Sunteți pe pagina 1din 4

Frega Fabrizio Fabian

Practica Pedagogica 2.3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a X- a
DISCIPLINA: Stiinte Politice
LECTIA: MANIFESTAREA AUTORITĂŢII ÎN REGIMURI TOTALITARE
ŞI DEMOCRATICE
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi
cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să prezinte caracteristicile autorităţii dintr-un regim totalitar şi
unul democratic
2. Să identifice rolul persoanei într-un regim totalitar şi într-un
regim democratic
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea,
explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Cărţi de specialitate
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Modalităţi
Momentele Metode şi Forme de Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
instruirii (timp) procedee organizare materiale
evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului Elevii spun absenţii şi se Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
(2 min)
- Elevii notează în caiet titlul Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) obiectivele urmărite la competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din Elevii răspund la întrebări Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor lecţia anterioară. expunându-şi punctele de euristică
asimilate anterior vedere
(7 min)

O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Elevii răspund cu ajutorul Evaluare


Explică elevilor manifestările autorităţii într-un regim profesorului, dacă va fi nece- Conversaţia orală
Dirijarea învăţării. O2 totalitar, respectiv într-un regim democratic. sar. Expunerea Frontal Manual
Prezintă elevilor rolul persoanei în regimul totalitar şi în Elevii răspund eventualelor Modelarea
cel democratic. întrebări. Notează

Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi Elevii răspund. Pun întrebări. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele Feed-back- scrisă
neînţelegeri. ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Sunt atenţi la cerinţe -
Schiţa tablei

Manifestarea autorităţii în regimuri totalitare şi democratice

Totalitarism = regim politic în care erau încălcate principiile democraţiei


Autoritatea într-un regim totalitar poate fi caracterizată prin:
- Puterea este deţinută de un partidunic care deţine monopol
- Partidul unic promovează o ideologie căreia îi atribuie autoritate
absolută.
- Statul controlează acticitatea în toate domeniile
- Ordinea în stat este asigurată prin teroare şi forţă
- Cetăţeanul trebuie să se supună şi îi sunt încălcate drepturile şi
libertăţile
Autoritatea într-un regim democratic:
- Puterea este legitimă
- Există pluralism politic
- Separarea puterilor în stat
- Ordinea este asigurată de legitimarea puterii
- Drepturile şi libertăţile cetăţeanului sunt asigurate de Constituţie

S-ar putea să vă placă și