Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect Didactic

Data: 3.12.2007
Clasa : a-VI-a
Prof. GABOR ADRIAN
Obiectul : MATEMATICA / ALGEBRA
Scoala: Nr. 1 Balcani
Unitatea de invatare: Operatii cu numere rationale pozitive.
Tema: Operatii cu numere rationale pozitive: Recapitulare
Tipul lectiei: De fixare si consolidare a cunostinetelor

Obiective cadru:

1. Cunoastera si intelegerea conceptelor , a terminologiei si a procedurilor de calcul


specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacitatilor de a comunica utilizand limbajul matematic;
3. Dezvoltarea capacitatilor de explorare / investigare si rezolvare de probleme;
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiu si aplicarea matematiciii in
contexte variate.

Obiective de referinta:

Elevul va fi capabil :

O.R.1 Sa scrie, sa citeasca , sa compare si sa reprezinte pe axa numere rationale pozitive;


O.R. 2 Sa efectueze calcule cu numere rationale pozitive;
O.R. 3. Sa aproximeze numere rationale pozitive, pentru a verifica validitatea unor
calcule.
O.R 4. Sa exploateze modalitati de descompunere a numerelor rationale, folosind
operatiile studiate.
O.R.5. Sa discute corectitudinea unui demers matematic , argumentandu-si opiniile;
O.R. 6. Sa manifeste perseverenta in rezolvarea unei probleme, sa propuna solutii sau
metode alternative de rezolvare.

1
Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii var fi capabili :

O1 : Sa opereze cu numere rationale: fractii ordinare si fractii zecimale;


O.2 : Sa stie ca adune, scada , inmultesca , imparta, sa ridice la putere si sa desfaca parantezele;
O.3: Sa recunosca si sa foloseasca regulile de transformare din fractie zecimala in fractie
ordinara;
O.4: Sa rezolve exercitii si probleme cu toate aceste operatii invatate

Strategii didactice:

Metode si procedee: metodele active ‘ explozia stelara ‘ ; ‘floarea de nufar’ , conversia


explicatia, exercitiul, turul galeriei, observatia.
Mijloace de realizare : manulalul, culegerea de probleme, coli, fise de lucru, marker,
schoci, creta colorata.
Forme de organizare: pe grupe sau frontal.

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei Ob. Continutul lectiei Strategii Modalitati


(timp) didactice de evaluare
I. Moment Creiez conditiile de Conversati
organizatoric desfasurare a lectiei. Verific a
( 2 min) prezenta elevilor.
Elevii se pregatesc cu cele
necesare pentru lectie.
Se impart elevii in 6 grupe
folosind cartoane colorate
II. Verificarea O.R. 2 Afisez pe tabla un poster cu Conversati
temei pentru O.R. 3 exercitiile rezolvate acasa a
acasa O.R. 4 indeplinite premeditate gresit. Observatia
(5 min-7min) Utilizez procedeul ‘ Unde e Explicatia
greseala? ‘
Elevii compara raspunsurile
din caiete cu cele de pe poster
si argumenteaza raspunsurile
lor, corecatnd pe poster

2
greselile. Verific capacitatea
de a analiza si justifica
adevarul unei propozitii.
III. Se anunta tema si obiectivele Conversati
Anuntarea urmarite. Elevii noteaza titlul a
temei si a pe caiete “ Operatii cu
obiectivelor numere rationale pozitive”
IV. O.1 Explicarea metodelor :
Reactualizarea O.2 Explozia stelara
cunostintelor Floarea de nufar , ce vor fi
( 10 min ) folosite in cadrul acestei lectii
in alternate cu alte metode
folosite.
Prima metoda folosita cu
scopul reamintirii elevilor a
diferitelor notiuni in legatura
cu numere rationale va fi
explozia stelara plecandu-se
de la cuvantul scris in centrul
tablei “ NUMAR
RATIONAL”
, iar elevii impreuna cu
profesorul vor nota pe tabla
toate ideile care le vin in
minte in acel moment despre
numar rational.
Urmatoarea metoda folosita
este “ floarea de nufar” , se
prezinta floarea principala
care are ca notiune centrala:
OPERATII CU NUMRE
RETIONALE, iar fiecare
grupa , printr-un reprezentant
are de completat o petala a
acestea cu una din operatiile
studiate in acest semestru. Ex.

3
Etapele Obiective Continutul lectiei Strategii Modalitati
lectiei didactice de evaluare
(timp)
V. O.3 Dupa completare, fiecare Conversati Conversatia
Consolidare O.4 grupa primeste cate o fisa de a de evaluare;
a lucru formata din diferite Observatia Capacitatea
cunostintelor exercitii cu un nivel mediu de Explicatia de a gasi
( 15 min) dificultate . Ex. Daca grupa 1 solutii in
are operatia de adunare , va comun
primi fisa de lucru cu exercitii pentru
de adunare, asemanator se va rezolvarea
proceda cu celelalte grupe. exercitiilor;
Fiecare grupa are la dispozitie Capacitatea
15 minute de arezolva toate de a aprecia
exercitiile de pe fise. rezultatele
Dl. profesor imparte la fiecare elevilor buni,
grupa cate o plansa A1 si un precum si a
reprezentant al grupei este rezultatelor
rugat sa prezinte la tabla, pe mai putini
plansa, exercitiul care a fost bune ale
mai greu sau mai interesant de celorlalti
rezolvat.
Fiecare elev urmareste cu
atentie modul in care au fost
rezolvate exercitiile, modul de
exprimare in limbaj
matematic, pentru ca in final
sa poata acorda o nota gr.1-
gr.6 , folosind turul galeriei
VI. Aprecieri generale asupra
Inchiderea modului participarii la
activitatii activitate si acordarea de
( 5 min) stimulente.
Se cere elevilor să completeze
următoarea afirmaţie: „ Dacă
as fi un element al unei fractii,
mi-ar plăcea să fiu
……………….
deoarece……………………
Se face evaluarea notând
elevii care s-au remarcat, se
scrie pe tablă tema pentru.
acasă.

4
FISA DE LUCRU
Adunarea

I.La exerciţiile 1-3 încercuiţi răspunsul corect:


1 1
1.Rezultatul calculului + ; este egal cu :
5 5
3 2 3 5
A) ; B) ; C) ; D) ;
14 49 5 7

2.Rezultatul adunării : 1,5  1,2  1,15  este :

A)12,3 ; B) 3,85 ; C) 9,19 ; D) 3,4 ;

11 2
3.Rezultatul calculului :  este:
24 7

3 3 2 55
A) ; B) ; C) ; D) ;
31 24 31 168

II. În coloana A sunt scrise operaţii cu numere raţionale pozitive , iar în coloana B rezultatele
acestora. Scrieţi asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din
coloana B .

A B

2 1
1. 11  2 = a) 14;
3 3

1 1 1 4
2.   = b) ;
2 16 24 3

III. Calculaţi (a + b) + c ştiind că :

7
a = 0,4 ; şi b+c = ;
15

5
6
FISA DE LUCRU
Înmulţirea

I.La exerciţiile 1-3 încercuiţi răspunsul corect:


1 2
1.Rezultatul calculului  este egal cu :
3 5
1 1 2 6
A) ; B) 1 ; C) ; D) ;
4 5 15 5

2.Rezultatul calculului : 7  0,6 este :

A) 4,2 ; B) 3,6 ; C) 7,2 ; D) 1,14 ;

1 2
3.Efectuând calculul : 3  2 obţinem :
2 7

1 3
A) 13 ; B) 4; C) 8; D) 12 ;
7 7

II. În coloana A sunt scrise operaţii cu numere raţionale pozitive , iar în coloana B rezultatele
acestora. Scrieţi asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din
coloana B .

A B

2 3 35
1.   = a) 1;
5 7 18

1 21 2 1
2. 3   = b) ;
7 44 3 3

51
III. Ştiind că a  b  21,3 şi c  calculaţi  a  b   c ;
14

7
8
FISA DE LUCRU
Ridicarea la putere

I.La exerciţiile 1-3 încercuiţi răspunsul corect:


2
2
1.Rezultatul calculului   este egal cu :
5
4 4 25
A) ; B) ; C) ; D) 1;
25 10 4

2.Rezultatul calculului  0,5 


2 3
este :

6 1 3 5
A) ; B) ; C) ; D) ;
5 64 2 4

2 0
3 3
3.Rezultatul calculului      este:
2 2

9 29
A) ; B) ; C) 1; D) 0;
4 8

II. În coloana A sunt scrise operaţii cu numere raţionale pozitive , iar în coloana B rezultatele
acestora. Scrieţi asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din
coloana B .

A B

2 1
1 1 27
1.       a) ;
 2  3 125

2 4 3
 3 3  3 1
2.      :   = b) ;
5 5 5 12

1 1
III. Ştiind că a  ; b  0,25 ; c  ; Calculaţi :  a  b  2  c 3 ;
3 5

9
FISA DE LUCRU
Scăderea

I.La exerciţiile 1-3 încercuiţi răspunsul corect:


3 2
1.Rezultatul calculului  este egal cu :
7 7
5 1 5
A) ; B) 0; C) ; D) ;
7 7 7

2.Rezultatul scăderii : 5,6  2,3  1,5  este :

A) 3,1 ; B) 2,3 ; C) 1,26 ; D) 1,8 ;

3 2
3.Rezultatul calculului : 2 1 este:
10 15

1 1 1 1
A)1 ; B)1 ; C)1 ; D)1 ;
30 6 10 15

II. În coloana A sunt scrise operaţii cu numere raţionale pozitive , iar în coloana B rezultatele
acestora. Scrieţi asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din
coloana B .

A B

2 1 9
1. 22  2 = a) 3 ;
3 3 16

1 5 3 47
2. 7  2  1 = b) ;
8 16 12 3

III. Calculaţi valoarea expresiei :


1 11
E = 7a –b unde a = 3  1 ; şi b = 3  0,4 ;
5 35

10
FISA DE LUCRU
Împărţirea

I.La exerciţiile 1-3 încercuiţi răspunsul corect:


3 3
1.Efectuând calculul : obţinem :
14 7
9 1 1
A) ; B) 1; C) ; D) ;
8 2 4

2.Rezultatul calculului : 0,6 : 2 este :

A) 0,3 ; B)1,2 ; C) 0,6 ; D) 3, (3) ;

4 55
3.Rezultatul împărţirii 3 : este :
17 51

17 55 3
A) ; B) 1; C) ; D) ;
3 4 5

II. În coloana A sunt scrise operaţii cu numere raţionale pozitive , iar în coloana B rezultatele
acestora. Scrieţi asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din
coloana B .

A B

1 1 4
1. 21 : 3 : 2 = a) 2 ;
2 3 7

3 4 3 4
2. : : = b) ;
25 5 16 5

III. Ştiind că a  1,38 ; b  0,93 şi c  1,4 calculaţi a : (b : c) = ;

11
FISA DE LUCRU
Desfacerea parantezelor

I.La exerciţiile 1-3 încercuiţi răspunsul corect:


1 1
1.Efectuând calculul     1 obţinem :
2 2
1 1 3
A) 1; B) ; C) ; D) ;
4 5 4

8
2.Rezultatul calculului  0,5  0,25  este :
9

2 8 1 1
A) ; B) ; C) ; D) ;
3 9 2 4

3 1 1 1
3.Efectuând calculul :   :  obţinem :
4  2 3 3

1 1 3
A) ; B) ; C) ; D) 3;
2 3 4

II. În coloana A sunt scrise operaţii cu numere raţionale pozitive , iar în coloana B rezultatele
acestora. Scrieţi asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din
coloana B .

A B

1 1 5 1
1.   : = a) ;
 2 3 6 9

4 1 1 1
2. 1   = b) ;
5  12 18  5

1 3
III. Ştiind că a  b  2 si a  c  calculaţi a   b  c  = ;
3 7

12

S-ar putea să vă placă și