Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:04.11.2020

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grădinița ,,Alexandru Vlahuță,,Iași

PROPUNĂTOR:Oniceanu Andreea-Petronela

GRUPA : Mică

TEMA ANUALA DE STUDIU : „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ”

TEMA PROIECTULUI:,,Bogățiile toamnei,,

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:,,Coșul cu fructe,,

TEMA ACTIVITATII: “Fructe de toamnă”

FORMA DE REALIZARE : frontal,pe grupuri,individual

TIPUL ACTIVITATII : consolidare de cunoștințe și deprinderi

COMPONENTA ACTIVITATII:

Activitati de dezvoltare personala:

-Intalnirea de dimineata: „Bună dimineaţa, copii frumoși! Dacă aş fi un fruct, aş


vrea sa fiu…”

-Salutul.Prezența.Calendarul naturii.

-Rutine:- servirea micului dejun (deprinderi de igienă și autoservire)

-deprinderea de a păstra curățenia în timpul servirii mesei.

-Tranzitii:”Trenuletul”
1
“Mandră-i toamna și bogată!”- cântec- prima strofă

Activități liber alese (etapa I si etapa a II-a)

ALA I(Activitati pe centre de interes)

Constructii:Lădițe pentru fructe- construire prin îmbinare și suprapunere;


Joc de masa : Fructe de toamnă– mozaic;

Joc de rol: De-a cofetarii- salată de fructe

ALA II (Activităţi liber alese)

Petrecere- ”Sărbătoarea tomnei”


Joc liniștitor “Mărul călător”

Activități pe domenii experențiale:

DS (Activitate matematică )”Copiii harnici adună mere!”-joc didactic

DEC (Educație artistico-plastică) - „Mărul”

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

-Consolidarea deprinderilor referitoare la gruparea obiectelor după formă, culoare,


mărime;
-Consolidarea deprinderii de a picta;
-Consolidarea deprinderilor practice-gospodaresti,consolidarea deprinderii de a
construi prin imbinare si suprapunere,consolidarea unor deprinderi specifice
nivelului de dezvoltare psihomotric.

2
OBIECTIVE:La sfârșitul activității ,copiii vor fi capabili:

Ob.1Să grupeze merele după o însușire comună;

Ob.2 Să verbalizeze și să motiveze acțiunea efectuată;

Ob.3 Să traseze linii curbe și pete de culoare cu pensula, pentru a obține mărul;

Ob.4 Sa utilizeze creativ materialele descoperite în centrele de activitate deschise


cu acest prilej.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: -explicația, demonstrația, exercițiul, conversația,


observația, jocul, problematizarea, turul galeriei, surpriza

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

-copaci care formează livada cu fructe, coșulețe, ecusoane, jetoane cu fructe, tablă
magnetică, buline, recompense, acuarele, pensule, mozaic, acuarele , planșe de
lucru, șervetele ,cuburi, boluri, tacâmuri de plastic, șorțulețe .

FORME DE ORGANIZARE: frontal,pe grupuri,individual

Dimensiuni ale educației:

 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

 Activare și manifestare a potențialului creativ

 Finalizarea sarcinilor și acțiunilor


Comportamente vizate :

 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații


noi;

 Manifestă creativitate în activități diverse


3
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmplină dificultăți

DURATA:O ZI

SCENARIUL ACTIVITATII
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineață „Bună dimineaţa, copii frumoși! Dacă
aş fi un fruct, aş vrea sa fiu…” se va face: salutul, prezenţa copiilor, vom
completa calendarul naturii.

Salutul se realizeaza prin intermediul unor versuri rostite de educatoare:


„Dimineaţa a sosit/ Toţi copii au venit/ Pe scăunele ne-aşezăm/ Şi frumos ne
salutăm!
Prezenţa se va realiza de asemenea cu ajutorul unor versuri: „Dupa ce ne-am
adunat / Şi frumos ne-am salutat/ Cu toţi ne-am întâlnit / Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii se va realiza prin adresarea de întrebări: In ce anotimp suntem?;
Cum este vremea afara?; Cum ne-am îmbrăcat noi?
Se va discuta pe baza temei de la întâlnirea de dimineţă, fiecare copil
spunând ce fruct ar prefera să fie, totodată amintindu-se şi principalele
caracteristici ale fructelor de toamnă. Această discuţie ne va ajuta să pătrudem în
lumea fructelor, moment în care educatoarea invită copiii să pătrundă în livadă,
cântând cântecul ”Mandră-i toamna și bogată!”- ( Tranziția). În livada cu meri, cu
o zi înainte, au fost adunate mere, dar nu au fost sortate. Copiii caută fructele și au
ca sarcină să le pună fiecare în coșuleț, apoi le sortează punându-le în lădițe care au
pe ele reprezentată imaginea fiecărui fruct: mere mari roșii, mere mici roșii, mere
mari galbene, mere mici galbene, etc. Pe aleile livezii, sunt trasate săgeți, care îi
ajută pe copii să se deplaseze.După ce au sortat toate merele din livadă, copiii se

4
întorc, formează ”Trenulețul”- tranziția și cu ajutorul educatoarei, intuiesc
materialele din centre și li se prezintă sarcinile:
- La Constructii , vor realiza lădițe pentru depozitarea fructelor;
- La Joc de masa, copiii vor imbina pionezele pentru a realiza ”Fructe de
toamnă”
- La Joc de rol, se vor juca de-a cofetarii, vor pregăti o salată de fructe, o vor
așeza în cupe, o vor orna, vor așeza masa pentru peterecere, își vor invita
colegii să petreacă împreună.
La sfârşitul activităţii se va face turul centrelor, împreună cu educatoarea care va
face aprecieri verbale asupra îndeplinirii sarcinilor primite la început.

Tranziţie :Trenuleţul să formăm,/Unul după altul stăm./Noi spre baie ne-


ndreptăm,/ Mâinile să le spălăm/ Uuu, Uuu!”

SARCINA DIDACTICA:
-Sortarea merelor după însușirile cunoscute- mare- mic, roșu- galben;
-Realizarea corespondenței imagine- obiect, așezarea merelor în coșulețe.;
REGULILE JOCULUI:
Copiii au coșulețe în care vor aduna merele.
După ce au adunat toate merele, le sortează și le așează în lădița corespunzătoare,
pe care sunt lipite imagini cu mere de culori și mărimi diferite.
ELEMENTELE DE JOC:
-surpriza, sortarea merelor,mânuirea materialului, stimulente.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
5
Strategia didactica
Etapele Metode
Conținutul activității Mijloace de Forme de Evaluare
activității și
învățământ organizare
procedee
1.Moment Se crează condiții optime pentru
organizatoric desfășurarea activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-se aranjează mobilierul;
-se aranjează materialul didactic in
ordinea folosirii lui;
-se organizeaza colectivul de copii
pentru „Întâlnirea de dimineață”
2.Captarea Captarea atentiei se realizeaza Conversa copaci care Frontal
atenţiei prezentarea livezii de meri și a ţia; formează
coșulețelor care au etichete livada cu
fructe,
coșulețe,
3.Anunţarea Se anunță copiii că vor desfășura Conversa Frontal
temei Jocul didactic ”Copiii harnici ţia;
adună mere”in care vor trebui să
găsească merele culese din livadă
cu o zi înainte, să le sorteze și să le
așeze în coșulețul corespunzător.
4.Reactualiza Se poartă cu copiii o scurtă discuție
rea despre mere, ce culori pot avea ele, Conversa
cunoștințelor ce formă au, cum pot fi ca ţia;
dimensiuni.

6
Domeniul stiinte: joc didactic
”Copiii harnici adună mere”
Explicarea jocului: Se prezintă
sarcinile şi regulile jocului şi se
explică modul de desfăşurare. Coșulețele
Mere
Copiii primesc coșulețe, în care
vor aduna merele. Copiii vor
pătrunde în livadă, vor căuta mere
Desfasurarea pe care vor trebui să le pună în
coșulețe. Exercitiul
activitatii Explica-
Jocul de probă: Doi copii vor tia
executa jocul de probă. Demon-
stratia
Jocul propriu-zis: Exercitiul Se
Copiii pătrund în livadă, caută Problema evaluează
mere și le așează fiecare în -tizarea capacita-
coșulețe. Jocul tea de a
didactic sorta
După ce au adunat toate merele, merele
copiii vor ajunge în poieniță, unde
le vor sorta, punându-le pe fiecare
în lădițele care le corespund.
Lădițele au pe ele lipite imagini cu
mere mici galbene- mere mari
galbene, mere mici roșii- mere
mari roșii.
5.Obtinerea Prin intermediul tranziției Conversa
”Mandră-i toamna și bogată!”- ţia;
performantei copiii se deplasează la centre, unde Explicati
li se prezintă materialele și a;
sarcinile de lucru: Analiza.

-La Constructii , vor realiza lădițe Se


evaluează
pentru depozitarea fructelor;
deprinde-
-La Joc de masa, copiii vor imbina rea de a
7
pionezele pentru a realiza ”Fructe construi
lădițe,de
de toamnă”
a imbina
- La Joc de rol, se vor juca de-a pionezele
și de a
cofetarii, vor pregăti o salată de
juca jocul
fructe, o vor așeza în cupe, o vor de rol
orna, vor așeza masa pentru
peterecere, își vor invita colegii să
petreacă împreună.

6.Asigurarea La sfârşitul activităţii se va face


retentiei si turul centrelor, împreună cu
transferului educatoarea care va face aprecieri Explica-
verbale asupra îndeplinirii tia
sarcinilor primite la început.
Jocuri si activitati didactice Conversa
alese: -tia

Va începe petrecerea, unde toți


copiii vor servi salata de fructe
pregătită chiar de ei, vor dansa și
vor cânta.
Joc liniştitor ,,Mărul călător”: Măr
copiii stau aşezaţi în cerc pe
covor, dând din mână în mână
mărul. Când educatoarea
spune ,,stop!”, copilul care are în
mână mărul, își spune părererea
despre activitatea desfășurată.
Elemente de joc sunt: mișcarea,
semnalul sonor,
intrecerea,cooperarea, Exercitiul
Jocurile de proba se realizeaza Problema
după explicarea regulilor si
8
sarcinilor jocului. tizarea

7.Evaluarea Se fac aprecieri asupra modului de


activităţii desfasurare al intregii
activități,implicând cât se poate de Conversa
mult copiii. Copiii părăsesc sala de -ția
grupă interpretand cantecul
”Mândră-i toamna și bogată”si se
pregatesc pentru a merge la masa
de prânz..

S-ar putea să vă placă și