Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Taran Elena

Clasa: a VIII-a

Data:

Subiectul: Încrengătura Cordate. Clasa Păsărilor (Aves).

Tipul lecției: De asimilare a cunoștințelor

Subcompetența: Determinarea caracterelor generale ale claselor de animale vertebrate.

Obiective operaționale: Oo1 – să grupeze păsările enumerate, care locuiesc arealul R. Moldova, în
cele 4 ordine distincte;

Oo2 – să descrie, în baza informației din manual, funcțiile de relație, de nutriție și de reproducere a
păsărilor într-un tabel;

Oo3 – să compare, în baza planșelor, structura sistemului circulator la păsări și reptile, indicînd
avantajele păsărilor față de poichiloterme;

O4 – să explice mecanismul respirației duble la păsări în timpul zborului, remarcînd avantajele


acestuia..

Strategii didactice: activități frontale, în perechi, individuale.

Tehnologii didactice: Găsește intrusul! Cutia cu surprize (fișe); Lectura ghidată; Învățarea
autonomă; Observarea; Fișa de ieșire.; Argumentarea.Problematizarea; Conversația euristică;
Tabelul; Diagrama Vienn; Mijloace audiovizuale You Tube.

Bibliografie: Curriculum la disciplină; Ghidul de implimentare și Ghidul profesorului la Biologie;


Manualul cl. a VIII-a la Biologie; Dicționar de Biologie.

Materiale: documentar complet, subtitrari Romana (HD & HQ) (min. 49-54), fișe, planșe, cretă color,
cutiuță.

Demers didactic explicit:

Etapele lecției Obiec Timp Activitatea de predare—învățare Strategii și Activități de


- min. tehnologii evaluare
tive didactice
op.
Moment 3 Salutul. Prezența elevilor la lecție.
organizatoric: Pregătirea celor necesare la lecție.
Li se propune elevilor un șir de denumiri de Găsește intrusul! Elevii găsesc
animale: cuvîntul
șopîrla-verde, pelicanul, șarpele-de-casă, străin.
broasca -țestoasă-de-baltă, vipera, cobra.
Verificarea 6 La lecția precedentă am studiat Încrengătura Cutiuța cu Frontală
cunoștințelor, Cordate. Clasa Reptile. surprize Elevii
a priceperilor Elevii extrag fișe cu termeni din cutie și ( fișe); definesc
și a explică noțiunile –cheie: reptilă; scuamate; termenii-
deprinderilor: solzi; organul Jacobson; cheie.
poichiloterme;inimă tricamerală;
unisexuate; ovipare; ovovivipare;

Ex. 1, p. 112. De ce ”Reptilele sînt Argumentarea.


copiii soarelui”? Argumentați.
Cum credeți, din ce încrengătură Problematizarea.
face parte Pelicanul? Dece? El însă
aparține altei clase: Păsări.
--Prin ce se deosebesc acestea de restul org.
vertebrate? Amintiți-vă ce am studiat în cl.
a VII-a despre păsări? Oasele goale, sacii
aerieni, poziția penelor în timpul zborului, Conversația
etc. euristică

Enunțare 1 Se va nota subiectul lecției. Se enunță


obiectivele lecției.
Realizare Prin intermediul :
Clasa Păsări------ 30 0rdine ----- 9700 Elevii
specii. construiesc
Oo1 Citind primul capitol, completați tabelul cu Lectura ghidată. tabelul și îl
5 informația necesară: completează.
PĂSĂRI DIN AREALUL R. MOLDOVA: Observarea .
Ordinul Tabelul.
Paseriforme
(insectivore) Lucrul în
Ordinul perechi.
Paseriforme
(granivore)
Ordinul
Feed-back Anseriforme
Ordinul Strigiforme
Ordinul
Falconiforme
-Citind următorul capitol, veți putea
5 completa rubricile:
FUNCȚIA DE
RELAȚIE:
Oo2 3 Sistemul nervos: Lectura ghidată.
Sistemul
locomotor: Învățarea
2 Organele de simț: autonomă. Elevii citesc
FUNCȚIA DE informația
NUTRIȚIE: înscrisă în
FUNCȚIA DE tabel.
REPRODUCERE:
Lucru în
perechi.

-- Identificați asemănări și deosebiri ale


Reflecție: sistemului circulator la reptile și păsări, în
baza informației din manual.
Oo3 2
Vă rog să urmăriți cu atenție materialul
Oo4 8 video și să spuneți care este rolul respirației Elevii
duble la păsări în timpul zborului. completează
Dumnezeul Minunilor - documentar diagrama.
complet, subtitrari Romana (HD & HQ) Elevii expun
(min. 49-54) Diagrama Vienn ce au aflat.

Mijloace
audiovizuale
You Tube
Evaluare Oo1 4 Fișa de ieșire.
Oo2 Am aflat ..... Evaluare
Voi ține minte ..... frontală
Oo3 Aș dori să mai aflu ....
Nu am înțeles .....
Oo4
Aprecierea 1 Elevii sînt apreciați și lăudați.
Notarea 2 Elevilor li se spun notele, făcînd
comentariile de rigoare.
Tema pe 3 Explicarea temei de acasă:de reținut Explicarea temei
acasă informația din tabele; tema 44- de citit; de acasă
Referat pe tema: ”Diversitatea păsărilor din
ecosistemele localității natale” -2 săptămîni.

S-ar putea să vă placă și