Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Disciplina:Geografie

Clasa: a XI-a”B”

Subiectul:Industria Chimică

Tipul lectiei:Mixta

Data:24.02.2014

Profesor:Grosu Cristina

Competente specifice:

1.Formarea abilităților de comunicare corectă,constructive în limba maternă;

2.Aprecierea aspectelor sociale,civice si culturale ale spatiului geografic la nivel


local,regional mondial;

3.Citirea si interpretarea hartii geografice;

Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili să:
O1.Să aplice algoritmul în caracterizarea industriei chimice;
O2.Să distingă componența ramurală a industriei chimice ;
O3.Să explice factorii de amplasare a ramurilor industriei chimice;
O4.Să identifice principalii producători ai producției chimice;
O5.Să deducă importanța industriei chimice pentru dezvoltarea economiei mondiale;

Strategii didactice:

-metode/procedee/tehnici:lucrul cu manualul,lucrul cu harta,conversatia,


explicarea,metoda ”Cadranelor”,Test, ,Prezentare Power Point;
-mijloace de instruire:manualul,Harta politica,imagini,

-material necesare:harta politica a lumii,scheme,anexe, fise ,carioca,laptop,video-


proiector;
-Forme de organizare:frontal,in grup,individuala;
Desfășurarea activității
Etapele lecției Obi Activitatea Activitate Metode,proc Mijloace
ecti profesorului a elevului edee, forme de
ve instruire
Evocare Salutul Observaţia Mesaj
Organizează Pregătesc pe
clasa pentru caietele şi Poster
lecţie materialel
Atenţionează e pentru
elevii asupra lecţie
modului de
desfăşurare a
Verificarea lecţiei
cunoștințelo Elevii Test
r răspund Activitate
Recapitulează la individual-
cunoştinţele elevilor întrebări
de la tema şi
anterioară: Industria
completea
construcţiilor de
maşini și prelucrare ză testul.
a metalelor.
Se dă un scurt
test de evaluare
cu privire la
aceste teme Conversatie
(Anexa 1) Explicatie
Activitate
Astăzi vom trece Noteaza individuala
la un la o nouă tema
lecţie, la o nouă noua in
ramură caiet
industrială
„Industria
chimică”
Prezintă elevilor
obiectivele Conversatie
Realizare operaţionale şi Explicatie Laptop
sensului structura lecţiei Activitate Video-
O1
individuala proiecto
Se prezinta r
Power point cu
tema “Industria Schemă
Chimică” Noteaza
schema in
Se prezinta caiet
schema ce
contine ramurile
industriei Activitate
chimice . individuală

Notează
O2
datele în
caiet

Prezintă elevilor
materiile prime
locale şi de
import. Metoda
Reflectia „CADRANELO
O3 Identifică, R” Fișe
împreună cu Carioci
elevii produsele Îndeplines Anexa1
Activitate în
de bază ale c sarcina
grup
industriei completîn
chimice. d schema
cu
informațiil
Clasa se imparte e
in patru grupe. necesare
Activitatea
învăţă elevii să
O4
facă conexiuni
O5
între două
produse ale
industriei
chimice,
săpunuri şi
detergenţi.
Avantajele şi
dezavantajele
săpunurilor şi
detergenţilor.

Avantaje Avantaje
săpunuri detergenţi

Dezavan- Dezavan- Conversatie


taje taje
săpunuri detergenţi
Explicatie
Activitate
frontala

La finalul
exerciţiului, se
Bilantul va comenta şi se
Lectie va completa
întreaga
structură cu
explicaţiile de
Tema pentru rigoare.
acasa

Aprecierea
rezultatelor
activitatii
elevilor

Ex.5 pag.108
Materii prime şi materiale pentru industria chimică

ACTIVITATEA 2: Avantajele şi dezavantajele săpunurilor şi detergenţilor


Obiectivul activităţii: Activitatea vă învăţă să faceţi conexiuni între două produse ale industriei chimice,
săpunuri şi detergenţi

Numele elevului:

Data: Timp de lucru: 30 minute

Pentru realizarea acestei activităţi aplicaţi metoda „CADRANELOR”.

Etapele acestei metode sunt:

pe mijlocul foii se trasează două axe principale perpendiculare una pe alta (se formează astfel cele
patru cadrane)
clasa este împărţită în grupe ,fiecare grupă va desena cadranul. Elevii se informează folosind
următoarele surse:
- manual de geografie
- fişa cu informaţii pusă la dispoziţie de profesor (fişa însoţeşte această activitate)
elevii sintetizează conţinutul informaţional astfel încât să corespundă cerinţei din fiecare cadran
notează informaţiile în fiecare cadran, astfel:
Avantaje săpunuri Avantaje detergenţi

Dezavantaje săpunuri Dezavantaje detergenţi

la finalul exerciţiului, se va comenta şi se va completa întreaga structură cu explicaţiile de rigoare

Săpunuri Detergenţi

Hidrocarburi din petrol (industria


Acizi graşi din grăsimi vegetale şi
Materie primă petrochimică), economisind astfel consumul
animale
de grăsimi comestibile valoroase

Sare de sodiu a unui acid alchil sulfonic sau a


Săruri de sodiu sau potasiu ale unui acid alchil-arilsulfonic, sare de sodiu a
Compoziţie
acizilor graşi cu catenă lungă unor sulfaţi acizi de alchil, săruri de amoniu
cuaternar ale unor alchil-amine, polietoxilen

Moleculele sunt alcătuite din două


părţi componenete caracteristice: o
catenă (radical hidrocarbonat) Similar cu structura săpunului, moleculele lor
Structură lungă, numită coadă, care are la conţin un cap polar şi coadă nepolară.
una din extremităţi o grupă Pot fi anionici, cationici sau neionici
funcţională solubilă în apă, numită
cap. Sunt anionici

Saponificare – încălzirea grăsimilor


Preparare Sulfonare sau esterificare sau etoxilare
(esteri) cu NaOH sau KOH

Reacţie cu apa dură Nu spumează bine în apă dură. Spumează şi nu formează precipitate cu
sărurile minerale din apa dură
Anionul săpunului formează
precipitate cu cationii de Ca2+ şi
Mg2+ din apa dură

Săpunurile nu pot fi folosite în


Detegenţii pot fi folosiţi în orice mediu, inclusiv
Influenţa mediului mediu acid pentru că precipită
în cel acid
acizii graşi

Sunt biodegradabili dacă lanţul hidrocarburii


Sunt biodegradabili şi deci nu este liniar.
Biodegradabilitate
poluează Sunt nebiodegradabili dacă lanţul hidrocarburii
este ramificat şi poluează puternic

Acţiune Au acţiune slabă de curăţare Au acţiune puternică de curăţare

Ieftin de produs Mai scumpi

Altele Nu foarte solubili Solubili în apă

Îmbătrţnesc în timp Nu îmbătrţnesc în timp

Anexa1

Materii prime şi materiale pentru industria chimică

ACTIVITATEA 2: Caracterizarea, prelucrarea, utilizarea materiilor prime


Obiectivul activităţii: Activitatea vă învăţă să recunoaşteţi produse ale industriei chimice, materiile prime
din care se obţin şi procesul de prelucrare al materiilor prime pentru obţinerea acestora

Numele elevului:

Data: Timp de lucru: 20 minute

Lucraţi în perechi !

Sarcini de lucru:

1. Completaţi tabelul de mai jos împreună cu colegul de bancă


2. Comparaţi răspunsurile voastre cu cele oferite, vizual, de profesor
3. Faceţi corecturile (pe fişele voastre) cu altă culoare pentru a vedea mai bine care au fost greşelile
voastre
4. Realizaţi o autoevaluare a activităţii prin acordarea unui calificativ (foarte slab, slab, satisfăcător,
bine, foarte bine)
Produs

Materie primă

Proces prelucrare
materie primă

Produs

Materie primă

Proces prelucrare
materie primă

Produs săpun hârtie cauciuc detergenţi

Materie primă grăsimi lemn monomeri ţiţei, acizi şi


alcooli graşi

Proces prelucrare saponificare fabricarea polimerizare esterificare,


materie primă celulozei polietoxilare
Produs fibre sintetice benzină polietilenă mase plastice

Materie primă alcooli, acizi ţiţei monomer mononeri,


fenol

Proces prelucrare policondensare, distilare polimerizare polimerizare


materie primă atmosferică

Numele şi prenumele:

Clasa:

TEST

1.Care sunt componentele bazei de materie primă apentru industriei


siderurgică?

................................................................................................................................
........
................................................................................................................................
........

2. Identifica factorii de amplasare a intreprinderilor siderurgice.Exemplificati.

.............................................................................................................................. .
.............................................................................................................................

..............................................................................................................................

..............................................................................................................................

..............................................................................................................................

3. Precizaţi ramurile industriei construcţiilor de maşini și prelucrare a metalelor

.......................................................................

.......................................................................

................................................................................................................................
........... ........................................................................

........................................................................

S-ar putea să vă placă și