Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: Nivel I, Grupa combinată ”Albinuțele”


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI :”Eu,noi și lumea înconjurătoare”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,, Din nou la grădiniță”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Scăunele muzicale”
MIJLOC DE REALIZARE: joc de mișcare
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Antrenarea într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă nevoia de mişcare şi recreere
a preşcolarilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, toţi copiii vor fi capabili să:
 să îşi dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
 să respecte regulile jocului;
 să se raporteze corect la un reper dat;
 să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare).
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,demonstrația,jocul.
 Materiale didactice: laptop, CD muzica, boxe,scaune
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, colectiv.
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2019-2020.
 https://youtu.be/0ymMJ2_1Sh8
Nr. ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Crt. ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC Metode Mijloace de
didactice învățământ
1 Moment Pregătirea materialelor Conversația
organizatoric necesare pentru
activitate.
Asigurarea unui climat
educațional favorabil, în
concordanță cu tema
zilei: aerisirea sălii de
grupă, aranjarea
mobilierului, pregătirea
materialului didactic.
2 Captarea Le voi prezenta copiilor Conversația Scaune Stimularea
atenției scaunele așezate în cerc Explicația interesului
și îi voi întreba dacă și- pentru joc
au dat seama ce joc vom
desfășura.
3 Anunțarea Le voi spune că ne vom Conversația
temei juca „Scaunele Explicația
muzicale” pentru a ne
distra puţin după toată
munca depusă astăzi.
4 Desfăşurarea Joc de mişcare – Explicaţia Aprecieri
activităţii Scaunele muzicale verbale
Explicarea şi ETAPELE JOCULUI: Exerciţiul
demonstrarea
jocului 1.Pe covor vor fi aşezate Demonstrați
în cerc un anumit număr a Obsevarea
de scaune. Scaunele vor comporta-
reprezenta un număr cu Jocul mentului
unu mai mic decât
numărul copiilor.
2.Copiii se vor aşeza în
picioare în dreptul
acestora.
3.Când va începe
cântecelul, copiii vor
merge în jurul scaunelor
în sensul acelor de
ceasornic.
4.Când melodia se va
opri, preşcolarii trebuie
să ocupe un scaun.
5.Copilul râmas în
picioare va părăsi jocul
luând cu el şi un scaun
din cele râmase.

Voi exemplifica eu o
dată jocul, apoi ne vom
juca împreună.
5 Încheierea Voi face aprecieri Aprecieri
activităţii verbale asupra modului verbale
de lucru şi de joc.

S-ar putea să vă placă și