Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data: 19.03.2019

Unitatea școlară: Școala Gimnazială nr. 1 Sântandrei

Clasa: pregătitoare B

Profesor: Știube Mădălina Alexandra

Disciplina: Muzică și mișcare

Subiectul: ,,Floare, floricea!”

Unitatea tematică: Vestitorii primăverii. Pregătiri pentru Paște.

Tipul lecției: Transmitere de noi cunoștințe

Competențe generale:
1. Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj muzical
3. Exprimarea unor idei, sentimente şi experienţe prin intermediul muzicii şi mişcării, individual sau în
grup

Competențe specifice:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură ritmico-melodică
asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical

Obiective operaționale:
O.O.1: să execute cel puțin trei exerciții muzicale pe baza conversației dirijate și a imaginii prezentate de
către învățătoare;
O.O.2: să recepteze cântecul „Floare, floricea!” pe baza audierii acestuia și a interpretării model a
învățătoarei;
O.O.3: să interpreteze corect cântecul ,,Floare, floricea!”;
O.O.4: să intoneze corect cântecul „Floare, floricea!” pe baza unor criterii date (în grup, alternanța încet-
tare)

Metode și procedee: conversația dirijată, expunerea, cântecul, exercițiile muzicale, ritmizarea

Mijloace de învățământ: laptop, textul scris al cântecului, boxe, cântec format pozitiv, mandolină
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru Muzică și Mișcare. Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II- a.
Ministerul Educației Naționale, București, 2013
2. Muntean, L. (s.a.). Educație muzicală și metodică. Suport de curs pentru studenți.
Specializarea P.I.P.P. Oradea: Editura Universității Oradea
Desfășurarea activității

Nr.
O. Metode și Forme de Forme de
Crt Etapele lecției Activitatea propunătoarei
O. procedee organizare evaluare
.
1. Moment organizatoric Voi pregăti materialul didactic
(2 min.) necesar și voi organiza clasa de
elevi pentru o bună desfășurare a
lecției.

2. Anunțarea obiectivelor - Astăzi, copii, vom învăța expunerea Frontală


(1 min.) un cântec nou și fiecare
dintre voi va trebui să îl
interpreteze adecvat la
sfârșitul activității.

3. Transmiterea noilor O1 Le voi prezenta copiilor cu Conversați Frontală


cunoștințe (15 minute) O2 ajutorul videoproiectorului a dirijată
a) Familiarizarea O3 imaginea ce reprezintă anotimpul Exercițiile
cu conținutul primăvara. Rog copiii să se ridice muzicale
cântecului; în picioare și le indic poziția Expunerea
parcurgerea corectă a corpului- spatele drept, Cântecul
exercițiilor picioarele ușor departate, mâinile Ritmizarea
muzicale; pe lângă corp.

- Haideți copii să ne uităm


puțin la imagine, să ne
imaginăm ce se întâmplă
primăvara.
- Cum este vremea afară?
Ce se întâmplă? Cum bate
vântul? Haideți să
scoatem sunete precum
vântul care bate ușor.
(,,VJJJJJ”, „ȘUUUU”).
- Păsările cântă atât de
melodios! (cip-cirip)
- Soarele se trezește
(imităm întinderea
dimineața și căscatul
„Aaaaaa!”), se ridică
vesel pe cer și ne spune
„Bună dimineața!”
(Vom spune pe un ton
melodic împreună „Bună
dimineața!”- întâi, scurt,
mai apoi cu prelungirea
ultimului sunet și
menținerea expirației).
b) anunțarea Cred și sper să fim tot așa
titlului de voioși și noi pentru că
cântecului vom învăța un cântec
despre o floricică! Acesta
se numește „Floricică de
pe șes.”

c) interpretarea Înainte de a interpreta cântecul


model I pentru prima dată, le voi cere
copiilor să fie atenți la:
- conținutul tematic;
- caracterul (dinamic, vioi,
melancolic etc.)

d) analiza Le voi cere copiilor să specifice


cântecului răspunsul pentru cerințele
formulate anterior. Vor menționa
dacă sunt cuvinte noi (șes) și le
voi explica; voi ritmiza textul.

e) însușirea Voi împărți cântecul pe fraze


cântecului pe muzicale și pe strofe- refren. Voi
fragmente acorda o atenție sporită repetării
(strofe și corecte a cântecului de către
refren, fraze copii. Voi da tonul înaintea
muzicale, oricărei interpretări.
rânduri
melodice)

f) interpretarea A doua interpretare model va


model II reprezenta interpretarea
superioară a cântecului din punct Aprecieri
de vedere calitativ de către copii. verbale
Astfel, în această etapă, acesta va
fi ”reîntregit” și interpretat
integral.

g) intonarea Voi pune accent pe interpretarea Aprecieri


cântecului artistică a cântecului. verbale
integral, în
colectiv

4. Fixarea noilor O4 Le voi cere copiilor să Frontală Aprecieri


cunoștințe (7 min.) interpreteze cântecul integral în Pe grupuri verbale
h) Interpretarea funcție de următoarele criterii: Individual
cântecului - În colectiv ă
integral, în - Fete/băieți;
colectiv și - Individual/pe grupe/ pe
consolidarea rânduri.
acestuia - Alternarea volumului:
încet-tare, prin
deschiderea mâinii (tare)
sau închiderea acesteia Frontală
(încet). Individual
- Interpretarea cântecului cu ă
ajutorul instrumentului.
5. Aprecieri (2 min.) Voi face aprecieri referitor la Expunere Frontală Aprecieri
însușirea cântecului după auz în verbale
funcție de criteriile următoare:
- corectitudinea executării
exercițiilor muzicale în
baza demonstrației mele;
- corectitudinea interpretării
cântecului în urma pașilor
parcurși pentru însușirea
acestuia;
- implicarea atentă și activă
a copiilor în cadrul lecției.

6. Activitate liber aleasă. Copiii vor desfășura o activitate


(10 min.) în clasă la alegere.
Încheierea lecției Lecția s-a încheiat.

Anexa 1

Floricică de pe șes, floare floricea


Cu mult drag eu te-am cules, floare floricea
Ai petale albăstrii floare floricea
Mamei te voi dărui, floare floricea

Tu să-i spui c-am s-o ascult, floare floricea


Că o iubesc atât de mult, floare floricea
Ai petale albăstrii floare floricea
Mamei te voi dărui, floare floricea

Și să-i spui încetișor, floare floricea


Că-i urez în toate spor, floare floricea
Ai petale albăstrii floare floricea
Mamei te voi dărui, floare floricea

S-ar putea să vă placă și