Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:
EDUCATOARE: D. Maria
GRUPA: MARE

TEMA: “Daruri ecologice pentru Zana Pamantului”


MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrate
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte si deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

CATEGORII / SECVENTE ALE ACTIVITATII


 Cunoasterea mediului
 Activitate practica
 Educarea limbajului
 Activitate matematica

DURATA: 1 ora

SCOP: Consolidarea si utilizarea cunostintelor ecologice in formarea unor deprinderi,


comportamente si atitudini ecologice in contexte variate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa utilizeze materiale din natura, deseuri in realizarea unor teme sugerate;
2. Sa motiveze necesitatea protejarii mediului de catre om;
3. Sa inteleaga efectele secundare, negative ale activitatii omului asupra mediului;
4. Sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate despre comportamente ecologice
pozitive si negative;
5. Sa ia parte la discutii in mici grupuri informale;
6. Sa eticheteze in mod constient materialul pus la dispozitie;
7. Sa raporteze correct instrumente de masurare a greutatii;
8. Sa utilizeze corect cantitatea la numar, implicit cifra;
9. Sa selecteze imagini in vederea realizarii de “carti” dupa criterii date care vizeaza
comportamente ecologice;
10. Sa gasesca motivatie pentru fiecare actiune practica

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: povestirea, explicatia, expunerea, jocul de rol, exercitiul,


demonstratia, interviul, dialogul.

b) Material didactic:

Zona “Stiinta”: - seminte, saculete de panza, etichete, pamant, vase pentru


plantat seminte, balanta, raft pentru “Agrosem”;
Zona “Biblioteca”:
- imagini cu aspecte ce vizeaza comportamente ecologice positive si
negative;
- lipici, snur, etichete cu cuvintele “ASA DA” si “ASA NU”, cifre;
- jetoane cu imagini ale uneltelor folosite de oameni la ingrijirea florilor,
pomilor, pasarilor, la curatenie.

Zona “Arta”: - fructe de padure, materiale refolosibile, lipici, sarma, snur,


foarfece, pahare din plastic.

MATERIAL BIBILOGRAFIC:

 M.E.C. “Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii”,


Editura V&Integral, Bucuresti 2000.
 Ezechil Liliana, P. Lazarescu – “Laborator prescolar”, Ghid metodic, Editura
V&Integral, Bucuresti 2001.
 Asociatia educatoarelor – “Pro Ecologia Mileniului III”, Revista de educatie
ecologica, Editura Reprograph, Craiova, 2004.
 Silvia Breben, Elena Gongea, Elena Matei, Georgeta Ruiu – “Cunoasterea
mediului inconjurator” Ghid pentru invatamantul prescolar, Editura Radical, 2001
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare, aceasta


prin intermediul unei scurte povestiri intrerupte din cand in cand pentru a adresa
intrebari copiilor. Intrebarile vizeaza cunostinte privind mediul inconjurator: poluare
si protectie.
Sosirea Zanei Pamantului va fi momentul surpriza care isi va motive
prezenta si ii va motiva afectiv pe copii , sa participle la activitate pentru realizarea de
sarcini individiuale , urmand explicatiile educatoarei , copiii vor lucra la zonele :
Bibiloteca, Stiinta, Arta.
Evaluarea se va realiza prin intermediul interviului, prin care copiii vor fi pusi
in situatia de a-si prezenta lucrarile si materialele din care au fost realizate, oferindu-
le Zanei Pamantului. Copii vor motiva rolul darurilor si modul de utilizare si
intretinere ale acestora de catre Zana.
Activitatea va fi completata in continut de poezii si cantece care vor viza
aspecte ale comportamentelor ecologice, moment initiat de reporter.
Copiii vor fi recompensati de Zana Pamantului cu ecusoane pe care le vor
folosi la alte activitati ecologice pe care le vor desfasura.
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMETUL CONTINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE

1. Moment Se asigura
organizatoric conditiile optime pentru
realizarea activitatii
(aerisirea salii de grupa,
aranjarea mobilierului).
Intrarea organizata
in sala de grupa.

2. Reactualizarea Copiii vor fi


cunostintelor introdusi in sala de grupa - intalnirea de grup Evidentierea de
dobandite unde le voi spune o - povestirea catre copii a
scurta poveste in care - conversatia aspectelor legate
sunt intercalate intrebari de poluarea
referitoare la protectia mediului.
aerului, apei, padurilor,
curatenia pamantului.

3. Captarea si Zana Pamantului


orientarea atentiei intra in sala de grupa, isi - expunerea
motiveaza prezenta si isi - conversatia
exprima bucuria de a
ramane la activitate.

4. Anuntarea temei Se va realiza in


si a obiectivelor mod direct prin enuntarea - expunerea
temei si a scopului
activitatii.

5. Prezentarea Prezentarea zonelor


optima a de activitate cu - explicatia
continutului materialele si sarcinile se - demonstratia
va face de catre mine.
Copiii intuiesc
materialele de la fiecare
zona, asculta cerintele si
sarcinile fiecareia, isi
aleg coiful specific
activitatilor ecologice si
se asaza la zona
preferata.

6. Obtinerea Zona Biblioteca:


performantei copiii vor citi imaginile
alcatuind propozitii, vor - explicatia
recita poezii, vor spune - expunerea
ghicitori sau proverbe; - exercitiul
vor selecta imaginile - probelamtizarea Evaluarea orala a
alcatuind doua carti: modului de
cartea naturii “ASA DA” exprimare a
si cartea lucrurilor rele nivelului
“ASA NU”; vor pagina cunostintelor
cartile. dobandite in
In completare , in activitatile
“Cartea Naturii”, pe anterioare.
spatele fiecarei pagini
vor lipi jetoane cu
uneltele necesare pentru
ingrijirea florilor,
pomilor, etc.

Zona Stiinta: se
desfasoara jocul de rol
“La Agrosem”. Unii
copii il vor ajuta pe
vanzator la pus seminte
in saci, la cantarit si la
etichetat corespunzator.
Vanzatorul va
aranja pe rafturile
etichetate pungutele cu
seminte dupa eticheta de
pe aceasta.
Alti copii vor veni
sa cumpere de la
“Agrosem” pamant si
seminte in functie de
sarcina specifica, apoi
vor semana in fiecare
recipient atatea seminte
cat ii arata cifra de pe
eticheta.

Zona Arta: copiii


vor confectiona daruri
pentru “Zana
Pamantului”:
- bratara si sirag de
margele din fructe de
padure;
- un soare din panusi si
boabe de porumb;
- un tablou din seminte
de ardei, gogosari si
castraveti;
- un copac din frunze si
deseuri textile;
- vor snurui un cos in
carton;
- vor confectiona flori in
pahare de plastic.

7. Evaluarea Apare reporterul,


performantei se prezinta si apoi - interviul Interviul
evalueaza activitatea pe - dialogul
grupuri si chiar - exercitiul muzical
individual. - exercitiul verbal
Doreste sa asiste la
inmanarea darurilor
Zanei Pamantului.
Copiii daruiesc
Zanei Pamantului
darurile confectionate, iar
apoi vor fi pusi in situatia
de a interpreta cantece si
de a recita poezii cu
continut ecologic,
completand activitatea in
continut.
8. Asigurarea Zana Pamantului - expunerea
retentiei si a le va multumi copiilor
transferului. pentru daruri si ii va
recompense cu ecusoane
pe care le vor folosi la
alte activitati ecologice la
care vor participa.

9. Incheierea Se va fixa tema


activitatii activitatii.
Se vor face
aprecieri asupra modului
de desfasurare a
activitatii.

S-ar putea să vă placă și