Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
Unitatea şcolara:

Data:
Clasa: a VII- a
Obiectul: Biologie
Subiectul: Organele de simţ -recapitulare
Tipul de lecţie: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor.
Timpul: 50 minute

SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor de către elevi


referitoare la anatomia şi fiziologia organelor de simţ, în vederea formării unor noţiuni cu
caracter operaţional, necesare înţelegerii consecinţelor pe care le pot avea unii factori de
din mediu asupra acestora şi a necesităţii de a respecta anumite măsuri de igienă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE - La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să:

O1 - enumere organele de simţ la om;


O2 - asocieze organele cu funcţiile îndeplinite;
O3 – enumere factorii de risc pentru organele de simţ;
O4 - identifice principalele componente ale organelor de simţ;
O5 – descrie bolile organelor de simţ.

DEMERSUL DIDACTIC

a) RESURSE PROCEDURALE: expunerea, observaţia, demonstraţia, conversaţia


euristică, problematizarea, învăţarea prin descoperire, experimentul.
b) RESURSE MATERIALE:
- pentru întrega clasă: atlasele, calculatorul, videoproiectorul, Prezentarea Power Point,
filmele didactice cu organele de simţ, mulajul pentru ochi, ureche şi piele etc.
c) FORMA DE ORGANIZARE: frontală şi individuală.
d) EVALUAREA: chestionarea orală.

e) BIBLIOGRAFIE:
1. M. Ciobanu, Didactica ştiinţelor biologice, Bucureşti, Editura Didactică şi
Pedagogică, 2008;
2. Maria Eliza Dulamă, Metode, strategii şi tehnici didactice activizante, Cluj- Napoca,
Editura Clusium, 2002.
3. M. Marcu-Lapadat, F. Macovei, F. Dobran, Biologie – cls. a VII-a, Bucureşti, Editura
Teora, 1998.

Desfăşurarea lecţiei „Organele de simţ - recapitulare”

Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


crt.
1. Momentul - pregăteşte materialele didactice pentru - elevul de
organizatoric începerea orei; serviciu anunţă
- notează absenţii. absenţii.
Captarea şi
2. orientarea - solicită elevilor să spună câte un cuvânt - răspund la solicitările
atenţiei reprezentativ pentru organele de simţ profesorului.
3. Dirijarea - anunţă elevilor obiectivele operaţionale;
activităţii - solicită elevilor să identifice cu ajutorul - identifică şi numesc
mulajului şi unui film componentele ochiului; componentele ochiului;
-solicită elevilor să numească câţiva factori de - enumeră factorii de
risc pentru ochi; risc pentru ochi;
- solicită elevilor să urmărească un filmuleţ şi - identifică cataracta;
să identifice boala;
- solicită elevilor să numească alte boli ale - enumeră alte boli ale
ochiului; ochilor ;
- notează pe tablă componentele şi bolile - notează în caiete
urechii; componentele şi bolile
ochiului;
- pe măsură ce
-solicită elevilor să identifice cu ajutorul urmăresc filmul
mulajului şi unui film componentele urechii şi identifică componentele
să precizeze rolurile acesteia; şi funcţiile urechii;
- enumeră factorii de
- solicită elevilor să numească câţiva factori de risc pentru ureche;
risc pentru ureche; - enumeră bolile
- solicită elevilor să numească câteva boli ale urechii;
urechii; - notează în caiete
- notează pe tablă componentele şi bolile componentele şi bolile
urechii; urechii;
- pe măsură ce
urmăresc filmul
- solicită elevilor să identifice cu ajutorul unui identifică componentele
film componentele şi funcţiile limbii; şi funcţiile limbii;
- identifică gustul
dulce, amar, acru şi
- solicită unor elevi să bea din 4 pahare şi să sărat;
identifice gusturile simţite; - numesc factorii de
- solicită elevilor să enumere factorii de risc risc pentru limbă;
pentru limbă; - notează în caiete
componentele limbii.
- numesc afta bucală;
- pe măsură ce
- solicită elevilor să numească o boală a limbii; urmăresc filmul
- notează pe tablă componentele şi o boală a identifică componentele
limbii. şi funcţiile nasului;
- solicită elevilor să identifice cu ajutorul unui - identifică mirosul de
film componentele şi funcţiile nasului; ceapă, brânză, spirt;
- solicită unor elevi să închidă ochii şi să - numesc factorii de
numească alimentele pe care sunt puşi să le risc pentru nas;
miroase; - notează în caiete
- solicită elevilor să enumere factorii de risc componentele nasului.
pentru nas; - numesc deviaţia de
sept;
- pe măsură ce
- solicită elevilor să numească o boală a urmăresc filmul
nasului; identifică componentele
- notează pe tablă componentele şi o boală a şi funcţiile pielii;
nas. - numesc factorii de
- solicită elevilor să identifice cu ajutorul risc pentru piele;
mulajului şi unui film componentele şi - numesc câteva boli de
funcţiile pielii; piele;
- solicită elevilor să enumere factorii de risc - notează în caiete
pentru piele; componentele şi bolile
- solicită elevilor să numească câteva boli de pielii.
piele;
- notează pe tablă componentele şi bolile pielii.
7.
Indicarea Descărcaţi de pe site-ul youtube filmuleţul cu - notează tema în caiet.
temei pielea şi identificaţi o greseală ştiinţifică .
pentru acasă

Schema lecţiei
Recapitulare - „Organele de simt”

1. Ochiul - organ al vederii


- componente - glob ocular
- organe anexe
Bolile ochiului: miopia, hipermetropia, cataracta, strabism etc.
2. Urechea - organ al auzului si al echilibrului
- componente - urechea externă
- urechea medie
- urechea internă
Bolile urechii: otita, oreionul, mastoidita.
3. Nasul - organ al mirosului şi respiraţiei
- componente: - nări
- mucoasa nazală
- Mucoasa olfactivă
Bolile nasului: deviaţia de sept, rinita alergică.
4. Limba - organ al gustului
- este acoperită de mucoasa linguală
Boală a limbii: afta bucală.
5. Pielea - organ tactil, termic, dureros şi de presiune
- componente: - epidermă
- dermă
- hipodermă
- anexele pielii: - cornoase (firele de păr şi unghiile)
- glandulare (glande sebacee şi sudoripare)
Bolile pielii: acneea şi herpesul.

S-ar putea să vă placă și