Sunteți pe pagina 1din 4

Schiță- Proiect didactic

Grupa: mare
Proiect tematic: ”Trenul iepurașilor”
Tema săptămânală: ”Mozaic din coji de ouă”
Tema activității: ”Familia iepurașilor se pregătește pentru Paște”
Domeniul experienţial: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: povestire cu început dat

Obiective generale: - educarea capacității de a crea o poveste originală după început dat
- dezvoltarea imaginației și a creativitații

Obiective specifice:

Cognitive : -să continue într-un mod personal povestirea începută de educatoare


-să se exprime în fraze și propoziții corecte

Afective: -să-și dezvolte fluența și expresivitatea în exprimare


-să participe activ la realizarea povestirii, în calitate de vorbitor, dar și de auditor
-să se implice cu plăcere și entuziasm în activitate

Psiho-motorii:- să reprezinte cu ajutorul limbajului plastic și deprinderilor practice momente din conținutul povestirii
-să manipuleze materialele puse la dispoziție

Metode: conversația, explicația, povestirea, demonstrația, brainstormingul, jocul.

Forme de realizare: frontal


Scenariul activitatii

Momentul activitatii Durata Activitatea copilor Activitatea educatorului Observatii


Momentul organizatoric 5/10 Se implică în acțiunile de pregătire a Pregateste materialele
min activității. necesare: carioci, coli A4,
coș cu ouă, labirint,
iepurași etc.
Captarea atentiei 5 min Copiii ascultă cu atenție instrucțiunile Educatoarea le propune
jocului. copiilor un joc distractiv:
”Caută iepurașul”. Copiii
vor alege dintr-un coș câte
un ou colorat/decorat, iar
apoi vor trebui să
găsească, mergând în
interiorul unui labirint
iepurașul care ține în brațe
un ou de aceeași
culoare/același tip de
decorațiune cu cel pe care
l-au ales din coș. De
asemenea, li se explică
modul în care trebuie să se
deplaseze în interiorul
labirintului.
Anuntarea temei 2 min Copiii sunt atenti și pun întrebări dacă au Tema: „Familia
nevoie de explicații suplimentare. iepurașilor se pregătește
pentru Paște”. Li se
explică modalitatea de
realizare a activității.
Desfășurarea activitatii 15/min Copiii solicitați de educatoare continuă Educatoarea expune
șirul povestirii. începutul povestirii.
Educatorea notează ceea
ce spun copiii, îi îndrumă
și îi ajută dacă este cazul.
Apoi, le citește povestirea
creată de ei.
5 min Copiii realizează un colaj reprezentativ Li se arata copiilor
pentru conținutul povestirii creată de ei. locurile pe care trebuie să
le ocupe la mese.
Asigurarea feedback-ului in Copiii au înțeles și au dus până la capăt Observarea globala și
cadrul fiecare secvență de activitate. individuală a copiilor
fiecarei
secvent
e
Evaluare 5/10 Copiii sunt antrenati în a analiza lucrarile Analizarea și discutarea
min realizate de colegii lor. pe baza desenelor
Aprecieri/Incheiere 3 min Copiii își asteapta rândul pentru a fi Copiii primesc aprecieri
recompensați. personalizate si stickere.

S-ar putea să vă placă și