Sunteți pe pagina 1din 10

Student: Cecere Giovanna

Practica Pedagogica 2.1

Plan de lectie

Clasa: a X a
Disciplina: Pedagogie
Subiectul: Etapele dezvoltarii umane
Tipul lectiei: de consolidare de cunoştinţe
Obiective :
Competenţă generală: Cunoaşterea etapelor de dezvoltare ale personalităţii de la
copilărie până la adolescenţă.

Obiective operaţionale: O1:sǎ defineascǎ stadiile de dezvoltare cu implicaţii directe


asupra copilăriei, pubertăţii, adolescenţei;
O2:să explice caracteristicile specifice celor trei etape ale
dezvoltării umane;
O3:să ilustreze etapele dezvoltării din experienţa proprie;
O4:să explice relaţiile interstadiale şi dobândirea
achiziţiilor fundamentale în definitivarea procesului de
dezvoltare;
O5:să remarce rolul extrem de important al copilăriei, ca
bază a teoriei psiho-dinamice;
Strategii didactice :
 Metode si procedee:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea,
observaţia sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ,
activitatea independentǎ.
 Mijloace si materiale:
fişe de lucru individuale,referate,video-proiector
Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
1.Moment Se notează absenţii. 1`
organizatoric
2.Reactualizarea Se punctează câteva dintre Probă orală
cunpoştinţelor aptitudinile specifice vârstei. 3`
dobândite anterior.
2. Captarea atenţiei
- se va realiza discutând pe marginea -planşa
urmǎtoarei afirmaţii : 4' didacticǎ; observarea
-manual de sistematicǎ a
Toţi ne naştem, ne dezvoltăm mai psihologie- elevilor;
bine sau mai puţin bine, iar la un Editura
moment dat existenţa noastră se Humanitas;
încheie.
-Se va expune la video- proiector
etapele dezvoltării umane
 Se extrage următoarea
concluzie : în viaţa de zi cu zi, ne
identificăm cu ceilalţi mai degrabă
în funcţie de intervalul în care se
află , astfel că un om este copil sau
tânăr, matur ori bătrân.
- se vor analiza urmǎtoarele aspecte
relevante pentru tema în cauzǎ :

Ce este copilăria?
2.Comunicarea Copilăria este perioada
subiectului şi a semnificativă în viaţa fiecăruia
obiectivelor lecţiei dintre noi , începând o dată cu
naşterea , marcând perioada de
creştere. 1'
3. Dirijarea învǎţǎrii Care credeţi că este cea mai
delicată perioadă din cele
enumerate ?
Se punctează etapa pubertăţii.

Există o perioadă propice 23'


descoperii lumii şi de înţelegere
deplină a fragilităţii umane.
Se defineşte astfel cea de-a treia
etapă: adolescenţa.

-manual de observarea
psihologie- sistematicǎ a
Editura elevilor;
Humanitas;

O1

 Caracteristicile etapelor
specifice:
 Copilăria definită ca:
- un proces de socializare primară.
- achiziţionarea de elemente
fundamentale necesare etapelor
ulterioare.

 Pubertatea definită ca:


- definitivarea identităţii şi
integrarea în relaţii sociale
diverse;
- perioadă de mari achiziţii
intelectuale.

 Adolescenţa evaluată ca:


- a doua naştere ;
- criza de originalitate;
- posibilitatea de a
problematiza şi de a
interpreta un sistem
axiologic propriu.

Se cere elevilor să exemplifice


fiecare etapă raportată la ciclul de
viaţă.

Se discută interactiv despre


achiziţiile şi beneficiile fiecărui
stadiu:
- experienţa afectivă la nivelul
copilăriei; imitaţia, ca şi
formare a modelului O2
personal;
- dezvoltarea imaginaţiei
creatoare;
- dificultăţi de integrare
socială;
- dorinţă de afirmare şi
definitivare a modelui
personal.
Pe baza datelor privind achiziţiile
dobândite în perioada pe care elevii
o străbat,se dezbate conflictul
identităţii de generaţie.

- se va realiza frontal, prin evaluarea


rǎspunsurilor obţinute la solicitǎrile
adresate; evaluarea va avea o
componentǎ predominant
stimulativǎ;
Se vor da îndrumǎri bibliografice,
4.Obţinerea referitoare la tema abordatǎ. O3
performanţei ;
asigurarea feed-
back-ului

5`

O4

5.Intensificarea
retenţiei şi
transferului
3`

6. Evaluarea
performanţei

-fişe de lucru
O5 individuale;

7. Încheierea lecţiei 6` temǎ de


lucru în
clasǎ ;
evaluare
oralǎ.

1`

O6

S-ar putea să vă placă și