Sunteți pe pagina 1din 17

Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească Clasa a II-a

Școala Gimnazială Rachieri - structură Prof. înv. primar Neagu Marieta


An școlar 2019-2020

Proiect de lecţie

Data: 24.10.2019
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare: Toamna, doamnă ruginie
Tema lecţiei: Timpul în viața noastră. Cum îmi planific activitățile?
Tipul lecției: achiziție de cunoștințe
Scopul lecţiei: Identificarea alternanței activitate – odihnă și organizarea programului zilnic
al unui elev;

Competenţe specifice:
Dezvoltare personală
1.2. Respectarea unor reguli de igienă personală
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți
3.1. Realizarea unui program zilnic de activități, cu sprijinul adulților
Matematică și explorarea mediului
6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea, compararea şi ordonarea duratelor
unor evenimente
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical

Obiective operaţionale:
O1 – să identifice activitățile desfășurate într-o zi, realizând programul zilnic;
O2 – să distingă între activitățile de învățare și cele de relaxare sau de odihnă;
O3 – să selecteze din lista dată activitățile care fac parte din programul personal.
Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: Conversația, Explicația, Exercițiul, Joc didactic, Tehnica visului;
b. Mijloace didactice: planșe cu activițăți, fișe, PPT, palete, ceasul, copacul, mascota Lița
– Frunzulița;
c. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
d. Resurse umane: 18 elevi;
e. Resurse temporale: 45 minute.
Bibliografie:

 Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S.;


 Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
 Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV, program de formare continuă de tip
“blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
 Adina Grigore, Cristina Ipate -Toma, Georgeta Mihaela Crivac, Claudia - Daniela
Negrițoiu, Augustina Anghel, Nicoleta - Sonia Ionică, Dezvoltare personală, Manual
pentru clasa a II-a, Ed. Ars Libri, 2015
Desfășurarea lecţiei

ELEMENTE DE STRATEGIE
MOMENTE Ob. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
RESURSE RESURSE FORME DE EVALUARE
ALE LECŢIEI Op. DEMERSUL DIDACTIC
PROCEDURA MATERIA ORGANIZ
LE LE ARE
Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna
desfăşurare a lecţiei. Pregătirea materialelor necesare.
Crearea unei atmosfere plăcute.
 Întâlnirea de dimineaţă debutează prin
Bună dimineața, Soare!
Bună dimineața, Frunze căzătoare!
1. Moment
Buna dimineața, Frunze ruginii! Instructajul Observare
organizatoric verbal
Mesajul zilei Frontală
sistematică
4 min. Bună dimineața copii!
Se realizează salutul şi prezenţa elevilor.
 Încadrarea temporală a zilei are loc prin
completarea datei.
Mesajul zilei: „Nicio frunză nu este o frunză în vânt!
Fiecare frunză ajunge undeva!”
Captarea Elevii sunt rugați să închidă ochii și să asculte cu Explicaţia Mascotă
atenție. Liță –
atenţiei
- Offf! Nu vreau să cad… nu vreau să cad… Tehnica visului Frunzuliță
2 min. - Ba o să cădem, o să cădem și o să ne schimbăm!
- Ajutooor! Nu vreau să cad. Frontală
Vor descoperi frunza agățată, îi vor pune un nume și vor Ghicitori
răspunde la ghicitori ca să o ajute să rămână în copac.
Trece nevăzut,
Repede, de necrezut,
Nu fuge, nu sare,
Rost mare în lume are.
(Timpul)
Am aici o jucărie,
Care cât e vremea ştie,
Dar nu face nici un pas Pe grupe
Dacă n-o învârt de nas.
(Ceasul)
Ticăie la capul tău
Şi te trezeşte mereu.
Hai la muncă/Haide la şcoală.
(Ceasul)

3. Anunţarea Elevii vor fi anunțați că astăzi, la ora de Dezvoltare


Observare
temei personală, vor învăța Cum îmi planific activitățile?. Conversaţia Caiet Frontală
sistematică
3 min. Se anunță titlul și obiectivele lecției.

4. Dirijarea Elevii o vor ajuta pe Lița-Frunzulița să rămână în copac. Conversaţia Planșe


O1 Vor fi atenți și vor răspunde cerințelor. Ceasul Frontală
învăţării
Se va realiza o bandă desenată în versuri cu activitățile Observare
20 min unui școlar în timpul unei zile de școală ordonând sistematică
cronologic imaginile primite și citind versurile
corespunzătoare. (Anexa 1) Explicația
Pentru fiecare imagine se va identifica o regulă pentru
un program organizat și vor potrivi cesul la ora indicată de
activitate.
Elevii vor identifica activitățile din programul zilnic al
unui școlar și vor completa cu activități pe care ei le
O2 desfășoară frecvent.
Pentru menținerea stării de sănătate activitățile care
solicită efort trebuie să alternează cu cele de relaxare.
(Anexa 2) – pag. 2
Elevii completează fișa „100 pentru respectarea
5. Obţinerea programului zilnic”, pentru a verifica dacă ei au un program
performanţei O1
organizat. (Anexa 3) - pag.3
Exercițiul Fișe
Aprecieri
Voi citi elevilor mai multe enunțuri despre regulile unui Individual verbale
şi asigurarea O2
program organizat. (Anexa 4)
feed-back- O3
Elevii primesc palete care au o parte de culoarea verde - Observare
Joc didactic Fișă
ului DA și una de culoarea roșu - NU. Pentru enunțurile Frontală sistematică
Palete
10 min. adevărate vor ridica paleta cu partea verde, iar pentru cele
false cu partea roșie.
Bate vântul frunzele,/Învârte moriștile,/Rândunica așa
6. Activitate zboară,/Iar eu trag zmeul de sfoară.
Mama la plăcinte face/Bunicuța lână toarce/Tata trage Exercițiul Frontal Aprecieri
recreativă la rindea/Iar eu bat din palme-așa.
Laptop
verbale
5 min. Moșul taie lemnele/Eu adun surcelele/O fetiță dă la pui
Iar eu în copac mă sui.
8. Încheierea
şi evaluarea Voi face aprecieri verbale asupra gradului de participare Conversaţia Aprecieri
Frontală
activităţii activă al elevilor la lecţie. verbale
1 min.
Anexa 1

Programul zilnic al elevilor în versuri

Te trezeşti, de dimineaţã
Şi ca orice copil bun,
Speli dinţii, te speli pe faţã
Şi serveşti micul dejun.

Mergi la şcoalã şi învaţã!


Fii atent, disciplinat!
Este important, în viaţã,
Sã fii un om învãţat!
Te întorci, la prânz, acasã,
Te schimbi! Pe mâini te-ai spãlat.
Te aşezi, frumos, la masã
Şi mãnânci civilizat.

Dupã-amiazã, sã nu uiţi!
Trebuie sã te- odihneşti!
Dupã-odihnã, vei simţi,
Cã vioi şi vesel eşti.
Apoi, este important,
Sã îţi faci temele bine!
Nu uita nici de ghiozdan:
Pregãteşte-l pentru mâine!

Acum, este timp de joacã.


Sã te joci mereu frumos!
Fã mişcare, mergi, aleargã,
Sã creşti mare, sãnãtos!
După atâta joc și voie bună
Seara-n casă pe toți ne adună.
Mâinile bine le-am spălat
Și la masă toți ne-am așezat.

Când noaptea încet se aşterne,


Peste case, peste drum,
Agale vine Moş Ene,
Sã- ţi aducã somnul bun.
Anexa 2

FIȘĂ
Pune X în dreptul imaginilor care înfățișează activități de relaxare.

15.03.2018

Dacă timpul vă permite – Colorați-le!


Anexa 3

„100 de puncte pentru respectarea programului zilnic”

Punctează fiecare activitate din cele din lista alăturată.


Vei acorda 10 puncte dacă realizezi zilnic activitatea și 0 puncte dacă o realizezi din
când în când sau niciodată.
Notează în tabel punctajul acordat fiecăreia dintre activități și calculează totalul.
Câte puncte ai obținut? Ești campion la respectarea programului zilnic și a regulilor?

Activități și reguli de igienă


Punctaj
din programul școlarului
1.
Te trezești la ora 700 și te culci cel târziu la ora 2130

2. Mergi la baie pentru igiena corporală de dimineață, te


îmbraci şi îți verifici ghiozdanul;

3. Servești micul dejun;

4. Mergi către şcoală și te asiguri că ajungi la timp;

5. Participi la 4-5 ore de cursuri;

6. Te întorci acasă, te speli pe mâini, îți schimbi vestimentaţia


și servești masa de prânz;

7. Te odihnești 2 ore;

8. Pregătești lecţiile până la ora 1700;

9. Desfășori activităţi la alegere (lectură, jocuri de interior sau


în aer liber);

10. Servești cina la ora 1900 și îți faci igiena corporală de seară.

TOTAL

Peste 90 – 100 de puncte - MAESTRU ÎN ORGANIZAREA PROGRAMULUI


50 – 70 de puncte - Se descurcă bine
Sub 60 de puncte – Mai are de lucrat la organizarea programului
Anexa 4

Pentru a avea un program organizat trebuie să...?

 te culci și să te trezești la ore fixe;


 mănânci în pat sau în fugă;
 acorzi timp pentru igiena personală atât dimineața cât și seara;
 ai trei mese principale și două gustări pe zi;
 dormi cel mult șapte ore noapte;
 după ce ai servit prânzul trebuie să te odihnești puțin;
 rezolvi temele după ce te-ai odihnit;
 petreci timp în fața televizorului pentru o bună dezvoltare fizică;
 îți programezi activitățile și în funcție de programul familiei.

S-ar putea să vă placă și