Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Clasa a IV-a
Școala Gimnazială Nr 99
Propunător: Înv. Rada Alexandra Laura (Olteanu)
Aria curriculară: Om și societate
Obiectul: Educație civică
Subiectul: Încrederea și lipsa de încredere
Titpul lecției: predare de noi cunoștințe
Competențe specifice:
 Explorarea calitații de persoană pe care o are orice om
 Identificarea unei trăsături morale definitorii ale persoanei
Scopul lecției: Dezvoltarea încrederii în sine a elevilor în vederea conștientizării rolului acesteia în activitatea de învățare și în viața de
zi cu zi
Obiective operaționale:
O1 – să ordoneze logic imaginile benzii desenate;
O2 – să alcătuiască monologuri pozitive pe baza benzii desenate privind stima de sine;
O3 – să exemplifice situații în care s-au simțit mulțumiți de ei înșiși la școală;
O4 – să ordoneze etapele corespunzătoare formării încrederii în sine;
O5 – să scrie cuvinte cheie caracteristice încrederii în sine.
O6 – să emită judecăți de valoare pe baza video-ului motivațional.

Strategia didactică
 Metode și procedee didactice: dezbaterea, conversația euristică, problematizarea, exercițiul
 Mijloace didactice: videoproiector, aplicație didactică, bandă desenată, piese puzzle, oglindă din polistiren, lucrare
AVAP – ”Floarea soarelui”, video motivațional
 Forme de oragnizare: frontal, individual, pe echipe, în perechi

Resurse umane: 24 de elevi


Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
 Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed. Reprograph, Craiova, 2010
Etapele/ Ob. Timp Conținut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
Secvențele op. Metode și Mijloace Forme de
lecției procedee didactice organizar
didactice e
 Mo 2’ *Asigur climatul de ordine și diciplină necesar Conversația
men desfășurării activității în condiții optime.
t Organizez elevii în 6 grupe a câte 4 elevi.
orga Frontal
niza *Solicit elevilor să realizeze un puzzle, Piese puzzle Evaluez
toric folosind cuvinte date, astfel încât, la final, să fie Explicația Oglindă din capacitatea
3’ polistiren elevilor de a
reconstituită imaginea unei oglinzi. ( Anexa 1)
Cuvintele care alcătuiesc puzzle-ul sunt: asambla piesele
optimism, soluții, implicare, satisfacție, din puzzle.
II.Captarea încurajare, siguranță.
atenței
*Cer elevilor să alcătuiască un enunț în care să Explicația
folosească cuvintele de pe oglindă, gândindu-se la Exercițiul Pe echipe Evaluez modul
postura lor de școlari. în care elevii
Ex: Dacă ne simțim în siguranță, gândim cooperează în
pozitiv, căutăm soluții, suntem încurajați, avem cadrul grupei și
satisfacția lucrului bine făcut, vom dovedi că alcătuiesc
avem încredere în noi și vom învăța mai ușor. enunțul
utilizând
*Anunț elevii că astăzi vom discuta despre cuvintele date.
2’ Conversația
încrederea în sine și lipsa de încredere. Antrenez
elevii într-un dialog din care să deducă rolul Frontal
acesteia în viața de zi cu zi și, în special, în
III.Anunțarea activitatea de învățare.
titlului lecției
și a
obiectivelor O1 Explicația Planșă din
10’ *Fiecare grupă va primi o planșă ilustrativă
operaționale banda Pe grupe
(componentă a unei benzi desenate). Copiii sunt
Dezbaterea desenată Evaluez
rugați să discute în cadrul grupei despre ideea
IV.Dirijarea capacitatea
activității de surprinsă și să prezinte sintetic. elevilor de a
învățare Grupa nr. 1 -”Încă o zi la școală! Încă o zi în coopera în
care n-o să fiu în stare de nimic!” cadrul grupei.
Grupa nr. 2-”Nimeni nu mă salută. Nimeni nu
îmi vorbește! ”
Grupa nr. 3 –”Pot să mă joc și eu cu voi?”
Grupa nr. 4 – ”La ce bun să îi întreb? Oricum
nu sunt bun de nimic!”
Grupa nr. 5 – ”Ce frumos ar fi fost dacă aș fi
răspuns și eu ca ei la ora asta!”
Grupa nr. 6 – ”Tu crezi că voi fi în stare de
ceva?” Evaluez
*Solicit elevii să aranjeze planșele ilustrative Planșe capacitatea
astfel încât să formeze o bandă desenată. Aceasta Exercițiul ilustrative Frontal elevilor de a
va fi prezentată pe tabla din clasă. ce formează reconstitui
* Cu ajutorul videoproiectorului prezint banda banda banda desenată
desenată. ( Anexa 2) desenată
https://www.pixton.com/fr/comic-strip/3ivgz7gz
3 * Inițiez cu elevii un dialog din care să observe
că pot fi mai multe variante de așezare, dar esența
este aceeași – lipsa încrederii în sine.
*Tot pe grupe, elevii vor desfășura o
activitate din care să înțeleagă ceea ce înseamnă
O2
încrederea în sine.
Planșe
* Pe baza unei imagini din banda desenată Pe grupe
ilustrative
(alta decât cea primită inițial) elevii trebuie să Dezbaterea ce formează
creeze un monolog ( gând interior) pozitiv.
5’ banda
Grupa nr. 1. – ”Încă o zi la școală în care mă Exercițiul desenată
voi simți minunat! Mă voi descurca de
minune!”
Grupa nr. 2 – ”Toți colegii îmi răspund la salut
și vorbesc cu mine” Evaluez
Grupa nr. 3. – ”Toți colegii vor să se joace cu capacitatea
mine” elevilor de a
Grupa nr. 4 – ”Întreb colegii, dacă e cazul, și transforma
mă descurc foarte bine!” negativul în
Grupa nr. 5 – ”Sunt mulțumit de modul în pozitiv pe baza
care am răspuns la oră! La fel ca și colegii imaginii din
mei!” banda desenată.
Grupa nr. 6. – ”Vezi ce bine mă descurc cu
toate? Sunt fericit!”
Fiecare grupă va desemna un reprezentant
care va citi monologul scris.
O3 5’ * Activitate-joc ”Floarea - soarelui” Floarea-
Fiecare elev va primi lucrarea realizată la AVAP soarelui Individual
V. Obținerea din coli cartonate colorate, cu titlul ”Floarea - Explicația realizată din
performanței soarelui”. ( Anexa 3) coli Evaluez
Explic elevilor că aceasta este un simbol al cartonate capacitatea
imaginii pozitive despre sine. Le solicit ca pe colorate elevilor de a
fiecare frunză să scrie o situație în care s-au exemplifica
simțit mulțumiți de ei înșiși, la școală. situații pozitive
Ex: ”Când doamna învățătoare mă în care s-au simt
încurajează.” valorizați.
”Când colegii mă apreciază.”
”Când colegii vorbesc frumos cu mine.”
Elevii prezintă câteva din situațiile pozitive scrise
Cartonașe
pe frunzele florii-soarelui.
cu imagini
O4 și idei ce
5’ * În perechi, elevii desfășoară activitatea cu În perechi
tema ”Da, și eu am încredere în mine!” exprimă
VI.Asigurarea Problemati- etape ale
retenției și a Copiii primesc cinci cartonașe; pe fiecare zarea
dintre ele este prezentat un copil corespunzător formării
transferului Explicația încrederii în
unui gând interior al său (”Nu fac niciodată!”,
”Nu pot să fac!”, ”Încerc să fac!”, ”Pot să fac!, sine
”Da, am reușit să fac!”)
( Anexa 4)
* Îi solicit să le aranjeze astfel încât copilul
să demonstreze, în final, că are încredre în sine. Evaluez
O5 (Anexa 5) capacitatea
3’ *La tablă și pe caiete elevii vor sintetiza ceea elevilor de a
ce vizează încrederea în sine. Ciorchinele Frontal lucra în perechi
și de a descoperi
Căutare de soluții Pozitivism etapele formării
încrederii în
sine

Încrederea în sine
Videopro-
Vizionare iector
Implicare Optimism material
video video Frontal
5’
* În final, elevii vor urmări un video Conversația motivațional
motavțional cu titlul ”Încrederea în sine, un
O6 dar pe care poți să ți-l faci!”
https://biteable.com/watch/ncrederea-i-stima-de- Evaluez
sine-un-dar-pe-care-poi-s-2162741 capacitatea de
concentrare a
*Adresez elevilor câteva întrebări pe baza Conversația elevilor pe
materialului vizionat, sintetizând că Frontal parcursul
2’ ”Încrederea în sine e esențială în orice urmăririi
împrejurare, și cu atât mai mult în activitatea materialului.
de învățare!”
Evaluare prin
VII Aprecieri calificative
* Fac aprecieri generale și individuale asupra
generale și participării elevilor la lecție.
individuale
ANEXA 1
ANEXA 3
ANEXA 4
ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și