Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
an universitar 2020-2021
semestrul II
Forma de învăţământ: zi
Nivelul I
CUPRINS
2. Proiect de lecție susținut online pe platforma școlii sau simulat într-o conferință video
3. Probă de evaluare
PROIECT DE LECŢIE
Data: 1.III.2021
Scopul lecţiei:- instructiv: insusirea sistematica a cunostintelor despre operaţiile curente de laborator
pentru separarea şi purificarea substanţelor
Obiective operaţionale:
Strategii didactice:
Durata: 40 minute
Bibliografie consultată
Strategii didactice
Forme
de
Obiective organizare
Acţiuni ale
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale profesorului Meto Evaluare
operaționale elevilor Mijloace
de
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii Organizare frontala continuă
psihologice raspund la
favorabile Captarea atentiei:
actiunile
desfasurarii lectiei Să -Profesorul trimite invitațiile pentru Conversatie introductiva
confecționeze desfășurarea lecției, dă acceptul profesorului
un filtru de elevilor pentru a se conecta pe
hârtie; platforma online de susținere a lecției, Conversatie
pregateste si organizeaza clasa pt.buna
desfasurare a lectiei, verifică lista de
prezență a celor conectați pe platforma
online, verifica mijloacele si
materialele necesare;
Conversatie interactiva
:
Prezentarea optima 15 Comunicarea noilor cunostinte: Elevii sunt Conversatie euristica continuă
a continutului atenti si isi
instruirii si min. -Informarea elevilor asupra
continutului esentializat si a noteaza noile
dirijarea invatarii Să Explicatie
obiectivelor lectiei noi; informatii
Realizarea confecționeze
obiectivelor un filtru de -Profesorul :
propuse hârtie;
-definește filtrarea; Expunere
Să aleagă
Sistematizarea 2min. responsabil Fixarea si consolidarea cunostintelor: Elevii sunt Conversatie interactiva continuă
cunostintelor filtrul atenti, raspud
dobandite -Din discutii se puncteaza importanta
corespunzător
cunoasterii operației de filtrare. la intrebari,
pentru un
anumit tip de noteaza
FILTRAREA
Filtrarea este operaţia de separare a unei faze solide de o fază lichidă prin utilizare unui filtru
din material poros.
Filtrul permite trecerea lichidului, dar nu şi a particulelor solide care rămân în partea
superioară a acestuia. Hârtia, cărbunele sau nisipul sunt exemple de materiale ce pot fi utilizate ca
filtre. Filtrarea poate fi simplă, atunci când lichidul trece prin filtru doar sub influenţa gravitaţiei şi
filtrare în vid, când lichidul trece forţat prin filtru datorită acţiunii unei pompe de vid.
NUMELE ŞI PRENUMELE____________________________________________________
TEST DE EVALUARE
I. Răspunsuri corecte:
1 – b;
2 – c;
3–a.
Se acordă câte un punct pentru fiecare răspuns correct. PUNCTAJ TOTAL = 3
puncte.
II. 1 – densimetru sau areometru – se acordă 0,5 puncte pentru răspuns corect
2 – densitatea lichidelor - se acordă 0,5 puncte pentru răspuns correct
3 – se introduce lichidul în cilindrul gradat – se acordă 0,5 puncte
- Se ia densimetrul de tijă si se introduce cu atenţie în lichid – 0,5 puncte
- Se lasa densimetrul să plutească până la stabilirea poziţiei de echilibru – 0,5 puncte
- Se citeste densitatea cu privirea orientată perpendicular pe scala gradată, la nivelul
superior al lichidului, la punctual inferior al meniscului format – 0,5 puncte
PUNCTAJ TOTAL = 3 puncte
Desfășurarea lecției:
Observaţii
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii raspund la actiunile profesorului
psihologice
favorabile Captarea atentiei: Activitatea s-a desfășurat în condiții
corespunzătoare
desfasurarii lectiei -Profesorul trimite invitațiile pentru
desfășurarea lecției, dă acceptul elevilor
pentru a se conecta pe platforma online Se remarcă interes din partea elevilor la
de susținere a lecției, desfășurarea etapelor lecției
Activitatea s-a desfășurat în condiții
pregateste si organizeaza clasa pt.buna corespunzătoare
desfasurare a lectiei, verifică lista de
prezență a celor conectați pe platforma
online, verifica mijloacele si materialele
necesare;
Prezentarea optima 15 Comunicarea noilor cunostinte: Elevii sunt atenti si isi noteaza noile
a continutului informatii
instruirii si min. -Informarea elevilor asupra continutului
dirijarea invatarii esentializat si a obiectivelor lectiei noi;
Realizarea -Profesorul :
obiectivelor -definește filtrarea;
propuse
-prezintă modul de confecționare al
filtrelor;
Sistematizarea 2min. Fixarea si consolidarea cunostintelor: Elevii sunt atenti, raspud la intrebari,
cunostintelor -Din discutii se puncteaza importanta noteaza
dobandite cunoasterii operației de filtrare.
Data: 10.III.2021
Tema lecţiei: - Operaţii, procese şi parameri tehnologici specifici; materii prime, semifabricate
şi produse finite (caracterizare )
Scopul lecţiei:- instructiv: insusirea sistematica a cunostintelor despre tehnologia obţinerii conservelor
din lapte
Competenţe specifice: Cunoaşte operațiile tehnologice specifice obținerii conservelor din lapte
Obiective operaţionale:
Strategii didactice:
Bibliografie consultată
2.Chintescu G., Grigore Şi Îndrumător Pentru Tehnologia Produselor Lactate Editura Tehnică,
Bucureşti 1980
3.Tiţa M Manual De Analiza Şi Controlul Calităţii În Industria Laptelui Editura Universităţii L. Blaga
Sibiu, 2002.
Desfăşurarea lecţiei
Strategii didactice
Forme
de
Obiective organizare
Acţiuni ale
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale profesorului Meto Evaluare
operaționale elevilor Mijloace
de
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii Organizare frontala continuă
psihologice raspund la
favorabile Captarea atentiei:
actiunile
desfasurarii lectiei Să efectueze -Profesorul trimite invitațiile pentru Conversatie introductiva
operații desfășurarea lecției, dă acceptul profesorului
tehnologice elevilor pentru a se conecta pe
specifice platforma online de susținere a lecției, Conversatie
obținerii
conservelor din pregateste si organizeaza clasa pt.buna
lapte ; desfasurare a lectiei, verifică lista de
prezență a celor conectați pe platforma
online, verifica mijloacele si
materialele necesare;
Conversatie interactiva
Prezentarea optima 15 Comunicarea noilor cunostinte: Elevii sunt Conversatie euristica continuă
a continutului atenti si isi
instruirii si min. -Informarea elevilor asupra
continutului esentializat si a noteaza noile
dirijarea invatarii Să efectueze obiectivelor lectiei noi; Explicatie
operații informatii
Realizarea
obiectivelor tehnologice -Profesorul explică operațiile
propuse specifice tehnologice. Metodele de conservare a Expunere
obținerii produselor lactate.
conservelor din Invatare prin descoperire
lapte ;
Sistematizarea 2min. Fixarea si consolidarea cunostintelor: Elevii sunt Conversatie interactiva continuă
cunostintelor atenti,raspun
dobandite -Din discutii se puncteaza importanta
cunoasterii operațiilor tehnologice de d la intrebari,
conservare. noteaza
Conservarea produselor lactate are ca scop mărirea duratei de păstrare a acestora, prin distrugerea
microflorei ce provoacă alterarea sau prin crearea unor condiţii care să împiedice dezvoltarea
proceselor
microbiene în produse.
conservarea prin deshidratare: constă în îndepărtarea unei cantităţi mai mari sau mai mici de
apă,
având drept consecinţă reducerea sau chiar încetarea activităţii vitale a microorganismelor;
conservarea prin adaos de zahăr: are la bază creşterea presiunii osmotice şi care implică
afectarea
dezvoltării microorganismelor.
Dintre conservele de lapte obţinute prin aceste metode de conservare, cele mai importante sunt:
Zahărul care se adaugă în lapte are rol atât de îndulcire, cât şi de conservant, concentraţia
acestuia fiind stabilită în funcţie de produsul final (de regulă este de 40-45 %) şi ea trebuie
cristale de zaharoză în timpul depozitării, în timp ce o concentraţie mai scăzută nu mai asigură
Concentrarea este o operaţie specifică şi constă în eliminarea unei părţi din apa conţinută
de laptele cu adaosuri de zahăr şi alte produse, având ca efect scăderea volumului şi creşterea
Pentru a evita modificarea echilibrului coloidal al laptelui, eliminarea parţială a apei (concentrarea se
realizează la un raport de 1/2 până la 1/3) se face la temperaturi scăzute de maxim 50-60 0C sub vid,
până când densitatea laptelui la 50 0C este de 1,270 – 1,295 iar conţinutul în substanţă uscată la 20 0C
este de 72,8 – 73,0 %.
necesară atât din punct de vedere bacteriologic, dar şi pentru a atenua efectele de îngroşare şi
Ambalarea laptelui concentrat. Din vasele de păstrare laptele concentrat este trecut în
ambalaje, iar pentru evitarea unei eventuale contaminări, operaţia se realizează în încăperi
speciale cu condiţii de igienă stricte. Aerul din camera de ambalare este filtrat steril şi menţinut
constant la temperatura de 14-16 0C, iar ambalajele se sterilizează cu abur sau cu raze
smântânit, produsul finit fiind consumat ca atare sau folosit în diverse subramuri ale industriei
regim termic mai sever, laptele fiind menţinut timp de 10 minute la o temperatură de 95-100
0C.
multe situaţii concentrarea mergând până la 26-28 % S.U., ceea ce corespunde unei densităţi de
cu şoc mecanic la care presiunea în prima treaptă este de 170-250 atmosfere şi de 50 atmosfere
ore. Normalizarea este o operaţie ce ar trebui evitată, dar care, în cazul depăşirii gradului de
concentrare în substanţă uscată sau conţinutul în grăsimi nu este cel dorit, se poate face dar în
condiţii stricte de igienă şi cu produse tratate termic asemănător cu laptele concentrat, evitând
speciale.
vâscozităţii laptelui concentrat. Instalaţiile de sterilizare sunt de tipul cu funcţionare continuă sau
discontinuă, în ambele cazuri durata medie de sterilizare fiind 15 minute la o temperatură de 115
0C.
cărei temperatură este menţinută constant la 37 0C, după care, în urma sortării, sunt îndepărtate
acelea care prezintă bombaj sau sunt închise defectuos. În final cutiile se depozitează în lăzi la
Produsele lactate uscate se prezintă sub formă de pulbere a căror consistenţă este
asigurată prin eliminarea a circa 95 % din apa pe care o conţin, principala problemă a acestor
dizolvarea lor în apă să se poată reconstitui cât mai exact materia primă.
Fișă de lucru
Durata: 40 minute
Tipul lectiei : mixta
Desfăşurarea lecţiei
Observaţii
Acţiuni ale
Etapele lecţiei Timp
elevilor
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii raspund Activitatea s-a
desfășurat în
psihologice la actiunile
Captarea atentiei: condiții
favorabile profesorului corespunzătoar
e
desfasurarii lectiei -Profesorul trimite invitațiile pentru desfășurarea lecției, dă acceptul elevilor pentru a se
conecta pe platforma online de susținere a lecției,
Se remarcă
pregateste si organizeaza clasa pt.buna desfasurare a lectiei, verifică lista de prezență a interes din
partea elevilor
celor conectați pe platforma online, verifica mijloacele si materialele necesare; la desfășurarea
etapelor lecției
Activitatea s-a
desfășurat în
-Anuntarea modului de reactualizare a cunostintelor; condiții
corespunzătoar
-Pregatirea mijloacelor si materialelor; e
Consolidarea 10 Verificarea si reactualizarea cunostintelor din lectiile anterioare: Elevii raspund
cunostintelor din min. la intrebari
-Urmarind trezirea interesului pt. cunoasterea temei ,lectia va incepe cu o conversatie
lectiile anterioare.
despre necesitatea cunoasterii materiei prime folosite în industria laptelui.
Controlul si
evaluarea -Prin dialog frontal sunt reactualizate si sintetizate cunostintele referitoare la condițiile
randamentului de calitate pe care trebuie să le îndeplinească materiile prime.
scolar. Formarea la
Pt. aceasta profesorul solicita elevilor:
elevi a capacitatii
de analiza si de - Precizarea materiilor prime
sinteza
- Caracteristici de calitate ale laptelui
Realizarea
obiectivelor
propuse
Sistematizarea 2min. Fixarea si consolidarea cunostintelor: Elevii sunt
cunostintelor atenti,raspund
-Din discutii se puncteaza importanta cunoasterii operațiilor tehnologice de conservare.
dobandite la intrebari,
noteaza
Data: 17.03.2021
Unitatea de învăţare : Însuşiri senzoriale ale produselor finite din industria conservelor din
legume şi fructe
Scopul lecţiei:- instructiv: insusirea sistematica a cunostintelor despre produsele finite din industria
conservelor din legume şi fructe
Competenţe specifice:
Obiective operaţionale:
O1 – să examineze senzorial produsele finite din industria conservelor din legume şi fructe
Strategii didactice:
Durata: 40 minute
Bibliografie consultată:
1. Guţulescu & Colab. – Tehnologia prelucrării legumelor şi fructelor, Ed. Didactică şi pedagogică,
Bucureşti, 1977
2. M. Popan – Contabilitate, manual pentru licee, cls.a X-a, Oscar Print, Bucureşti, 2004
3. D. Puzdrea & Colab. – Ghidul maistrului din industria alimentară
4. I. Radu – Tehnologia deshidratării fructelor şi legumelor şi folosirea lor, Ed. Didactică şi
pedagogică, 1972
5. V.Rotaru & Colab. – Căile de uitlizare a capacităţii de producţie în industria alimentară, Ed. Ceres,
Bucureţti,1976
6. .B.Segal & Colab. – Utilajul tehnologic din industria de prelucrare a produselor horticole,
Ed.Ceres, Bucureşti, 1984
7. B.Segal & Colab. – Tehnologia conservării fructelor şi legumelor, Ed. Didactică şi pedagogică,
Bucureşti, 1964
8. R.Segal & Colab. – Analiza senzorială a produselor alimentare, Ed. Tehnică, Bucureşti, 1990
9. R.Vieru & Colab. – Tehnologia dulceţurilor, gemurilor, siropurilor şi jeleurilor, 1974
10. Îndrumător pentru instruire tehnologică şi de laborator în industria alimentară, Ed. Ceres, 1984
11. www.tvet.ro – Auxiliare curriculare
Desfăşurarea lecţiei
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Timp Obiective Acţiuni ale profesorului Acţiuni ale Metode Mijloace de Evaluare
operaționale elevilor organizare
Crearea unei stari 3 min să examineze Activitati de natura organizatorica: Elevii Organizare frontala
psihologice senzorial raspund la
favorabile produsele finite - Profesorul trimite invitațiile pentru actiunile
desfasurarii lectiei profesorul
din industria desfășurarea lecției, dă acceptul elevilor Conversatie introductiva
ui
conservelor din pentru a se conecta pe platforma online
legume şi fructe de susținere a lecției,
pregateste si organizeaza clasa pt.buna Conversatie
desfasurare a lectiei, verifică lista de
- să prezență a celor conectați pe platforma
stabilească ,caract online, verifica mijloacele si materialele
eristicile necesare;
senzoriale pentru
produse (gem, Captarea atentiei:
magiun, fructe -Anuntarea modului de reactualizare a
confiate) cunostintelor;
Conversatie euristica
Prezentarea optima a 15min Comunicarea noilor cunostinte: Elevii sunt Conversatie euristica
continutului instruirii atenti si isi
si dirijarea invatarii -Informarea elevilor asupra continutului noteaza
esentializat si a obiectivelor lectiei noi; noile
Realizarea informatii Explicatie
obiectivelor propuse Examenul senzorial al conservelor de
legume și fructe
M10- Modulul X: Verificarea calităţii materiilor prime, semifabricatelor si produselor finite din industria conservelor din legume si fructe
FIȘĂ DE DOCUMENTARE
Însuşiri senzoriale ale produselor finite din industria conservelor din legume şi fructe
Examenul senzorial
În cazul produselor de legume şi fructe din conserve sterilizate, examenul senzorial asupra probelor luate se face pentru controlul următoarelor
caracteristici: aspect exterior, gust, miros, culoare, consistenţă etc. Examinarea se face la rece sau după încălzirea produsului, în funcţie de modul utilizării
lui şi de condiţiile stabilite pentru fiecare fel de produs, în standardele de calitate.
Examenul senzorial se face asupra conţinutului recipientului original care s-a dovedit ermetic închis şi nu bombează la încercarea de termostatare,
în care scop acesta se trece într-o farfurie sau într-un pahar curat. Pentru stabilirea transparenţei părţi lichide a conservei, lichidul se introduce într-un vas
de sticlă incolor şi transparent, iar restul în alt vas. Mirosul şi gustul se apreciază prin degustare.
În cazul produselor de legume şi fructe din recipiente mari (butoaie sau putini) pentru controlul caracteristicilor respective prevăzute în standardul
de calitate, examenul senzorial se face asupra unei probe luate din lot, în acelaşi mod.
Aspect Fructe întregi ori părţi ale acestora, omogene după dimensiuni şi formă în limitele
fiecărui fel de fructe, presărate cu zahăr sau glazurate, necontopite
Caracteristici şi condiţii de admisibilitate pentru calitatea
Caracteristici
superioară întîi
Se admit fructe:
Se admite:
5 nu se normează
- cele de vişine, cireşe, prune, corcoduse fără sîmburi, fructe cu sâmburi, bucăţi în
kg, max 3
Se admite:
Consistentă Tare, dar nu aspră, fără cocoloaşe de zahăr cristalizat, fructe fierte omogen, ce se
taie uşor.
Tabelul 2. Magiunuri
Aspect Masă omogenă pasată fără seminţe, casă seminală, sâmburi şi bucăţele de pieliţă
nepasată.
Se admite:
Gust şi miros Gust dulce-acriu, miros - caracteristic piureului din care este fabricat magiunul.
Gust şi miros bine pronunţate.
Se admite:
- brună roşcată
Nu se admite zaharisirea.
Tabelul 3.Gemuri
Nu se admite zaharificarea.
Miros şi gust Caracteristice fructelor din care este fabricată gemul. Gust plăcut, dulce sau
dulce-acriu.
Se admit gust
şi miros mai
puţin
pronunţate, gust
uşor sesizabil
de zahăr
caramelizat.
Clasa : I PL B
Durata: 40 minute
Tematica : mixta
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei/
Nr. Acţiuni ale profesorului
Timp alocat fiecărei Acţiuni ale elevilor Observaţii
crt.
etape
1 Activitati de natura organizatorica: Elevii raspund la actiunile
Crearea unei stari Captarea atentiei: profesorului
psihologice -Profesorul trimite invitațiile pentru desfășurarea lecției, dă
favorabile acceptul elevilor pentru a se conecta pe platforma online de
desfasurarii lectiei susținere a lecției,
3min pregateste si organizeaza clasa pt.buna desfasurare a lectiei,
verifică lista de prezență a celor conectați pe platforma online,
verifica mijloacele si materialele necesare;
Data: 22.03.2021
Scopul lecţiei:- instructiv :: insusirea sistematica a cunostintelor despre preparatele tradiționale oltenești
- educativ:-formarea capacitatii de a explica si interpreta
O2 - Să respecte principiile dezvoltării durabile la obtinerea preparatelor tradiționale oltenești, cu respectarea normelor de igienă,de sigurantă si
securitatea muncii.
Strategii didactice:
a)Metode şi procedee: Conversatie euristica, explicatie, expunere, invatare prin descoperire, problematizare
b)Mijloace de învăţământ: fise de documentare
c) Forme de organizare a elevilor: Frontal, individual Evaluare (iniţială, continuă sau finală): evaluare continuă
Locul de desfăşurare: platforma on-line classroom, ZOOM
Durata: 40 minute
Bibliografie consultată
1. Brumar, Constanţa (2006) – A B C – ul bucătarului, Bucureşti: Ed. Diasfera;
2. Brumar, Constanţa şi colab. (2006) – Tehnologia Culinara cls. a IX – a, Bucureşti: Ed. Didactică şi Pedagogică R.A.;
3. Brumar, Constanţa şi colab. (2006) – Tehnologia Culinara cls. X-XII: Bucureşti: Ed. Didactică şi Pedagogică R.A.;
4. Capotă, Valentina, ş.a. (2008) – Alimentaţie publică, manual pentru clasa a X – a, Bucureşti: Editura CD Press
5. Dincă, Cristian şi colab. (2006) – Tehnician în turism, Bucureşti: Ed. Didactică şi Pedagogică R.A.;
6. Dincă, Cristian şi colab. (2006) – Calificarea profesionala Bucătar, manualul pentru clasa XI an de completare, Bucureşti: Ed. Didactică şi
Pedagogică R.A.
7. Florea, Constantin, ş.a. (2004) – Manualul directorului de restaurant, Bucureşti: Editura THR-CG;
8. Nicolescu, Radu (1998) – Tehnologia restaurantelor, Bucureşti: Editura Inter-Rebs.
Desfăşurarea lecţiei
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Timp Obiective Acţiuni ale profesorului Acţiuni ale de Evaluare
operaționale elevilor Meto organizare
de Mijloace
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii Organizare frontala continuă
psihologice -Profesorul trimite invitațiile pentru
raspund
favorabile desfășurarea lecției, dă acceptul elevilor Conversatie introductiva
desfasurarii lectiei pentru a se conecta pe platforma online
de susținere a lecției, pregateste si la actiunile Conversatie
Să efectueze organizeaza clasa pt.buna desfasurare a
operatiile profesorului
lectiei, verifică lista de prezență a celor
tehnologice de conectați pe platforma online, verifica
obținere a mijloacele si materialele necesare;
preparatelor Captarea atentiei:
tradiționale -Anuntarea modului de
reactualizare a cunostintelor;
oltenești; -Pregatirea mijloacelor si
materialelor;
Să respecte
Consolidarea 10 Verificarea si reactualizarea Elevii continuă
principiile
cunostintelor din min. cunostintelor din lectiile anterioare:
dezvoltării raspund Adresarea frontala
lectiile -Urmarind trezirea interesului pt.
durabile la
anterioare. cunoasterea temei ,lectia va incepe
obtinerea
Controlul si cu o conversatie despre necesitatea la intrebari
preparatelor
evaluarea cunoasterii importantei
tradiționale
randamentului preparatelor culinare.
oltenești, cu Conversatie interactiva
scolar. Formarea la -Prin dialog frontal sunt
respectarea
elevi a capacitatii reactualizate si sintetizate
normelor de
de analiza si de cunostintele referitoare la
igienă,de
sinteza obținerea preparatelor
sigurantă si
culinare.Pt. aceasta profesorul
securitatea
solicita elevilor:
muncii.
-definitia preparatelor culinare;
- Caracteristici de calitate ale
Conversatie euristica
preparatelor culinare
INGREDIENTE
4 morcovi
2 bucati praz
4 ouă
200 ml lapte
100 g telemea după gust
ulei
sare şi piper
MOD DE PREPARARE
O tartă delicioasă şi unde mai pui că-i şi sănătoasă! Cum să faci şi tu tartă de praz cu morcovi:
1. Morcovii se răzuiesc şi se trec prin răzătoarea cu ochiuri mari. Prazul se curăţă şi se taie rondele
fine.
2. Într-o lingură de ulei, se călesc legumele până devin translucide şi apoi se lasă să se răcească.
3. Ouăle se bat ca pentru omletă, se adaugă laptele şi brânza trecută prin răzătoare.
4. Se amestecă ouăle cu legumele, sare şi piper, după gust, şi se toarnă într-o formă rotundă sau o
cratiţă care merge la cuptor. Se dă la copt pentru 45 de minute până ce o scobitoare introdusă iese
curată.
BORŞ OLTENESC CU PRAZ
INGREDIENTE
3 fire de praz
3 morcovi
2 ardei
3-4 roşii
3 cartofi
200 g fasole fideluţă
250 g slănină cu boia
borş
1 praf boia iute
sare
piper
1 legatura pătrunjel
MOD DE PREPARARE
1. Pentru început, se taie slăninuţa cubuleţe şi se perpeleşte la foc mic. Cubuleţele de slăninuţă se scot
din tigaie şi se lasă să se scurgă pe un prosop absorbant.
2. Separat, se curăţă toate legumele, se spală, se taie mărunt şi se pun în oală să fiarbă la foc potrivit.
3. După ce au fiert, se scot roşiile şi morcovii cu spumiera şi se pasează cu blenderul. Crema se toarnă
în ciorbă şi se lasă să clocotească încă puţin.
4. Se drege cu sare şi piper, se adaugă borş iar, la sfârşit, se pun cubuleţele de slăninuţă şi rondelele de
praz tăiate fin. Borşul se serveşte ornat cu pătrunjel verde şi cu boia iute de ardei.
Modulul: M5 – „Tradiții și obiceiuri culinare oltenești”-CDL
Clasa a XIaE
FIȘĂ DE LUCRU
Sarcina de lucru:Prezentați tehnologia de obtinere a unui preparat traditional oltenesc, din zona
voastră.
FIŞĂ DE ASISTENŢĂ ONLINE A LECŢIEI
Data: 22.03.2021
Clasa: a XIaE
Durata: 40 min
4 FixareaVerificarea
si consolidarea cunostintelor:
si reactualizarea cunostintelor din lectiile Elevii sunt atenti,
Elevii raspund
raspund la in
2 Consolidarea anterioare: la intrebari, noteaza
trebarile profesorului
cunostintelor - din
Sistematizarea Din discutii se puncteaza importanta cunoasterii
cunostiintelor
lectiile tehnologiei
anterioare. de obținere
- Urmarind a preparatelor
trezirea interesuluitradiționale oltenești
pt. cunoasterea
Controlul
dobandite si temei ,lectia va incepe cu o conversatie despre necesitatea
evaluarea cunoasterii importantei preparatelor culinare.
2minuterandamentului -Prin dialog frontal sunt reactualizate si sintetizate
5 scolar. Formarea Controlul performantelor
la cunostintele elevilor:
referitoare la obținerea preparatelor culinareElevii raspund la
Masurarea si
elevi a capacitatii de intrebari,isi noteaza tema
-Conexiunea
analiza si de sinteza
aprecierea inversaprofesorul
Pt. aceasta se realizeaza pe totelevilor:
solicita parcursul lectiei; pentru acasa
rezultatelor10min
obtinute -definitia preparatelor culinare;
-Prin raspunsurile datede
Caracteristici elevii dovedesc
calitate in ce masura:
ale preparatelor culinare
10minute =participa la lectie;
Pregatirea elevilor pt.asimilarea noilor cunostinte: In vederea
=stapanesc termenii
introducerii in de specialitate;
lectia noua ,profesorul solicita sa prezinte
preparate
=realizeaza tradiționale
comunicarea celordininvatate
zona lor
Data: 29.03.2021
Obiective operaţionale:
Strategii didactice:
Durata: 40 minute
Bibliografie consultată
Strategii didactice
Forme
de
Obiective organizare
Acţiuni ale
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale profesorului Meto Evaluare
operaționale elevilor Mijloace
de
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii Organizare frontala continuă
psihologice raspund la
favorabile Profesorul trimite invitațiile pentru actiunile
desfasurarii desfășurarea lecției, dă acceptul profesorului
elevilor pentru a se conecta pe Conversatie introductiva
lectiei
platforma online de susținere a
lecției,
Conversatie
pregateste si organizeaza clasa
pt.buna desfasurare a lectiei,
verifică lista de prezență a celor
Să cunoască
conectați pe platforma online,
metodele de
verifica mijloacele si materialele
analiza
necesare;
senzoriala ale
produselor; Captarea atentiei:
-Anuntarea modului de
reactualizare a cunostintelor;
-Pregatirea mijloacelor si
Să stabilească materialelor;
însuşirile
Consolidarea 10 Verificarea si reactualizarea Elevii continuă
calitative ale
cunostintelor din min. cunostintelor din lectiile anterioare: raspund la
produselor,
lectiile anterioare. intrebari
Controlul si -Urmarind trezirea interesului pt.
cunoasterea temei ,lectia va incepe Adresarea frontala
evaluarea
randamentului cu o conversatie despre importanța
scolar. Formarea respectării condițiilor de calitate ale
la elevi a materiilor prime și ale produselor
capacitatii de finite.
analiza si de -Prin dialog frontal sunt
sinteza reactualizate si sintetizate
cunostintele referitoare aspectele
calitative ale materiilor prime și ale
produselor finit. Conversatie interactiva
Conversatie euristica
=stapanesc termenii de
specialitate;
FIȘĂ DE DOCUMENTARE
Metode analitice
Metode preferentiale
Elaborarea unui punctaj (scara de puncte) care sa evalueze corect criteriile de calitate in
functie de importanta lor in aprecierea senzoriala a calitatii
FIŞĂ DE LUCRU
Sarcina de lucru: Efectuaţi analiza senzorială a pastei de tomate având la dispoziţie 2 mostre.
FIŞĂ DE DEGUSTARE
obţinute
PASTĂ DE TOMATE
SCARĂ DE PUNCTAJ
tanţei
natural, străin
medie
-intensitate 1 foarte
tipic
intens
foarte
intens
FIŞĂ DE DEGUSTARE
REZOLVARE
probei şi data
defecte
FIŞĂ DE ASISTENŢĂ ONLINE A LECŢIEI
Data: 29.03.2021
Clasa: a IX-a A
2minute
5 Controlul performantelor elevilor: Elevii raspund la
Masurarea si intrebari,isi noteaza tema
aprecierea -Conexiunea inversa se realizeaza pe tot parcursul lectiei; pentru acasa
rezultatelor obtinute
-Prin raspunsurile date elevii dovedesc in ce masura:
10minute =participa la lectie;
PROIECT DE LECŢIE
Data: 29.III.2021
Tema lecţiei: Tehnologia de obtinere - Fasole batută . Tehnologia de obtinere -Tocanita de ardei copti cu pui
Scopul lecţiei:- instructiv: insusirea sistematica a cunostintelor referitoare la modul de pregătire a preparatelor culinare: Fasole
batuta . Tocanita de ardei copti cu pui
Obiective operaţionale:
Strategii didactice:
a)Metode şi procedee: Conversatie euristica, explicatie, expunere, invatare prin descoperire, problematizare
Durata: 40 minute
Bibliografie consultată
O.M.T. nr 61/1999.
Preuniversitaria,Bucuresti,2000
15.www.bucataria.ro
16.www.retete-culinare.ro
17. Standard de pregătire profesională- nivel 4- calificarea profesională: Tehnician în gastronomie/ Anexa 4 la OMENCS 4121/13.06.2016;
Strategii didactice
Forme
de
Obiective organizare
Acţiuni ale
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale profesorului
elevilor
Evaluare
operaționale Metode Mijloace
Crearea unei stari 3min Activitati de natura organizatorica: Elevii Organizare frontala continuă
psihologice raspund la
favorabile Captarea atentiei:
actiunile
desfasurarii -Profesorul trimite invitațiile pentru Conversatie introductiva
lectiei profesorului
desfășurarea lecției, dă acceptul
Să aleagă elevilor pentru a se conecta pe
materiile prime platforma online de susținere a
Conversatie
necesare; lecției,
Să pregătească pregateste si organizeaza clasa
primar și să pt.buna desfasurare a lectiei,
prelucreze termic verifică lista de prezență a celor
materiile prime conectați pe platforma online,
verifica mijloacele si materialele
necesare;
-Anuntarea modului de reactualizare
a cunostintelor;
-Pregatirea mijloacelor si
materialelor;
10 Elevii continuă
min. raspund la
intrebari
Sistematizarea 2min. Fixarea si consolidarea cunostintelor: Elevii sunt Conversatie interactiva continuă
cunostintelor atenti,
-Din discutii se puncteaza importanta
dobandite
preparatelor culinare în meniul raspud la
zilnic. intrebari,
noteaza
Masurarea si 10 Controlul performantelor elevilor: Elevii Problematizare continuă
aprecierea raspund la
rezultatelor min. -Conexiunea inversa se realizeaza pe
tot parcursul lectiei; intrebari,isi
obtinute
noteaza
-Prin raspunsurile date elevii
dovedesc in ce masura: =participa la tema pentru
lectie; acasa
=stapanesc termenii de
specialitate;
Fasole batuta
Ingrediente:
In acest timp putem observa cum boabele de fasole absorb multa apa si se umfla. Se vede cu
ochiul liber cum cresc in volum si cum se inmoaie.
Fasolea se pune la fiert intr-o oala incapatoare impreuna cu alta apa rece si proaspata. Apa
trebuie sa acopere bine fasolea, ba chiar sa o depaseasca cu o palma. Se pune oala la foc si se
asteptat sa ajunga la fierbere. Va face spuma care trebuie indepartata.
Pont: o lingurita de bicarbonat de sodiu face minuni! Ea ajuta la gatirea celulozei din
coaja boabelor de fasole si le inmoaie mai repede. Bicarbonatul se pune la prima tura de
fierbere, nu si la ultima.
Ultima apa in care fierbe fasolea nu trebuie sa fie foarta multa (doar sa o acopere) pentru ca ea va
fi folosita la potrivirea consistentei fasolei batute.
Asa cum am spus, fasolea fiarta trebuie sa fie inconjurata de apa, sa nu ramana seaca
CUM ZDROBIM SI PASAM FASOLEA FRECATA, BATUTA?
Pe vremuri nu erau roboti de bucatarie si fasolea se zdrobea cu furculita sau cu ustensila pentru
piure de cartofi. Apoi se subtia un pic compozitia cu putina zeama ramasa de la fiert si se trecea
pasta prin sita fina de tot sau prin presa de cartofi (pe care o folosim si la gomboti). Ideea e sa se
scape de coji si sa se obtina o pasta cat mai fina si mai matasoasa.
Pasta de fasole obtinuta se poate dilua suplimentar cu putina zeama, potrivindu-i-se astfel
consistenta. Se adauga sare , piper si 3 catei de usturoi zdrobiti fini prin presa.
Incoronarea acestui fel modest si ieftin vine de-abia acum. Ceapa calita cu pasta de rosii . In
cantitati moderate nu este chiar asa de nociva. Pasta de rosii se foloseste pentru a-i da culoare
insa savoarea aceasta unica vine doar din ceapa calita, caramelizata, dulceaga si aromata.
Se curata 2 cepe mari (una alba si una rosie) si se taie solzisori. Intr-o tigaie se incing 2 linguri
de ulei si se pune ceapa la calit, la foc mic, impreuna cu un praf de sare. Se amesteca in ea
ocazional si se astepta sa inceapa sa scada si sa sfaraie, fara sa se arda.
Se presara ceapa calita cu 2-3 lingurite de pasta de rosii si se trage tigaia dupa foc
Timp de preparare
30 min
Ingrediente
Mod de preparare
Coacem ardeii, fie pe flacără, fie la cuptor, apoi îi lăsăm să se odihnească sub o folie alimentară,
presărați cu sare și îi curățăm umezindu-i cu apă rece
Înăbușindu-i astfel, se vor curăța mult mai repede și mai bine.Apoi ii lăsăm la scurs într-o sită.
Între timp, punem uleiul la încins, adăugăm pieptul de pui tăiat în cuburi și îl rumenim ușor pe
toate părțile
Adăugăm untul, îl lăsăm să se topească, apoi adăugăm ceapa tocată și un cățel de usturoi tocat
rondele
. Amestecăm bine ceapa și usturoiul printre bucățile de carne, iar când ceapa se pătrunde,
adăugăm roșiile curățate și tocate
Mai picurăm și din zeama de la ardei și lăsăm roșiile să fiarba aproximativ 10-15 minute, să se
transforme în sos. Apoi adăugăm ardeii copți, tăiați franjuri,sos de rosii sau ketchup de casa.
Mai adăugăm din zeama de la ardeii copți și lăsăm mâncarea să mai fiarbă aproximativ 10
minute
Spre final de fierbere, adăugăm un cățel de usturoi răzuit și presărăm din loc în loc brânza de
burduf
3. Probă de evaluare
Clasa: a IXaA
Timp:50 min.
1.Pentru fiecare dintre cerintele de mai jos scrieti, pe foaia de lucru, litera corespunzătoare
răspunsului corect.
1.Densimetrele sunt :
d) vase de sticlă, de o anumită capacitate, etalonate;
e) instrumente de laborator;
f) aparate de laborator.
2.Braţul lung al balanţei Mohr-Westphal este împărţit în:
d) 8 diviziuni egale;
e) 12 diviziuni egale;
f) 10 diviziuni egale.
3.Temperatura este:
d) un paramentru;
e) un indice;
o mărime
Ⅱ Scrieţi pe foaia de examen corespondenţa corectă dintre cifrele din coloana A în care sunt
trecute sortimente de lapte de consum şi literele din coloana B, în care sunt trecute
particularităţile tehnologice de fabricare
.
A B
1. operatia de purificare a)obtinerea unui fluid curat
2. Filtrarea de siguranţă b) eliminarea impurităţilor care se găsesc accidental într-un fluid deja curăţit
3. Materialele filtrante c) materiale poroase permeabile
4. Filtrarea d) metodă de separare a impurităţilor solide din fluide
1.denumirea instrumentului
2.Ce marime poate determina
3.Indicati etapele determinarii
VI .La tratarea unei alame (Zn+Cu) cu NaOH se degajă11,2 L de H2. Partea nedizolvată după
filtrare se dizolvă total ĩn 40 g soluţie H2SO4 49% ĩn prezenţă de aer. (oxigen)
Se cer:
a)scrierea reacţiilor chimice;b) compoziţia procentuală a aliajului;c) cantitatea de CuSO4.5H2O
care rezultă.
I . Răspunsuri corecte:
1 – b;
2 – c; 3puncte
3–a
Ⅱ . 1-a; 2-b; 3-c; 4-d
4puncte
5puncte
IV.
a- mediului filtrant
b- b- eliminarea;
c- c- membrane /vrac;
d- d- lichide sau gazoase
4 puncte
IV. 1 – densimetru sau areometru – se acordă 0,5 puncte pentru răspuns corect
2 – densitatea lichidelor - se acordă 0,5 puncte pentru răspuns correct
3 – se introduce lichidul în cilindrul gradat – se acordă 0,5 puncte
- Se ia densimetrul de tijă si se introduce cu atenţie în lichid – 0,5 puncte
- Se lasa densimetrul să plutească până la stabilirea poziţiei de echilibru – 0,5 puncte
- Se citeste densitatea cu privirea orientată perpendicular pe scala gradată, la nivelul
superior al lichidului, la punctual inferior al meniscului format – 0,5 puncte
3 puncte
Rezolvare
La această problemă, trebuie să fim atenţi la:
-numai Zn se dizolvă ĩn soluția de NaOH.El reacţionează cu NaOH, cu degajare de H2
Zn + 2NaOH+2H2O → Na2[Zn(OH)2]+H2
-Cu reacţionează cu H2SO4 ĩn prezenţa O2 (aer) astfel:
Cu +H2SO4+ ½ O2 → CuSO4 + H2O
Deci nu vom scrie reacţia chimică:
Cu +2H2SO4 = CuSO4+SO2+2H2O
Varianta de rezolvare se bazează pe schema: vom calcula masa de Zn, pe baza reacţiei dintre
Zn şi NaOH, unde ştim că se produc 11,2 L de H2. Masa de Cu o vom calcula din reacţia cu
masa dizolvată de H2SO4 din 40 g de soluţie de 49%.
Date cunoscute
Volum H2 condiţii normale=1,2 L
msoluţie de acid sulfuric=40g
C sol. H2SO4=49%
Volumul molar ĩn C.N. de temperatură şi presiune=22,4 L
Date necunoscute
mZn=a(g)=?
mCu=b(g)=?
md H2SO4=?
m aliaj Zn,Cu=?
compoziţía procentuală a aliajului (%Zn. %Cu)=?
mCuSO4=X(g)=?
mCuSO4.5H2O=Y(g)=?
Calcule
►Calculăm masa de Zn pe baza ecuaţiei chimice, de mai jos:
a 11,2L
Zn + 2NaOH+2H2O → Na2[Zn(OH)2]+H2
65 22,4L
a=65g.11,2L/22,4L=32,5 g
FILTRAREA
Consideraţii generale
Filtrarea este procedeul de trecere a apelor printr-un mediu poros, unde particulele demici
dimensiuni aflate în suspensie sunt reţinute. Funcţie de dimensiunea porilor filtrului acesta poate
retine particule cu dimensiuni mai mari sau mai mici. În consecinţă există filtre grosiere şifiltre
foarte fine. La filtrele grosiere reţinerea particulelor se face simplu, în sensul că particulelecu
dimensiuni mai mari decât porii vor fi reţinute. În cazul unor filtre foarte fine reţinerea
particulelor în filtru este un proces mult mai complex apărând o serie de fenomene fizico –
chimice ce depind de caracteristicile materialului filtrant şi de natura particulelor aflate
însuspensie în apele uzate.
Curgerea fluidului supus filtrării (suspensia) cu debitul
Q
prin mediul filtrant, se producesub acţiunea diferenţei de presiune (căderea de presiune) Δ
p
dintre presiunea
p
1
din amonte şi
p
2
din aval de filtru. Această cădere de presiune poate fi asigurată de următoarele condiţii:
forţagravitaţională, presiunea fluidului, vacuumul din aval de filtru, forţa centrifugă (cazul
aplicăriiseparatoarelor centrifugale ca instalaţii de filtrare).
Noţiunii de filtrare i se poate atribui şi posibilitatea separării componenţilor unor
sisteme(amestecuri) omogene lichide sau gazoase, utilizând straturi granulare active ca de
exemplu:înlăturarea substanţelor colorate sau rău mirositoare cu ajutorul cărbunelui activ,
dedurizareacuschimbători de ioni, separarea componenţilor nocivi din aerul poluat cu filtrele
măştilor degaze, separarea prin cromatografie. Aceste procese se bazează pe efectele proceselor
de adsorbţieori ale reacţiilor chimice pe suprafaţa granulelor stratului filtrant activ.În comparaţie
cu celelalte metode sau procedee de separare, filtrarea nu este condiţionatăde diferenţa
densităţilor fazelor care se separă. În acest capitol se vor trata bazele teoretice alefiltrării
sistemelor fluid – solid.Filtrarea poate asigura următoarele operaţii de separare grupate astfel:•
separarea impurităţilor solide;
• purifcarea (limpezirea) uidului;
• filtrarea de siguranţă;• separarea grosieră
Separarea impurităţilor solide are ca scop înlăturarea solidelor dintr-o suspensie
relativconcentrată.
Se pot disnge câteva categorii de separare:
• filtrarea simplă (fără spălare şi stoarcere);• filtrarea urmată de stoarcere
cu aer sau gaz comprimat;
• filtrarea, spălarea simplă şi stoarcerea;• filtrarea, spălări multiple şi stoarcerea;• filtrarea
solidelor îndesate (îngroşate);• filtrarea şi repunerea în suspensie a concentratului
solid.Purificarea (limpezirea) constă în eliminarea unei cantităţi relativ mici de solide fine
saucoloizi aflaţi în suspensie în fluidul de purificat. Limita concentraţiilor între filtrarea
prin„separarea de solide” şi „purificarea (limpezire)” se situează între 0,1 la 0,15 % (procente
demasă).Anumite filtre de limpezire nu permit recuperarea materiilor solide în stare pură,
acesteafiind reţinute sau amestecate în interiorul mediului filtrant (filtre de nisip, cartuşe
filtrante).Operaţia de limpezire (purificare) care include şi microfiltrarea, se aplică în
următoarelecazuri:→pentru obţinerea unui fluid curat, limpede, clar sau transparent;→pentru a
facilita tratamente ulterioare;→pentru protejarea instalaţiilor contra abraziunii mecanice produse
de impurităţile solide
Se pune întrebarea dacă un filtru care permite separarea solidelor din lichide poate asiguraşi
limpezirea lichidelor. Experienţa arată că filtrele care permit separarea solidelor sub formă
de„turtă” (cake) nu asigură totdeauna purificarea sau limpezirea satisfăcătoare, fiind necesară
ooperaţie suplimentară de filtrare secundară denumită „filtrare fină prin microfiltrare”.Filtrarea
de siguranţă are ca scop eliminarea impurităţilor care se găsesc accidental într-unfluid deja
curăţit (de exemplu filtrarea uleiului de masă înaintea îmbutelierii). Nu există limite
decomparaţie între filtrarea de limpezire sau purificare de filtrarea, de siguranţă, iar aceleaşi filtre
pot fi utilizate în ambele cazuri
Separarea (filtrarea) grosieră, se aplică pentru eliminarea impurităţilor de dimensiunimari
existente în cantităţi mici în fluid. Se utilizează fie ca operaţie preliminară de prefiltrare(înaintea
filtrării propriu-zise), fie pentru protejarea aparaturii şi utilajelor tehnologice,schimbătoare de
căldură, pompe sau aparataj hidraulic
in practica filtrării se utilizează o multitudine de medii şi materiale filtrante. Materialelefiltrante
sunt materiale poroase permeabile, de regulă dispuse în straturi de grosime corespunzătoare, sub
formă de membrane sau în vrac (granulare
Cele mai utilizate filtre pentru îndepărtarea suspensiilor sunt filtrele granulare şi filtrelecu
prestrat.Materialul granular folosit frecvent este nisipul cuarţos. Filtrele cu nisip sunt formate
din mai multe straturi cu densităţi diferite care într-un curent de apă ascendent se stratifică
diametrul descrescând în sensul de curgere din timpul fazei de filtrare, fapt care perm
4.Grilă de analiză a unei activităţi didactice susținute online (2 grile)
In timpul practicii pedagogice am fost asistat corect și constant de către cadrul didactic,
astefel ne -am construit propriul bagaj de cunoștințe și competențe.
Pentru a reuși acest lucru am avut nevoie de multă interactivitate. Interacțiunile au
vizat două aspecte fundamentale :
o interacțiune cu conținutul informațional oferit de către cadrul didactic;
o interacțiune socială (cu cadrele didactice și, respectiv, cu colegii).
4.GRILĂ DE ANALIZĂ A UNEI ACTIVITĂŢI DIDACTICE SUSȚINUTE ONLINE
Data: 10.III.2021
Aspecte reuşite ale activităţii Comentarii, reflecţii personale privind
modul în care au fost valorificate în
cadrul activității didactice
comunicarea a fost una exactă,
clară, și eficientă;
a existat o comunicare între cele Elevii au avut posibilitatea de a prezenta
două părți (profesor-elevi) fără mai multe informații procesate cu atentie
inhibiţii, având timp şi posibilitatea să-şi fără a fii implicați emoțional.
corecteze exprimarea;
au fost implicați simultan un D-na profesor susține persistența în sarcini
număr destul mare de elevi; și motivația elevilor pentru învățare;
unii dintre elevi chiar dacă nu au
fost prezenți au putut primi mesajul după Dna Profesor a Elaborat cele mai eficiente
strategii și instrumente de evaluare.
un timp de la emiterea lui prin mijloace
diverse de comunicare,whatsapp,google
D-na Profesor a prezentat clar și exact
classroom
scopul,obiectivele și conținutul
a existat comunicarea verbală
activității
prin limbajul oral (sunet) și prin limbajul
scris (mail, WhatsApp).
Susținerea persistenței în sarcini și
motivația elevilor pentru învățare
Implicarea elevilor prin feed-back,
sarcini academic-motivaționale
In timpul practicii pedagogice am fost asistat corect și constant de către cadrul didactic,
astefel ne -am construit propriul bagaj de cunoștințe și competențe.
Pentru a reuși acest lucru am avut nevoie de multă interactivitate. Interacțiunile au
vizat două aspecte fundamentale :
o interacțiune cu conținutul informațional oferit de către cadrul didactic;
o interacțiune socială (cu cadrele didactice și, respectiv, cu colegii).
Vă rugăm să reflectaţi asupra stagiului de Practică Pedagogică (PP) şi să apreciaţi relaţia dvs. cu
mentorul (M), încercuind cifra care reflectă cel mai bine opinia dvs. pe o scară de la 1 la 5, unde 5 este
punctajul maxim. Aprecierea dvs. va folosi la optimizarea colaborării mentorului cu viitoarele grupe de
studenţi.
elevi; 1 2 3 4 5
şcoală; 1 2 3 4 5
Alte comentarii:
Am fost asistat corect și constant de către cadrul didactic, pentru a-mi construi propriul bagaj de
cunoștințe și competențe