Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECŢIE

Profesor: VĂLEANU IOANA


Clasa : a IX-a B
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „Mara”-roman realist obiectiv
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective de referinţă:
a) cognitive: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
-să recunoască elementele realiste ,prezente în roman(narator,teme şi
motive,planuri,conflicte,tipuri de personaje);
-să identifice şi să exemplifice aspectele multiple care compun
monografia satului ardelean;
-să desprindă caracterul de frescă socială
b) afective:- să manifeste dorinţa de a citi integral romanul;
- să dovedească receptivitate afectivă faţă de personaje
Strategia didactică;
a) Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia,lucrul cu fişe,lectura selectivă
b) Mijloace de învăţare.fişe de lucru,romanul „Mara”,”Literatura română pentru
bacalaureat”-M.Badea,manual,fişe cu citate ,Dicţionar al limbii române
contemporane
c) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală,individuală şi pe grupe
d) Resurse: cunoştinţe anterioare despre roman şi filmul „Dincolo de pod”
Desfăşurarea activităţii didactice:
Organizarea clasei.
I. Actualizarea cunoştinţelor dobândite anterior:
-tema romanului,structura(21 cap.),instanţe narative,scena-cheie
II. Captarea atenţiei:Fiecare grupă notează pe un post-it 4 pers. din roman şi se lipesc pe
planşa cu umbreluţe de pe tablă.
III. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor
IV. Prezentarea noilor cunoştinţe:
- definiţia romanului,tipuri de romane
- ilustrarea trăsăturilor romanului în opera studiată:întinderea
mare,planuri,conflicte,personaje numeroase etc.
- trăsăturile romanului realist obiectiv:tipul de narator(omniscient,obiectiv),fixarea
acţiunii în timp şi spaţiu,teme şi motive literare,perspectiva temporală
cronologică,accentul pe psihologia personajelor văzute din interior,sursa de
inspiraţie care îi dă caracter de frescă socială,aspecte monografice
- definirea termenilor: frescă,monografie
Activitate pe grupe: 1- aspecte sociale; 2-aspecte geografice;
3-aspecte profesionale; 4-aspecte morale; 5-aspecte etnografice;
6-aspecte istorico-politice. Se verifică răspunsurile grupelor date de lideri şi se scriu
pe tablă.
V. Se evaluază răspunsurile.
VI.Temă :Ilustraţi caracterul de monografie a satului ardelean al romanului „Mara”
Clasa a IX-a
FIŞĂ DE LUCRU- GRUPA 1

Desprindeţi aspectele sociale din romanul „Mara”:


-diferenţieri etnice
-diferenţieri religioase
-diferenţieri materiale

Clasa a IX-a
FIŞA DE LUCRU –GRUPA 2
Desprindeţi aspecte geografice din romanul „Mara”:
-toponimice
-specific local:podgorii,mânăstiri

Clasa a IX-a
FIŞA DE LUCRU-GRUPA 3

Desprindeţi aspecte profesionale din romanul „Mara”:


-organizarea în bresle- reguli
-tăietura de maiestru
-alte profesii

Clasa a IX-a
FIŞA DE LUCRU –GRUPA 4
Desprindeţi aspecte morale din romanul „Mara”.
-relaţii extraconjugale
-viaţa dublă
-prejudecăţi matrimoniale
-mentalităţi specifice

Clasa a IX-a
FIŞA DE LUCRU –GRUPA 5

Desprindeţi aspecte etnografice din romanul „Mara”:


-târgul de toamnă de la Arad
-jocuri ; -culesul viilor; -botezul

Clasa a IX-a
FIŞA DE LUCRU-GRUPA 6
Desprindeţi sapecte istorico-politice din romanul”Mara”:
-călătoria în Italia ; - nume de revoluţionari

S-ar putea să vă placă și