Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: …………….
Clasa: a V-a C
Data: 05.12.2019
Profesor: Coșarcă Silvia
Disciplina: Educaţie muzicală
Unitatea de învățare: Aspecte culturale eteronomice și interdisciplinare. Folclorul muzical.
Subiectul lecţiei: Obiceiuri de iarnă. Colindul și cântecul de stea.
Tipul de lecţie: predare-învățare

Competențe specifice:
1.1. Interpretarea vocală a unor piese monodice
2.2. Corelarea conţinutul de idei al textului unor cântece cu caracterul melodiei, în interpretarea sau în comentarea acestora
2.5. Aprecierea şi autoaprecierea interpretării, argumentându-şi preferinţele
3.1. Aprecierea valorii creației și interpretării unei lucrări muzicale, din perspectiva elementelor de limbaj muzical și a celor de natură afectivă
3.2. Explorarea contribuției muzicii la identitatea personală și de grup

Obiective operaţionale:
O1 - să aprecieze bogăţia şi varietatea folclorului muzical românesc
O2 - să cunoască şi să diferenţieze elementele componente ale genurilor muzicale populare
O3 - să interpreteze colinde românești și străine
O4 - să interpreteze cu sensibilitate şi expresivitate piesele muzicale abordate
Resurse: - cântece: colinde românești și străine, cântece de stea
- audiţii: colinde românești și străine în diverse interpretări
- manuale și caiete de Educaţie muzicală, fișe
- tabletă, videoproiector, boxe, tuburi boomwhackers

Metode: conversația, explicaţia, audiţia, demonstraţia, exerciţiul, observarea, jocul didactic

Durata: 5o min.

Secvențele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare


1. Moment - pregătirea materialelor didactice - pregătirea materialelor conversația
organizatori (manual, tabletă, boxe, videoproiector) pentru oră (caiete, manual)
c - propune - exerciţii de respiraţie
- exerciţii de cultură vocală
5 min.

2. Predarea
cunoștințelo
r noi

25 min.
Pregătirea
momentului Profesorul propune audierea unei lucrări - elevii răpund solicitării audiția ”Trei crai de
aperceptiv muzicale, solicitând atenția elevilor profesorului la Răsăritu”
pentru a descoperi genul muzical căruia - elevii recunosc tipul de (colind din
aparține lucrarea. muzică și genul muzical în Transnistria)
care se încadrează lucrarea
Anunțarea audiată
lecției noi
Profesorul anunţă tema lecţiei: Genuri
ale folclorului românesc – Colindul
Dirijarea Profesorul explică definiția folclorului,
învățării trăsăturile acestuia, genurile folclorului
- Conceptul de folclor. Trăsături - elevii sunt atenți la
generale şi specifice ale folclorului explicațiile profesorului, conversația
Folclorul are caracter: colaborează cu acesta și
- colectiv - creația folclorică aparţine aduc completări din
grupului, posesor al unui limbaj artistic cunoștințele lor, obținute
cristalizat în timp şi a cărui evoluţie a prin intermediul studiului
fost determinată de anumiţi factori de altor discipline sau din
ordin economic, politic, geografic etc. mediul familial
- oralitatea nu modifică esenţial creaţia
obţinută prin efortul colectiv, constitu- observarea
ind, în acelaşi timp, o dovadă a fidelităţii sistematică
colectivităţii faţă de bunurile spirituale
moştenite.
- anonimatul apare ca o consecinţă
firească a oralităţii. Momentul apariţiei
unei noi creaţii nu poate fi surprins, chiar
şi în cazul în care, în sânul unei
colectivităţi, interpreţii sunt cunoscuţi şi
apreciaţi.
- sincretismul constituie o caracteristică explicația
importantă a folclorului. La realizarea
unei creaţii folclorice îşi dau concursul
mai multe tipuri de artă care, prin
mijloacele specifice, asigură
complexitatea exprimării trăirilor
emoţionale dorite a fi transmise de către
creatorul colectiv şi anonim. conversația
În sistematizarea creaţiilor muzicale
tradiţionale, cele mai importante criterii
sunt legate de prilejul cu care se
desfăşoară manifestările și funcţia pe proba orală
care o au în cadrul manifestărilor. - elevii sunt atenți la
Astfel, există două tipuri de creații explicațiile profesorului ,
folclorice: colaborează cu acesta și
• ocazionale, legate de: muncă; date aduc completări din
calendaristice; momente din viaţa cunoștințele lor, obținute
omului; prin intermediul studiului
• neocazionale: doina; balada; cântecul altor discipline sau din observarea
propriu-zis; melodiile de joc și dansul. mediul familial sistematică

Obiceiurile folclorice reprezintă


ansamblul de manifestări legate fie de o
dată, fie de un anumit eveniment, având
un caracter colectiv şi permanent,
transmiterea lor făcându-se de la o
generaţie la alta într-o anumită epocă şi
pentru o anumită colectivitate.
Obiceiurile folclorice se grupează
în: obiceiuri de peste an, legate de date
calendaristice fixe sau de momente ale
muncii (obiceiuri din perioada de iarnă şi
primăvară-vară); obiceiuri legate de viaţa
omului (ciclul familial). explicația
Perioada de iarnă. proba orală
Manifestările ritualice din această
perioadă se desfăşoară pe parcursul a
două săptămâni, între 24 decembrie şi
7 ianuarie. Genurile muzicale specifice
acestei perioade sunt: colindul, cântecul - elevii sunt atenți la
de stea, urarea cu plugul, sorcova, explicațiile profesorului , conversația
vasilca, jocul şi dansul ritual cu măşti, colaborează cu acesta și
teatrul popular, teatrul religios. Originea aduc completări din
repertoriului de iarnă este în cultura cunoștințele lor, obținute
străveche autohtonă geto-dacă, peste care prin intermediul studiului
s-au suprapus elemente ale altor culturi altor discipline sau din
foarte vechi, precum cea romană şi cea mediul familial
slavă.
Colindul, denumit zonal şi colinda,
corinda, cântec la fereastră, cântec de
dobă, a dobei, cântec de piţărăi, este cel observarea
mai reprezentativ gen muzical al acestei sistematică
perioade.
Denumirea de colind vine de la
grecescul Kalendae (de unde şi calendar)
şi de la slavul Koleda (de unde şi
colinda, corinda, formă ce pare a fi mai
nouă, regională – conform Al. Rosetti,
Colindele religioase la români).
audiția
Profesorul propune interpretarea, pe - elevii se organizează în proba practică
grupe de 3-5 elevi, a unor colinde grupuri de câte 3 – 5 copii și exercițiul
românești cunoscute: Astăzi s-a născut își aleg câte un colind pe Astăzi s-a evaluare
Hristos; Iată vin colindători; Florile care să-l interpreteze născut individuală și
dalbe; Scoală, gazdă, din pătuț; Hristos; Iată colectivă
Colindița etc. vin
colindători;
Profesorul propune interpretarea altor Florile dalbe;
colinde, utilizând tuburile Scoală, gazdă,
boomwhackers. din pătuț;
Colindița etc.

tuburi
boomwhackers
3. Consolidare Profesorul propune consolidarea - elevii utilizează, cu exercițiul platforma
a cunoștințelor printr-un mic concurs acordul profesorului, educațională
cunoștințelor desfășurat prin utilizarea platformei telefoanele mobile, pentru a Kahoot
educaționale Kahoot (profesorul a accesa platforma Kahoot, în jocul didactic (internet)
15 min. realizat, în prealabil, o serie de teste – vederea rezolvării quiz-
quiz-uri, având ca tematică semnificația urilor propuse videoproiector
Crăciunului și a colindului).
observarea tabletă
sistematică
4. Asigurarea Profesorul evaluează elevii prin apreciere conversația evaluare
feedback- verbală și prin ierarhia realizată în urma individuală și
ului concursului, prin intermediul platformei colectivă
Kahoot.
5 min.

S-ar putea să vă placă și