Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Profesor:
Disciplina: Chimie
Clasa a VII-a B
Data: 17.03.2021
Subiectul lecției: Compusi ionici
Tipul lecției: Lecție de evaluare
Competențe specifice:
1.1 Identificarea unor proprietăți/fenomene, substanțe/amestecuri în contexte cunoscute
1.2 Descrierea unor fenomene și proprietăți ale substanțelor întâlnite în contexte
cunoscute prin utilizarea terminologiei specifice chimiei
1.3 Utilizarea simbolurilor specifice chimiei pentru reprezentarea unor elemente,
substanțe simple sau compuse și transformări ale substanțelor
2.1 Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor
dintre ele
3.1 Identificarea informațiior și datelor necesare rezolvării unei probleme în contexte
variate
4.2 Aprecierea impactului substanțelor chimice asupra organismului și asupraa
mediului înconjurător
Competente derivate
C1: Să defineasca ionii pozitivi și cei negativi
C2: Să diferențieze metalele de nemetale
C3: Să modeleze procesul de ionizare
C4: Sa modeleze procesul de formare a compusilor ionici
C5: Sa enumere proprietatile compusilor ionici

Strategii didactice:
Metode/procedee/tehnici: problematizare, rezolvare de exerciții și probleme
Mijloace de instruire: fise de evaluare
Scenariul didactic

1. Moment organizatoric: Se notează absentii. Elevii se pregătesc de lecție.

2. Desfasurarea lectiei

- se distribuie elevilor fisele de evaluare. Ei au la dispoziție 45 de minute sa rezolve


exercitiile de pe fisa. Dacă nu înțeleg ceva, pot întreba profesorul.

3. Asigurarea feed-back-ului: se asigura feed-back-ului pe tot parcursul lectiei, prin


rezolvarea exercitiilor de pe fisa de evaluare.

S-ar putea să vă placă și