilități creative;
Obiective de referință:

1
 Să cânte după auz cântecul demonstrând controlul intonației, al dicției, al frazării
și nuanțării;
 Să cânte nuanțat expresiv , valorificând conținutul de idei și sentimente al
cântecului;

Obiective operaționale:

 O1- să execute exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii;


 O2- să intoneze cântecele frontal și pe grupe;
 O3- să perceapă mesajele cântecelor;
Strategia didactică:

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația , exercițiul;


 Mijloace didactice:versurile cântecelor, stimulente, cutie cu frunze;
 Forme de organizare: frontal, individual;
Durata: 30-35 de minute

2
Nr Etapele Conținutul instructiv-educativ Metode și Forme de Mijloac Evaluar
. activității procedee organizar e e
crt e didactic
. e
1. Moment Se asigură condițiile optime pentru Aprecieri
organizatoric desfășurarea activității: verbale
 Pregătirea materialului didactic; Conversați
 Asigurarea liniștei și a disciplinei; a
 Așezarea mobilierului ; frontal
Se realizează câteva exerciții de cultură
vocală dintre care:
 Exerciții de respirație:
- Inspirăm –expirăm suflând în Explicația
lumânări;
- Inspirăm-expirăm suflând fulgii de
păpădie;
- Mirosim floarea;
 Exerciții de dicție:
- Bra,bre,bri
- Bra , bro, bru Exercițiul
- Bra,bre,bri,bro,bru

2. Frontal
La această etapă voi purta o discuție Cutie
introductivă cu preșcolarii pentru a-i face să Conversați
anticipeze tema: a
Captarea Î: În ce anotimp suntem?
atenției
3
R: Noi suntem în anotimpul de toamnă;
Î: De unde știm noi că afară este toamnă?
R: Este frig; Afară plouă; Frunze
Î: Cum sunt copacii? Individual
R: Copacilor le cad frunzele.
Î: Ce culoare au frunzele?
R: Frunzele sunt galbene, roșii, maronii,
portocalii, verde;
Captarea atenției se realizează prin Explicația
intermediul unei cutii primite de la „Zâna
Toamnă ”.
Voi desface cutia primită de la zână care va Scrisoare
fi plină cu frunze colorate.

3. Anunțarea -„ Astăzi, la activitatea de educație muzicală Frontal


temei și a vom repeta toate cântecele învățate de voi Conversați
până acum.Voi trebuie să fiți atenți pentru a a
obiectivelor
repeta corect versurile și pentru a pronunța
corect cuvintele;
4. Dirijarea Voi intona model primul cântec pentru a mă Frontal Suport
învățării asigura că preșcolarii și-au amintit versurile. audio
Repet cântecul împreună cu toată grupa.
Se trece la intonarea celui de-al doilea Conversați
cântec singură iar apoi cu toată grupa. a individual
Se repetă și ultimul cântec împreună cu
preșcolarii individual de către mine , iar apoi
colectiv;
5. Obținerea Colectivul de elevi va fi împărțit în trei Exercițiul frontal
performanței grupe: grupa fluturașilor, grupa albinuțelor și
grupa floricelelor( câte o grupă pentru
fiecare cântec recapitulat).
4
Va câștiga grupa care a intonat cântecul
ținând cont atât de pauze, ritm; Explicația

6. Asigurarea Î: Ce cântece am recapitulat noi astăzi la Frontal


feed-back-ului muzică? Conversați
R: Noi am repetat cântecele : „A,a,a acum e a individual
toamnă da”, „Supa de zarzavat”, „Bate
vântul frunzele”.
7. Încheierea Se vor face aprecieri colective și individuale Frontal
activității asupra modului în care au răspuns și s-au Conversați
comportat preșcolarii la activitate. a
Se dau stimulente.

5
A,a ,a acum e toamnă da

A, a, a acum e toamnă da. 


Frunza-n codru-ngălbeneşte, 
Iarba-n câmp se vestejeşte, 
A, a, a acum e toamnă da. 

E, e, e plăcută vreme e. 


Mere, prune, nuci şi pere
Noi avem după plăcere. 
E, e, e plăcută vreme e. 

I, i, i veniţi copii la vii. 


Strugurele must se face 
Şi nouă mustul ne place, 
I, i, i veniţi copii la vii. 

O, o, o se duc cocorii stol. 


Se duc cuci şi rândunele
Şi ne pare rău de ele, 
O, o, o se duc cocorii stol.

6
Bate vântul frunzele

Bate vantul frunzele, 


Invarte moristile, 
Randunica asa zboara, 
Iar eu trag zmeul de sfoara.

Mama la placinte coace


Si bunica lina toarce
Tata trage la rindea
Iar eu bat din palme-asa.

Mosul taie lemnele


Eu adun surcelele
O fetita da la pui
Iar eu in copac ma sui

7
Supa de zarzavat

S-a dus gospodina sa ia zarzavat


Si vine acasa cu cosul incarcat
Cu morcovi, cu varza, cartofi,
patrunjel, cu sfecla, cu ceapa 
Ca toate-s la fel.

Si toate incep sa se certe pe masa 


Ba eu sunt mai dulce ba eu mai frumoasa
Dar morcovii, dar varza, cartofi,
patrunjelul, sfecla, ceapa 
Nu-s toate la fel?

Le ia gospodina pe rand sa le spele


Pe urma le taie bucati bucatele
Si morcovi, si varza, cartofi,
patrunjel, si sfecla, si ceapa 
Ca toate-s la fel.

Pe soba in clocot capacul tresalta


Si fierb, fierb laolalta
Si morcovi, si varza, cartofi,
patrunjel, si sfecla, si ceapa. 
Fierb toate la fel
Pe urma tot toate 
Ce vreti sa mai spuna
Ca supa-i pe masa
Si-i strasnic de buna.

S-ar putea să vă placă și