Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor pt. înv. preșcolar: Grad Victoria-Camelia


Grădinița cu program prelung „Prichindel”, Jibou

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. „Prichindel” Jibou


PROF. ÎNV. PREŞCOLAR: Grad Victoria-Camelia
GRUPA: Mică
TEMA ANUALĂ: „Când,cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Legume timpurii”
TEMA ZILEI: „ Ridichea Uriaşă”
FORMA DE REALIZARE: Activitate cu conţinut integrat ADE (DLC+DEC+DȘ(s))
MIJLOC DE REALIZARE: povestea educatoarei+pictură+activitate matematică
TIPUL DE ACTIVITATE: fixare și consolidare de cunoștințe,priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii de a asculta cu atenție o poveste și de a reda prin
diferite tehnici de pictură,poziția ridichii în pământ;
OBIECTIV INTEGRATOR:să picteze ridichea din povestea ascultată,respectând poziția ridichii în
pământ

Dimensiuni ale dezvoltării:


Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Mesaje orale în diverse situații de comunicare
Exprimarea orală a mesajului,a emoțiilor etc(exprimarea expresivă)
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte familiale
Curiozitate , interes şi iniţiativă în învăţare
Activare şi manifestare a potenţialului creativ
Comportamente prosociale,de acceptare și de receptare a diversității
Comportamente vizate:
 Manifestă încredere în adulții cunoscuți,prin exersarea interacțiunii cu aceștia;
 Inițiază/participă la interacțiuni positive cu copii de vârstă apropiată;
 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi
 Demonstreză capacitatea de comunicare clară a unor idei,nevoi,curiozități,acțiuni,emoții
proprii(comunicare expresivă)
 Participă la activități de grup și la activități de joc,în situații uzuale,în calitate de vorbitor
 Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi
povestiri creative.
 Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate
 Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte personae din mediul apropiat

Obiective operaţionale:
DLC
- O1 - Să asculte cu atenție povestirea educatoarei;
- O2- să rețină titlul povestirii;
- O3 - să reproducă firul poveştii aşezând siluetele în ordinea desfăşurării evenimentelor;
- O4- Să răspundă corect la întrebări;
- O5 - Să desprindă mesajul povestiri;

DEC
- O1-să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;
- O2-să denumească culorile cu care vor picta ridichea;
- O3-să păstreze poziția corectă în timpul lucrului;
DȘ(s)
-să precizeze poziția ridichilor în pământ(rădăcina în pământ(jos),frunzele afară(sus))

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 metode şi procedee: povestirea –expunerea ilustrată,povestirea,observația,conversatia,
explicaţia, exerciţiul,demonstrația,jocul,munca independent,turul galeriei;
 material didactic:ridiche uriașă confecționată,planșe din poveste, siluete ale personajelor din
poveste,ridichi, machetă, ecusoane,acuarele,bețișoare,șervețele umede,paleta de culori,foi
A4,modelul educatoarei, Culegere de texte „Povești populare”-Editura Tehno-Art,
 forma de organizare : frontal, individual

RESURSE: - umane: educatoarea şi grupa de copii;


- timp : 30 minute

LOCUL DESFĂŞURĂRII : sala de grupă .


MODALITĂȚI DE EVALUARE :

Continuă -prin observarea comportamentelor,analiza răspunsurilor,a acțiunilor și a îndemânării ;


Finală-aprecieri verbale.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Hobjilă, Angelica, „Elemente de didactica activităților de educare a limbajului”, Iași, Editura
Institutul European, 2008;
 Ungureanu, Adalmina - „Metodica studierii limbii şi literaturii române”, Iaşi, Editura AS,
2005.
 Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, Metode interactive de grup, ghid
metodic, metode şi aplicaţii practice, Editura Arves, 2002;
 Carmen Popa, Elemente de pedagogie preşcolară aplicată, Editura Universităţii din Oradea,
2007;
 Culea Laurenţia, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Activitatea integrată în grădiniţă, EDP
Publishing House, Bucureşti, 2008;

Scenariul activității
Se anunţă tema activităţii cu conţinut integrat: “Ridichea uriaşă” desfăşurată în cadrul
domeniilor experenţiale Limbă şi Comunicare (educarea limbajului) şi Domeniul estetic și
creativ(pictură) și Domeniul știință(activitate matematică).
Atenţia copiilor va fi captată prin prezentarea unei ridichi uriașe confecționată care este
supărată,deoarece copiii un îi cunosc povestea..
Reactualizarea cunoștințelor se realizează sub formă de conversaţie despre ce legumele de
primăvară cunosc și dacă cunosc vreo poveste despre legume, şi descoperă că nu ştiu nici o poveste
despre legumele de primăvară și despre ridichea care a sosit la grădiniță. Vreţi să aflaţi povestea ei .
Voi anunta tema și obiectivele propuse.
Desfășurarea activității constă în prezentarea poveşti „Ridichea uriaşă” cu ajutorul planșelor. În
expunerea poveştii voi ţine cont de următoarele: adaptarea vocii şi a tonului, în concordanţă cu
importanţa faptelor povestite, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, respectarea pauzelor
logice şi gramaticale, accentuarea unor cuvinte sau propoziţii în funcţie de sensul lor logic, mimică şi
gesticulaţie adecvată. Explic cuvintele necunoscute copiilor înlocuindu-le cu cele cunoscute de ei:
să smulgă = să scoată,
moşneag = om bătrân,
babă = femeie bătrână
poală =partea de jos a rochiei
În obținerea performanței se realizează activitatea de pictură.
Prin tranziția „Dacă vreau să cresc voinic,
Mănânc legume de mic
Sar ușor ca iepurașii
Zbor încet ca fluturașii
Spre măsuțe ne îndreptăm
Și începem să lucrăm.”(exerciţii imitative)
se face trecerea către activitatea artistico-plastică unde copiii vor picta.Se va intui materialul
pus pe măsuțe și voi prezenta și analiza modelul educatoarei.Voi explica și demonstra modul de
lucru :pentru a picta ridichea avem nevoie de culorile roșu și verde.Cu ajutorul bețișorului vom picta cu
roșu rădăcina în partea de jos a fișei ,iar cu ajutorul buretelui vom aplica culoarea verde pe palma
noastră și prin ștampilare vom amprenta frunzele de la ridiche în partea de sus a rădăcinei.
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii :
Mișcăm degețelele,
Batem tare palmele
Ne spălăm mânuțele
Și le scuturăm.
Voi da semnalul de începere a lucrului.În timp ce copiii lucrează,voi trece printre rânduri și voi
da indicații individuale,dacă este cazul și vo semna lucrările.Voi urmări mânuirea corectă a ustensilelor
,poziția corectă a corpului ,a capului și respectarea temei.
Prin tranziția:La măsuțe-am terminat
Și frumos noi am lucrat.
Înspre baie ne-ndreptăm,
Ca să ne spălăm.
În secvenţa didactică asigurarea retenției și a transferului, copiii se vor așeza pe covor în formă
de semicerc pentru fixarea poveștii.Cu ajutorul copiilor reconstituim ordinea personajelor din
poveste,prin realizarea machetei,unde copiii vor trebui să răspundă la întrebări și să vină să aleagă
personajele care au încercat să scoată ridichea și să le așeze în ordinea corectă.
Evaluarea activității:
- voi insista pe mesajul educativ al poveștii:
„Chiar de suntem mici
Uniţi vom fi voinici ! ”
Solicit să dea exemple cum își ajută ei părinții.
Ridichea este bucuroasă deoarece copiii au aflat povestea ei și și-a recăpătat zâmbetul.Voi face
aprecieri colective și individuale cu privire la modul de participare al copiilor la activitate,pentru
răspunsurile la întrebăriși vom face turul galeriei pentru a aprecia cele mai bune lucrări realizate.
Copiii sunt invitați să guste din ridichile semănate de moș în grădină.
La sfârşitul activităţii se fac aprecieri generale asupra întregii activităţi desfățurate de copii,
primind, sub formă de surpriză, din ridichea uriaşă, drept recompensă, dulciuri şi zămbărici.

S-ar putea să vă placă și