Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
Proiect de lecție
Disciplina: Matematică
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă în scopul găsirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii
Competenţe specifice:
5. Stabilirea unor condiţii de existenţă şi/sau compatibilitate a unor sisteme şi identificarea unor metode adecvate de rezolvare a acestora
6. Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă prin alegerea unor strategii şi metode adecvate (de tip algebric, vectorial,
analitic, sintetic)
Valori şi atitudini:
• dezvoltarea simţului estetic şi critic, a capacităţii de a aprecia rigoarea, ordinea şi eleganţa în arhitectura rezolvării unei probleme sau a
construirii unei teorii
• formarea obişnuinţei de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii cotidiene sau pentru rezolvarea unor
probleme practice
• formarea motivaţiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi profesională.
• Procedee de evaluare : analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării
aplicaţiilor (verbală / note).
LICEUL TEHNOLOGIC ,,SF. HARALAMBIE", TURNU MĂGURELE, TELEORMAN
Resurse:
• Materiale didactice: Manualul Matematica M2 Clasa A XI-A - Marius Burtea, Georgeta Burtea, Editura Books Unlimited Publishing,
București 2007, fişa de lucru
• Umane: 15 elevi
• Temporale: 50 min
Modul de Procedee de
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode
organizare evaluare
2. Anunţarea Se scrie pe tablă de către profesor titlul lecţiei: Determinantul unei Conversaţie observarea
Frontal
temei matrice pătratice de ordin cel mult 3, se anunță competențele vizate frontală elevilor
3. Reactualizarea
Se recapitulează noțiunea de sistem cu două ecuații de gradul I cu analiza
cunoștințelor Conversaţia Frontal
două necunoscute și metodele de rezolvare a acestor sisteme răspunsurilor
anterioare
a11 a12
Fie
A=
( a 21 a22 ) matricea sistemului formată din coeficienții
necunoscutelor.
a22 b1 −a12 b2
x=
a11 a22−a21 a12
a 11 b2 −a21 b1
y=
a11 a 22−a21 a12
Definiție:
a11 a12
Exemplu:
3 5
Fie matricea
A= ( )
1 4 . Determinantul ei det A=
|3 5 |=3⋅4−5⋅1=12−5=7
1 4
Determinantul de ordinul 3
Fie
(
A= a 21
a 31
a22
a32
a23
a33 )matricea sistemului formată din
coeficienții necunoscutelor.
a22 a33 b1 +a32 a13 b2 +a21 a23 b3 −a22 a13 b3 −a32 a23 b1 −a12 a33 b 2
x=
a11 a22 a33 +a13 a21 a32+ a12 a23 a31−a13 a22 a31 −a12 a21 a33−a 11 a23 a32
a11 a33 b2 + a13 a21 b 3 +a 31 a23 b1 −a 31 a13 b2 −a11 a23 b 3 −a21 a33 b 1
y=
a11 a 22 a33 +a 13 a 21 a32 +a12 a23 a31−a 13 a22 a31−a12 a21 a33−a11 a23 a32
a11 a 22 b3 +a32 a21 b 1 +a 12 a31 b2 −a31 a22 b 1−a21 a12 b3 −a11 a32 b2
z=
a11 a22 a33 +a13 a21 a32+a12 a23 a31−a13 a22 a31−a12 a21 a33−a 11 a23 a32
Definiție:
Fie matricea
(
A= a 21
a 31
a22
a32
a23
a33 )
Numărul
Exemplu
Fie matricea
−1 2 0
(
A= 0 1 0
0 0 3 )
Determinantul matricei
-1 2 0
det A=|0 1 0 |=
0 0 3
−1⋅1⋅3+0⋅0⋅0+2⋅0⋅0−0⋅1⋅0−(−1 )⋅0⋅0−0⋅2⋅3=−3
Observație
Pentru o matrice cu un singur element, determinantul său va fi un
determinant de ordinul unu, egal ca valoare cu acel număr.
Reguli de calcul pentru determinantul de ordinul trei
1. Regula lui Sarrus
- se copiază sub determinant primele două linii
- se face produsul elementelor de pe diagonala principală și paralelele cu
ea care se însumează, se scad produsele termenilor de pe diagonala
secundară și paralelelor cu ea.
Exemplu
LICEUL TEHNOLOGIC ,,SF. HARALAMBIE", TURNU MĂGURELE, TELEORMAN
2.Regula triunghiului
Această regulă de calcul constă în obținerea celor șase produse prin
construirea unor triunghiuri care au vârfurile elemente din
deterninant. Produsul elementelor de pe diagonala principală și
,,vârfurile"triunghiurilor ce au baza paralelă cu aceasta se însumează,
iar cele de pe diagonala secundară și ,,vârfurile" triunghiurilor ce au
baza paralelă cu aceasta se scad.
FIȘĂ DE LUCRU
Clasa a XI-a D, M2
|−3 1 |
a. 2 2
2! 1!
| |
b. 4! 2!
2. Rezolvați ecuațiile
2 x−2 x
| |=0
a. 6 1
2
2 x x ( x+2 )−1
| |=0
b. 1 1
3. Calculați determinanții de ordinul 3 folosind cele trei metode de calcul:
1 4 −1
|0 2 1|
a. 1 −1 −1
0 40 9
|0 2 2|
b. 0 6 2
4. Rezolvați ecuația:
1 2 0
|3 x 1 |=|6 2 |
3 1
1 3 2
1 1 1
D ( x )=|1 2 4 |
5. Fie determinantul 1 x x2
LICEUL TEHNOLOGIC ,,SF. HARALAMBIE", TURNU MĂGURELE, TELEORMAN
a) Calculați D(4)
b) Calculați D(x)
3a a+1 −2
6. Fie matricea
(
A= 2 a+3 2
1
−3
a+1 a−2 ) .
a. Pentru a=1 calculați detA
b. Calculați detA
5 −1 1 1 1 1
7. Fie matricele
A= 1 1 2
2 2 0( ) ( )
și
B= 0 1 1
2 2 0 .
a. Verificați dacă este adevărată relația: detA +detB= -27
b. Calculați det AB- det(A-B)2