Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Scutaru Andra


PROFESOR METODIST: Enache Ofelia
PROFESOR COORDONATOR: Mardare Magdalena-Cerasela
PROPUNĂTOARE: Canschi Dana-Mihaela

1
DATA: 12.04.2018

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” Bacău

CLASA: a II-a C

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului (MEM)

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:„Sănătatea noastră”

SUBIECTUL LECȚIEI: „Măsurarea lungimii. Metrul, centimetrul, milimetrul”

TIPUL LECȚIEI: Recapitulare-sistematizare

COMPETENȚE GENERALE:

6. Utilizarea unor etaloane neconvenţionale pentru măsurări şi estimări

COMPETENȚE SPECIFICE:

6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea maselor, lungimilor şi capacităţilor

6.4. Identificarea şi utilizarea unităţilor de măsură uzuale pentru lungime, capacitate, masă (metrul, centimetrul, litrul, mililitrul,
kilogramul, gramul) şi a unor instrumente adecvate

SCOPUL LECȚIEI:Recapitularea conținuturilor pentru măsurarea lungimii (metrul, centimetrul, milimetrul).

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A. OBIECTIVE COGNITIVE:
 OC1: Să efectueze operaţii matematice în exerciţii și probleme , ţinând cont de unităţile de măsură cerute;
 OC2: Să aprecieze distanţe , verificând estimările făcute prin calcule;
 OC3: Să enumere unitățile de măsură necesare pentru a măsura lungimea obiectelor;
 OC4: Să realizeze raportul dintre obiect și unitate de măsură;
 OC5: Să calculeze distanța traseului folosind instrumentul de măsurare propus;

OBIECTIVE PSIHO-MOTORII:
 OP1: Să-și orienteze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat;
 OP2: Să adopte o poziție corectă în bancă;
 OP3: să mânuiască corect ustensilele de lucru şi instrumentele de măsură puse la dispoziţie;

B. OBIECTIVE AFECTIVE:
 OA1: Vor participa activ la desfăşurarea lecției;
RESURSE:
A. METODOLOGICE (STRATEGIE INDUCTIVĂ):
 Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea;
 Mijloace de învățământ: manualul, caietele, tabla, fișe de lucru, recompense, instrumente de măsură pentru lungime;
 Forme de organizare: individuală, frontală;

B. UMANE: 24 de elevi
C. TEMPORALE: 50 min.
D. BIBLIOGRAFICE:
 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa
a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, Manual pentru clasa a II-a, partea a II-a, Editura INTUITEXT, 2014

3
SCENARIU DIDACTIC

Evaluare
Conținut și sarcini de învățare Strategia didactică
Etapele lecției Obv.
Activitatea Activitatea Metode și Mijloace de Forme de
propunătoarei preșcolarilor procedee învățământ organizare
OA1 „-Bună dimineața, Elevii răspund: Conversația Fișă cu jocul Frontală Aprecieri
1.Captarea copii! Eu mă numesc „Bună de cuvinte verbale.
OP1
atenției OP2 Dana, iar astăzi vom dimineața! ” și
desfășura împreună sunt
ora de Matematică și entuziasmați.
5 min. explorarea mediului. Elevii rezolvă
” corect jocul de
Captarea atenție se cuvinte.
realizează printr-un
joc de cuvinte.
ANEXA 1
OP1 „Astăzi ne vom Conversația Frontală Aprecieri
2.Enunțarea reaminti unitățile de verbale.
OP2
temei și a măsură învățate în ora
obiectivelor anterioară (metrul, Elevii sunt
centimetrul, atenți.
1 min. milimetrul)și vom
rezolva împreună
câteva exerciții și o
fișă de lucru, iar la
finalul orei vă voi
oferi o recompensă în
funcție de activitatea
voastră la lecție.”
OP1 „Copii, ce temă ați Elevii citesc Conversația Caietele Frontală Aprecieri
3.Reactualizare avut? ” Se verifică rezultatele Individuală verbale.
OP2
a cunoștințelor tema oral, iar dacă se exercițiilor din
OA1
constată că există temă.
dificultăți, acestea vor
fi rezolvate la tablă. Problematizarea Frontală

4
Recapitulez ideile Elevii răspund Individuală
principale legate de întrebărilor
lecție: adresate.
*Unitatea principală
5 min. de măsurare a Explicația
lungimii este Frontală
Aprecieri
metrul(m). Individuală
verbale.
*Centimetrul(cm)
este unitatea de
măsură de 100 de ori
mai mică decât
metrul.
*Milimetrul(mm)
este unitatea de
măsură de 1000 de
ori mai mică decât
metrul.
*Lungimea poate fi
măsurată cu diverse
instrumente: metrul
tâmplarului, rigla,
ruleta, etc.
OA1 „Deschideți Elevii deschid Conversația Manuale Frontală
4..Dirijarea manualele și caietele! manualele și Caiete
OP1
învățării Vom rezolva caietele. Elevii
OP2
împreună exercițiile vor rezolva
de la pagina 27. ” problemele,
ieșind pe rând
la tablă. Individuală
OC4 Se rezolvă exercițiul
Aprecieri
OC3 Exercițiul verbale.
2 de la pagina 27. Răspuns:
a)carte, laptop,
13 min.
creion.
b)centimetrul Individuală
OC5 Se rezolvă exercițiul sau milimetrul. Aprecieri
3 de la pagina 27. Răspuns: verbale.

5
a)5 mm
b)10 cm Problematizarea Individuală
Se rezolvă exercițiul c)13 cm Observarea
4 de la pagina 27. Răspuns: Aprecieri
b)Mario, Ada, Individuală verbale.
OC1
Se rezolvă exercițiul Matei. Aprecieri
Conversația
5 de la pagina 27. verbale.
Răspuns:
a)10 mm/ 1 cm Exercițiul
b)360 m
c)41 cm
OC2 Se rezolvă exercițiul d)207 m Problematizarea Individuală
6 de la pagina 27.
Răspuns: 200 Aprecieri
m în prima zi verbale.
350 m a doua
zi
550 m în cele
două zile

OP1 Le ofer elevilor câte o Fiecare elev Conversația Fișe de lucru Frontală Aprecieri
5.Obținerea fișe de lucru pe care primește câte o Exercițiul Individuală verbale.
OP2
performanței le vom lucra fișă de lucru. Problematizarea
OA1
19 min. împreună.
ANEXA 2
Se realizează pe tot Elevii participă
6.Feedback parcursul lecției prin cu interes.
răspunsurile corecte
la întrebări, prin
rezolvarea corectă a
exercițiilor.
OP1 Se va realiza printr-o Fiecare elev Conversația Fișe Frontală Aprecieri
7.Evaluarea fișă experiment. primește câte o Exercițiul experiment Individuală verbale.
OP2
5 min OA1 ANEXA 3 fișă de
experiment.

6
8.Retenția și OA1 Aprecieri față de Elevii sunt Conversația Recompense Frontală Aprecieri
transferul activitatea elevilor la încântați de verbale.
2 min. oră și acordarea recompense.
recompenselor.

7
ANEXA 1

JOC: Încurcături printre unităţile de măsură!


Descoperă submultiplii metrului. Colorează în tabelul de mai jos metrul cu roşu, iar submultiplii cu albastru.

A F M G R S S M C D I L I F R E C
M E I O J N R R E E R T L Z E A E
E N L P K E E S N C F E I R R S N
R T I R I D W D T A D S T E T D T
R R M D L D E C I M E T R U L F I
U I E S O W D T M E K F U S N G L
M E T R U L S D E T L Z L D B H I
I U R I L K A W T R O H R F V J T
O M U I I I X K R U P G R G C K R
O R L L T L Y I U L I F D D X L U
C D E F K I M F L L Z F F D X O L
H E C T O M E T R U L A E G R H I
C D U G R A M I L I L I T R U L E
E R R Z U I K I L O M E T R U L R
ANEXA 3

FIŞĂ DE EXPERIMENT

Determinaţi lungimea cărţii de matematică folosind ca instrument de măsură mai întâi radiera şi apoi rigla.
Ce experimentăm? Cu ce materiale? Ce rezultate am obţinut? Ce am observat?

8
9

S-ar putea să vă placă și