Sunteți pe pagina 1din 13

BOCÎRNEA ALEXANDRA, Universitatea Transilvania- Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Pedagogia

învăţământului primar şi preşcolar, anul II

PROIECT DIDACTIC
I.COMPONENTA INTRODUCTIVĂ

Clasa: V-a

Disciplina: Informatică şi TIC

Unitate de învăţare: Utilizarea eficientă a internetului

Subiectul lecţiei: Siguranţa pe internet- Reţeaua de socializare: prieten sau duşman?

Durata activităţii: 50 de minute

Tipul activităţii: predare-învăţare

Dirijarea activităţii: controlată, semi-independentă

Tipul de învăţare: învăţare prin receptare

Tipul sarcinii: comună, diferenţiată


II.OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPENTENŢE SPECIFICE:

Competenţe specifice1 Obiective operaţionale


-pe parcursul activităţii, elevii din clasa a V-a, la disciplina TIC, cu
subiectul Siguranţa pe internet, vor fi capabili:
1.identificarea unor servicii ale rețelei (Cognitive)
Internet și descrierea rolului acestora -să definească termenii: siguranţă pe internet, hărţuire, bun cetăţean
digital
2.analizarea unor situații în care -să enumere câteva aspecte pozitive şi negative ale utilizării reţelelor de
Internetul poate genera pericole și socializare
identificarea unor soluții -să identifice modalităţile prin care internetul poate produce efecte
posibile, a unor metode de a evita negative asupra propiei vieţi
astfel de situații -să identifice caracteristicile unui hărţuitor online
-să numească modalităţile pe care le pot folosie pentru a se proteja de
3.stabilirea unor reguli pentru o pericolele internetului
navigare sigură şi eficientă pe Internet -să recunoască tipul de informaţii pe care nu trebuie să le dezvăluie
și discutarea credibilității online
resurselor Web în scopul identificării Afective:
unor resurse relevante pentru teme -să-şi dirijeze atenţia spre centrul de interes indicat de profesor
disciplinare/interdisciplinare -să utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corect
-să manifeste interes faţă de tema discutată
Psihomotrice:
-să manifeste independenţă în realizarea sarcinilor
-să aibă o ţinută corespunzătoare a corpului

1
Preluate din programă
III.METODE DE PREDARE-ÎNVĂŢARE

Codul2 Metode
M1 Conversaţia
M2 Observaţia
M3 Explicaţia
M4 Metoda pălăriilor gânditoare

IV.STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode şi forme de evaluare


E1 Evaluare iniţială
E2 Evaluare formativă
E3 Tema pentru acasă
E4 Aprecieri verbale asupra comportamentului
E5 Aprecieri finale cu privire la activitatea desfăşurată

V.FORME DE ORGANIZARE

Codul Forme de organizare


F1 Frontal
F2 Pe grupe

2
Se prescurtează pentru o completare facilă în organigrama instruirii
VI.NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR

-cunoaşterea termenului Internet, scopul şi modalităţile lui de utilizare

-capacitatea de a căuta informaţii cu ajutorul unui motor de căutare şi de a salva informaţiile găsite

-utilizarea eficientă şi în siguranţă a componentelor software şi hardware

VII.RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE

-planşă

-fişe de lucru

-instrumente de scris

-tablă

VIII.ORGANIGRAMA INSTRUIRII
Secvenţele Activitatea didactică Conţinutul Metode Mijloace Forme de Metode şi Timp
instruirii instruirii şi didactice organizare forme de
procedee evaluare
Moment -Salutul cadrului didactic M1 F1 2 min.
organizatoric -Cadrul didactic asigură
climatul socio-afectiv
necesar desfăşurării unei
bune condiţii a activităţii
didactice: aerisirea sălii,
aranjarea mobilierului,
pregătirea materialului
didactic
Captarea Va fi aranjată pe tablă o -Copii, îmi puteţi spune ce M1 planşă F1 E4 6 min.
atenţiei planşă (foaie de flipchart- observaţi legat de planşa de pe M2
anexa 1). După metoda tablă? M3
interpretată a -Profesorul pe care îl vedeţi pe
brainstorming-ului, în tablă se numeşte Doc-ştie-tot,
centru planşei, se va afla dar astăzi are nevoie de puţin
o bulină mare, iar legat de ajutor pentru că nu a reuşit să
ea, mai multe buline mici completeze bulinele pe care le
pe care vor fi notate vedeţi. Mai mult decât atât, el
răspunsurile unor nu a înţeles ce înseamnă
întrebări/ continuarea cuvintele pe care le-am scris
unor propoziţii, acestea pe tablă şi vrea ca la finalul
având rol recapitulativ. lecţiei să i le explicaţi (reţea de
Se va folosi o mică socializare, bun cetăţean
mascotă cu un profesor digital, cyberbullying, date cu
numită Doc-ştie-tot,care caracter personal).
are nevoie de ajutor în -Ştiţi voi ce este o reţea de
completarea cercurilor socializare?
goale, dar şi pentru că nu -Va rog să ridice mâna cine
înţelege ce înseamnă utilizează aceste reţele de
anumiţi termeni. Se vor socializare.
adresa câteva întrebări -Cât de des le utilizaţi?
elevilor. -Credeţi că au ele avantaje?
Dar dezavantaje?
Anunţarea Se menţionează faptul că -Astăzi vom discuta despre ce M1 F1 2 min
temei şi în cadrul lecţiei de astăzi, înseamnă reţeaua de M3
obiectivelor se va purta o discuţie socializare şi despre siguranţa
despre siguranţa pe pe internet. După ce vom
internet şi reţelele de desfăşura o activitate pe grupe,
socializare. După ce se vom reuşi să definim
vor desfăşura câteva conceptele pe care le-am notat
activităţi, vom fi capabili deja pe tablă.
să definim şi să înţelegem
anumite concepte.
Reactualizarea Cadrul didactic citeşte pe -Pentru a ne reaminti lucurile M1 -planşă F1 E1
cunoştinţelor rând, întrebările şi pe care le-am învăţat până M2 -tablă E2 8 min
dobândire propoziţiile incomplete, acum , vă voi pune câteva
M3 -intrumente E4
anterior iar elevii sunt invitaţi la întrebări, iar voi veţi veni la
tablă pentru a nota tablă pentru a nota de scris
răspunsurile în spaţiile răspunsurile:
goale. 1.Cum se numeşte programul
care accesează internetul şi
care ne permite să căutam
anumite informaţii pe baza
unor cuvinte cheie? (motor de
căutare).
2.De la ce vine prescurtarea
www? (World Wide Web).
3. Calculatorul are o
componentă hardware şi
una.....(software).
4. Mouse-ul este un dispozitiv
de....(intrare).
5. Cel mai comun mijloc de
informare şi comunicare.
(internetul).
Transmiterea Se va purta o discuţie -Aşa cum ştiţi deja, foare mulţi M1 F1 25
cunoştinţelor- referitoare la reţelele de dintre noi folosim reţele M2 min.
Dirijarea socializare şi la faptul că sociale ca să comunicăm cu
M3
învăţării pe lângă avantajele pe alte persoane şi chiar dacă nu
care acestea ni le oferă, ar părea, există însă şi anumite
ele pot avea şi anumite pericole de care trebuie să
dezavantaje. Se va ţinem cont. Vi s-a întâmplat ca
explica prinipalul cineva să râdă de voi sau să
dezavantaj, modul de adreseze cuvinte urâte?
manifestare şi Trebuie să luăm în considerare
identificare. După această că orice astfel de
discuţie, elevii vor fi comportament este unul greşit,
împărţiţi în 6 echipe, care ne poate face să ne simţim
fiecare primind câte un rău. Mai mult decât atât, ce
cartonaş (anexa 3) cu o facem în cazul în care primim
pălărie de culoare mesaj de la un necunoscut? În
diferită, pe care va fi primul rând, chiar dacă el
notată câte o insistă, nu trebuie să îi oferim
întrebare.Utilizarea datele nostre personale şi cel
metodei pălăriilor mai important, să ne anunţăm
gânditoare are un avantaj părinţii. Legat de datele
în procesul de predare- personale (numărul de telefon,
învăţare la această adresa noastră, programul
disciplină, deoarece TIC- nostru etc.), nu trebuie afişate
ul se încadrează în tipul pe internet şi mai mult decât
materiilor unde se atât, nu trebuie să le spunem în
utilizează strategii de tip cazul în care cineva ni le cere.
algoritmic, iar această Acum, vă rog să vă împărţiţi în
metodă are rolul de a 6 echipe, fiecare primin câte
înregistra o modificare, un cartonaş cu câte o pălărie M4 -cartonaşe F2 E2
fiind o metodă colorată, pe care va fi notată o cu pălăriile E4
interactivă, de stimulare a întrebare: colorate pe
creativităţii. Participanţii -pălăria albă (informează): Ce care sunt
îndeplinesc sarcini înţelegem prin siguranţă pe
notate
diferenţiate, în funcţie de internet? (răspuns posibil: să
culoarea cartonaşului pot căuta informaţiile care mă sarcini
(pălăriei) pe care o interesează fără a fi dernajat de diferenţiate
primesc. Se va purta o persoane necunoscute sau de
discuţie pe baza reclame).
răspunsurilor elevilor,se -pălăria neagră (aspecte
vor adăuga completări, negative): Care sunt
exemple, explica dezavantajele reţelelor sociale?
eventualele nelămuri. (răspuns posibil: pot apărea
reclame care mă deranjează
sau pot primi mesaje de la
oameni necunoscuţi).
-pălăria roşie (ce simt): Cum
m-aş simţi dacă cineva ar râde
de mine în mediul online? Dar
dacă mi-ar cere datele
personale? (răspuns posibil: m-
aş simţi ruşinat şi jinit dacă
cineva ar râde de mine şi
speriat dacă mi s-ar cere datele
personale.)
-pălăria verde (idei noi): Ce
trebuie să fac în momentul în
care cineva se poartă urât cu
mine pe internet?
(răspuns posibil: trebuie să îmi
anunţ părinţi; să nu mai
folosesc calculatorul; să mă joc
şi să vorbesc doar cu cei pe
care îi cunosc; să ignor
mesajele de la necunoscuţi).
-pălăria galbenă (aspecte
pozitive): Care sunt avantajele
reţelelor sociale? (răspuns
posibil: mă pot juca cu
prietenii mei; pot să vorbesc cu
persoanele cunoscute cu care
nu mă întâlnesc des).
-pălăria albastră (clarifică):
Cum se manifestă
comportamentul celui care mă
hărţuişte în mediul online?
(răspuns posibil: râde de
pozele pe care le postez, îmi
trimite mereu mesaje
jignitoare, mă deranjează
cerându-mi datele personale).
Se vor discuta şi completa,
dacă este cazul, răspunsurile.
Fixarea În urma activităţii pe -Aşadar, acum că am terminat M1 F1 E2 5 min.
cunoştinţelor echipe, se va face o scurtă activitatea pe echipe, despre ce M3 E4
recapitulare a ceea ce s-a am discutat noi astăzi?
discutat şi se va încerca -Cum recunoaştem o persoană
elaborarea, în comun a care ne hărţuieşte în mediul
unor definiţii pentru online?
cuvintele notate la -Cum trebuie să procedăm în
începutul lecţiei pe tablă. cazul în care cineva ne cere
datele personale?
-Aşadar, acum putem să
definim cuvintele pe care le-
am notat pe tablă:
reţea de socializare= o reţea
folosită de persoane cu scopuri
comune, care se pot înscrie şi
pot interacţiona cu atţi
utilizatori
bun cetăţean digital= persoană
care foloseşte mediul online
doar în scopuri bune
cyberbullying= hărţuirea pe
internet (cu ajutorul
calculatorului şi a telefonului)
date cu caracter personal=
orice informaţie referitoare la o
persoană, cum ar fi numele,
vârsta, adresa de domiciliu, e-
mailul.
Încheierea Se vor realiza aprecieri -Sunt încântată că aţi reuşit să M1 -caiete F1 E3 2 min
activităţii asupra răspunsurilor duceţi la capăt toate sarcinile. E4
elevilor şi se oferă tema Vă rog să vă notaţi tema în E5
pentru acasă: La ce caiete şi să încercaţi să
modalităţi de comunicare răspundeţi la ea într-un mod
putem apela în cazul în cât mai creativ.
care reţelele de
comunicare nu ar mai
exista? Poţi apela la
ajutorul părinţilor sau
bunicilor.
ANEXA 1

Mă descurc la recapitulare?

1.

Despre ce voi învăţa astăzi?


5. 2.
Siguranţa
pe
internet

4.
3.
ANEXA 2
ANEXA 3

Pălăria albă. Pălăria neagră. Pălăria roşie.

Informează Aspecte negative Spune ce simţi.


Ce înţelegem prin Care sunt dezavantajele Cum m-aş simţi dacă
Ce învăţătură are Cum erau şi cum se Cum apreciezi
siguranţă pe internet? reţelelor sociale? cineva ar râde de mine în
povestea? purtau surorile vitrege? purtarea Cenuşăresei
mediul online? Dar dacă
? mi-ar cere
datele
personale?

Pălăria galbenă. Pălăria albastră. Pălăria verde.

Aspecte pozitive Clarifică Idei noi


Care
Ce sunt avantajele
răsplată a primit Ce trebuie să fac în
reţelelor sociale? De
Cumceseamanifestă
fost răsplătită Ce s-ar fi întâmplat
momentul în care cineva
Cenuşăreasa pentru dacă mama
comportamenul
atât de bine celui care mă se poartă urâtvitregă
cu mines-
în
purtarea ei? hărţuieşte online?
Cenuşăreasa? armediul
fi purtat frumos?
online?

S-ar putea să vă placă și